Jump to content

Επιασα άλγη!


tsoum

Recommended Posts

Πριν 3-4 μέρες πρόσεξα στον μπροστινό τζάμι του ενυδρείου κάτι πρασινοπά σημαδάκια. Δεν τα έδωσα σημασία καθώς όταν πέρασε ενα απο τα σαλιγκάρια απο πάνω του το ξέσκισε. Λέω "θα τα φάνε". Χθες το είδα είχε γεμίσει αρκετα μεγάλο ποσοστό του τζαμιού απο τετοιες "βουλίτσες". Και σήμερα πρόσεξα κάτι σαν μικρά τριχάκια.... Οχι πολύ μεγάλα περίπου 2-3 χιλ. (Γι'αυτό και δεν προσπάθησα να βγάλω φωτογραφία!)

Οταν περνάν τα σαλιγκάρια απο κει, τα τρώνε αλλα το θέμα είναι οτι δεν περνάνε και πολύ συχνά, καθώς κοβουν βόλτες στον πάτο και στο ξύλο μου.

Απο τροφή δεν τα ρίχνω πολυ. Παλιότερα έριχνα 2 φορές τη μερα μερικά φυλλαράκια ή τρίμματα, τώρα το μείωσα στη 1 γιατι δεν τρων και πολύ.

Απο οξυγόνο δεν ξέρω πόσο έχω. Είχα spraybar αλλα δεν μου άρεζε και δημιουργόυσε πολύ ρευμα μέσα στο ενυδρείο και έτσι το έβγαλα. Τώρα βγάζει το νερό απλά στην επιφάνεια και κάνε καποια αναταραξη.

Απο φως τώρα, ειναι σχετικά ασταθες. Ημερισίως πέρνει 10-11 ώρες φωτός και το δωμάτιο είναι γενικά πολύ φωτεινό.

Έχω ένα αυτόματο πραματάκι αλλα δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργεί.

Τι να κάνω τεχνικά; Μαγνήτικό "σφουγγάρι"

Απο ψάρια ή ασπόνδυλα; Εχω 3 γκάπυ και ενα ντανιο. Σκέφτομαι να πάρω 3 οτόκυκλους.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

σταθερος συνεχομενος φωτισμος οχι πανω απο 8ωρο σε χρονοδιακοπτη.καθαριζεις με ενα μαγνητη το μπροστινο σου τζαμι απο την σποτ (λογικα) αλγη που εχεις και η οποια βγαινει απο το πολυ φως.

αλλαγες κανονικα καθε βδομαδα.δεν ειναι τιποτε φοβερο.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. Οκ.

Έχω απο κάπου ενα χρονοδιακόπτη σαν αυτον εδω. Τον είχαμε απο παλία στο σπίτι και δεν μπορώ να καταλάβω τις οδηγίες. Λέει κάτι για ακίδες που κατεβάζει και κάτι τετοια....

Καμία διιευκρίνηση;

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πρώτα απ'ολα βάζεις τον χρονοδιακόπτη στην πρίζα και ρυθμίζεις την ώρα. Ο χρόνοδιακόπτης μετά απο αυτο θ'αρχίσει να λειτουργεί σαν ρολόι. Περιμετρικά αν προσέξεις έχει τις ακίδες οι οποίες αν τις πιέσεις λίγο πάνε προς τα κάτω. Αν θές να ανοίγει το φώς σου πχ απο τις 12:00 μέχρι τις 22:00, θα πιέσεις τις ακίδες που βρίσκονται μέσα σ'αυτο το διάστημα. Λογικά στα αριστερά του χρονοδιακόπτη υπάχει ένας διακόπτης τον οποίο πρέπει να θέσεις στο on αλλιώς θα λειτουργεί σαν πρίζα που παράγει συνέχεια ρεύμα και το φώς σου θα είναι συνέχεια ανοιχτό. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πρώτα απ'ολα βάζεις τον χρονοδιακόπτη στην πρίζα και ρυθμίζεις την ώρα. Ο χρόνοδιακόπτης μετά απο αυτο θ'αρχίσει να λειτουργεί σαν ρολόι. Περιμετρικά αν προσέξεις έχει τις ακίδες οι οποίες αν τις πιέσεις λίγο πάνε προς τα κάτω. Αν θές να ανοίγει το φώς σου πχ απο τις 12:00 μέχρι τις 22:00, θα πιέσεις τις ακίδες που βρίσκονται μέσα σ'αυτο το διάστημα. Λογικά στα αριστερά του χρονοδιακόπτη υπάχει ένας διακόπτης τον οποίο πρέπει να θέσεις στο on αλλιώς θα λειτουργεί σαν πρίζα που παράγει συνέχεια ρεύμα και το φώς σου θα είναι συνέχεια ανοιχτό. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Σωστός!! :(

Το μόνο που πρέπει να κοιτάξεις είναι μετά από κάποια διακοπή ρεύματος να μην έχουν σηκωθεί αυτές οι ακίδες που κατέβασες...(συμβαίνει καμιά φορά)

Link to comment
Share on other sites

Και πρέπει να κατεβάζω όλες τις ακίδες ή μόνο αυτές στα άκρα;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κατεβάσεις όλες τις ακίδες που αντιστοιχούν στην ώρα που σ'ενδιαφέρει και όχι μόνο τις δύο στα άκρα.

