Jump to content

Καταλληλότητα Ξύλου


Recommended Posts

Καλησπέρα

Τα δύο ξύλα της εικόνας είναι παραλίας αλλά εδώ και 10 χρόνια περίπου βρίσκονταν σε κήπο. Το δεξιά μαλακώνει πολύ μέσα στο νερό και το απόρριψα. Το αριστερό δεν μαλακώνει αλλά κάνει το νερό "έτσι" μέσα σε 2-3 ώρες. Μπορώ να τα βάλω στο ενυδρείο; Τι πιθανότητα υπάρχει να σαπίσουν και σε πόσο χρόνο; Του εμπορίου τα περνάνε βερνίκι;

Υ.Γ. Το έτριψα όσο μπόρεσα

post-15360-1254220948_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tου εμποριου δεν τα παιρνουν βερνικι,απλα ειναι ριζες που δεν σαπιζουν στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα τα έβαζα στο ενυδρείο μου.Στον κήπο δεν είναι πολύ πιθανό να ''ποτίστηκαν'' και με κάποια λιπάσματα των φυτών και δέντρων εκεί?Γενικότερα θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς για το ενυδρείο σου υλικά,για των οποίων ποιότητα και ασφάλεια είσαι σίγουρος :(

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν χομπιστες που βαζουν καποια ξυλα(πχ.αμπελι)

Αλλα εγω δε θα το εβαζα αυτο :)

Μπορεις να βρεις ξυλα ενυδρειακα... Και πιο ομορφα και αν ψαξεις σε καλες τιμες :(

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα τα έβαζα στο ενυδρείο μου.Στον κήπο δεν είναι πολύ πιθανό να ''ποτίστηκαν'' και με κάποια λιπάσματα των φυτών και δέντρων εκεί?Γενικότερα θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς για το ενυδρείο σου υλικά,για των οποίων ποιότητα και ασφάλεια είσαι σίγουρος :(

Λιπάσματα όχι, αλλά σίγουρα από μετεωρικό νερό (με ότι συνεπάγεται...). Έχεις δίκαιο, τίνω στο να μη τα βάλω τελικά :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν χομπιστες που βαζουν καποια ξυλα(πχ.αμπελι)

Αλλα εγω δε θα το εβαζα αυτο :)

Μπορεις να βρεις ξυλα ενυδρειακα... Και πιο ομορφα και αν ψαξεις σε καλες τιμες :(

για το πιο όμορφα η φωτό το αδικεί.. και έχει και ενσωματομένες πέτρες... τεσπα

τώρα για τις τιμές οι μικρές ρίζες έχουν 10 η μία και είναι 10-15εκ. θα θέλω κανένα 50ευρο για να κάνω αυτό που θέλω... (όσο όλο το ενυδρείο χαχαχα)

Θα ψάξω πάντως

Link to comment
Share on other sites

για το πιο όμορφα η φωτό το αδικεί.. και έχει και ενσωματομένες πέτρες... τεσπα

τώρα για τις τιμές οι μικρές ρίζες έχουν 10 η μία και είναι 10-15εκ. θα θέλω κανένα 50ευρο για να κάνω αυτό που θέλω... (όσο όλο το ενυδρείο χαχαχα)

Θα ψάξω πάντως

Αν ψάξεις καλά, θα βρεις σίγουρα ποιο φθηνές και όπως τις θες.

Καλό ψάξιμο :(

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα πετ σοπ μερικες φορες φερνουν κατι παρομοιες ριζες και πανε με το κιλο και οχι με το κομματι,νομιζω ειχε 17 ευρω το κιλο και εγω πηρα μερικες για το φιδι μου και ειναι πολυ ωραιες αλλα φοβαμε να τις βαλω στο ενυδρειο!Για τρεις ριζες 30 εκατοστα περιπου η καθε μια ειχαν 25 ευρω και δεν εψαξα καθολου αν ψαξεις θα βρεις και πιο φθινες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να απαντησω για την καταλληλοτητα του ξυλου, αλλα για τις τιμες των ξυλου του εμποριου αν εχεις υπομονη και κανεις αγορες οταν πρεπει βρισκεις πολυ καλες τιμες

Το ξυλο της φωτο με υψος 45 εκ (το ενυδρειο ειναι το juwel lido με 58 εκ υψος, για μετρο συγκρισης) το πηρα 13 εβρω πριν μερικες εβδομαδες που ηταν προσφορα.

Μαζι αγορασα οτι αλλο ηταν αξιολογο και σε καλες τμες για επερχομενα projects. :(

P7190045b.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγόρασα σήμερα μια ρίζα "Μαλαισίας" medium στα 10euro. Αν είναι όντως Μαλαισίας και δεν είναι απλά η μάρκα του δε νομίζω να τον χαλάσει τον μονομάχο (όταν θα το πάρω).. Μόνο θέλω να ρωτήσω, πόσες βράσεις να το περάσω το ξύλο;

Link to comment
Share on other sites

Αν το θες το ξυλο για τις ουσιες που θα αφησει στο νερο...Απλα ξεπλυνε το να φυγει η σκονη...

Αν το θες μονο για διακοσμιση και δεν σου αρεσει καθολου το Blackwater βρασε το τοσο ωστε να μην βγαζει αλλο χρωμα..

Εγω προτεινω να μην το βρασεις.....:(

Link to comment
Share on other sites

Αν το θες το ξυλο για τις ουσιες που θα αφησει στο νερο...Απλα ξεπλυνε το να φυγει η σκονη...

Αν το θες μονο για διακοσμιση και δεν σου αρεσει καθολου το Blackwater βρασε το τοσο ωστε να μην βγαζει αλλο χρωμα..

Εγω προτεινω να μην το βρασεις.....:)

Ναι αυτό θα κάνω!! :(

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...