Jump to content

Mini Malawi


DarkAngel

Recommended Posts

Εξαρτάται από τη διάθεσή τους...Το νορμαλ είναι πολύ σκούρο καφέ-γκρι με έντονες μαύρες ρίγες. Οταν είναι ανήσυχα ή στρεσαρισμένα το καφέ γκρί γίνεται ανοιχτό καφέ στο χρώμα του μελιού. Το ραχιαίο έχει έντονες γαλάζιες απολήξεις.

Τοτε δεν νομιζω να ειναι protomelas.

Εμενα απο την αρχη στο βιντεο σαν aulonacara μικρο μου φανηκε,γι'αυτο σου ζητησα φωτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οντως! Πιό πολύ μοιάζουν για aulonacara. Αλλά από την άλλη μεριά τα δικά μου έχουν έντονους ιριδισμούς και πολλά "μπαλώματα" στο κοιλιακό πτερύγιο και στο ουραίο.

Έγινε επεξεργασία - DarkAngel
Link to comment
Share on other sites

Οντως! Πιό πολύ μοιάζουν για aulonacara. Αλλά από την άλλη μεριά τα δικά μου έχουν έντονους ιριδισμούς και πολλά "μπαλώματα" στο κοιλιακό πτερύγιο και στο ουραίο.

Aυτο δε σημαινει τιποτα.................

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είσαι Dias κανονικός. Τρομερή παρατηρητικότητα. Μετά από ώρες παρακολούθησης των ζωντανών και άπειρα τσεκαρίσματα εικόνων στο δίκτυο έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι aulonacara.

Respect

:blush:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Ενα βιντεο από το ενυδρειάκι Κωστή

Και ήδη έχουν αρχίσει τα προβλήματα με το χώρο.

Καλή Χρονιά

Έγινε επεξεργασία - DarkAngel
Link to comment
Share on other sites

Ενα βιντεο από το ενυδρειάκι Κωστή

Και ήδη έχουν αρχίσει τα προβλήματα με το χώρο.

Καλή Χρονιά

Οκ καλο ειναι...

Ομως ποτε θα τους αλλαξεις σπιτι; :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Οκ καλο ειναι...

Ομως ποτε θα τους αλλαξεις σπιτι; :P

Αυτό είναι το μεγάλο θέμα vagos. To συντομότερο δυνατό εύχομαι και πρέπει να ξεπεραστούν αρκετά εμπόδια. Ευτυχώς στήνει ένας φίλος 400αρι αφρικάνικο και τα ζωντανά θα πάνε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Οντως υπαρχει προβλημα με τον χωρο..Επισης οσο μεγαλωνουν τα ψαρια απο οτι βλεπω δεν θα χωρανε στις σπηλιες που τους εχεις φτιαξει...

Αν μπορεις δωσε ολα τα ψαρακια και βαλε καποιο Μικρο Βραχοψαρο η προσθεσε κελυφη και βαλε καποιο κοχυλοψαρο :P

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι ακριβώς Κωστή. Τα ζωντανά ήδη δεν χωράνε στις σπηλιές και είναι αφύσικο οπτικά. Μέσα στο μήνα θα μεταφερθούν και θα βάλω τα multies.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι ακριβώς Κωστή. Τα ζωντανά ήδη δεν χωράνε στις σπηλιές και είναι αφύσικο οπτικά. Μέσα στο μήνα θα μεταφερθούν και θα βάλω τα multies.

:P

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι ακριβώς Κωστή. Τα ζωντανά ήδη δεν χωράνε στις σπηλιές και είναι αφύσικο οπτικά. Μέσα στο μήνα θα μεταφερθούν και θα βάλω τα multies.

:P

Link to comment
Share on other sites

Και μία φώτο από το duboisi

post-15202-1263236631_thumb.jpg

και ένα βιντεάκι

Έγινε επεξεργασία - DarkAngel
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ενα μικρό βιντεάκι από τα ψαράκια.

