Jump to content

Πρώτη Γέννα Guppy


general

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους

έχω ενα ζευγαρι γκάπυ στο 60αρι μου και εδω και καποιες μερες η θυληκια ηταν στις μερες τις

τελικά γέννησε χθες το βραδυ και σημερα καταφερα να σώσω μόνο 6 νεογέννητα και να τα βάλλω στη γεννήστρα :(

δυστηχως δεν υπολογισα σωστά για να την απομονώσω νωρίτερα

αυτό που θέλω να ρωτησω είναι για τη γεννήστρα

πρεπει να μπει σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο του ενυδρείου? δλδ μακρυα απο τη λάμπα,κλπ

επίσης η τροφη που πήρα για τα μωρά είνα η Mikrovit Basic της Tropical. έχει κανείς άποψη για το αν είναι καλή?

μπορώ να βρω κάπου στο εμπόριο αυγά artemia για να κάνω την κατασκευή που εχουν προτείνει άλλοι συνφορουμίτες για τη τροφή των νεογέννητων?

τελος, υπάρχει καποιος περιορισμός αυτή τη στιγμή που τα μικρά είναι μέσα στο ενυδρείο στη χρήση των χημικών για τo νερo (aquabalance, kristal, etc) ?

Y.Γ και μερικές φωτο των μωρών και των γονιών τους :)

post-293-1254404088_thumb.jpgpost-293-1254404112_thumb.jpgpost-293-1254404124_thumb.jpg

post-293-1254404142_thumb.jpgpost-293-1254404194_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - general
Link to comment
Share on other sites

να να σου ζήσουν :(

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολύ. και στις κιχλίδες σου :(

βεβαια για να πω την αλήθεια στεναχωρήθηκα που έκανα τη βλακεία και δεν εβαλα απο χθες τη θυληκιά στη γεννήστρα.σήμερα θα είχαν επιβιώσει πολλά περισσότερα...

Έγινε επεξεργασία - general
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ. και στις κιχλίδες σου
έμενα οι κιχλιδεσ γενανε συνέχεια όταν γεννήσουν και ανοίξουν τα αυγά και την επόμενη μέρα πάλι αυγά βλέπω για αυτό άρχισα να πουλάω στο site
Link to comment
Share on other sites

Βαλε επιπλεοντα φυτα πχ ασε μπολικο κερατοφυλλο στην επιφανεια του νερου.

Δεσε moss σε κλαδια και πετρες και βγαλε το γονο και τη θηλυκια απο τη γεννηστρα, δεν ειναι καλο για τα ψαρια.

Οσα επιβιωσουν κρυμενα στα φυτα θα ειναι ΟΚ.

Εξαλου αυτο γινεται και στη φυση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Βαλε επιπλεοντα φυτα πχ ασε μπολικο κερατοφυλλο στην επιφανεια του νερου.

Δεσε moss σε κλαδια και πετρες και βγαλε το γονο και τη θηλυκια απο τη γεννηστρα, δεν ειναι καλο για τα ψαρια.

Οσα επιβιωσουν κρυμενα στα φυτα θα ειναι ΟΚ.

Εξαλου αυτο γινεται και στη φυση

σωστός :(
Link to comment
Share on other sites

General σου προτείνω να μην μπλεχτείς με αρτεμια γιατι ειναι μπελας(εχω προσοπικη εμειρεία :) ).Μια ευκολη(και οικονομική) λύση είναι να πάρεις τροφη σε φιλαράκια(αν δεν έχεις ειδη) και να την κάνεις σκονη σε ένα γουδί.Πιστεψε με ειναι πολυ καλη τροφη αρκει να την χτυπησεις καλα για να μην έχει μεγαλα κοματια.Εγω ταιζω τα μικρα μου molly με μειγμα 80% σπιρουλινα και 20% sera vipan καλα χτυπημένα και ομογενοποιημένα!!!Ειναι ξετρελαμένα με το φαγητό τους!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές

θα δοκιμάσω να ανακατέψω την Mikrovit μαζί με την TetraPro που δίνω στα άλλα ψάρια (αφού την κάνω σκόνη) και θα αρχίσω σιγά σιγά να τα βγάζω απο την γεννήστρα.η θυληκιά είνα εκτός έτσι κ αλλιώς

αυτο που με καίει ομως είναι οτι αυριο κανονικά κάνω αλλαγή νερού οπότε πρέπει να μπουν και τα χημικά του.

