Jump to content

άτυπη παρουσίαση


akkornteon

Recommended Posts

ωραία μιλάω και δίνω συμβουλές συνέχεια, δεν πρέπει να δείξω και ένα δείγμα "δουλειάς" μου;

Μάλιστα κατά καιρούς έχω υποσχεθεί και φωτογραφίες από το ενυδρείο μου αλλά :) ποτέ δεν έβρισκα χρόνο να ετοιμάσω το ενυδρείο για μια φωτογράφιση! :(

το πήρα απόφαση όμως και όπως ήταν σήμερα με τα σκουπιδάκια που προκύπτουν πάντα μετά το κλάδεμα κάθε φυτεμένου να αιωρούνται, με τα απρόσκλητα σαλιγκαράκια και με όλα του τα στραβά να το βγάλω.

Μαζί υπάρχουν και πολλές παλιότερες πριν καν μπω στο aquazone που δεν ήξερα και πολλά!

Σήμερα, τώρα το ενυδρείο είναι έτσι:

http://www.facebook.com/photo.php?pid=3031...p;id=1290062280

Όλες βρίσκονται εδώ, μαζί με γαριδάκια, λουλουδάκια bacopa και παραστρατήματά μου:

http://www.facebook.com/album.php?aid=2019...mp;l=f298a3451f

φιλικά,

Γιάννης

Υ.Γ.

Νομίζω με αυτά τα link δεν χρειάζεται να είσαι μέλος στο face, αν όχι πείτε και θα τις ανεβάσω αλλού.

Any friend requests are welcome!

Link to comment
Share on other sites

θέλει δουλειά ακόμη μέχρι να φτάσει στην εικόνα που έχω στο μυαλό μου, σίγουρα και κάποιες valisneries πρέπει να ξηλωθούν γιατί φυτρώνουν όπου να 'ναι!

Όνειρό μου να γεμίσει red crystal παντού, αλλά μέχρι να γίνει αυτό έχω τα φυτά μου. Πραγματικά οι φωτογραφίες το αδικούν παιδιά! Από κοντά είναι παράδεισος!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες εικόνες!

Το ενυδρείο σου είναι απόδειξη ότι το φυτεμένο που σφύζει από υγεία,

δεν είναι μονότονα πράσινο αλλά εντυπωσιακά ζωντανό.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. :(

για μένα δεν έχει τελειώσει ακόμη, έχει φτάσει όμως σε μια όμορφη κατάσταση που άξιζε να δείτε!

Να σημειώσω ότι όλα όσα έχω μάθει τα έχω μάθει εδώ στο aquazone από δικές σας εμπειρίες!

@arkanidis

φίλε Αλέξανδρε αυτό είναι που με συναρπάζει, να βλέπω πολλές αποχρώσεις πράσινου μαζί! Γι' αυτό έχω και 2 φωτογραφίες όπως φαίνονται τα χρώματα από πάνω που είναι χωρίς καπάκι.. Εκεί βλέπεις άλλη εικόνα, άλλα χρώματα, το τζάμι τα αλλοιώνει.

Link to comment
Share on other sites

θέλει δουλειά ακόμη μέχρι να φτάσει στην εικόνα που έχω στο μυαλό μου, σίγουρα και κάποιες valisneries πρέπει να ξηλωθούν γιατί φυτρώνουν όπου να 'ναι!

Όνειρό μου να γεμίσει red crystal παντού, αλλά μέχρι να γίνει αυτό έχω τα φυτά μου. Πραγματικά οι φωτογραφίες το αδικούν παιδιά! Από κοντά είναι παράδεισος!

Η καθε φωτογραφια που τραβαμε ειναι προσπαθεια αποτυπωσης της πραγματικοτητας. Ετσι λοιπον οσο καλυτερη φωτογραφικη μηχανη εχουμε και οσο Επαγγελματιες ειμαστε, γινεται και καλυτερη αποδοση της. Μπορει μια εικονα να αξιζει χιλιες λεξεις αλλα η πραγματικοτητα αξιζει Σιγουρα πολλες παραπανω. :) Ααα και το ενυδρειο που αναφερεσαι ειναι αρκετα καλο!! Μπραβο καλη προσπαθεια αντιγραφης της μαμας φυσης :(

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

...καλη προσπαθεια αντιγραφης της μαμας φυσης :(
Γι'αυτο δεν ειμαι σιγουρος.

