Jump to content

Τι αλλα θα δουμε.....


Recommended Posts

Δεν είναι ιδιαίτερα καινούριο, ως νέο! Η τέχνη του tattoo και γενικά του body modification έχει "προχωρήσει" σε επίπεδα που φαντάζουν τρελά έως και τρομαχτικά! Το "προχωρήσει" το βάζω σε εισαγωγικά, καθότι πολλές από τις τεχνικές του body modification (οι περισσότερες μάλιστα) έχουν ξεκινήσει πολλά χρόνια πριν, έως και από την λεγόμενη "αρχαιότητα", απλά ήταν κάτι που το έκαναν άνθρωποι που τώρα τους ονομάζουμε με το γενικό όρο "ζουλού" :(

Η νέα μόδα πλέον είναι το "Skin Removal Scarification" το οποίο επίσης δεν είναι νέα τεχνική. Και για να είμαι πιο ακριβής, είναι πιο παλιά τεχνική ακόμα και από το γνωστό τατουάζ με την προσθήκη χρωστικών στην επιδερμίδα. Στο παρακάτω link θα δείτε τί ακριβώς είναι αυτό το "Skin Removal Scarification"...

http://www.bme.com/scar/sr001.html

Φυσικά στην Ελλάδα θα αργήσουμε πολύ να δούμε τέτοια πράγματα για πολλούς και διάφορους λόγους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ιδιαίτερα καινούριο, ως νέο! Η τέχνη του tattoo και γενικά του body modification έχει "προχωρήσει" σε επίπεδα που φαντάζουν τρελά έως και τρομαχτικά! Το "προχωρήσει" το βάζω σε εισαγωγικά, καθότι πολλές από τις τεχνικές του body modification (οι περισσότερες μάλιστα) έχουν ξεκινήσει πολλά χρόνια πριν, έως και από την λεγόμενη "αρχαιότητα", απλά ήταν κάτι που το έκαναν άνθρωποι που τώρα τους ονομάζουμε με το γενικό όρο "ζουλού" :(

Η νέα μόδα πλέον είναι το "Skin Removal Scarification" το οποίο επίσης δεν είναι νέα τεχνική. Και για να είμαι πιο ακριβής, είναι πιο παλιά τεχνική ακόμα και από το γνωστό τατουάζ με την προσθήκη χρωστικών στην επιδερμίδα. Στο παρακάτω link θα δείτε τί ακριβώς είναι αυτό το "Skin Removal Scarification"...

http://www.bme.com/scar/sr001.html

Φυσικά στην Ελλάδα θα αργήσουμε πολύ να δούμε τέτοια πράγματα για πολλούς και διάφορους λόγους...

Ναι το Body Carving το εχω ξαναδει αλλα το τατοο στο ματι νομιζω οτι ειναι Αρκετααααααα τραβηγμενο, οχι περισσοτερο για την αηδια, κατα την γνωμη μου, αλλα για την επικινδυνοτητα του ολου εγχειρηματος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το Body Carving το εχω ξαναδει αλλα το τατοο στο ματι νομιζω οτι ειναι Αρκετααααααα τραβηγμενο, οχι περισσοτερο για την αηδια, κατα την γνωμη μου, αλλα για την επικινδυνοτητα του ολου εγχειρηματος.

γι'αυτο κι εγω δεν θα το κανω ποτε. οποιος ομως εχει αυτο το γουστο και το ρισκαρει πιστευω ειναι ελευθερος να το κανει. τα παιδια μου μη δω με κοκκινα ματια μονο!! :( θα τους τα βγαλω.

Link to comment
Share on other sites

Γι΄αυτό έχει αυξηθεί ο καρκίνος του δέρματος ( μεταξύ όλων των άλλων). Με τέτοιες λαλακίες που κάνουν κάποιοι, αυξάνουν τις πιθανότητες να αλλοιωθούν τα κύτταρά τους και να αναπτυχθεί κακοήθης ιστός.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το Body Carving το εχω ξαναδει αλλα το τατοο στο ματι νομιζω οτι ειναι Αρκετααααααα τραβηγμενο, οχι περισσοτερο για την αηδια, κατα την γνωμη μου, αλλα για την επικινδυνοτητα του ολου εγχειρηματος.

