Jump to content

Mini Malawi


DarkAngel

Recommended Posts

dsc00349.jpg

Ξεκίνησα το στήσιμο ενός mini malawi 45X25X20 20L. Πάντα με γοήτευαν τα νταμάρια αλλά θέλω να το πετύχω σε πολύ μικρή κλίμακα. Από φυτά είμαι ok προς το παρόν με τις ανούβιες καθώς δεν μεγαλώνουν πολύ (κερατόφυλο και stratiotes μπήκαν για να τραβάνε άλγες και νιτρικά). Το θέμα είναι βέβαια τα ζωντανά. Υπάρχει περίπτωση για ένα ζευγάρι πολύ μικρόσωμες αφρικάνες χωρίς να τις καταδικάσω σε νανισμό;

Μετρήσεις: Ph 8.2, NO2 0, NO3 2, GH >21, KH 20 (οι τιμές είναι μόλις της δεύτερης ημέρας)

Αφρικάνοι help...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε 20 λιτρα φιλε μου μονο μονομαχο ή γαριδουλες... δεν κανουμε Αφρικη σε τοσο λιγα λιτρα... τα ψαρια ειναι ιδιαιτερα κινητικα και σχετικα μεγαλα για τετοιο ενυδρειο.. επισης η συμπεριφορα τους τα χρειζει ακαταληλα για τετοια ενυδρεια...

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27890

Mακαρι να μπορεσεις να τα βρεις........αλλα και παλι τα λιτρα παραειναι λγα................

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις: Ph 8.2, NO2 0, NO3 2, GH >21, KH 20 (οι τιμές είναι μόλις της δεύτερης ημέρας)

Αφρικάνοι help...

Για μισο λεπτακι... τι τιμες ειναι αυτες???? με τι κανεις μετρισεις??? GH >21????, KH 20????? PH 8,2?????

πως????

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27890

Mακαρι να μπορεσεις να τα βρεις........αλλα και παλι τα λιτρα παραειναι λγα................

Στρατο, κατανοω οτι το ψαρι ειναι πολυ μικρο, αλλα 20 λιτρα δεν ειναι λιγα??

Link to comment
Share on other sites

Στάθη οι μετρήσεις έγιναν με το esha aqua test (strip) αλλά και το test της API για Ph μου βγάζει το ίδιο. Νερό Θεσσαλονίκης ξέρεις...

Dias ευχαριστώ, θα το ψάξω

Παιδιά ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27890

Mακαρι να μπορεσεις να τα βρεις........αλλα και παλι τα λιτρα παραειναι λγα................

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27890

Mακαρι να μπορεσεις να τα βρεις........αλλα και παλι τα λιτρα παραειναι λγα................

:(:):thumbup::thumbup:

Στάθη οι μετρήσεις έγιναν με το esha aqua test (strip) αλλά και το test της API για Ph μου βγάζει το ίδιο. Νερό Θεσσαλονίκης ξέρεις...

Dias ευχαριστώ, θα το ψάξω

Παιδιά ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον.

Φιλε μου και εγω θεσσαλονικη μενο και μαλιστα κοντα στο ασβεστοχώρι που ειναι γνωστο για τα αλκαλικα νερα του... αλλα τετοιες τιμες δεν εχω... με τιποτα... μηπως θα πρεπει να το ξανακοιταξεις....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και εγω θεσσαλονικη μενο και μαλιστα κοντα στο ασβεστοχώρι που ειναι γνωστο για τα αλκαλικα νερα του... αλλα τετοιες τιμες δεν εχω... με τιποτα... μηπως θα πρεπει να το ξανακοιταξεις....

Στάθη, όλα τα τεστ ούτως ή άλλως είναι αναξιόπιστα. Πραγματικές τιμές δεν θα πάρουμε σχεδόν ποτέ εκτός και αν το τεστ είναι πραγματικό τεστ -σε εργαστηριακές συνθήκες. "1. Hobby grade test kits, for our purposes are inaccurate. That would not be so bad in and of itself but they are also inconsistently inaccurate. This means that one day they can be merely marginally wrong and the next day the same kit can be grossly inaccurate. A simple change in humidity can throw off a kit’s response." περισσότερα εδώ

Μπορεί βέβαια οι τιμές μου να "παίζουν" αλλά σε γενικές γραμμές το νερό μου είναι σκληρό σαν πέτρα.

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

:(:):thumbup::thumbup:

Φιλε μου και εγω θεσσαλονικη μενο και μαλιστα κοντα στο ασβεστοχώρι που ειναι γνωστο για τα αλκαλικα νερα του... αλλα τετοιες τιμες δεν εχω... με τιποτα... μηπως θα πρεπει να το ξανακοιταξεις....

