Jump to content

Σειρα υλικων?


Recommended Posts

σοβαρα τωρα, μηπως υπερβαλλουμε λιγο? οι δισκοι για παραδειγμα δεν νομιζω να κολανε εδω.. οπως και οι αφρικανες παρολο που απο πλευρας χιουμορ ειναι τελειο. μηπως θα πρεπει να λεμε και τα ψαρια αποκλειστικα με τις επηστημονικη ονομασια τους. επισης για μονομαχο, διχτυ, κτλ...
Βρε Θαναση κανουμε και λιγο πλακα :(
Link to comment
Share on other sites

Βρε Θαναση κανουμε και λιγο πλακα :(

σπυρο μου, φυσικα και κανουμε πλακα!!!

φανταζομαι πως ανοιξες το θεμα να διορθωσουμε με χιουμορ καποιες λαθος εκφρασεις και ορολογιες που χρησιμοποιουμε. καποιος ομως που μολις ξεκινησε το χομπι, ισως βγαλει και λαθος συμπερασματα, οπως με τους δισκους για παραδειγμα. θεωρω οτι φευγουμε καπως απο το θεμα σου!! αλλο να κοροιδεψουμε καποιες λαθος εκφρασεις και αλλο να γελασουμε γενικα με την ελληνικη μεταφραση.

δεν ξερω... ισως υπερβαλω λιγο βεβαια, αλλα εγω ετσι αντιληφθηκα το θεμα που ανοιξες!!! :)

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Θα ταιριαζε να εβαζα μαζι με τις αφρικανες και μια γλυφτρα

16f97d99.jpg

που μπορω να βρω 2-3 ατομα του ειδους?

να ανοιγα αγγελια??? :thumbup:

:thumbup::(:)

Link to comment
Share on other sites

σπυρο μου, φυσικα και κανουμε πλακα!!!

φανταζομαι πως ανοιξες το θεμα να διορθωσουμε με χιουμορ καποιες λαθος εκφρασεις και ορολογιες που χρησιμοποιουμε. καποιος ομως που μολις ξεκινησε το χομπι, ισως βγαλει και λαθος συμπερασματα, οπως με τους δισκους για παραδειγμα. θεωρω οτι φευγουμε καπως απο το θεμα σου!! αλλο να κοροιδεψουμε καποιες λαθος εκφρασεις και αλλο να γελασουμε γενικα με την ελληνικη μεταφραση.

δεν ξερω... ισως υπερβαλω λιγο βεβαια, αλλα εγω ετσι αντιληφθηκα το θεμα που ανοιξες!!! :bowdown:

Κοιταξε, εκτος απο το θεμα του υαλοβαμβακα δεν πιστευω να χρειαζεται τιποτα αλλο προσοχη.

Πιο πολυ το ανοιξα τοι θεμα για να γελασουν οι πιο εμπειροι και να μπουν στο νοημα της "ορολογιας" οι πιο νεοι μεσω του χιουμορ, που ειναι πιο αμεσος απο το αυστηρο υφος του τσεκουρατου (diskusfan) :)

Κανεις δεν θα πιστεψει οτι μπορει να βαλει Μισκο στο φιλτρο του ουτε σταφιδες και στραγαλια.

Καλτσα ακομα κι αν βαλει δεν θα εχει προβλημα, παρα μονο οτι δεν θα φιλτραρει καλα γιατι τελικα θελουν δυχτι τα υλικα (εκτος κι αν βαλει κανενα δυχτιωτο καλσον) :thumbup:

Η καλτσα ειναι για την τυρφη, για να μη ξεφευγει τριμα χωματος στο νερο. :(

Αν και συναντησα μια φορα και παρανοηση στον ενεργο ανθρακα που καποιος ρωταγε αν ειναι το ιδιο να βαλει καρβουνο (απο αυτο που εχουν για την ψησταρια) :bowdown:

Επισης απο τα ονοματα το μονο μη αποδεκτο κατ τη γνωμη μου ειναι το Γλυφτης (το εχω συναντησει και ως Γλυφτρα και γλυφτρονι :thumbup: ) γιατι ειναι καθαρα υποτιμιτικο εκτος του οτι γινεται παρανοηση αφου ονομαζουν ετσι διαφορα ψαρια και δεν ξερουμε για ποιο μιλουν.

Link to comment
Share on other sites

που μπορω να βρω 2-3 ατομα του ειδους?

να ανοιγα αγγελια??? :thumbup:

:bowdown::(:)

Θα με ενδιέφερε και εμένα ενα κοπαδάκι,αλλά θα έλεγα καλύτερα ομαδική παραγγελία απο internet! :bowdown::thumbup:

Σπύρο απίστευτο το θέμα σου :thumbup::thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

που μπορω να βρω 2-3 ατομα του ειδους?

να ανοιγα αγγελια??? :bowdown:

:thumbup::(:)

Έχω μερικά για δόσιμο, αφού τα έχω βαρεθεί! Γλύψε-γλύψε... Το βαριέσαι κι αυτό :thumbup: Ανταλλάσσονται με... Αμερικάνες!!!