θα επηρεαστουν τα μικρά?

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με καίει ομως είναι οτι αυριο κανονικά κάνω αλλαγή νερού οπότε πρέπει να μπουν και τα χημικά του.

θα επηρεαστουν τα μικρά?

Κανενα προβλημα :( .Κανε κανονικά την αλαγη σου.Τα δικά μου δεν εχουν κανενα πρόβλημα με τα χημικα και τα εχω 3 εβδομαδες

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

AquaSafe και EasyBalance της TETRA χρησιμοποιω.

το EasyBalance εβδομαδιαία στο σύνολο του ενυδρείου και το AquaSafe για την ποσότητα νερού της αλλαγής (30% στην προκειμένη περίπτωση)

Link to comment
Share on other sites

υποτιθεται οτι βοηθα στη μειωση των νιτρικων και βοηθά στην καλύτερα βιολογία του ενυδρείου.

τουλάχιστον αυτό λέει

το ενυδρείο μου τρέχει 3 μήνες τώρα και ηταν απο τα προιοντα που προσθετα απο την αρχή.δν ξέρω αν όντως βοηθά η όχι

το έχω πιο πολύ σαν εβδομαδιαία προσθήκη στο νερό για να δημιουργεί καλύτερες συνθήκες για τα ψαρια.

θεωρείς οτι δν βοηθάει σε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δοκιμασει.

Εσυ θα μας πεις.

Ο μονος τροπος να καταλαβεις τι κανει ειναι να μη το χρησιμοποιησεις για λιγο και να δεις τη διαφορα σε μετρησεις και ψαρια (χρωματα συμπεριφορα)

Ειναι αναλογα και το ενυδρειο, εγω βαζω μονο καλο αντιχλωριο και τιποτα αλλο.

Τακτικες αλλαγες νερου κανω (για τα νιτρικα και να φρεσκαρω το νερο σε ιχνοστοιχεια) και λογω Νοτιοαμερικανικων ψαριων, βαζω μιξη νερο απο ΑΟ και βρυσης το οποιο περναω απο τυρφη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αφού τώρα τα μικρά τα έχεις στη γεννήστρα καλό θα ήταν αυτή να βρίσκεται σε τέτοιο σημείο στο ενυδρείο ώστε να υπάρχει ροή νερού. Εννοώ να υπάρχει λίγο ρεύμα.

Πάντως αυτό που ειπώθηκε παραπάνω για τα φυτά είναι αλήθεια. Όταν είχα πρωτοξεκινήσει την ενασχόλησή μου με τα ενυδρεία σε λίγο πιο σοβαρή φάση, είχα στήσει ένα φυτεμένο το όποιο είχε αρκετά έως πολλά φυτά. Φυτά επιφανείς δεν είχα, αλλά ο βυθός ήταν σχεδόν όλος καλυμμένος. Μέσα στο ενυδρείο είχα platty. Είχα ξεκινήσει με ένα αρσενικό και 2 θηλυκά και μετά από 2-3 μήνες μοίραζα plattys παντού. Σε φίλους και γνωστούς, ακόμα και στο pet shop της γειτονιάς. Και επειδή ασχολήθηκα με τα συγκεκριμενα αλλά και με τα guppys, κράταγα από τα νέα εκείνα που είχαν πιο ωραία ή πιο περίεργα χρώματα και έτσι έκανα και συνδυασμούς.

