Jump to content

25lt νέο Look, μονομαχοενυδρείο ...πλέον


Stefanos_Geologist

Recommended Posts

Από αριστερά προς τα δεξιά

Φωλιά σε στυλ αρχαίου τάφου με αργιλικό και ταλκικό σχιστόλιθο (οροφή και πλευρά) + ενίσχυση με κροκάλα χαλαζία, όλα χωρίς συγκολιτικά. Κροκάλες χαλαζία και κερατόλιθου (τα κόκκινα), πέτρωμα σερπεντινίτη (μεταμορφωμένο) και τέλος ρίζα Μαλαισίας. Τα φυτά είναι κερατόφυλλο και java moss κάτω δεξιά, ένα πάνω στη ρίζα δε ξέρω τι είναι. Μέσα φιλοξενώ ένα Betta και ένα Pleco (προσωρινά).

Με την αφίσα έχω ένα θέμα, τι μου προτίνετε; Να τη βγάλω αλλά τι να βάλω, πίσω έχει κάτι καλώδια που φαίνονται άσχημα...

post-15360-1254343280_thumb.jpg

post-15360-1254344108_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Stefanos_Geologist
Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου μη πειραξεις τιποτα. ειναι πολυ ομορφο!! βαλε μερικες ανουμπιες πανω απο τη σπηλια να σπασει η ερημος. πιστευω πως με αυτο το τροπο, το ριζωμα θα σου συγρατει το χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

Thanks guys!

βαλε μερικες ανουμπιες πανω απο τη σπηλια να σπασει η ερημος. πιστευω πως με αυτο το τροπο, το ριζωμα θα σου συγρατει το χαλικι.

καλή ιδέα! :(

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο είναι :(

Ο pleco όμως θα φύγει ετσι;

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο ενυδρείο και διακόσμηση :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω να πω τη μαυρη αληθεια δεν μου παει για μονομαχοενυδρειο :(

Σαν υποβρυχειο ντεκορ ειναι ομορφο και εντυπωσιακο αλλα εχει πραγματα που δεν πανε σε μονομαχοενυδρειο και λειπουν πραγματα που θελει ενα μονομαχοενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγω να πω τη μαυρη αληθεια δεν μου παει για μονομαχοενυδρειο :(

Σαν υποβρυχειο ντεκορ ειναι ομορφο και εντυπωσιακο αλλα εχει πραγματα που δεν πανε σε μονομαχοενυδρειο και λειπουν πραγματα που θελει ενα μονομαχοενυδρειο.

Κι εω θα συμφωνήσω.... δεν έχει φυτα σχεδον καθόλου.... :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εω θα συμφωνήσω.... δεν έχει φυτα σχεδον καθόλου.... :(

Γιατι κολατε ολοι με τα φυτα..??

Εχει δει κανενας τον βιοτοπο που ζει ενας μονομαχος..??

Εδω ειναι ενα blog που βρηκα και ειναι αρκετα ενδιαφερον..

Ξερω πως θα μου πειτε οτι αυτοι οι μονομαχοι ειναι επιλεκτικης αναπαραγωγης αλλα και παλι εστω και το ελαχιστο αν μπορουμε ας τους δωσουμε τον οικοτοπο τους...

Υ.Γ Οχι πως το ενυδριο του φιλου μας πλησιαζει αλλα σαν ντεκορ ειναι κατι διαφορετικο και κατε με ομορφο..

Link to comment
Share on other sites

@vag0s

Ναι ο pleco θα φύγει σύντομα :(

@chris99

Ευχαριστώ!

@delta66, nikoloutso

Δεκτό, περιμένω να πάρω συσκευή φωτισμού για να βάλω φυτά, τη δουλειά τη κάνω με λαμπατέρ γραφείου :) ....