Αυριο τα Aulonacara και η Frontosa αλλάζουν σπίτι. Τα συναισθήματα ανάμικτα. Χαίρομαι για τα ψάρια που θα πάνε σε μεγαλύτερο ενυδρείο, λυπάμαι που θα τα αποχωριστώ μετά από τόσους μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Αυριο τα Aulonacara και η Frontosa αλλάζουν σπίτι. Τα συναισθήματα ανάμικτα. Χαίρομαι για τα ψάρια που θα πάνε σε μεγαλύτερο ενυδρείο, λυπάμαι που θα τα αποχωριστώ μετά από τόσους μήνες...

πολύ σωστή κίνηση... :wacko:

θα συνεχίσεις με multi? καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστή κίνηση... :wacko:

θα συνεχίσεις με multi? καλή συνέχεια!

Καλησπέρα

Εχουν μείνει 4 tropheus (2 duboisi, 2 Kaiser) κάποια στιγμή θα δοθούν και αυτά και μάλλον θα συνεχίσω με multies (αν και όταν βρω). Οταν τα ψάρια μπήκαν στις σακούλες κατάλαβα πόσο πραγματικά είχαν μεγαλώσει από τη μέρα που τα πήρα. Πάντως εκεί που πήγαν θα μπορώ να τα βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε θελεις θα μπορεις να τα βλεπεις Αγγελε.Σε ευχαριστω πολυ για την εμπιστοσυνη που μου εδειξες δινοντας μου τα ψαρακια.Θα ειναι μια χαρα μεχρι καποια στιγμη να αποχωριστω και εγω την Frodoza μεγαλωνοντας....Ειπαμε,τσιπουρακι στο μπαλκονι και μετα χαζι στο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε θελεις θα μπορεις να τα βλεπεις Αγγελε.Σε ευχαριστω πολυ για την εμπιστοσυνη που μου εδειξες δινοντας μου τα ψαρακια.Θα ειναι μια χαρα μεχρι καποια στιγμη να αποχωριστω και εγω την Frodoza μεγαλωνοντας....Ειπαμε,τσιπουρακι στο μπαλκονι και μετα χαζι στο ενυδρειο!

Να είσαι καλά Μίλτο. Εγώ σε ευχαριστώ. Οσο για το τσίπουρο, εννοείται φίλε...

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

To πείραμα για mini Tanganyika έληξε με απόλυτη αποτυχία. Το ενυδρείο ξεστήθηκε όλο, τα tropheus βρήκαν καινούριο και μεγάλο σπίτι. Τα συναισθήματα μου ήταν περίεργα γιατί μετά από 16 μήνες υπήρχε το φυσιολογικό "δέσιμο" με τα ψαράκια. Τα tropheus είναι απίθανα ζωντανά με αξιοπρόσεκτη συμπεριφορά που αρκετές φορές θυμίζουν γάτες. Βέβαια σε τόσο λίγα λίτρα είδα μόνο το 1% της πραγματικής συμπεριφοράς αυτών των απίθανων ζωντανών.

Παραδόξως όλο αυτό το χρονικό διάστημα που έτρεχε το ενυδρειάκι δεν είχα ούτε ένα θάνατο, ούτε μια αρρώστια. Ισως να είχα την τύχη του πρωτάρη σε αφρικάνικο ίσως να πρόσεχα πάρα πολύ και με σταθερά βήματα (και αρκετή φροντίδα) το σύστημα λειτουργούσε άψογα. Ομως τα Duboisi και τα Ikola μεγάλωσαν αρκετά και ήταν αφύσικο να τα βλέπεις σε τόσο μικρό χώρο συν το γεγονός ότι έπεφτε πολύ ξύλο.

Αποκόμισα όμως μια σημαντική εμπειρία έστω και σε αυτά τα ελάχιστα λίτρα. Διάβασα, είδα αρκετά βίντεο, έμαθα πως πρέπει να στήνονται οι πέτρες, τι άμμος πρέπει να υπάρχει και τι όχι, συν την τεράστια βοήθεια από τα παιδιά εδώ στο Aquazone.

