Jump to content

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΜΑΖΟΝΙΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ


MAMBO

Recommended Posts

Σε συνέχεια του παλαιότερου post

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...11&hl=ΜΑΜΒΟ

ιδου πως ειναι τωρα το ενυδρείο.

http://www.facebook.com/dionisis.astronotu...?v=139494684435

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο λινκ λειπουν οι περισσοτερες φωτο απο το ενυδρειο και στο δευτερο πρεπει να εχει καποιος account στην ιστοσελιδα που εχεις τις φωτο για να το δει.

Οποτε ...... :(

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του παλαιότερου post

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...11&hl=ΜΑΜΒΟ

ιδου πως ειναι τωρα το ενυδρείο.

http://www.facebook.com/dionisis.astronotu...?v=139494684435

Δεν........... :(

Link to comment
Share on other sites

Φιλε απο οτι βλεπω...

Νομιζω πως βλεπω 5 Astronotus Ocellatus της ταξης των 25+ cm..Και σε καποια φαση κοβει βολτα και ενα γαριδουρακι Pleco κοντα στα 30+ cm...

Το ενυδριο σου ποσα λιτρα ειναι..???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο πρωτο λινκ λειπουν οι περισσοτερες φωτο απο το ενυδρειο και στο δευτερο πρεπει να εχει καποιος account στην ιστοσελιδα που εχεις τις φωτο για να το δει.

Οποτε ...... :ninja:

Φίλε μου πρεπει να εισαι μέλος στο Facebook.... και το Aquazone εχει επίσης σελιδα στο Facebook οποτε...

Δεν........... :blink:

Το αυτό...

Φιλε απο οτι βλεπω...

Νομιζω πως βλεπω 5 Astronotus Ocellatus της ταξης των 25+ cm..Και σε καποια φαση κοβει βολτα και ενα γαριδουρακι Pleco κοντα στα 30+ cm...

Το ενυδριο σου ποσα λιτρα ειναι..???

Είναι 5 Astronotus Ocellatus Tiger & Albino και 4 PLeco απο 20cm εως 40cm...

απο οτι θυμαμε 600-700?

640 λίτρα είναι φιλε μου... αναφέρεται και στις προδιαγραφες του εξοπλισμου....

Oπ τωρα το ειδα στο προφιλ..Ενα 180 και ενα 640...

Λογικα ειναι το 640...

Κανονικα θα επρεπε να ειναι 2 Astronotus... :P

Το αιώνιο θέμα... παμε λοιπον..... αν διαβασεις την βιβλιογραφια θα δεις οτι για 300 λιτρα προτείνεται ένα ζευγαρι οποτε για 640 λιτρα δυο ζευγάρια που σημαινει ενα Astronotus παραπανω. Δες ομως τον εξοπλισμο και θα διαπιστωσεις οτι υπάρχουν 2 Εξωτερικά Eheim Professional 3 (1.700 l/h έκαστο ήτοι 3.400 l/h και τα δυο), 5,3 φορες rotation ολο το νερο ανα ώρα που ειναι οτι πρεπει. Αποδειξη το γεγονος οτι δεν εχει αρωστησει ποτε κανενα μεσα στα δυο αυτα χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πρεπει να εισαι μέλος στο Facebook.... και το Aquazone εχει επίσης σελιδα στο Facebook οποτε...

το ότι έχει το AZ σελίδα στο Facebook δεν σημαίνει ότι όλα τα μέλη του AZ πρέπει να έχουν Account στο Facebook.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πρεπει να εισαι μέλος στο Facebook.... και το Aquazone εχει επίσης σελιδα στο Facebook οποτε...

Το αυτό...

Είναι 5 Astronotus Ocellatus Tiger & Albino και 4 PLeco απο 20cm εως 40cm...

640 λίτρα είναι φιλε μου... αναφέρεται και στις προδιαγραφες του εξοπλισμου....

Το αιώνιο θέμα... παμε λοιπον..... αν διαβασεις την βιβλιογραφια θα δεις οτι για 300 λιτρα προτείνεται ένα ζευγαρι οποτε για 640 λιτρα δυο ζευγάρια που σημαινει ενα Astronotus παραπανω. Δες ομως τον εξοπλισμο και θα διαπιστωσεις οτι υπάρχουν 2 Εξωτερικά Eheim Professional 3 (1.700 l/h έκαστο ήτοι 3.400 l/h και τα δυο), 5,3 φορες rotation ολο το νερο ανα ώρα που ειναι οτι πρεπει. Αποδειξη το γεγονος οτι δεν εχει αρωστησει ποτε κανενα μεσα στα δυο αυτα χρονια!

