Jump to content

Mini Malawi


DarkAngel

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στράτο σε ευχαριστώ για τα πάντα καλά σου λόγια. Κρίμα για το frontoza όντως... Πιάστηκε η καρδιά μου το πρωί έτσι που το είδα στο παρκέ ξεραμένο.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον καταστηματάρχη για τον επαγγελματισμό του ,αλλά και σε εσένα για το μεράκι και την αγάπη σου για το χόμπι μας!Πιστεύω πως το νερό μπήκε στο αυλάκι και σύντομα θα χαιρεσαι το νεο σου ενυδρείο :)

Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ. Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο :D

Μου αρεσει τωρα τελευταια που βλεπω διαφορετικα setup απο τα συνηθισμενα :):glare:

Και παλι μπραβο :D

Link to comment
Share on other sites

vag0s σε ευχαριστώ πολύ.

Αδέρφια "Αφρικάνοι" χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Η μαγειρική σόδα ανεβάζει ή κατεβάζει το Ph? (εκτός από την Kh). Ρωτάω γιατί οι δικοί μας εδώ πάνω βάλθηκαν να αποπαραδεισοποιήσουν το νερό Θεσσαλονίκης. Μετράω εδώ και τρείς μέρες και το Ph είναι ... 7.0 στο νερό δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

vag0s σε ευχαριστώ πολύ.

Αδέρφια "Αφρικάνοι" χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Η μαγειρική σόδα ανεβάζει ή κατεβάζει το Ph? (εκτός από την Kh). Ρωτάω γιατί οι δικοί μας εδώ πάνω βάλθηκαν να αποπαραδεισοποιήσουν το νερό Θεσσαλονίκης. Μετράω εδώ και τρείς μέρες και το Ph είναι ... 7.0 στο νερό δικτύου.

H σοδα ανεβαζει το Κh και ετσι παρασυρει κ το ph ανοδικα......βαλε!

Link to comment
Share on other sites

Βάζω αλλά πόσο;

Κανε πειραμα....παρε 10 λιτρα νερο βρυσης κ βαζε σοδα...πχ 1γρ. στα 10 λιτρα και κανε μετρηση....δες ποσο σοδα χρειαζεται στα δεκα λιτρα για να ανεβασεις τις τιμες και υπολογισε μετα για τα λιτρα σου....μην ανεβασεις τις τιμες αποτομα στο ενυδρειο....σταδικα....αν θες π.χ. 2γρ σοδας για να ανεβαζεις τις τιμες σου βαζε μισο γρ. την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Κωνσταντίνε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και ένα

.

Ph8.3, Gh 17º, Kh 20, No2 0, NO3 20, NH3/NH4 0

Θερμοκρασία: 26°C, Φωτισμός: Atman white/blue 13W 10 ώρες ημερησίως

Ρουτίνες: Αλλαγή νερού κάθε Κυριακή 30% ρυθμισμένου με σόδα, αλάτι (aquarium salt/api) και aquatan/Sera, καθαρισμός φίλτρου (σφουγγάρι σε νερό ενυδρείου), σχολαστικός καθαρισμός άμμου από τροφές και ακαθαρσίες.

Βιταμίνες δύο φορές την εβδομάδα εμποτισμένες στις τροφές (spirulina flakes, tetra color pro, omega one brine shrimps, Papillon granu, spirulina tabs).

Χημικά (δυστυχώς): Sera/Aquatan, Toxivec, Aquavital Nintrigon1

Υλικά φίλτρου: Fluval bio max, Fluval filter wool, Μαύρο σφουγγάρι

Φίλτρο (της πλακός): εσωτερικό Magic jet καταπληκτική όμως ροή και παραμετροποίηση (οξυγόνο, σκέτο, φλογέρα)

Φιλοξενούμενοι: 1 Gibberosa, 2 Protomelas, 2 Tropheus Duboisi, 1 Anubia nana, 1 Valisneria spiralis

Πρέπει να έχω την τύχη του πρωτάρη ή οι αφρικάνες να είναι ανθεκτικές ή οι φροντίδες μου να έπιασαν τόπο. Κανένας θάνατος μέχρι τώρα, καμμία βακτηριακή μόλυνση (ούτε καν dropsy ή διάρροιες). Το μόνο πρόβλημα είναι τα λίτρα και αυτό το γνωρίζω πολύ καλά και ήδη έχω στα σκαριά ένα tanganyika set up (140X50X40).

Να είστε καλά όλοι σας, η Αφρική με κέρδισε για μία φορά ακόμη. Η πρώτη ήταν με τις μουσικές της...

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδριο σου οπως σου εχω ξαναπει...

Για τα ψαρια απο οσο διαβασα καταλαβα πως γνωριζεις οτι ο χωρος ειναι ελαχιστος...