Επικίνδυνο μπορεί να είναι και το πέρασμα διάβασης με φανάρι... Ok, καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά το τί είναι επικίνδυνο και το τί όχι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες! Το σημαντικότερο βέβαια στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι να ξέρεις σε ποιον άνθρωπο θα κάνεις τη δουλειά, ο οποίος θα πρέπει να είναι επαγγελματίας! Από ένα απλό piercing έχουν δημιουργηθεί προβλήματα επειδή έγιναν σε μη επαγγελματίες... Πόσο περισσότερο όταν θα ανοιχτεί πληγή στο δέρμα από τατουάζ ή ακόμα χειρότερα όταν θα μπει σύριγγα στο μάτι!

Όσον αφορά το link του Maxus:

Το link δεν μπορώ να το δω καθότι το μπλοκάρει ο server στη δουλειά, αλλά απ'ότι διαβάζω από τον τίτλο του link, πρόκειται για το blacklight μελάνι το οποίο είναι διάφανο και όταν θα πέσεις σε blacklight φως φωσφορίζει! Αν πρόκειται όντως γι'αυτό οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής:

1) Blacklight υπάρχει πλέον μόνο σε σκυλάδικα της Εθνικής και σε... live shows :( Οπότε τσάμπα ο πόνος και η όλη διαδικασία.

2) Στα σοβαρά, μακρυά από αυτά τα μελάνια, όπως επίσης ΚΑΙ από τα φυτικά μελάνια! Το "διάφανο" μελάνι είναι 100% χημικό το οποίο μπορεί να προκαλέσει από αλλεργικό σοκ μέχρι και καρκινοπαθήσεις δέρματος, ενώ το 100% φυτικό μελάνι μπορεί να προκαλέσει αλλεργικό σοκ το οποίο μπορεί να σημαίνει μέχρι και θάνατο! Τα ουδέτερα μελάνια είναι τα ορυκτά, τα οποία είναι 100% φυσικά και χωρίς παρενέργειες!

Γενικώς...

Το Body Modification σε άλλους αρέσει, σε άλλους είναι ουδέτερο και αδιάφορο, ενώ για άλλους είναι απαράδεκτο. Είναι καθαρά θέμα αισθητικής και κουλτούρας. Αλλά όσο "αλητήριο" ή "υποκοσμικό" και να φαίνεται, είναι "κάτι" (κατ'εμέ τέχνη) που δεν σηκώνει παιχνίδια! Θέλει πολύ διάβασμα και προσοχή στις επιλογές! Γιατί όσο όμορφο κι αν είναι να έχεις μία "ζωγραφιά" ή μία αλλαγή στο σώμα σου για μία ζωή, άλλο τόσο τρομακτικό είναι να τρέχεις για μία ζωή επειδή έκανες λάθος ή φτηνές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Επικίνδυνο μπορεί να είναι και το πέρασμα διάβασης με φανάρι... Ok, καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά το τί είναι επικίνδυνο και το τί όχι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες! Το σημαντικότερο βέβαια στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι να ξέρεις σε ποιον άνθρωπο θα κάνεις τη δουλειά, ο οποίος θα πρέπει να είναι επαγγελματίας! Από ένα απλό piercing έχουν δημιουργηθεί προβλήματα επειδή έγιναν σε μη επαγγελματίες... Πόσο περισσότερο όταν θα ανοιχτεί πληγή στο δέρμα από τατουάζ ή ακόμα χειρότερα όταν θα μπει σύριγγα στο μάτι!