Μαλλον φιλε μου δεν τα εχεις διαβασει πολυ καλα :P

Τα 300 λιτρα προτεινονται οχι για ενα ζευγαρι αλλα για ενα ψαρι....

Επεισης η κυκλοφορεια 5,3 δεν μου λεει κατι για την φιλτραρυνση και δεν θα την ελεγα οτι πρεπει αλλα οριακη για αυτην την ιχθυοφορτιση...Αν θες πες μας τι υλικα και σε τι ποσοτητες εχεις στο καθε φιλτρο σου...

Ελπιζω να μην παρεξηγηθηκα

Φιλικα Κωστης..

Link to comment
Share on other sites

το ότι έχει το AZ σελίδα στο Facebook δεν σημαίνει ότι όλα τα μέλη του AZ πρέπει να έχουν Account στο Facebook.

πολυ σωστα..... αλλωστε δεν ειπε κανεις τη λεξη "πρεπει".

Aνεβασε εδω φωτογραφιες καλυτερα...

Αν δεν ξερεις πω δες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6409

ξερω πως φιλε μου ευχαριστω... σε καποιο ελευθερο χρονο λόγω φόρτου εργασιας θα το πραξω.

Μαλλον φιλε μου δεν τα εχεις διαβασει πολυ καλα :excl:

Τα 300 λιτρα προτεινονται οχι για ενα ζευγαρι αλλα για ενα ψαρι....

Επεισης η κυκλοφορεια 5,3 δεν μου λεει κατι για την φιλτραρυνση και δεν θα την ελεγα οτι πρεπει αλλα οριακη για αυτην την ιχθυοφορτιση...Αν θες πες μας τι υλικα και σε τι ποσοτητες εχεις στο καθε φιλτρο σου...

Ελπιζω να μην παρεξηγηθηκα

Φιλικα Κωστης..

σ' ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου φιλε μου....

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου,δεν ξέρω μόνο αν μπορούσες να έβαζες ακόμα κανένα ξύλο.

:excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Μια Ιστοσελιδα δεν μου λεει κατι για το τι ειναι σωστο...Δες εδω..

Επισης οτι ειναι γραμμενο στα Αγγλικα δεν σημαινει πως ειναι και σωστο...

Τελως παντων οταν τα ψαρια σου φτασουν τα 45 cm θελω να μου πεις τις εμπειριες που εχεις αποκτησει απο αυτα τα ψαρια και το ποσο ανετα εζησαν-ζουνε στο ενυδριο...

Δεν εχω καποιο οφελος που σου τα λεω αυτα απλα αν θες πραγματικα να χαρεις τις συμπεριφορες αυτων των ψαριων πρεπει αν τους δωσεις χωρο.. :excl:

Link to comment
Share on other sites

http://www.worldcichlids.com/fishprofiles/oscarprofile.html

If you want to keep a pair, then you'll need a tank over 75 gallons/285 litres

Μια Ιστοσελιδα δεν μου λεει κατι για το τι ειναι σωστο...Δες εδω..

Επισης οτι ειναι γραμμενο στα Αγγλικα δεν σημαινει πως ειναι και σωστο...

Τελως παντων οταν τα ψαρια σου φτασουν τα 45 cm θελω να μου πεις τις εμπειριες που εχεις αποκτησει απο αυτα τα ψαρια και το ποσο ανετα εζησαν-ζουνε στο ενυδριο...

Δεν εχω καποιο οφελος που σου τα λεω αυτα απλα αν θες πραγματικα να χαρεις τις συμπεριφορες αυτων των ψαριων πρεπει αν τους δωσεις χωρο.. :excl:

Βλέπουμε λοιπόν αγαπητοί φίλοι οτι από άρθρο σε αρθρο και από βιβλίο σε βιβλίο υπάρχουν διαφορές ,έτσι γίνεται σχεδόν πάντα ,εγώ το βλέπω και στα αφρικάνικα ψάρια.Οπότε τι κάνουμε ;-η γνώμη μου είναι - πράττουμε ανάλογα δηλ. αν δούμε οτι υπάρχουν προβλήματα μπορούμε να δώσουμε κάποια ψάρια ώστε να αποσυμφορηθεί η κατάσταση.Αυτό το έχω σαν γενικό κανόνα.Λαμβάνουμε υπόψιν τα κείμενα και την εμπειρία άλλων.Εχουν τύχει ενυδρεία με τα ίδια ψάρια και τον σχεδόν ίδιο αριθμό με διαφορετικές όμως συμπεριφορές ,οπότε όπως έψραψα και πιο πάνω ανάλογα πράττουμε.