Link to comment
Share on other sites

1. Εχεις μετρησεις ΝΟ3 και PO4 (ή τουλαχιστον ΝΟ3)?

2. Χτυπαει απ'ευθειας ηλιακο φως καθολου το ενυδρειο?

3. Ροη νερου επαρκης υπαρχει? Κουνουνται εστω και ελαφρα μεσα τα φυτα πχ?

4. Η λαμπες ποσο παλιες ειναι?

5. Ηλεκτρονικο ή απλο μπαλαστ?

6. Ποσα συνολο βατ ανα λιτρο ενυδρειου φωτισμο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Πριν 3-4 μέρες πρόσεξα στον μπροστινό τζάμι του ενυδρείου κάτι πρασινοπά σημαδάκια. Δεν τα έδωσα σημασία καθώς όταν πέρασε ενα απο τα σαλιγκάρια απο πάνω του το ξέσκισε. Λέω "θα τα φάνε". Χθες το είδα είχε γεμίσει αρκετα μεγάλο ποσοστό του τζαμιού απο τετοιες "βουλίτσες". Και σήμερα πρόσεξα κάτι σαν μικρά τριχάκια.... Οχι πολύ μεγάλα περίπου 2-3 χιλ. (Γι'αυτό και δεν προσπάθησα να βγάλω φωτογραφία!)

Οταν περνάν τα σαλιγκάρια απο κει, τα τρώνε αλλα το θέμα είναι οτι δεν περνάνε και πολύ συχνά, καθώς κοβουν βόλτες στον πάτο και στο ξύλο μου.

Απο τροφή δεν τα ρίχνω πολυ. Παλιότερα έριχνα 2 φορές τη μερα μερικά φυλλαράκια ή τρίμματα, τώρα το μείωσα στη 1 γιατι δεν τρων και πολύ.

Απο οξυγόνο δεν ξέρω πόσο έχω. Είχα spraybar αλλα δεν μου άρεζε και δημιουργόυσε πολύ ρευμα μέσα στο ενυδρείο και έτσι το έβγαλα. Τώρα βγάζει το νερό απλά στην επιφάνεια και κάνε καποια αναταραξη.

Απο φως τώρα, ειναι σχετικά ασταθες. Ημερισίως πέρνει 10-11 ώρες φωτός και το δωμάτιο είναι γενικά πολύ φωτεινό.

Έχω ένα αυτόματο πραματάκι αλλα δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργεί.

Τι να κάνω τεχνικά; Μαγνήτικό "σφουγγάρι"

Απο ψάρια ή ασπόνδυλα; Εχω 3 γκάπυ και ενα ντανιο. Σκέφτομαι να πάρω 3 οτόκυκλους.

Και με ενα σφουγγαρι καθαρο κανεις καλυτερη δουλεια απο τα μαγνητικα που πουλανε.Τωρα αν θελεις εσυ να παρεις προσεξε τι θα παρεις.Να ειναι οι μαγνητες αναλογοι για το παχος του τζαμιου σου!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

1. Εχεις μετρησεις ΝΟ3 και PO4 (ή τουλαχιστον ΝΟ3)?

2. Χτυπαει απ'ευθειας ηλιακο φως καθολου το ενυδρειο?

3. Ροη νερου επαρκης υπαρχει? Κουνουνται εστω και ελαφρα μεσα τα φυτα πχ?

4. Η λαμπες ποσο παλιες ειναι?

5. Ηλεκτρονικο ή απλο μπαλαστ?

6. Ποσα συνολο βατ ανα λιτρο ενυδρειου φωτισμο εχεις?

1) Οχι. Ειναι στις προταιρεότητες.

2) Δεν νομίζω. Βεβαια όλο το πρωί είμαι σχολείο και δεν ξέρω αλλα γενικά όχι. Έχω και τα πατζούρια κλειστά.

Αλλα είναι γενικά φωτεινό δωμάτιο.

3) Επαρκέστατη. Προσπαθώ να την μειώσω γιατί είναι σαν ρεμα εκεί μεσα :(

4) Μια λάμπα, μήνα. Αυτή που είχε.

5) Απλό το κόβω.

6) 15W λαμπα 65 +/- L καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...