Τα μικρά με το που γεννιόντουσαν χωνόντουσαν μέσα στα φυτά. Υπήρχαν περιπτώσεις όπου μέσα σε 3 μέρες μπορεί να γεννάγανε 3 θηλυκές. Τότε σε όποιο φυτό και να κοίταγες έβλεπες μωρά. Το ποσοστό εκείνων που τα κατάφερναν ήταν γύρω στο 30-40%.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα δυο γέννες μέχρι τώρα με πολύ λίγες απώλειες.

Δε χρησιμοποιώ γεννήστρα , απ'ότι διάβασα μόνο κακό κάνει και καλό είναι να αποφεύγεται.

Η λύση όπως είπαν και άλλοι προηγουμένως είναι μπόλικο κερατόφυλλο στην επιφάνεια.

Φαντάζομαι και η Java Moss βοηθάει πολύ (δν έβαλα αλλά το σκέφτομαι σοβαρά).

Στην περίπτωση μου δεν είδα ποτέ ενήλικα να τρώνε ή να κυνηγάνε μικρά (μάλλον χορταίνουν από τη τροφή τους). Τώρα έχω έξι ενήλικα και καμιά 15ρια μικρά που δε κρύβονται καθόλου.

Σε λίγο καιρό θα μοιράζω guppakia ετσι όπως πάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεννησαν κ τα δικα μου!!! :):thumbup::band::thaman::thaman::hysterical::hysterical::buttrock:

ευτηχως εχω ηδη κερατοφυλλο στην επιφανεια κ κρυβονται 2-3 εκει τα αλλα 2 βολταρουν... :buttrock:

αυριο πρωι πρωι θα παω να αγορασω 2 κουτακια ακομα να φτιαξω μερικες φωλιτσες ακομα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
On 1/10/2009 at 4:37 ΜΜ, το μέλος general έγραψε:

καλησπέρα σε όλους

έχω ενα ζευγαρι γκάπυ στο 60αρι μου και εδω και καποιες μερες η θυληκια ηταν στις μερες τις

τελικά γέννησε χθες το βραδυ και σημερα καταφερα να σώσω μόνο 6 νεογέννητα και να τα βάλλω στη γεννήστρα :(

δυστηχως δεν υπολογισα σωστά για να την απομονώσω νωρίτερα

αυτό που θέλω να ρωτησω είναι για τη γεννήστρα

πρεπει να μπει σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο του ενυδρείου? δλδ μακρυα απο τη λάμπα,κλπ

επίσης η τροφη που πήρα για τα μωρά είνα η Mikrovit Basic της Tropical. έχει κανείς άποψη για το αν είναι καλή?

μπορώ να βρω κάπου στο εμπόριο αυγά artemia για να κάνω την κατασκευή που εχουν προτείνει άλλοι συνφορουμίτες για τη τροφή των νεογέννητων?

τελος, υπάρχει καποιος περιορισμός αυτή τη στιγμή που τα μικρά είναι μέσα στο ενυδρείο στη χρήση των χημικών για τo νερo (aquabalance, kristal, etc) ?

Y.Γ και μερικές φωτο των μωρών και των γονιών τους :)

post-293-1254404088_thumb.jpgpost-293-1254404112_thumb.jpgpost-293-1254404124_thumb.jpg

post-293-1254404142_thumb.jpgpost-293-1254404194_thumb.jpg

Xerete na sas zisoun :).ixa kai ego genna alla distixos den emine tpt  ta efagan ola :(.Thelo na rotiso omos pos katalavenete oti ena gapis ine etimo na gennisi?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως τα δικα  έχουν κάνει 4 γέννες και δεν είχα ποτέ τέτοιο θεμα ...δεν τα έβαζα ποτέ σε γεννήτστρα και δεν τα έτρωγαν έβρισκαν την άκρη μονά τους τα μικρά ..  ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

 

κ εγω ειχα κανει το λαθος κ πηρα γεννηστρα.. πεταμενα λεφτα.. δε χρειαζεται.. περα που αγχωνεται το ψαρακι..

 

βρες λιγο κερατοφυλλο κ βαλε κ αλλα φυτακια να μπορουν να κρυβονται τα μικρουλια κ ολα θα πανε μια χαρα..

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...