Σωκράτης :excl:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπουμε λοιπόν αγαπητοί φίλοι οτι από άρθρο σε αρθρο και από βιβλίο σε βιβλίο υπάρχουν διαφορές ,έτσι γίνεται σχεδόν πάντα ,εγώ το βλέπω και στα αφρικάνικα ψάρια.Οπότε τι κάνουμε ;-η γνώμη μου είναι - πράττουμε ανάλογα δηλ. αν δούμε οτι υπάρχουν προβλήματα μπορούμε να δώσουμε κάποια ψάρια ώστε να αποσυμφορηθεί η κατάσταση.Αυτό το έχω σαν γενικό κανόνα.Λαμβάνουμε υπόψιν τα κείμενα και την εμπειρία άλλων.Εχουν τύχει ενυδρεία με τα ίδια ψάρια και τον σχεδόν ίδιο αριθμό με διαφορετικές όμως συμπεριφορές ,οπότε όπως έψραψα και πιο πάνω ανάλογα πράττουμε.

Σωκράτης :excl:

Συμφωνώ απόλυτα Σωκράτη :excl:;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ηθελα να'ξερα κυριοι εσεις που ασχολειστε και λιγο σχετικα καιρο με το αθλημα,και ειχατε ενα ενυδρειο 600

λιτρα,θα βαζατε μονο δυο ψαρια μεσα;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου,δεν ξέρω μόνο αν μπορούσες να έβαζες ακόμα κανένα ξύλο.

:excl:;)

Πολυ σωστη η παρατηρηση σου φιλε Σωκρατη και εχω αλλες δυο ριζες Μοπανι τις οποιες ομως αφαιρεσα για να υπαρχει μεγαλύτερη ανεση για τα παιδια μας.

Μια Ιστοσελιδα δεν μου λεει κατι για το τι ειναι σωστο...Δες εδω..

Επισης οτι ειναι γραμμενο στα Αγγλικα δεν σημαινει πως ειναι και σωστο...

Τελως παντων οταν τα ψαρια σου φτασουν τα 45 cm θελω να μου πεις τις εμπειριες που εχεις αποκτησει απο αυτα τα ψαρια και το ποσο ανετα εζησαν-ζουνε στο ενυδριο...

Δεν εχω καποιο οφελος που σου τα λεω αυτα απλα αν θες πραγματικα να χαρεις τις συμπεριφορες αυτων των ψαριων πρεπει αν τους δωσεις χωρο.. ^_^

Φιλαρακι οπως διαπιστωσες σεβομαι τις αποψεις σου αλλα θα μου επιτρεψεις μετα απο σχεδον 20 χρονια εμπειρια με ιδιοκτητα ενυδρεια αλλα και πολυ διαβασμα, να διαφωνησω και αν και δεν ηθελα να μπω καν σε αυτη τη συζητηση θα το πραξω παρακατω διοτι ειλικρινα πιστευω οτι αυτα τα στερεοτυπα περι λιτρων εχουν αναγκασει τον πολυ το κοσμο να μην προτιμαει ενα τοσο εξυπνο κξιαγαπητο ειδος οπως τα Οσκαρ.

Βλέπουμε λοιπόν αγαπητοί φίλοι οτι από άρθρο σε αρθρο και από βιβλίο σε βιβλίο υπάρχουν διαφορές ,έτσι γίνεται σχεδόν πάντα ,εγώ το βλέπω και στα αφρικάνικα ψάρια.Οπότε τι κάνουμε ;-η γνώμη μου είναι - πράττουμε ανάλογα δηλ. αν δούμε οτι υπάρχουν προβλήματα μπορούμε να δώσουμε κάποια ψάρια ώστε να αποσυμφορηθεί η κατάσταση.Αυτό το έχω σαν γενικό κανόνα.Λαμβάνουμε υπόψιν τα κείμενα και την εμπειρία άλλων.Εχουν τύχει ενυδρεία με τα ίδια ψάρια και τον σχεδόν ίδιο αριθμό με διαφορετικές όμως συμπεριφορές ,οπότε όπως έψραψα και πιο πάνω ανάλογα πράττουμε.

Σωκράτης :excl:

Παρα μα παρα πολυ σωστα!!!

Εγω ηθελα να'ξερα κυριοι εσεις που ασχολειστε και λιγο σχετικα καιρο με το αθλημα,και ειχατε ενα ενυδρειο 600

λιτρα,θα βαζατε μονο δυο ψαρια μεσα;;;;;;;;;;;;;

*α συμφωνησω και μαζι σου φιλε μου.