Αν μπορεις ανεβασε λιγο το Ph σου.. κοντα στο 8,7

Link to comment
Share on other sites

Κωστή ευχαριστώ και πάλι. Ναι φυσικά ο χώρος είναι ελάχιστος για αυτό προχωράω σε κατασκευή μεγαλύτερου (μέχρι να με διώξει από το σπίτι η σύντροφος :blush:)

Ph 8,7 δεν είναι πάρα πολύ;

Link to comment
Share on other sites

Και ένα

.

Ph8.3, Gh 17º, Kh 20, No2 0, NO3 20, NH3/NH4 0

Θερμοκρασία: 26°C, Φωτισμός: Atman white/blue 13W 10 ώρες ημερησίως

Ρουτίνες: Αλλαγή νερού κάθε Κυριακή 30% ρυθμισμένου με σόδα, αλάτι (aquarium salt/api) και aquatan/Sera, καθαρισμός φίλτρου (σφουγγάρι σε νερό ενυδρείου), σχολαστικός καθαρισμός άμμου από τροφές και ακαθαρσίες.

Βιταμίνες δύο φορές την εβδομάδα εμποτισμένες στις τροφές (spirulina flakes, tetra color pro, omega one brine shrimps, Papillon granu, spirulina tabs).

Χημικά (δυστυχώς): Sera/Aquatan, Toxivec, Aquavital Nintrigon1

Υλικά φίλτρου: Fluval bio max, Fluval filter wool, Μαύρο σφουγγάρι

Φίλτρο (της πλακός): εσωτερικό Magic jet καταπληκτική όμως ροή και παραμετροποίηση (οξυγόνο, σκέτο, φλογέρα)

Φιλοξενούμενοι: 1 Gibberosa, 2 Protomelas, 2 Tropheus Duboisi, 1 Anubia nana, 1 Valisneria spiralis

Πρέπει να έχω την τύχη του πρωτάρη ή οι αφρικάνες να είναι ανθεκτικές ή οι φροντίδες μου να έπιασαν τόπο. Κανένας θάνατος μέχρι τώρα, καμμία βακτηριακή μόλυνση (ούτε καν dropsy ή διάρροιες). Το μόνο πρόβλημα είναι τα λίτρα και αυτό το γνωρίζω πολύ καλά και ήδη έχω στα σκαριά ένα tanganyika set up (140X50X40).

Να είστε καλά όλοι σας, η Αφρική με κέρδισε για μία φορά ακόμη. Η πρώτη ήταν με τις μουσικές της...

Αγαπητε φίλε μένω σε συτό που λές ,οτι φτιάχνεις μεγαλύτερο ενυδρείο για να φιλοξενήσεις τα ψάρια.Και κάτι άλλο άσχετο ,τα protomelas είναι Haps λίμνης malawi εν αντιθέσει με τα άλλα που είναι λίμνης Ταγκανίκας.

:blush:

Link to comment
Share on other sites

"Και κάτι άλλο άσχετο ,τα protomelas είναι Haps λίμνης malawi"

To γνωρίζω και ένας από τους λόγους που ασχολούμαι με αυτό το χομπι είναι για να νικήσω την ανυπομονησία μου. Αλλες φορές τα καταφέρνω, άλλες όχι. :blush:

Link to comment
Share on other sites

"Και κάτι άλλο άσχετο ,τα protomelas είναι Haps λίμνης malawi"

To γνωρίζω και ένας από τους λόγους που ασχολούμαι με αυτό το χομπι είναι για να νικήσω την ανυπομονησία μου. Αλλες φορές τα καταφέρνω, άλλες όχι. :blush:

Επειδη απο το βιντεο δεν μπορω να δω αυτα που λες protomelas,ειναι ευκολο να τα ανεβασεις σε φωτογραφια;

:)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά Στράτο σε λίγο (αρκεί να τα προλάβω)...

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει την πάτησα.. Γελάς για το μέγεθός τους;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να καταλαβω αν ειναι protomelas και ποιο ειδος απ'ολους................

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Στράτο

Πρέπει να είναι Protomelas taeniolatus αν κρίνω από τους χρωματισμούς που αρχίζουν να φαίνονται στα πτερύγια και την ουρά. Πρέπει να έχω και καλύτερες φωτο αν και είναι δύσκολο να τους φωτογραφίσεις με τέτοια ταχύτητα που έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τη διάθεσή τους...Το νορμαλ είναι πολύ σκούρο καφέ-γκρι με έντονες μαύρες ρίγες. Οταν είναι ανήσυχα ή στρεσαρισμένα το καφέ γκρί γίνεται ανοιχτό καφέ στο χρώμα του μελιού. Το ραχιαίο έχει έντονες γαλάζιες απολήξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...