Jump to content

Τα πρωτα μου ψαρακια!!


nikol_gouv

Recommended Posts

Καλημερα!εχθες πηρα τα πρωτα μου γκαππυς!2 αρσενικα και 4 θηλυκα εβαλα και 2 ανουμπιες και ενα ΄λλο φυτο που δεν θυμαμαι πως το λενε!!τι αλλα ψαρακια να παρω που να συμβιωσουν αρμονικα με τα γκαπακια μου?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σου.

η σωστη αναλογια για τα γκαπακια ειναι 1αρσενικο προς 3 θυληκα.ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου..?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια να σου ζησουν τα ψαρακια σου και συντομα γεννες. Το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο;

Θα μπορουσες αργοτερα να βαλεις και καποιο αλλο ειδος ζωοτοκου που σου αρεσει

Link to comment
Share on other sites

Ναι!ειναι στρωμενο !υπαρχει και καποιο αλλο ειδος ψαριου πιο μεγαλο σε μεγεθος που να μπορει να συνυπαρξει με τα γκαπυς/θελω να βαλω και εναν γλυφτη!επισης ειδα και 3 σαλιγκαρακια μικρα μαλλον απο τα φυτα θα ειναι!να τα αφησω η να τα βγαλω??

Έγινε επεξεργασία - nikol_gouv
Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρια που ειναι απ τα φυτα βγαλτα γιατι θα γεμισεις . Μπορεις να βαλεις μερικα σαλιγκαρια apple snail για αρχη

Link to comment
Share on other sites

Ναι!ειναι στρωμενο !υπαρχει και καποιο αλλο ειδος ψαριου πιο μεγαλο σε μεγεθος που να μπορει να συνυπαρξει με τα γκαπυς/θελω να βαλω και εναν γλυφτη!επισης ειδα και 3 σαλιγκαρακια μικρα μαλλον απο τα φυτα θα ειναι!να τα αφησω η να τα βγαλω??

Μπορείς να βάλεις platty τα οποία έχουν κια αυτά διάφορα χρώματα και είναι και μεγαλύτερα. Αλλά έχε πάντα υπόψιν σου ότι όταν αρχίσουν να γεννάνε και τα δύο αυτά είδη δεν έχουν σταματημό. Οπότε μήπως να αφηνες μόνο τα guppies μιας και το 120άρι θα στο γεμίσουν για πλάκα; Τώρα για να σπάσεις τη μονοτονία μπορείς να βάλεις και κανένα γατόψαρο corydoras.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις platty τα οποία έχουν κια αυτά διάφορα χρώματα και είναι και μεγαλύτερα. Αλλά έχε πάντα υπόψιν σου ότι όταν αρχίσουν να γεννάνε και τα δύο αυτά είδη δεν έχουν σταματημό. Οπότε μήπως να αφηνες μόνο τα guppies μιας και το 120άρι θα στο γεμίσουν για πλάκα; Τώρα για να σπάσεις τη μονοτονία μπορείς να βάλεις και κανένα γατόψαρο corydoras.

Οχι δεν μπορει να βαλει Corydoras..

Τα Cory ζουν σε Ph κοντα στο 6 και πολυ χαμηλες σκληροτητες ενω τα Guppies Ph κοντα στο 8 και σκληρα σχετικα νερα...

Link to comment
Share on other sites

Σωστός Δικό μου λάθος...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!εχθες το πρωι γεννησε η μια γκαπινα μου και το απογευμα ψοφησε και σημερα το πρωι ψοφησε και αλλη μια!που μπορει να οφειλεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!εχθες το πρωι γεννησε η μια γκαπινα μου και το απογευμα ψοφησε και σημερα το πρωι ψοφησε και αλλη μια!που μπορει να οφειλεται αυτο?

Εισαι σιγουρη οτι ειναι "στρωμενο" το ενυδρειο?

Αν ναι γραψε μας σε παρακαλω τι εννοεις "στρωσιμο"! :(

Link to comment
Share on other sites

Γεμισα το ενυδρειο νερο,εθεσα το φιλτρο σε λειτουργεια εριξα βακτηρια και αντιχλωριο!αφησα το νερο να κανει τον κυκλο του εκανα τις μετρησεις που τωρα δεν τις εχω μαζι γιατι ειμαι στη δουλεια ρωτησα στο pet shop και μου ειπε οτι ειναι ετοιμο να δεχθει ψαρια!!σωστα δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε καποιες απο τις παρακατω τροφες (με φειδω το ταισμα παντα ετσι?)