Στάθη δεν θέλω να σε αμφισβητήσω, αλλά και οι δικές μου μετρήσεις στην Καλαμαριά,

με υγρά τεστ της SERA (ξέρω ότι δεν είναι τα πιο αξιόπιστα), δεν είναι μακριά από τις

τιμές του φίλου μας. Παραθέτω την τελευταία μέτρηση, πριν την επεξεργασία με Α/Ο

και τύρφη, δηλ. το νεράκι της βρύσης μου, για να καραφλιάσετε, όπως κι εγώ:

Ph 8,

GH 23,

KH 14,

ΝΗ3/4 0,

NO2 0.

Link to comment
Share on other sites

Για μισο λεπτακι... τι τιμες ειναι αυτες???? με τι κανεις μετρισεις??? GH >21????, KH 20????? PH 8,2?????

πως????

Η θεσσαλονίκη είναι γνωστόν οτι είναι ο παράδεισος για τους αφρικάνους.Τώρα αν υπάρχουν διαφορές απο περιοχή σε περιοχή της Θεσσαλονίκης δεν θα σταθούμε ιδιαίτερα σε αυτό.Τα ψάρια που πρότεινe ο αγαπητός Dias έχουν μεγάλο ενδιαφέρον και παρότι όπως αναφέρθηκε και το συγκεκριμένο ενυδρείο ειναι μικρό εύχομαι να βρείς.Εγώ θα έλεγα να δείς λίγο τις νανοκιχλιδες της Ταγκανίκα.Εχουν γραφτεί πολλά στο φόρουμ και μπορείς να το δεις λίγο.

:(

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα 60αρι ενυδρειο για να εχεις ελπιδες για καποιες νανοκιχλιδες. Μην κανεις το λαθος να βαλεις σε 20λιτρα αφρικανες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας και τις συμβουλές σας. Γνωρίζω βέβαια ότι τα λίτρα είναι πάρα πολύ λίγα για αφρικάνες αλλά το θεωρώ (αν τελικά το καταφέρω) πολύ ενδιαφέρον project. To να πάρω ακόμη ένα 200άρι και να σεταριστεί για Malawi η Τανγκανίκα είναι η πιο εύκολη λύση αλλά δεν με ελκύει τόσο όσο μια μινιατούρα η οποία είναι σαφώς πιό εύχρηστη.

Σωκράτη ευχαριστώ θα κοιτάξω για τις νανοκιχλίδες Ταγκανίκα

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο π λες φιλε μου, αλλα και τα 20 λιτρα ειναι πολυ λιγα... ενα 50 - 60 λιτρα ενυδρειο θα ηταν πολυ καλο πιστευω..και κοντα στις προτημισεις σου... :(

Link to comment
Share on other sites

δεν με ελκύει τόσο όσο μια μινιατούρα η οποία είναι σαφώς πιό εύχρηστη.

:)

αυτο ειναι παρα,μα παρα πολυ λαθος σκεπτικο παντως.Αν το λες μονο θεωρητικα,οταν το δεις στην πραξη θα το καταλαβεις.............. :(

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό μου είναι συνάρτηση του μέγιστου βάθους της Malawi (706m) και του όγκου της (8,400 km³). Αρα και με 5.000 λίτρα έχεις πάλι μια μινιατούρα. Η ευχρηστία ενός νανοσυστήματος είναι δεδομένη σε ανάλογες συνθήκες (αλλαγές νερού, setup, καθαρισμός, συντήρηση) και η μόνη δυσκολία-πρόκληση είναι ότι το ίδιο το σύστημα αντιδράει σα βρέφος και πρέπει να έχεις την προσοχή σου αυξημένη και τη φροντίδα σου περισσότερη από ότι σε ένα μεγαλύτερο και προφανώς σταθερότερο οικοσύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό μου είναι συνάρτηση του μέγιστου βάθους της Malawi (706m) και του όγκου της (8,400 km³). Αρα και με 5.000 λίτρα έχεις πάλι μια μινιατούρα. Η ευχρηστία ενός νανοσυστήματος είναι δεδομένη σε ανάλογες συνθήκες (αλλαγές νερού, setup, καθαρισμός, συντήρηση) και η μόνη δυσκολία-πρόκληση είναι ότι το ίδιο το σύστημα αντιδράει σα βρέφος και πρέπει να έχεις την προσοχή σου αυξημένη και τη φροντίδα σου περισσότερη από ότι σε ένα μεγαλύτερο και προφανώς σταθερότερο οικοσύστημα.

Αγαπητέ φίλε θα έλεγα οτι με αυτό το σκεφτικό δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης του συγκεκριμένου χόμπυ.Δυστυχώς τα ψάρια malawi απαιτούν περισοοότερα λίτρα απο το ενυδρείο που θέλεις να τους προσφέρεις.