Στη φυση δεν ειναι τοσο προσεγμενο, καλοκλαδεμενο και χωρις αλγες το τοπιο :)

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο δεν ειμαι σιγουρος.

Στη φυση δεν ειναι τοσο προσεγμενο, καλοκλαδεμενο και χωρις αλγες το τοπιο :(

Συμφωνω, αλλα επισης πιστευω οτι και στη φυση υπαρχουν μερη με τον ορο προσεγμενο-καλοκλαδεμενο και χωρις αλγες τοπια. Αναλογα τις καταστασεις διαφοροποιει και εκεινη τις εικονες που βλεπουμε εμεις. Δεν νομιζω οτι στη φυση , που μας διδασκει ισρροπια και αρμονια, εχει μονο ενα μοτιβο...

Link to comment
Share on other sites

έχω λίγη πράσινη άλγη σε μεριές μεριές. Παλιότερα σε μια φωτογραφία πρόχειρη φαίνεται μια κάτασπρη πέτρα που "έκλεψα" από γλάστρα καφετέριας και μετά από το τεστ με το ξίδι την έβαλα μέσα στο ενυδρείο. Μόλις αρχίσει να εμφανίζεται άλγη φαίνεται κατευθείαν σε αυτή την πέτρα λόγω της αντίθεσης με το άσπρο. Τον πρώτο καιρό την παρατηρούσα συνέχεια, τώρα έχει βρει την ισορροπία του το σύστημα. Αυτό ήταν το κόλπο μου!

@churu

φίλε σίγουρα πρέπει να διαβάσω εκείνο το άρθρο του AZ που αναφέρεται στις τεχνικές φωτογράφισης γιατί όντως οι φωτό το αδικούν!

τώρα για το καλοκλαδεμένο φοβόμουνα ότι θα άκουγα καμια παρατήρηση γιατί είναι λίγο χάος το ενυδρειάκι από φυτά!

γενικά τα κακά σχόλια και οι παρατηρήσεις με βοηθούν πολύ, οπότε μην κομπλάρετε! Ότι σας χαλάει στο μάτι πείτε!

Link to comment
Share on other sites

Ατυπα ...να πω κι εγω οτι ειναι παρα πολυ ομορφο το ενυδρειο σου :(

Καλη συνεχεια !

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

αυτές τις φωτό με τις cherry τις χρωστάω στον φίλο viciouscircle, για να δει που θα ζήσουν οι γαριδούλες που μου έστειλε!

είναι ακατάστατο το ενυδρειάκι, καλώδια, θερμόμετρο όλα στη μέση και οι valisneries που θέλουν συνεχώς κλάδεμα. Πάνω στο "ραφάκι" έχω αφήσει και μερικά φυτά από το προχθεσινό κλάδεμα, τώρα τα είδα... :D Απλά όταν το βλέπεις από κοντά, σου τραβάει το μάτι το πράσινο, ενώ στις φωτό φαίνονται τα ελαττώματα όλα.. :hysterical: Να σημειώσω ότι 2 μήνες που έλειπα Αθήνα για οικογενειακούς λόγους υγείας δεν έγινε καμία αλλαγή, χωρίς αυτό να επηρεάσει τις τιμές του ενυδρείου. Δεν ρίχνω κανένα λίπασμα και έχω εγκαταλείψει και το CO2.

Ελπίζω να σας αρέσει.

Σχόλια, παρατηρήσεις, συμβουλές, γνώμες, γνώσεις είναι όλες καλοδεχούμενες!

post-5817-1267972173_thumb.jpg

post-5817-1267972258_thumb.jpg

post-5817-1267972419_thumb.jpg

post-5817-1267972446_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι 2 μήνες που έλειπα Αθήνα για οικογενειακούς λόγους υγείας δεν έγινε καμία αλλαγή, χωρίς αυτό να επηρεάσει τις τιμές του ενυδρείου. Δεν ρίχνω κανένα λίπασμα και έχω εγκαταλείψει και το CO2.

Πολυ όμορφο!!

Τελικά μήπως "γίνεται" κ χωρις πολλά πολλά..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...