Jump to content

Ερώτηση γιά επιλογή θερμοστάτη..


malaw

Recommended Posts

Άλλη μια απώλεια εχτες το βράδυ ελπίζω να τελειώσει εδώ αυτό γιατί έχω απογοητευτεί... Απομάκρυνα τα δυο θερμομετρα, αυτό που είναι κοντά στο θερμοστατη δείχνει 29 και το άλλο στην αντίθετη πλευρά αγγίζει τους 27. Άμεσα θα πάρω και κάποιον controller αλλά μακάρι να το ήξερα και αυτό πιο πριν....
Κατι δεν παει καλα.

Δεν μπορει να φταει ο θερμαντηρας για τις αποτομες μεταβολες και ουτε ενας controller ειναι απαραιτητος ή θα λυσει το προβλημα οταν δεν λειτουργει σωστα ενας θερμαντηρας.

Ο controller θα μας προστατεψει μονο απο υπερθερμανση.

Μαλλον κατι εχει ο θερμαντηρας και να τον τσεκαρεις ακομα και με controller.

Για το προβλημα με τα ψαρια εγω θα εψαχνα και αλλες αιτιες εκτος απο τη θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη πει πως ήταν λάθος ρυθμισμενος μιας και το ενυδριο δεν είχε δουλέψει καθόλου σε κρύο περιβάλλον!!! Ηταν σταθερά η θερμοκρασία 29-30 βαθμούς από τις λάμπες και τη θερμοκρασία περιβάλλοντος! Ο θερμοστατης ήταν μέσα και στο ρεύμα αλλά δεν ήταν σωστά με αποτέλεσμα προχτές που η θερμοκρασία περιβάλλοντος έπεσε στους 13 ξαφνικά, η θερμοκρασία του ενυδριου επεσε και ο θερμοστατης την κράτησε όταν πλέον είχε φτάσει 23-24!!! Δλδ μέσα σε λίγες ώρες το ενυδριο έχασε 6-7 βαθμούς!!

Αυτός δεν είναι λόγος να πάθουν σοκ; Πλέον το έχω ρυθμίσει και το κρατάει 27 σταθερά χωρίς controller!!! Controller θέλω να πάρω επειδή έχω και έναν 2ο 170αρη θερμοστατη και θέλω να βάλω και τους 2 σε λειτουργία για τις πιο κρυες μέρες του χειμώνα! Είπα πως μακάρι να ήξερα πως γίνεται αυτό με το controller ώστε ήδη να είχα επιλέξει σωστή θερμοκρασία ΨΗΦΙΑΚΑ και όχι ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ όπως είναι ο ροοστατης πάνω στον θερμοστατη!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ειναι αιτια θανατου ολα τα ψαρια εχουν τα ορια τους και αν δεν τα ειχες στη μεση ιδανικη τιμη θερμοκρασιας που απαιτουσαν, τοτε ηταν πιο ευκολα να περασουν σε επικινδυνα θανασιμα επιπεδα με την μετατροπη της θερμοκρασιας.

Επισης και η ρυθμος της αλλαγης της θερμοκρασιας ειναι σοβαρος παραγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...