Προσοχή στο είδος! ΤΕΤΟΙΕΣ δεν γίνονται αποδεκτές! Εγώ μιλάω για ΤΕΤΟΙΕΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Πολύ αστείο το θέμα και περνάει το μήνυμα περί σωστής ορολογίας, απλά λίγο προσοχή στις φωτογραφίες που ανεβάζετε γιατί συμμετέχουν και παιδιά. Φιλικά.

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Πολύ αστείο το θέμα και περνάει το μήνυμα περί σωστής ορολογίας, απλά λίγο προσοχή στις φωτογραφίες που ανεβάζετε γιατί συμμετέχουν και παιδιά. Φιλικά.

σωστος αλλο το εβαλα σκεπτωμενος πως τα σημερινα παιδια,σερφαροντας ολη μερα βλεπουνε πολυ χειροτερα απο ενα μπικινι!........να κατεβει η φωτο?ας το δει ο τρουπης πρωτα τουλαχιστον!!!

Link to comment
Share on other sites

να κατεβει η φωτο?ας το δει ο τρουπης πρωτα τουλαχιστον!!!

Το είδε και το έσωσε στο σκληρό του δίσκο στον ανάλογο φάκελο :)

Τί ώρα να περάσω να την πάρω? Πίστεψε με, από συνθήκες έχω τις ιδανικές! Και μία ερώτηση... Ξέρεις πόσο εύκολα ή δύσκολα αναπαράγεται??? :(

Link to comment
Share on other sites

Το είδε και το έσωσε στο σκληρό του δίσκο στον ανάλογο φάκελο :(

Τί ώρα να περάσω να την πάρω? Πίστεψε με, από συνθήκες έχω τις ιδανικές! Και μία ερώτηση... Ξέρεις πόσο εύκολα ή δύσκολα αναπαράγεται??? :)

:(:):thumbup::thumbup::bowdown::bowdown::bowdown::thumbup::thumbup::hysterical:

(δεν αντεχω αλλο!!)

Link to comment
Share on other sites

:(:):thumbup::thumbup:

Τουλαχιστον ειδαμε αυτο τον επικοδομιτικο διαλογο πριν διαγραφει... :bowdown:

Φιλε ολυμπιακακια.... με ενδιαφερουν αυτου του ειδους τα ψαρια...... θελουν αλμυρο όμως??

Ζουνε μονο ετσι?? Με την αλμυρα??? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πέρα απο την πλάκα, εγώ ως κάλτσα υλικών είχα καταλάβει.... τις κοινές κάλτσες :rolleyes: , μέχρι που είδα σε ένα e-shop να πουλάνε (οχι ως "κάλτσα υλικών" αλλα ως κατι άλλο που δεν θυμάμαι τώρα, και κατάλαβα). Όντως θα έπρεπε να προσέχουμε στο τι προτείνουμε, και ειδικά στον υαλοβάμβακα...

Υ.Γ. υπάρχει υλικό που ονομάζεται "στραγάλι"; Πρώτη φορά ακουω κατι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο την πλάκα, εγώ ως κάλτσα υλικών είχα καταλάβει.... τις κοινές κάλτσες :hysterical: , μέχρι που είδα σε ένα e-shop να πουλάνε (οχι ως "κάλτσα υλικών" αλλα ως κατι άλλο που δεν θυμάμαι τώρα, και κατάλαβα). Όντως θα έπρεπε να προσέχουμε στο τι προτείνουμε, και ειδικά στον υαλοβάμβακα...

Καλτσα ακομα κι αν βαλει δεν θα εχει προβλημα, παρα μονο οτι δεν θα φιλτραρει καλα γιατι τελικα θελουν δυχτι τα υλικα (εκτος κι αν βαλει κανενα δυχτιωτο καλσον) :D

Η καλτσα ειναι για την τυρφη, για να μη ξεφευγει τριμα χωματος στο νερο. :rolleyes:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=267283

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τωρα γιατί έβαλες λίνκ σε απάντηση; Τι θέλει να πει ο ποιητής;

Οι "κάλτσες" δεν είναι και για να μπορείς να βγάζεις όλο το υλικό μαζί και να μην χρειάζεται να το μαζευεις λίγο λίγο - ειδικά στο μακαρόνι και το στραγαλι.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα γιατί έβαλες λίνκ σε απάντηση; Τι θέλει να πει ο ποιητής;

Οι "κάλτσες" δεν είναι και για να μπορείς να βγάζεις όλο το υλικό μαζί και να μην χρειάζεται να το μαζευεις λίγο λίγο - ειδικά στο μακαρόνι και το στραγαλι.... :rolleyes:

To link ειναι για φαινεται απο που εκανα παραθεση τα λογια της απαντησης.

Οσο για την καλτσα, οχι δεν κανει για υλικα φιλτρου.

Θελουν δυχτι γιατι απο τη καλτσα δεν περναει το νερο οπως πρεπει,

Διαβασε καποιο manual πχ απο φιλτρο της eheim. Το λεει καθαρα. :hysterical:

Αντε αυριο για ψωνια τωρα :D

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...