@Koing Koing

Πολύ ωραίο το link, που μπορώ να βρω όμως τέτοια ξερόφυλλα; Κάνουν τα ξερά φυλλα από πλατάνι; "...δάσος production"

Βασικά η φωτογραφία το αδικεί πολύ, θα επανέλθω με καλύτερη (τωρα που κιτρίνισε και το νερό!) και με παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

.. που μπορώ να βρω όμως τέτοια ξερόφυλλα; Κάνουν τα ξερά φυλλα από πλατάνι; "...δάσος production"..
Εχει στο ebay http://stores.shop.ebay.co.uk/Amys-Ketapan...c__W0QQ_armrsZ1

και

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry142577

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry142328

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31377

Link to comment
Share on other sites

Oπα ο μονομαχος μπαινει στην φωλια..??

Καλη φαση...

Αν θες ριξε κανα φυλαρακι μεσα και χαμηλωσε τις τιμες σου στο Ph και Gh...

Link to comment
Share on other sites

@Freeman

:blink:

@Koing Koing

Ναι, κανονικά! όλα τα λεφτά! Φυλλαράκι θα ρίξω μόλις βρω κάτι καλό, για ph ok θα το κοιτάξω

Έγινε επεξεργασία - Stefanos_Geologist
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι αν προστεθουν τα φυτα θα γινει πολλυ ωραιο και φυσικα χωρις να πειραξεις τιποτα απο τα υπαρχοντα.Αυτη η φωλια ειναι ολλα τα λεφτα.Μραβο. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα..Δοκιμασε ενα μπεζ χαρτονι ανοικτο για Background..Αυτο το χαλαει και το δειχνει και πιο σκοτεινο..

Επεισης ειμαι της αποψης να μην το πνιξεις στα φυτα γιατι ειναι και μικρο το ενυδριακι.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

αν θες κατι για την αλγη δοκιμασε κανενα apple snail και μην βαζεις πλεκο σε τοσο μικρο ενυδρειο.

Κατα τα αλλα πολυ καλο το ενυδρειο για τον μικρο σου φιλο!

Link to comment
Share on other sites

@maik78

Ευχαριστώ, για φυτά δε με παίρνει να βάλω πολλά γιατί δε τα καταφέρνω με τα φυτεμένα.. λέω για μια ή δυο ανούμπιες.. ε να μεγαλώσει το κερατόφυλλο και η moss και πιστεύω είναι εντάξει

@Koing Koing

Καλή ιδέα, θα δοκιμάσω μήπως φτιάξω εγώ μια αφίσα με διαβαθμισμένη απόχρωση του μπέζ...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου άρεσε αυτή η φωλιά! :blink:

Link to comment
Share on other sites

αν θες κατι για την αλγη δοκιμασε κανενα apple snail και μην βαζεις πλεκο σε τοσο μικρο ενυδρειο.

Κατα τα αλλα πολυ καλο το ενυδρειο για τον μικρο σου φιλο!

Δεν ήξερα ότι τα apple snail τρώνε άλγη! Πολύ ωραία, move in process!

@kaeir

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - Stefanos_Geologist
Link to comment
Share on other sites

Επεισης λογου του οτι ειναι μικρο το ενυδριο και τα Apple γινονται πολυ μεγαλα μπορεις να δοκιμασεις αν και εφοσον σου φαινονται ομορφα τα σαλιγκαρια γνωστα ως λαθρεπιβατες...

Μπορεις να βρεις οσα θες σε καποιο πετ σοπ στο ενυδριο με τα φυτα...

Καλη η ιδεα με την διαβαθμηση απλα κοιτα να ειναι πιο φωτεινο προς κεντρο ωστε να δινει και βαθος... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Επεισης λογου του οτι ειναι μικρο το ενυδριο και τα Apple γινονται πολυ μεγαλα μπορεις να δοκιμασεις αν και εφοσον σου φαινονται ομορφα τα σαλιγκαρια γνωστα ως λαθρεπιβατες...

Μπορεις να βρεις οσα θες σε καποιο πετ σοπ στο ενυδριο με τα φυτα...

Καλη η ιδεα με την διαβαθμηση απλα κοιτα να ειναι πιο φωτεινο προς κεντρο ωστε να δινει και βαθος... :blink:

σαλιγκάρια, χμμ... need search

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για φυτά θα σου πρότεινα κρυπτοκορύνες που είναι ευκολες και όμορφες... και πλατυφυλλές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...