Jump to content

Γειά χαρά


Phantom

Recommended Posts

Γειά σας, με λένε Δημήτρη, και είμαι αρχάριος.. Καλώς με βρήκατε. Πρόσφατα πήρα ένα ενιδρύο... Δεν ξέρω ακριβώς τα λίτρα κλπ αλλά θα βάλω φοτο να το δείτε να μου πείτε αν θέλετε... έχω βάλει ένα φυτό(θα βάλω κι άλλα), άμμο, φίλτρο,θερμόμετρο,θερμοστάτη,αντλία,λάμπα μπλα μπλα... κ τώρα έβαλα έναν γλύφτη, ένα σκαλάρι και τον μονομάχο μου....Έχω κάποιους φόβους για το μονομάχο...αλλα ο τιπος στο Pet Shop μου είπε πως το πιο πιθανόν είναι να μην υπάρχει πρόβλημα απλά να επιβλέπω μήπως και κάνει τίποτα να το βγάλω...εδώ και μια ώρα που τον έβαλα ειναι κύριος... αυτααα... γιααα διορθώστε, για διορθώστε...

για το μεγεθος σε λίτρα σας λέω διαστάσεις μπας και μπορείτε να μ πείτε.. απο μπροστα 40 εκατοστα απο τα πλάγια 23 και σε ύψος 22....

:(

post-15596-1254244354_thumb.jpgpost-15596-1254244301_thumb.jpgpost-15596-1254244388_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες :( το ενυδρείο σου είναι 22 λίτρα και 17,89 καθαρά είναι πάρα πολύ λίγα τα λίτρα για τα ψάρια που έχεις :)

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

εμμμμ.. μα έχω τρία ψάρια... πόσα πέρνει δηλαδή? 1?

επίσης πέρα απ αυτά και άλλο ένα λίγο πιο μικρό απ το σκαλάρι έλεγα να το γεμίσω με μικροσκοπικά...

και ευχαριστώ για τα λίτρα :(

Έγινε επεξεργασία - Phantom
Link to comment
Share on other sites

μόνο το μονομάχο μπορείς να κρατήσεις με το ζόρι βάλε μερικά φυτά ακόμα και θα είναι εντάξει :(

Link to comment
Share on other sites

σιγά που πλίρωσα τόσα λεφτά για να βάλω τον μονομάχο ... τον άφηνα και στη γυαλλα...δε μου φένεται λογικα αλλα τελοσπάντων ευχαριστώ :(

Link to comment
Share on other sites

και να ξέρεις δεν μετράει το μέγεθος του ψαριού αλλά τα λίτρα που θέλει μην το ξεχνάς ποτέ αυτό

Link to comment
Share on other sites

σιγά που πλίρωσα τόσα λεφτά για να βάλω τον μονομάχο ... τον άφηνα και στη γυαλλα...δε μου φένεται λογικα αλλα τελοσπάντων ευχαριστώ :(

Πριν πληρωσεις ομως,δεν φροντισες να διαβασεις και να ενημερωθεις................

Link to comment
Share on other sites

μόνο ο μονομάχος και με το ζόρι :(

Link to comment
Share on other sites

σιγά που πλίρωσα τόσα λεφτά για να βάλω τον μονομάχο ... τον άφηνα και στη γυαλλα...δε μου φένεται λογικα αλλα τελοσπάντων ευχαριστώ :(

Στη γυαλα? :)

Υποτιμας το μονομαχο σαν ψαρι???

Link to comment
Share on other sites

Στη γυαλα? :(

Υποτιμας το μονομαχο σαν ψαρι???

σωστά
Link to comment
Share on other sites

οκ θενκς εγω θα δοκιμασω πάντως :(

Σου προτεινω να ακουσεις τις συμβουλες των παιδιων..................

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω απλά δεν έχει νόημα γιατι τότε θα έχω ξοδέψει 100 ευρο και συνολικά για έναν μονομάχο..αυτο θα ναι άδιο άσχημο και δεν θα αξίζει... θα βάλω μικρά ψαράκια...τεσπα αυτα.. θενκς

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να βάλεις αλλά ψάρια εκτός από μονομάχο

Link to comment
Share on other sites

ενημερώθηκα σε pet shop... και σε ενιδριαδικο..
τι εννοείς και μην εμπιστεύεσαι τα pet shop
Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς και μην εμπιστεύεσαι τα pet shop

ενοω πως ρωτησα (συγκεκριμένα στο HydroCosmos) ποσα ψάρια πέρνει αυτο και μου πανε γύρω στα 10 μικρα... κ ο αλος μ πε οτι μπορώ να πάρω το σκαλάρι

μάλιστα έχω μια φίλη με ελάχιστα πιο μεγάλο ενιδριο με 3-4 σκαλάρια μικότερα μέσα και ζουν μια χαρά εδω και κανα χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Καλα ακου εσυ αυτους που θελουν να πουλησουν.

Εμεις δεν εχουμε καποιο κερδος.Αααα και για να ξερεις.Το σκαλαρακι σου θα παθει νανισμο και ο 'γλυφτης' σου δε θα χωραει :(

pS. Δε θα ειναι ασχημο το ενυδρειο με ενα μονομαχο,ουτε αδειο

pS.2 Τα ενυδρεια δε γινονται ομορφα και γεματα μονο με τα διαφορα ψαρια.

pS.3 Δεχομαι οτι εισαι αρχαριος και θες ενα ενυδρειο με πολλα και πολυχρωμα ψαρια.Εισαι ομως υπερβολικα πεισματαρης :thumbup: Οι περισσοτεροι που περασαν απο δω εμαθαν τα βασικα και εφτιαξαν σωστα ενυδρεια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα ακου εσυ αυτους που θελουν να πουλησουν.

Εμεις δεν εχουμε καποιο κερδος.Αααα και για να ξερεις.Το σκαλαρακι σου θα παθει νανισμο και ο 'γλυφτης' σου δε θα χωραει biggrin.gif

pS. Δε θα ειναι ασχημο το ενυδρειο με ενα μονομαχο,ουτε αδειο

pS.2 Τα ενυδρεια δε γινονται ομορφα και γεματα μονο με τα διαφορα ψαρια.

pS.3 Δεχομαι οτι εισαι αρχαριος και θες ενα ενυδρειο με πολλα και πολυχρωμα ψαρια.Εισαι ομως υπερβολικα πεισματαρης thumbdown.gif Οι περισσοτεροι που περασαν απο δω εμαθαν τα βασικα και εφτιαξαν σωστα ενυδρεια

σωστά οι πετ σοπαδες θέλουν να πουλάνε δεν νοιάζονται για τα ψάρια
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το ωραίο ενυδρείο, δεν είναι αυτό με τα πολλά πολύχρωμα ψάρια σε λίγα λίτρα.

Είναι αυτό με τα ψάρια που συμπεριφέρονται όπως στην φύση.

Το κάθε ψάρι χρειάζεται ένα ελάχιστο αριθμό λίτρων. (και ανάλογες συνθήκες)

Με λιγότερα γίνεται: επιθετικό στα άλλα ψάρια, φιλάσθενο, και πολλά άλλα που δεν θες να μπλέξεις.

Προσωπικά θα άφηνα μόνο τον μονομάχο και θα το γέμιζα με εύκολα φυτά (κερατόφυλλο, υγρόφιλα, τζάβα).

Δικό σου το ενυδρείο και κάνε ότι θες.

Θα είμαστε εδώ να τα ξαναπούμε.

Υ.Γ.

Το φίλτρο είναι στρωμένο; η έστω μπολιασμένο;

Απο μετρήσεις πως είναι το νερό;

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...