Συγνωμη αλλα οσο επαγγελματιας και να ειναι με την οραση δεν παιζουν. Στα body piercing και στα τατοο να το δεχτω αλλα επεμβαση με 40 τρυπηματα στο βολβο του ματιου απο Επαγγελματια αλλα οχι Γιατρο το θεωρω μ@#$!$@#@.....ΙΜΟ και μην ξεχνας οτι ρισκαρεις να χασεις μια σημαντικοτατη αισθηση την Οραση.........

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το link του Maxus:

Το link δεν μπορώ να το δω καθότι το μπλοκάρει ο server στη δουλειά, αλλά απ'ότι διαβάζω από τον τίτλο του link, πρόκειται για το blacklight μελάνι το οποίο είναι διάφανο και όταν θα πέσεις σε blacklight φως φωσφορίζει! Αν πρόκειται όντως γι'αυτό οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής:

1) Blacklight υπάρχει πλέον μόνο σε σκυλάδικα της Εθνικής και σε... live shows :) Οπότε τσάμπα ο πόνος και η όλη διαδικασία.

2) Στα σοβαρά, μακρυά από αυτά τα μελάνια, όπως επίσης ΚΑΙ από τα φυτικά μελάνια! Το "διάφανο" μελάνι είναι 100% χημικό το οποίο μπορεί να προκαλέσει από αλλεργικό σοκ μέχρι και καρκινοπαθήσεις δέρματος, ενώ το 100% φυτικό μελάνι μπορεί να προκαλέσει αλλεργικό σοκ το οποίο μπορεί να σημαίνει μέχρι και θάνατο! Τα ουδέτερα μελάνια είναι τα ορυκτά, τα οποία είναι 100% φυσικά και χωρίς παρενέργειες!

Γενικώς...

Το Body Modification σε άλλους αρέσει, σε άλλους είναι ουδέτερο και αδιάφορο, ενώ για άλλους είναι απαράδεκτο. Είναι καθαρά θέμα αισθητικής και κουλτούρας. Αλλά όσο "αλητήριο" ή "υποκοσμικό" και να φαίνεται, είναι "κάτι" (κατ'εμέ τέχνη) που δεν σηκώνει παιχνίδια! Θέλει πολύ διάβασμα και προσοχή στις επιλογές! Γιατί όσο όμορφο κι αν είναι να έχεις μία "ζωγραφιά" ή μία αλλαγή στο σώμα σου για μία ζωή, άλλο τόσο τρομακτικό είναι να τρέχεις για μία ζωή επειδή έκανες λάθος ή φτηνές επιλογές.

Nαι αυτο είναι που λές!(live shows..χμμ :(:thumbup: ).

Δεν ήξερα ολα αυτα που είπες για τα μελάνια και thanks για τις πληροφορίες,αλλα και πάλι θα το έψαχνα πάρα πολυ εστω και για ένα normal tattoo,ποσο μάλλον για κάτι τέτοιο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γι΄αυτό έχει αυξηθεί ο καρκίνος του δέρματος ( μεταξύ όλων των άλλων). Με τέτοιες λαλακίες που κάνουν κάποιοι, αυξάνουν τις πιθανότητες να αλλοιωθούν τα κύτταρά τους και να αναπτυχθεί κακοήθης ιστός.

Eστε γιατρος εξιδεικευμενος στο αντικειμενο;;;

Link to comment
Share on other sites

Eστε γιατρος εξιδεικευμενος στο αντικειμενο;;;

Kαταρχήν ας μου απευθύνεις το λόγο, στον ενικό ( αν δε σε πειράζει).

Εν συνεχεία, δεν είμαι ιατρός, αλλά κάποια σχέση έχω με το αντικείμενο. Προς τι η απορία; :(

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν ας μου απευθύνεις το λόγο, στον ενικό ( αν δε σε πειράζει).