Μη ξεχνας να κανεις και αλλαγες νερου σε μορφη ρουτινας 30% καθε εβδομαδα (θερμοκρασια ιδια με του ενυδρειου αντε καο 1-3 πιο δροσερο), βαζε αργα με υπομονη το νερο μεσα.

Οταν ταιζει πιο πολυ πχ λογω μωρων, κανε αλλαγη και 2 φορες την εβομαδα, γιατι δεν αντεχουν ουτε τα νιτρικα τα μωρα οσο τα μεγαλα ψαρια.

http://www.e-aquario.com/images/Tetra/TetraMicroFood.jpg

http://www.aquaristic.net/aquarium-product..._artperpage=100

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

στο μεσοδιάστημα των 15 ημερών έριχνες στο ενυδρείο λίγο φαγάκι για να έχουν να τρώνε τα βακτήρια που έριξες στο φίλτρο;

πολλές φορές τα παιδιά νομίζουν ότι ρίχνωντας έτοιμα βακτήρια τελειώσαμε ενώ η αλήθεια είναι ότι έτσι δίνεται ένα μπόλι, προσφέρουμε στο φίλτρο μια έτοιμη αποικία που όμως για να επιβιώσει μέχρι να βάλλουμε ψάρι θέλει φαί! Και αφού δεν υπάρχουν ψάρια στο ενυδρείο ώστε τα απορρίματά τους να μετατρέπονται σε αμμωνία και να τρώνε τα βακτηριάκια, πρέπει να δημιουργήσουμε εμείς αμμωνία!

υπάρχει περίπτωση οι γκαπίνες σου να ήταν πολύ μεγάλες σε ηλικία;

όταν τις πήρες παρατήρησες μήπως να είχαν ελαφρια καμπούρα; Δηλαδή η ράχη τους ήταν τελείως ευθεία ή έγερνε προς τα κάτω το πίσω μισό του σώματός τους;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,δεν ειχαν τιποτα!απο τα 6 γκαπυς μου εχει μεινει 1 και ψοφησε και ενα νεον!οι μετρησεις μου ειναι οκ!οχι δεν εριξα φαγητο μεσα οταν ηταν αδειο!δεν μου το ειπε κανεις!

Έγινε επεξεργασία - nikol_gouv
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,δεν ειχαν τιποτα!απο τα 6 γκαπυς μου εχει μεινει 1 και ψοφησε και ενα νεον!οι μετρησεις μου ειναι οκ!οχι δεν εριξα φαγητο μεσα οταν ηταν αδειο!δεν μου το ειπε κανεις!
Κριμα.

Διαβασε για το κυκλο του αζωτου (το πρωτο πραγμα που πρεπει να μαθαινει καποιος που ασχολειται με ενυδρεια).

Κριμα που δεν ετυχε να σου δωσει καποιος το λινκ

Ειναι πολυ απλο, θα προσπαθησω να σου το πω οσο πιο απλα μπορω.

Καποια βακτηρια (καλα) αναλαμβανουν να καθαριζουν βιολογικα το νερο για τα ψαρια μας.

Αυτα τρεφονται με ουσιες που δηλητηριαζουν τα ψαρια, πχ αμμωνια (ΝΗ3) και νιτρωδη αλατα (ΝΟ2) και ετσι τρωγοντας τα καθαριζει το νερο για τα ψαρια μας.

Αυτες οι δηλητηριωδεις ουσιες δημιουργουνται απο τα κακακια των ψαριων, τα υπολειματα των τροφων, και γενικα του ρυπους του ενυδρειου.

Αυτα τα βακτηρια υπαρχουν στη φυση ελευθερα, στην ατμοσφαιρα στο νερο κλπ.

Οπου μαζευονται ρυποι αυτα αρχιζουν και πολλαπλασιαζονται τρεφομενα απο τους ρυπους αυτους.

Εμεις τωρα στο χομπυ εχουμε ανακαλυψει και τροπο να μαζευουμε βακτηρια που μπαινουν μαζεμενα σε μπουκαλια για να μη περιμενουμε τη φυση να κανει το εργο της αργα.

Αυτα ειναι τα βακτηρια που πουλανε στα πετσοπ.

Λεγεται οτι καποιες μαρκες απο αυτα βοηθανε πραγματικα να γινει συντομα αυτος ο πολλαπλασιασμος των βακτηριων που πανε και εγκαθιστανται πανω στα υλικα που εχει το φιλτρο (σφουγγαρια , κεραμικα μακαρονακια κλπ).

