Jump to content

N.Caudopunctatus


PRINCE

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

18/3/2010 είχα κάνει αυτό το πόστ! Τότε ήταν η μέρα που είδα τα αβγά στο κέλυφος!

Λιγες μέρες μετα τα αυγά εξαφανίστηκαν! :thumbup: Ίσως έφταιξα εγω γιατι πρόσθεσα μερικά κελυφη ακόμα για να προστευθούν τα μικρά όταν γενηθούν!

Ισως η θηλυκιά αντιλήφθηκε αλλαγη στο aquascape.......Αυγά λοιπον δεν υπήρχαν......πίστευα πως τα έφαγε ....ή τα είχε μεταφέρει αφου μπαινώβγαινε σε αλλα κοχύλια και έσκαψε και ενα λαγούμι κάτω απο μια πέτρα......ειχε περίεργη συμπεριφορά.....

Σήμερα ενω το πρωι δεν υπηρχε κάτι........πριν καμια ωρα που γυρισα σπίτι ειδα μωρα!!!!! ;) Δεύτερη γεννα για τα punks μου!!!!! :D

Συμπέρασμα.......αυτα τα ψάρια επιβαιβεώνουν για μια ακομη φορά τον απρόβλεπτο χαρακτήρα τους.....και γεννούν και κάποια ερωτήματα.......μεταφερουν τα αυγά, αφού τα εχουν ηδη εναπωθέσει????πως????

Κ.Σωκράτη και Στράτο το περιμένατε???????εγω όχι για να είμαι ειλικρηνής........παρ'ολα αυτά....post-7034-1269706021_thumb.jpg....σημερα ειδα αυτο!!!!!! :);)

Μπράβο Κώστα.Να ρωτήσω κάτι ,τα μικρά ψαράκια βρίσκονται στο κέλυφος που είδες τα αυγά στην αρχή ή είναι σε ενα από τα καινούργια κελύφη;

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κώστα.Να ρωτήσω κάτι ,τα μικρά ψαράκια βρίσκονται στο κέλυφος που είδες τα αυγά στην αρχή ή είναι σε ενα από τα καινούργια κελύφη;

;)

Το πρώτο κέλυφος ειναι "πλάτυ" με το δεύτερο! Η σπηλιά-λαγούμι ειναι δίπλα τους! Τα μικρά ειναι απλωμένα μπροστά απο όλα: μερικά μπροστά στο πρωτο κελυφος, αλλα μπροστά στο δευτερο και αλλα μπροστα απο τη σπηλιά :) με μπερδεψαν πολυ τα παλιόψαρα.... :D

Κατι ακόμα που είδα και μου έκανε εντύπωση είναι οτι, όταν ένας μπομπιρας ξεφευγε απο το κοπάδι.....η θηλυκιά τον επιανε με το στόμα και τον αφηνε ξανα μαζι με τα πολλά!!

Τι συμπεριφορα ειναι αυτή??Το κάνουν και άλλα substrate broodres αυτό?

Μιλάμε για ένα ψάρι που ΔΕΝ ειναι κοχυλόψαρο ΑΛΛΑ γεννά και σε κοχύλια....μιλαμε για SUBSTRATE BROODER που χρησιμοποιεί τη μεταφορά (ίσως αυγών)και μικρών με το στόμα???(συνήθεια των Mouth Brooders)?????

Link to comment
Share on other sites

;) Τα N.Caudopunctatus δεν γνωριζουν τι θα πει στρες και φοβος :) ....προσπαθώ να ανακατέψω την αμμο...και δεχομαι επίθεση :thumbup:

.....προφανώς αυτό γινεται για να προστατεψουν τα μικρά τους....ιδια αντιμετώπιση με το χερι μου εχουν και οι συγκατοικοι τους στο ενυδρειο οταν πλησιάζουν την περιοχή τους.....

Link to comment
Share on other sites

Κινείσαι σε επικίνδυνα Αφρικάνικα ύδατα... το πρώτο χτύπημα ήταν προειδοποιητικό.. στο επόμενο θα μετράς δάχτυλα!

:);):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ενημερώσω οτι με τα απο αρκετο καιρό και πολλές γέννες αφου το ζεύγος των Punks δοκιμάστηκε και σε μικρότερο ενυδρείο οπου τα πράγματα δεν ηταν καλα, και έτσι επεστρεψαν ξανα στο Ριο 180 και αφου έιχαν γεννησει παντου, σε σπηλιες, σε βράχια, μέσα σε κελύφη σαλιγγαριών τωρα αποφασισαν να γεννήσουν καπου αλλού....δειτε ποσο απροβλεπτη είναι η Αφρική!!!

post-7034-1275741881_thumb.jpgpost-7034-1275741898_thumb.jpg

:D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε, πάντα τέτοια. Οι κάλβοι πως πάνε, κάνουν τίποτα πέρα από χασμουρητό;

:D

Τιποτα φιλε....καποια στιγμη αρχισαν να σκαβουν, να φτιαχνουν φωλιές μετα ομως πάλι σταματησαν και ξεκινασαν ξανα το χασμουριτό.....

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα φιλε....καποια στιγμη αρχισαν να σκαβουν, να φτιαχνουν φωλιές μετα ομως πάλι σταματησαν και ξεκινασαν ξανα το χασμουριτό.....

Κατι μου λεει οτι στο τελος θα τραβας τα μαλλια σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...