Jump to content

Aquatlantis 96 Lt


haf

Recommended Posts

Πρωτη Προσπάθεια......ξεκίνησα το πρώτο μου ενυδρείο και σίγουρα όχι το τελευταίο!!

Όποια γνώμη και βοήθεια για το στήσιμο καλοδεχούμενη.

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 80cmΧ 40cmΧ 30cmAquatlantis

Όγκος: 96 Lt (75 καθαρό)

Κατηγορία: Κοινωνικό

Φυτά:AnubiaBarteri, AnubiaBartericoffeefolia, Vallisneria, Cabombacaroliana, Βacopa

Ψάρια / Άλλα είδη: 9 Guppys, 1 Pleco

Διακοσμητικά υλικά: Υποστρωμα Tetra+ Λεπτό Χαλικι, Βότσαλα – Ρίζα

Φόντο:--

Φωτισμός: F18W/GROLUX 60cm

Διάρκεια φωτισμού: 10 Ώρες (15:00-24:00)

Φιλτράρισμα: Φιλτροπλάτη biobox μπλε σφουγγάρι + SeraSiporax

Θερμοστάτης: 300

Λίπανση: TetraPlantaMin

Παροχή CO2:Nutrafin

Παράμετροι:

pH: 7.5

Γενική σκληρότητα (GH): 11

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):8

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0.3

Νιτρικά (ΝΟ3):12.5

Αλλαγές νερού: Ανάλογα με τις μετρήσεις περίπου 1/3 ανά 2-3 μέρες

Θερμοκρασία:26-28

Άλλες πληροφορίες: Δεν έχει στρώσει 100% και κάνω συχνές αλλαγές νερού μέχρι να μειωθούν οι τιμές

Φωτογραφία:

P9264581.jpg

P9264589.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου,μου αρεσει πολυ. :(Το στρωσιμο απο τα νιτρωδη ειναι φανερο οτι δεν εχει ολοκληρωθει ακομα,μηπως βιαστηκες με τα ψαρια?Εννοω στον αριθμο.

Link to comment
Share on other sites

αφου μετρας νιτρωδη ξεχνα αλλαγες νερου , οσο για το στησιμο ωραιο φαινετε , μπορεις να μας πεις το ειδος του πλεκο?

Link to comment
Share on other sites

α ναι και την ανουμπια δεν την φυτεουμε φιλε μου , την δενουμε με λαστιχακι η πετονια σε πετρες,ριζες κτλ

Μου αρεσε να μπει στο χαλικι... λες να αντιμετωπισω προβλημα? τις υπολοιπες τις εδεσα, παντως μεχρι στιγμης δειχνει μια χαρα και βγαζει νεα φυλλα.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να προσέχεις το ΝΟ2, είναι δηλητήριο για τα ψαράκια. Αλήθεια με τι τεστ μετράς;

Δεν μου αρέσει που έβαλες 10 ψάρια σε μη στρωμμένο ενυδρείο ακόμη. Βιάστηκες λίγο, θέλει προσοχή τώρα και συχνές μετρήσεις.

οι πέτρες είναι κολλημένες με ενυδρειακή 100% καθαρή σιλικόνη έτσι; Οι υπόλοιπες είναι τοξικές.

η ανούμπια όταν φυτεύεται πρέπει απαραιτήτως το πράσινο οριζόντιο τμήμα του κορμού της να είναι έξω από τα χαλίκια αλλιώς σαπίζει και ξεραίνεται όλο το φυτό. Γι' αυτό συνήθως την δένουμε σε πέτρες ή ξύλα. Πάντως μεγαλώνει και φυτεμένη κανονικά, αρκεί να προσέξεις αυτό που σου γράφω, αλλιώς δεν έχει ελπίδες!

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να προσέχεις το ΝΟ2, είναι δηλητήριο για τα ψαράκια. Αλήθεια με τι τεστ μετράς;

Δεν μου αρέσει που έβαλες 10 ψάρια σε μη στρωμμένο ενυδρείο ακόμη. Βιάστηκες λίγο, θέλει προσοχή τώρα και συχνές μετρήσεις.

οι πέτρες είναι κολλημένες με ενυδρειακή 100% καθαρή σιλικόνη έτσι; Οι υπόλοιπες είναι τοξικές.

η ανούμπια όταν φυτεύεται πρέπει απαραιτήτως το πράσινο οριζόντιο τμήμα του κορμού της να είναι έξω από τα χαλίκια αλλιώς σαπίζει και ξεραίνεται όλο το φυτό. Γι' αυτό συνήθως την δένουμε σε πέτρες ή ξύλα. Πάντως μεγαλώνει και φυτεμένη κανονικά, αρκεί να προσέξεις αυτό που σου γράφω, αλλιώς δεν έχει ελπίδες!

Οτι βιαστηκα ναι, αλλα με τις συχνες αλλαγες νερου και τις μετρησεις με υγρα τεστ της tetra δεν εχω χασει ψαρι. Επισης πριν δυο μερες καποιος φιλος μου εδψσε μπολι και πιστευω οι τιμες των Ν02 να μηδενισουν

Η σιλικονη ηταν για ενυδρειακη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Σπάνια χάνεται ψάρι έτσι απότομα, συνήθως παθαίνουν νανισμό ή μειώνεται η διάρκεια ζωής τους. Αλλά χαίρομαι που είσαι συνειδητοποιημένος! Το μπόλι ήταν πολύ καλή κίνηση.

Ελπίζω να μην ακούγομαι πολύ μ@λ@κ@ς που τα λέω αυτά!

Έκανες όμορφο ξεκίνημα, συνέχισε! :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...