Εν συνεχεία, δεν είμαι ιατρός, αλλά κάποια σχέση έχω με το αντικείμενο. Προς τι η απορία; :(

Mε ποιο αντικειμενο,με το τατουαζ;

Link to comment
Share on other sites

Mε ποιο αντικειμενο,με το τατουαζ;

Όχι με το τατουάζ. Με το χώρο της υγείας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι με το τατουάζ. Με το χώρο της υγείας.

Ειναι σιγουρο οτι τα τατουαζ προκαλουν καρκινους,γιατι εχω μιλησει με αρκετους γιατρους,και η αποψη ειναι οτι δεν ειναι αποδεδειγμενο κατι τετοιο............

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρο οτι τα τατουαζ προκαλουν καρκινους,γιατι εχω μιλησει με αρκετους γιατρους,και η αποψη ειναι οτι δεν ειναι αποδεδειγμενο κατι τετοιο............

Δεν είπα ότι οπωσδήποτε προκαλούν καρκίνο. Είπα ότι αυξάνουν τις πιθανότητες να αλλοιωθούν τα κύτταρά τους και να αναπτυχθεί κακοήθης ιστός, ειδικά όταν δεν γνωρίζουμε τι φύσης είναι όλα αυτά τα χημικά "ξένα" προς τη φύση του σώματος και εδώ συγκεκριμένα δεν μιλάω για απλό τατουάζ, αλλά για την βλακεία που είδα ...να φωσφορίζει! :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι οπωσδήποτε προκαλούν καρκίνο. Είπα ότι αυξάνουν τις πιθανότητες να αλλοιωθούν τα κύτταρά τους και να αναπτυχθεί κακοήθης ιστός, ειδικά όταν δεν γνωρίζουμε τι φύσης είναι όλα αυτά τα χημικά "ξένα" προς τη φύση του σώματος και εδώ συγκεκριμένα δεν μιλάω για απλό τατουάζ, αλλά για την βλακεία που είδα ...να φωσφορίζει! :)

Να με συγχωρεις,νομιζα οτι μιλουσες για τα γνωστα κλασσικα τατουαζ. :(

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι στην ουσια ενα απλο τατουαζ? καψιμο, χαρακια, τι ειναι? εχω αυτη την απορια.

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρεις,νομιζα οτι μιλουσες για τα γνωστα κλασσικα τατουαζ. :(

Καλά, δεν έγινε τίποτα. Μην ζητάς συγνώμη. :)

Στο γραπτό λόγο, μπορεί κάποιος να μην καταλάβει ή ο άλλος να μην δώσει το πρέπον νόημα στα γραφόμενά του και να προκληθεί σύγχυση.

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι στην ουσια ενα απλο τατουαζ? καψιμο, χαρακια, τι ειναι? εχω αυτη την απορια.

Τρύπημα στικτό.

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι στην ουσια ενα απλο τατουαζ? καψιμο, χαρακια, τι ειναι? εχω αυτη την απορια.

η γραφίδα που κάνεις τατουάζ έχει πολλές πολλές μικρές βελόνες πολύ κοντά μεταξύ τους, όταν ακουμπάει το δέρμα αυτές χώνονται μέσα και αφήνουν κόκκους μελάνης ή κάτι τέτοιο. Μετά θρέφει πάλι η εξωτερική στοιβάδα του δέρματος και είσαι έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι στην ουσια ενα απλο τατουαζ? καψιμο, χαρακια, τι ειναι? εχω αυτη την απορια.

Υπάρχουν πολλές τεχνικές για ένα απλό τατουάζ! Η επικρατέστερη είναι με ένα εργαλείο το οποίο δουλεύει με ηλεκτρομαγνητισμό. Σε αυτό προσαρμόζονται βελόνες διαφόρων διαστάσεων ανάλογα με τη δουλειά που πρέπει να γίνει.

Όσον αφορά την διαδικασία...

Αρχικά φτιάχνουν το περίγραμμα της "ζωγραφιάς" σε ένα χαρτί το οποίο στην πορεία το περνάνε σαν στάμπα πάνω στο δέρμα, στο σημείο που επιλέγεις να κάνεις το tattoo! Κάτι σαν τα ψεύτικα τατουάζ που κυκλοφορούν στα παγωτά για τα πιτσιρίκια.