Έγινε επεξεργασία - MAMBO
Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρεψετε λοιπον να τοποθετηθω εδω λεγοντας τα παρακατω τα οποια προκυπτουν υστερα απο πολυ διαβασμα αλλα και απο την εικοσαετη εμπειρια τα οποια με την σειρα τους επαληθευονται απο το γεγονος οτι μεχρι στιγμης το ενυδρειο: 1) εχει μηδενικες μετρησεις νιτρικων και 2) δεν εχουν αρωστησει ποτε τα παιδια μας μεσα στα δυο αυτα χρονια.

Πιστευω λοιπον εν συντομια οτι:

1) Τα Οσκαρ ειναι οντως τα ¨σκυλια¨των ενυδρειων οπως λεει η βιβλιογραφια διοτι οντως εχουν αρκετα κοινα σημεια οπως: ειναι πολυ εξυπνα ψαρια, γνωριζουν το αφεντικο τους, κανουν παιχνιδια με το αφεντικο και τους επισκεπτες, εκδηλωνουν τα συναισθηματα τους, ειναι λιγο ατσουμπαλα στο φαγητο τους αλλα κι αυτο εχει την χαρη του και πολλα αλλα.

2) Τα Οσκαρ οντως μπορει να φτασουν εως 45 εκατοστα αλλα οπως ολα τα ψαρια τεινουν να μεγαλωνουν αναλογικα με το χωρο που βρισκονται. Για παραδειγμα υπαρχουν καλαμαρια με φυσιολογικο μεγεθος αλλα υπαρχουν και γιγαντια καλαμαρια που ζουν στα μεγαλα βαθη των ωκεανων. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι αυτα που ειναι σε πιο ρηχα νερα ειναι πιο δυστυχισμενα που δεν θα γινουν γιγαντια επειδη ειναι σε πιο ρηχα νερα. Επομενως τα δικα μου Οσκαρ δεν βλεπω να ξεπερνουν τα 40 εκατοστα, απλουστατα διοτι εχω ηδη τρια σε αυτο το μεγεθος εδω και αρκετο καιρο και οπως βλεπω εχουν αρκετο χωρο για κολυμβηση και δεν αντιμετωπιζουν προβλημα. Οσο για το θεμα του μεγεθους του ενυδρειου συμφωνω με την αποψη 1 Οσκαρ = 210 λιτρα ή 1 ζευγαρι Οσκαρ = 285 λιτρα (προσοχη ομως διοτι εννοει ζευγαρι και οχι δυο μονα τους). Επομενως εγω που εχω δυο ζευγαρια Astronotus Ocellatus Tiger & Albino Tiger συν ενα Astronotus Ocellatus Tiger sp. Venezuela μονο του (που ειναι και το πιο ησυχο απ ολα) χρειαζομαι 2 Χ 285 + 210 = 570 + 210 = 780 λιτρα και εχω 640 λιτρα διαθεσιμα. Ομως, ειλικρινα πιστευω οτι ολα αυτα ειναι θεωριες οι οποιες μαλιστα απομακρυνουν το κοσμο απο αυτα τα αξιολατρευτα πλασματακια διοτι αν κοιταξει καποιος το ενυδρειο θα διαπιστωσει οτι υπαρχει αφθονος χωρος κολυμβησης και τα ψαρακια ειναι πραγματικα ευτυχισμενα.

3) Εχοντας ομως υποψη ολη τη θεωρια περι στησιματος ενυδρειου αλλα και την απαιτουμενη εμπειρια εχω ισοφαρισει αυτο το μικρο ντεζαβανταζ με τις παρακατω ενεργειες Α) χρηση 2 εξωτερικων φιλτρων Eheim Professional 3 που φερνουν βολτα ολο το νερο 5,5 φορες ανα ωρα εξοπλισμενα με ολα τα προβλεπομενα υλικα του κατασκευαστη και μαλιστα σε συντομο χρονικο διαστημα θα ηθελα να αυτοματοποιησω τις αλλαγες του νερου (ωστε να προσωμειωσω ακομα καλυτερα τις συνθηκες ενος ποταμου), Β) 2 Οξυγονοποιητες 900 & 1200 λιτρων ανα ωρα για πολυ οξυγονωνση του νερου ωστε με τη χρηση των μικροοργανισμων που ειναι στα φιλτρα να μετατρεπεται ανετα η αμμωνια σε νιτρωδη και νιτρικα. Γ) Κανω αλλαγες νερου σε εβδομαδιαια βαση κατα 50% (και οχι μονο 20% που προτεινουν) και στη συνεχεια προσθετω το ειδικο αντιχλωριακο και αντιαμμωνιακο Prime της Seachem (θεωρειται οτι καλυτερο) και επισης προσθετω και Melafix & Pimafix και ετσι εχω καταφερει να να μην εχω νιτρικα και αρωστιες και τα παιδια μας να ειναι ευτυχισμενα και να παιζουν αδιακοπα.