Link to comment
Share on other sites

To πείραμα για mini Tanganyika έληξε με απόλυτη αποτυχία. Το ενυδρείο ξεστήθηκε όλο, τα tropheus βρήκαν καινούριο και μεγάλο σπίτι. Τα συναισθήματα μου ήταν περίεργα γιατί μετά από 16 μήνες υπήρχε το φυσιολογικό "δέσιμο" με τα ψαράκια. Τα tropheus είναι απίθανα ζωντανά με αξιοπρόσεκτη συμπεριφορά που αρκετές φορές θυμίζουν γάτες. Βέβαια σε τόσο λίγα λίτρα είδα μόνο το 1% της πραγματικής συμπεριφοράς αυτών των απίθανων ζωντανών.

Παραδόξως όλο αυτό το χρονικό διάστημα που έτρεχε το ενυδρειάκι δεν είχα ούτε ένα θάνατο, ούτε μια αρρώστια. Ισως να είχα την τύχη του πρωτάρη σε αφρικάνικο ίσως να πρόσεχα πάρα πολύ και με σταθερά βήματα (και αρκετή φροντίδα) το σύστημα λειτουργούσε άψογα. Ομως τα Duboisi και τα Ikola μεγάλωσαν αρκετά και ήταν αφύσικο να τα βλέπεις σε τόσο μικρό χώρο συν το γεγονός ότι έπεφτε πολύ ξύλο.

Αποκόμισα όμως μια σημαντική εμπειρία έστω και σε αυτά τα ελάχιστα λίτρα. Διάβασα, είδα αρκετά βίντεο, έμαθα πως πρέπει να στήνονται οι πέτρες, τι άμμος πρέπει να υπάρχει και τι όχι, συν την τεράστια βοήθεια από τα παιδιά εδώ στο Aquazone.

Είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο και θεμα για συζήτηση η περιεχικότητα στην συμπεριφορά των ψαριών της Tanganyika.

:(

Link to comment
Share on other sites

Λυπήθηκα πάρα πολύ που τα έδωσα Prince. H σχέση μας ήταν παραπάνω από "κάτι ψαράκια σε μια γυάλα". Ετρωγαν από το χέρι μου, με άφηναν να τα χαιδέψω και όταν καθάριζα την γυάλα δεν φοβόταν καθόλου. Αλλά η σχέση μεταξύ τους -όταν μεγάλωσαν γιατί τα είχα από 20-25 ημερών περίπου- είχε οξυνθεί και γιατί ήταν λίγα και γιατί ήταν πολύ περιορισμένος ο χώρος. Ο κυρίαρχος αρσενικός Duboisi δεν άφηνε κανένα σε ησυχία -όχι βαριά χτυπήματα- αλλά τους είχε τρομοκρατήσει τόσο που είχαν κρυφτεί πίσω από το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Dark Angel σε καταλαβαίνω.

Και εγω αναγκάστηκα να αποχωριστώ τα N.Caudopunctatus που διατηρούσα για τουλάχιστον 3 χρόνια.

Τα διατηρησα σε 30λιτρα πειραματικά, σε 180λιτρα και τελος αφου ειχαν φτάσει σε τελικο μεγεθος 8 εκατοστα περίπου διπίστωσα πως ούτε στα 400λιτρα δεν μπορουσαν να αρκεστούν.Ο αρσενικός ήθελε όλο το ενυδρείο δικό του :( .

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο και θεμα για συζήτηση η περιεχικότητα στην συμπεριφορά των ψαριών της Tanganyika.

:(

Μεγαλο θεμα στην τανγκανικα Κωστα,αλλα και γενικοτερα στο αφρικανικο ενυδρειο.Αναδεικνυεται καθε φορα η μεγιστη αναγκη ορθης επιλογης ψαριων για τα ενυδρεια μας.

Φιλε darkangel λυπαμαι για τον αποχωριμο σου,αλλατο θετικο ειναι οτι αποκομισες σημαντικες εμπειριες που θα βοηθησουν τοσο εσενα,οσο και αλλους φιλους στο μελλον. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...