Το στρωσιμο του φιλτρου κραταει στην πραγματικοτητα απο 20 - 40 μερες και το γενικοτερο στρωσιμο του ενυδρειου (βυθος κλπ που χρειαζεται για βυθοψαρα γαριδες ) 3-4 μηνες. Η γενικη ωριμανση του συστηματος 1-2 χρονια.

Για να πολλαπλασιαστουν τα βακτηρια λοιπον χρειαζονται ρυπους.

Καποιοι λενε να βαζουμε ΕΝΑ ψαρι για να δημιουργει αυτος του ρυπους για αρχη μετα ΕΝΑ ακομα και μετα σιγα σιγα να μπουν ολα τα ψαρια που μπορει να σηκωσει το φιλτρο του ενυδρειου και φυσικα ο χωρος σε λιτρα.

Αλλοι λενε οτι και λιγη τροφη μεσα στο ενυδρειο, φτανει για να δημιουργηθουν οι ρυποι για αρχη.

Ετσι δεν θα καει καθολου κανενα ψαρι απο αμμωνια (εστω και λιγο) μεχρι να δημιουργηθει η πρωτη αποικια βακτηριων στο φιλτρο που θα αντεχει να καθαριζει τους ρυπους του ψαριου.

Εσυ λοιπον εβαλες βακτηρια μεσα στο νερο και τα αφησες αταιστα με αποτελεσμα αυτα να πεθανουν και να γεμισουν ακομα περισσοτερους ρυπους (αμμωνια) το νερο. :(

Αυτα οι ρυποι αμεσα πρεπει να φυγουν, αυτο γινεται με καθημερινες αλλαγες πχ 50-70% και να μειωνεται το ποσοστο σε 40, 30 κλπ μεχρι να μη βρισκεις ιχνη αμμωνιας (ΝΗ3) στο νερο.

Επισης ενας καλος τροπος ειναι το αντιχλωριο που χρησιμοποιεις ετσι κι αλλιως να ειναι τετοιο που δεσμευει και αμμωνια (πχ το seachem prime και ειναι και πιο οικονομικο γιατι χρειαζεται ελαχιστο) εσυ μπορεις να βαζεις μεχρι 5πλη δοση για περιπτωσεις εξαρσης αμμωνιας.

Ο κυκλος του αζωτου σε σχεδιο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Το τελευταιο "προιον" του κυκλου του αζωτου ειναι τα νιτρικα αλατα (ΝΟ3). Αυτα δεν ειναι τοσο δηλητηριωδη σε μικρες ποσοτητες (κατω απο 25 ppm).

Γι'αυτα δεν υπαρχουν βακτηρια να τα τρωνε, υπαρχουν αλλοι τροποι.

Τα ζωντανα φυτα τρωνε νιτρικα και οσα μενουν φευγουν με τις συστηματικες αλλαγες νερου. (φυσικα εκτος απο αφαιρεση των νιτρικων, η αλλαγη νερου πρεσφερει και νεες χρησιμες ουσιες που εχουν εξαφανιστει απο το παλιο νερο, πχ ιχνοστοιχεια)

Ενας μεσος ορος για μικρα ενυδρεια φρεσκοστημενα ειναι μια φορα την εβδομαδα το 30%.

Προσεχεις η θερμοκρασια του φρεσκου νερο στο δοχειο να ειναι πολυ κοντινη με του ενυδρειου και να βαζεις αντιχλωριο και βιταμινες (πχ sera fishtamine)

Εκτος κι αν εχεις ψαρια που θελουν ειδικες συνθηκες σκληροτητας (gH) ή οξυτητας (pH) οπως πχ τα νεον, που θελει εξτρα ειδικη επεξεργασια το νερο της βρυσης απο λιγο εως πολυ.

Τα νεον θελουν μαλακο και οξυνο νερο ενω τα γκαπι αλκαλικο και σκληρο (σαν της βρυσης σου δλδ).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μην αρχίσεις και εσύ σαν τον Diskus_fan.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί τα bold που βάζει και τα κοκκινα bold για να τονίσει κάτι που θέλει να πει. :blink:

Πλακίτσες :(;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί τα bold που βάζει και τα κοκκινα bold για να τονίσει κάτι που θέλει να πει. ;)

Πλακίτσες :(:(

Το εκανα για να ξεχωριζει σε καθε παραγραφο το κεντρικο θεμα για το οποιο γραφω, ο τιτλος της ας πουμε.

:(:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω, πλάκα κάνω. :blink:;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...