Jump to content

N.Caudopunctatus


PRINCE

Recommended Posts

Εξαιρετικα τα νέα σου Κώστα.Πολύ όμορφες οι φωτογραφίες.Πάντα τέτοια.Τελικά είχε δίκιο ο Dias.

:):P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραίο το βίντεο σου.Μεγάλωσε τα ψαράκια και που ξέρεις μπορεί να χρειαστούμε κανένα ζευγάρι.

:thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω... βρηκα συγκατοικους για τους καλβους.... :thumbup:

Μπραβο ρε κωστα!!!

Υ.Γ. Τι γινεται με τους αφρικανους αυτες τις μερες?? Ειναι ανοιξη εκει... και εχουν αρχισει το ζευγαρωμα κι εδω??

Link to comment
Share on other sites

Κωστα,δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χαιρομαι που εχεις γεννα απο τα συγκεκριμενα ψαρια.

Παντα τετοια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το βίντεο σου.Μεγάλωσε τα ψαράκια και που ξέρεις μπορεί να χρειαστούμε κανένα ζευγάρι.

:thumbup::bowdown:

Νομίζω οτι σε λιγο καιρό αν μπορέσω θα πιάσω τα μικρά και θα τα μεταφέρω σε ένα 60άρι άδειο που εχω...θα τα μεγαλώσω λιγο και μετά θα τα δώσω....

Μπράβο Κώστα, να τα χαίρεσαι. Πολύ ωραίο το βίντεο.

:thumbup:

Ευχαριστώ Κωστά και στα δικά σου.... :D

Νομιζω... βρηκα συγκατοικους για τους καλβους.... :bowdown:

Μπραβο ρε κωστα!!!

Υ.Γ. Τι γινεται με τους αφρικανους αυτες τις μερες?? Ειναι ανοιξη εκει... και εχουν αρχισει το ζευγαρωμα κι εδω??

Δεν ξέρω κατα πόσο ενδύκνειται να κρατάς Κάλβους με punks.....δες ΕΔΩ εγώ με ενδιασμούς τα εχω μαζί.....τρέμει η καρδιά μου κάθε μέρα μην βγουν έξω οι κάλβοι να τραφούν με τα μωρά για πρωινό!

Άσε που δεν θα σου πρότεινα να βάλεις και κάτι άλλο στο ενυδρείο σου λόγο λίτρων.....

Ευχαριστώ Κ.Στράτο,μακάρι να δω γέννα και απο τους Κάλβους.....και εγώ θα χαρώ πολύ με τη γεννα της δικιά σας μπουκωμένης... :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελκά υπάρχει και συνέχεια.......... :D;)

Αυτή τη φορα......το ζευγος απο τα punks αποφασισε να εναποθέσει τα αυγά του σε ενα κέλυφος, σε αντιθεση με την πρωτη γέννα που πραγματοποιήθηκε σε σπηλιά κατω απο μια πέτρα.....

Δείτε κατω απο το θυληκο τα αυγα τους κολλημένα στο στομιο του κελύφους.... :huh:

post-7034-1268929439_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπραβο και απο μενα φιλτατε prince!

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο να σκασουν μυτη!!!!!!

Αν τελικα δεν καταληξω στα brevis θελω οπωςδηποτε ενα ζευγαρακι!!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε έχω και εγώ ένα ζευγάρι (ελπίζω) punk.

Επειδή τα ψαράκια τα πείρα μικρά και παιδεύτηκα να ξεχωρίσω αρσενικό με θηλυκό….. τα ψάρια μου έχουν μεγαλώσει αρκετά αλά η κίτρινη γραμμή του αρσενικού δεν είναι τόσο έντονη όσο του δικού σου (πρέπει να τον παρατηρήσω πολύ ώρα για να δω να αποφαίνεται…)

Η ερώτηση μου λιπών είναι αν και ο δικό σου στην αρχή είχε αχνά σχεδόν μη διακριτά χρώματα????

post-11936-1268931232_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε έχω και εγώ ένα ζευγάρι (ελπίζω) punk.

Επειδή τα ψαράκια τα πείρα μικρά και παιδεύτηκα να ξεχωρίσω αρσενικό με θηλυκό….. τα ψάρια μου έχουν μεγαλώσει αρκετά αλά η κίτρινη γραμμή του αρσενικού δεν είναι τόσο έντονη όσο του δικού σου (πρέπει να τον παρατηρήσω πολύ ώρα για να δω να αποφαίνεται…)

Η ερώτηση μου λιπών είναι αν και ο δικό σου στην αρχή είχε αχνά σχεδόν μη διακριτά χρώματα????

Εγω φίλε μου είχα για αρκετό καιρό το θηλυκό μονο του....δεν έβρισκα αρσενικό.Όταν βρηκα, η επιλογή εγινε βαση αυτης της γραμμης στην ουρά!

Έχεις δικιο στην αρχη δεν ηταν ευδιάκριτη......ομως απο τοτε που το εβαλα στο ενυδρειο το ψαρι μεγάλωσε και τα χρωματα του εγιναν εντονότερα σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα... σε ενα 3μηνο και κατι ηρθε κ η πρωτη γεννα!

Ομολογώ οτι η φωτογραφια σου με μπερδεύει.....μηπως εχεις δυο θηλυκά??ξερεις γιατι στο λεω?Το ψαρι αυτο δεν στρεσαρεται ευκολα....δεν φοβαται.....δειχνει τα χρωματα του.....

Ας μην προτρέχουμε......μπορει να έχεις αρσενικο-θηλυκο και να μην εχουν ωριμασει ακόμα.....