Εχουν καθοριστεί περίπου απο τους ερευνητές τα απαιτούμενα λίτρα λαμβάνοντας υπόψιν τις συμπεριφορές ,τους βιότοπους των ψαριών , την συμπεριφορά των αρσ.απέναντι τις θηλ. και άλλα πολλά.

Ο Δρ Konings αναφέρει κλασσικά όσο μεγαλύτερο σύστημα τόσο το καλύτερο σαν γενικό κανόνα.Απο εκεί και πέρα υπάρχουν κάποια μινίμουμ λίτρα ενυδρείου για κάθε ψάρι.

Φιλικά Σωκράτης :(

Link to comment
Share on other sites

Ισα-ίσα ο λόγος ύπαρξης του χόμπυ είναι ακριβώς αυτός και αυτό γράφω με την τοποθέτησή μου περί λίτρων. Σεβαστή η άποψη των ερευνητών και η δική σου Σωκράτη και των υπόλοιπων "αφρικάνων" και για αυτό το λόγο ζήτησα βοήθεια από το φόρουμ για το συγκεκριμένο θέμα. Αν δεν γίνεται να βάλω ψαράκια απλά δεν βάζω. Το θέμα όμως είναι και εξακολουθεί να είναι: υπάρχουν νανοκιχλίδες αφρικής που μπορούν να ζήσουν (όχι να επιβιώσουν απλώς) σε τόσα λίγα λίτρα; Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ισα-ίσα ο λόγος ύπαρξης του χόμπυ είναι ακριβώς αυτός και αυτό γράφω με την τοποθέτησή μου περί λίτρων. Σεβαστή η άποψη των ερευνητών και η δική σου Σωκράτη και των υπόλοιπων "αφρικάνων" και για αυτό το λόγο ζήτησα βοήθεια από το φόρουμ για το συγκεκριμένο θέμα. Αν δεν γίνεται να βάλω ψαράκια απλά δεν βάζω. Το θέμα όμως είναι και εξακολουθεί να είναι: υπάρχουν νανοκιχλίδες αφρικής που μπορούν να ζήσουν (όχι να επιβιώσουν απλώς) σε τόσα λίγα λίτρα; Ευχαριστώ και πάλι.

Γιαυτό σου είπα πιο πάνω για νανοκιχλίδες Ταγκανίκας π.χ. τα Neolamprologous multi , στα οποία κάποιοι δίνουν όρια minimum 50λτ. και μήκος ενυδρείο 50-60 cm και κάποιοι άλλοι ξεκινούν απο τα 30 λτ. ( μήκος ενυδρείου 30cm) .

Οπότε λαμβάνοντας υπόψιν αυτά που διαβάζω τουλάχιστον εγώ, θα σου σύστηνα νανοκιχλιδες κοχυλόψαρα Ταγκανίκας σε ενα χαρέμι 1αρ./2θηλ. mulitifsciatus και το παρακολουθούμε το όλο εγχείρημα.Ψάρια malawi μην τα σκέφτεσαι καθόλου.

:(

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ Σωκράτη.

Link to comment
Share on other sites

Ριχνω μια ιδεα..

Σε 20 λιτρα πρεπει αναγκαστικα να μπει ψαρι...?

Τα καβουρακια της Malawi ποσα λιτρα θελουν μινιμουμ..??

Με μια παραγκελια σε καποιο μεγαλο μαγαζι νομιζω πως μπορεις να φερεις...

Επεισης τι αλλοι μικροι οργανισμοι υπαρχουν στην Malawi περα απο τα ψαρια..??

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Ριχνω μια ιδεα..

Σε 20 λιτρα πρεπει αναγκαστικα να μπει ψαρι...?

Τα καβουρακια της Malawi ποσα λιτρα θελουν μινιμουμ..??

Με μια παραγκελια σε καποιο μεγαλο μαγαζι νομιζω πως μπορεις να φερεις...

Επεισης τι αλλοι μικροι οργανισμοι υπαρχουν στην Malawi περα απο τα ψαρια..??

Κώστα δεν κάνει ο κάβουρας για το μέγεθος του ενυδρείου.Για θυμήσου λίγο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28197

:(

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το καβουρι που ελεγα ειναι της Tanganyika

Γινεται 7 cm οποτε και αυτο μεγαλο μου φαινεται...

Υ.Γ Κ.Σωκρατη πρεπει να ειναι λαθος το λινκ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το καβουρι που ελεγα ειναι της Tanganyika

Γινεται 7 cm οποτε και αυτο μεγαλο μου φαινεται...

Υ.Γ Κ.Σωκρατη πρεπει να ειναι λαθος το λινκ...

Διορθώθηκε :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...