Στην πορεία βάζουν στο εργαλείο μία χοντρή βελόνα την οποία ονομάζουν βελόνα περιγράμματος! Η βελόνα αυτή στην ουσία σκίζει το δέρμα 2-3 χιλιοστά και βάζει μέσα το μελάνι. Αν παρατηρήσεις ένα φρέσκο τατουάζ στην περιοχή του περιγράμματος, θα δεις ότι το δέρμα κάνει ένα "V" από το σκίσιμο που σου είπα πιο πάνω. Αυτή η διαδικασία είναι και η πιο επίπονη, ανάλογα βέβαια και από το σημείο που γίνεται το τατουάζ.

Μετά έχουμε να κάνουμε με τις σκιές... Για τις σκιές χρησιμοποιείται άλλη βελόνα η οποία στην ουσία είναι σαν βούρτσα... συρματόβουρτσα... Δηλαδή αποτελείται από πολλές μικρές και σχετικά μαλακές βελονίτσες. Αυτό σημαίνει πως πλέον οι σκιές δεν δημιουργούν πληγή, αλλά η κάθε μία από αυτές τις μικρές βελονίτσες, εισχωρεί στους πόρους του δέρματος και αφήνει το μελάνι! Γι'αυτό θα παρατηρήσεις στα περισσότερα τατουάζ πως το περίγραμμα είναι πάντα πιο έντονο από τις σκιές.

Βέβαια, στην περίπτωση που χρησιμοποιηθεί και χρώμα, χρησιμοποιείται πάλι η δεύτερη βελόνα, η οποία όμως, συνήθως, στο χρώμα πονάει. Κι αυτό γιατί συνηθίζει να περνάει από περιοχές που υπάρχει ήδη ερεθισμένο δέρμα είτε από το περίγραμμα, είτε από μαύρες σκιές.

Μερικά είδη βελονών:

tattoo_needle.jpg

Η πρώτη είναι για περίγραμμα. Η 2η, η 4η και πιθανόν η 5η είναι για σκιές. Η τελευταία που φαίνεται σαν χτένα είναι για μεγάλες επιφάνειες που καλύπτουν μεγάλα τατουάζ όπως αυτά της πλάτης. Οι άλλες δεν γνωρίζω τί ακριβώς είναι...

Οι βελόνες είναι το μόνο αναλώσιμο υλικό. Αυτές πρέπει μετά από κάθε τατουάζ να καταστρέφονται και να πετιούνται! Η κεφαλή του εργαλείου που προσαρμόζονται οι βελόνες, δεν πετιέται, αλλά αντικαθιστάται για κάθε νέο τατουάζ, ενώ η χρησιμοποιημένη κεφαλή αποστειρώνεται!

Τέλος να πω πως οι κορυφαίοι καλλιτέχνες του είδους σπανίως χρησιμοποιούν περιγράμματα και στάμπες. Είτε αυτοσχεδιάζουν πάνω στο σώμα είτε ζωγραφίζουν με στυλό πάνω στο σώμα και μετά ξεκινούν κατευθείαν με σκιές να δημιουργούν!

Δύο από τους αγαπημένους μου καλλιτέχνες του είδους...

Robert Hernandez

Και ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ Bob Tyrrell

Και μερικά links:

http://viewmorepics.myspace.com/index.cfm?...iendID=53767451

http://viewmorepics.myspace.com/index.cfm?...endID=168208343

http://viewmorepics.myspace.com/index.cfm?...riendID=6266317

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Διατριβή έχει κανει στο θέμα??? :)

Όχι, αλλά πολύ θα ήθελα να κάνω αυτή τη δουλειά... :(

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά πολύ θα ήθελα να κάνω αυτή τη δουλειά... :(

Εχει τα καλα της..................... :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...