Jump to content

Θεραπεια με Protozin (ich)


Recommended Posts

Για σας παιδιά! Την βοήθειά σας όποιος έχει κάνει θεραπεία με προτοζιν η παρόμοια φάρμακα . Όταν κάνουμε θεραπεία για 6 μέρες το φως πρέπει να είναι κλειστό λένε στο πετσοπ με τα φυτά τι γίνετε θα έχουν πρόβλημα ? Και μετά την θεραπεία των 6 ημερών κάνω αλλαγή 30% και βάζω άνθρακα για 2-3 μέρες? :(

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι το ψαρακι να το βαλεις σε ενα αλλο ενυδρειο ή κουβα με νερο του ενυδρειου και μια αερανλια και εκει να ριξεις το φαρμακο. αλλαζεις 1/3 νερο καθε 2 ημερες με φρεσκο απο το ενυδρειο σου. φυσικα και θερμοστατης μεσα.

μη βιαστεις απο τη γνωμη μου. αναμενε και αλλες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ρίξει είδη το φάρμακο 2 μερες και βλέπω τα ψαρακια ειναι καλύτερα ,ανεβασα και θερμοκρασία 28.5 περίπου για τα φυτα φοβάμαι χωρίς φως 6 μέρες μήπως να τα ανάβω 2-3 ωρες την ήμερα?

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα το προτοζιν έχει επίδραση στην βιολογία του ενυδρείου ? μέχρι τώρα (εχει 2 μερες που εχω βάλει)είναι όλα καλά αμμονια:0 , NO2:0 , NO3:5 με API υγρά τεστ

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το αρχισες ολοκληρωσε το. εισαι βεβαιος οτι εβαλες το σωστο φαρμακο και οτι χρειαζοταν ομως? δυστηχως πανω στις ασθενειες δεν μπορω να βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω βιαστηκες λιγο?

τι ψαρι πασχει απο ick?μονος σου εκανες αναγνωριση της ασθενειας?θα βοηθουσαν φωτογραφιες,δεν βαζουμε φαρμακα στο ενυδρειο βιαστικα και απερισκεπτα....μπορουσες να κανεις μια παρα πολυ καλη θεραπεια μονο με αλατι και μεγαλη θερμοκρασια.

καλη τυχη

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα κατα τη γνωμη μου δεν θα χαλασουν για 6 ημερες χωρις φως και λιγο αυξημενη θερμοκρασια.

Θα ταλαιπωρηθουν λιγο αλλα θα επανερθουν.

Κατα δευτερον θεραπεια για ικ κανουμε σε ολο το ενυδρειο απ'οτι ξερω και οχι σε καραντινα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδια! εχεις δίκαιο για θεραπεία σε ολο το ενυδρείο delta66 :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...