Jump to content

Πρόβλημα με ανούμπια Microsorium Co2


Recommended Posts

Καλημέρα σας

Εχω ένα ενυδρείο 60 λιτρων jwel με εσωτερικό φίλτρο. Η ανούμπια που είχα μέσα σε τρείς μήνες άρχισε να χάνει τα φύλλα και σάπισε. Το microsorium pteropus (davelow) κρατάει ακόμα αλλά οι άκρες του εχουν γίνει καφέ και σαπίζουν. Τιμές ενδεικτικές χημείας

ph=7.6

kh=14

gh>14

Αποφάσισα να βάλω διοξείδιο του άνθρακα με ζάχαρη και μαγιά με DIY κατασκευή. Εχω μια παραγωγή 5 φυσσαλίδων το λεπτό πριν κρύψω την αερόπετρα μέσα στα σφουγγάρια του εσωτερικού φίλτρου. Σε πόσες ημέρες θα έχω μετρήσιμη αλλαγή του ph και θα δω βελτίωση στα φυτά μου;

Link to comment
Share on other sites

αν ισχυει αυτο που λες με τις φυσσαλιδες,λογικα ποτε φιλε μου....

ειναι πολυ μικρη η παραγωγη των 5!!! φυσσαλιδων το λεπτο.

πες μας καλυτερα ποιες ειναι οι συνθηκες στο ενυδρειο σου,εκτος απο αυτα που μας ειπες,αλλαγες νερου,θερμοκρασιες,τι ψαρακια εχεις μεσα,φωτα,και τελος να ρωτησω μηπως τα συγκεκριμενα φυτα τα φυτεψες..?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού κάθε 15 μέρες. Δυο ξιφοφορους 1 μολυ και 7 νέον. Λάμπα αυτή που είχε επάνω το ενυδρείο 18 wat. Τα φυτά δεν τα φύτεψα τα έδεσα πάνω σε ρίζες και πέτρες

Link to comment
Share on other sites

τα νεον ειναι ασχετα με τα υπολοιπα ψαρια....

αλλαγη νερου τουλαχιστον το 30% καθε βδομαδα.

πρεπει να φρεσκαρεις πιο τακτικα το ενυδρειο σου και μεσα απο αυτο θα φρεσκαρεις και τα φυτα σου με τα οποια ιχνοστοιχεια υπαρχουν μεσα στο νερο...

τα συγκεκριμενα φυτα ειναι απο τα πιο ευκολα στο χομπι και ειναι κουφο να μην σου πηγαινουν καλα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως η ανουβια και η πτεροπους ηταν φυτεμενα και σαπισαν? Αν ναι δεν θελουν φυτεμα τα συγκεκριμενα αλλα δεσιμο σε καποιο ξυλο η πετρα!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού κάθε 15 μέρες. Δυο ξιφοφορους 1 μολυ και 7 νέον. Λάμπα αυτή που είχε επάνω το ενυδρείο 18 wat. Τα φυτά δεν τα φύτεψα τα έδεσα πάνω σε ρίζες και πέτρες

Link to comment
Share on other sites

Πρωι ειναι ακομα............ :(:thumbup:

:) αυτο ειναι αληθεια...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...