Αρχικα συνιστώ λιγο υπομονή ακόμα.....σκεψου οτι εγω εκανα 8μηνες υπομονη για να βρω αρσενικο.... :D

Ελπιζω να μην απογοητευεσαι......απο τσακωμους πως πανε???

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου τρέχει 3 μήνες τώρα.

Δεν κυνήγα το ένα το αλο ουτε τσακώνονται έντονα ποτέ, ζουν βεβαία σε διαφορετικά σημεία και όταν συναντηθούν τραμπουκιζει το υποτιθέμενο αρσενικό το θηλυκό. Το υποτιθέμενο θηλυκό εκσφενδονίζετε.

Τώρα τελευταία το θηλυκό ζει μέσα και κοντά στην συστάδα με τις πέτρες (δείχνει τρομαγμένο και κρύβεται από της κινήσεις μου στο χώρο,-κατι που δεν συνήθιζε στο παρελθών) και το αρσενικό στη μέση του ενυδρείου όπως πάντα να ελέγχει τα πάντα.

Το μονό που μου έχει δώσει θάρρος είναι το παρακάτω βίντεο(πριν 20 μέρες ) που ήταν από της μοναδικές στιγμές που συμπεριφερθήκαν σαν ζευγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κώστα με το καλό.Είδες είναι απρόβλεπτα πήγανε τώρα στο κοχύλι.Περιμένουμε το χαρμόσυνο γεγονός με χαρά.

:D

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου τρέχει 3 μήνες τώρα.

Δεν κυνήγα το ένα το αλο ουτε τσακώνονται έντονα ποτέ, ζουν βεβαία σε διαφορετικά σημεία και όταν συναντηθούν τραμπουκιζει το υποτιθέμενο αρσενικό το θηλυκό. Το υποτιθέμενο θηλυκό εκσφενδονίζετε.

Τώρα τελευταία το θηλυκό ζει μέσα και κοντά στην συστάδα με τις πέτρες (δείχνει τρομαγμένο και κρύβεται από της κινήσεις μου στο χώρο,-κατι που δεν συνήθιζε στο παρελθών) και το αρσενικό στη μέση του ενυδρείου όπως πάντα να ελέγχει τα πάντα.

Το μονό που μου έχει δώσει θάρρος είναι το παρακάτω βίντεο(πριν 20 μέρες ) που ήταν από της μοναδικές στιγμές που συμπεριφερθήκαν σαν ζευγάρι.

Κάνε ενα μήνα υπομονη ακομα.........ποτέ δεν ξέρεις....... :D

Μπράβο Κώστα με το καλό.Είδες είναι απρόβλεπτα πήγανε τώρα στο κοχύλι.Περιμένουμε το χαρμόσυνο γεγονός με χαρά.

;)

Τελειως απρόβλεπτα Κ.Σωκράτη!!!!!

Πέρα απο την αλλαγή στη φωλία.....έχουν και εξαιρετικά απρόβλεπτη συμπεριφορά!

Σας ευχαριστώ όλους παρα πολύ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε αντε με το καλο να σκασουν ουριτσες!!!

σιγα σιγα με το καιρο συμπαθω ολο κ πιο πολυ τα ψαρακια απο την Αφρικη! :D

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια καλε μου φιλε αντε με το καλο!! :D;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελκά υπάρχει και συνέχεια.......... ;):D

Αυτή τη φορα......το ζευγος απο τα punks αποφασισε να εναποθέσει τα αυγά του σε ενα κέλυφος, σε αντιθεση με την πρωτη γέννα που πραγματοποιήθηκε σε σπηλιά κατω απο μια πέτρα.....

Δείτε κατω απο το θυληκο τα αυγα τους κολλημένα στο στομιο του κελύφους.... :)

post-7034-1268929439_thumb.jpg

18/3/2010 είχα κάνει αυτό το πόστ! Τότε ήταν η μέρα που είδα τα αβγά στο κέλυφος!

Λιγες μέρες μετα τα αυγά εξαφανίστηκαν! :angry2: Ίσως έφταιξα εγω γιατι πρόσθεσα μερικά κελυφη ακόμα για να προστευθούν τα μικρά όταν γενηθούν!

Ισως η θηλυκιά αντιλήφθηκε αλλαγη στο aquascape.......Αυγά λοιπον δεν υπήρχαν......πίστευα πως τα έφαγε ....ή τα είχε μεταφέρει αφου μπαινώβγαινε σε αλλα κοχύλια και έσκαψε και ενα λαγούμι κάτω απο μια πέτρα......ειχε περίεργη συμπεριφορά.....

Σήμερα ενω το πρωι δεν υπηρχε κάτι........πριν καμια ωρα που γυρισα σπίτι ειδα μωρα!!!!! ;) Δεύτερη γεννα για τα punks μου!!!!! :rasp:

Συμπέρασμα.......αυτα τα ψάρια επιβαιβεώνουν για μια ακομη φορά τον απρόβλεπτο χαρακτήρα τους.....και γεννούν και κάποια ερωτήματα.......μεταφερουν τα αυγά, αφού τα εχουν ηδη εναπωθέσει????πως????

Κ.Σωκράτη και Στράτο το περιμένατε???????εγω όχι για να είμαι ειλικρηνής........παρ'ολα αυτά....post-7034-1269706021_thumb.jpg....σημερα ειδα αυτο!!!!!! :thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

:thumbup::thumbup::angry2:

Για μια ακομα φορα επιβεβαιωνεται πως η Αφρικη ειναι πολυυυυυυυυυ απροβλεπτη,και γι'αυτο μας αρεσει ;):D:)

Να σου ζησουν Κωστη :rasp:;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...