Καλη η θεωρια λοιπον φιλοι μου και συμφωνω εν μερει αλλα και η πρακτικη εφαρμογη ειναι εξισου σημαντικο θεμα και σε καθε περιπτωση ..... το αποτελεσμα μετραει το οποιο δεν μπορει να ειναι αλλο απο υγιη και ευτυχισμενα ψαρακια.

Φιλικα και με σεβασμο προς ολους

Διονυσης

ΥΓ. Στην διαθεση οποιουδηποτε καλοπροαιρετου και φιλικα διακειμενου να ερθει στην εταιρεια και να δει το ενυδρειο μας προκειμενου να διαπιστωσει ιδιοις ομασι τη αληθεια των ανωτερω θεματων αλλα και τα αποτελεσματα τους.

Έγινε επεξεργασία - MAMBO
Link to comment
Share on other sites

Εγω φίλε μου θα σου ευχηθώ καλή συνέχεια και θα σου ζητήσω να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη του πολύ όμορφου ενυδρείου σου :excl:

Θα σταθώ επίσης στην αναλυτική υποστήριξη των απόψεων σου και θα επιθυμούσα και οι αντίθετες γνώμες να διατυπώνονται αναλόγως :excl:

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρεψετε λοιπον να τοποθετηθω εδω λεγοντας τα παρακατω τα οποια προκυπτουν υστερα απο πολυ διαβασμα αλλα και απο την εικοσαετη εμπειρια τα οποια με την σειρα τους επαληθευονται απο το γεγονος οτι μεχρι στιγμης το ενυδρειο: 1) εχει μηδενικες μετρησεις νιτρικων και 2) δεν εχουν αρωστησει ποτε τα παιδια μας μεσα στα δυο αυτα χρονια.

Πιστευω λοιπον εν συντομια οτι:

1) Τα Οσκαρ ειναι οντως τα ¨σκυλια¨των ενυδρειων οπως λεει η βιβλιογραφια διοτι οντως εχουν αρκετα κοινα σημεια οπως: ειναι πολυ εξυπνα ψαρια, γνωριζουν το αφεντικο τους, κανουν παιχνιδια με το αφεντικο και τους επισκεπτες, εκδηλωνουν τα συναισθηματα τους, ειναι λιγο ατσουμπαλα στο φαγητο τους αλλα κι αυτο εχει την χαρη του και πολλα αλλα.

2) Τα Οσκαρ οντως μπορει να φτασουν εως 45 εκατοστα αλλα οπως ολα τα ψαρια τεινουν να μεγαλωνουν αναλογικα με το χωρο που βρισκονται. Για παραδειγμα υπαρχουν καλαμαρια με φυσιολογικο μεγεθος αλλα υπαρχουν και γιγαντια καλαμαρια που ζουν στα μεγαλα βαθη των ωκεανων. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι αυτα που ειναι σε πιο ρηχα νερα ειναι πιο δυστυχισμενα που δεν θα γινουν γιγαντια επειδη ειναι σε πιο ρηχα νερα. Επομενως τα δικα μου Οσκαρ δεν βλεπω να ξεπερνουν τα 40 εκατοστα, απλουστατα διοτι εχω ηδη τρια σε αυτο το μεγεθος εδω και αρκετο καιρο και οπως βλεπω εχουν αρκετο χωρο για κολυμβηση και δεν αντιμετωπιζουν προβλημα. Οσο για το θεμα του μεγεθους του ενυδρειου συμφωνω με την αποψη 1 Οσκαρ = 210 λιτρα ή 1 ζευγαρι Οσκαρ = 285 λιτρα (προσοχη ομως διοτι εννοει ζευγαρι και οχι δυο μονα τους). Επομενως εγω που εχω δυο ζευγαρια Astronotus Ocellatus Tiger & Albino Tiger συν ενα Astronotus Ocellatus Tiger sp. Venezuela μονο του (που ειναι και το πιο ησυχο απ ολα) χρειαζομαι 2 Χ 285 + 210 = 570 + 210 = 780 λιτρα και εχω 640 λιτρα διαθεσιμα. Ομως, ειλικρινα πιστευω οτι ολα αυτα ειναι θεωριες οι οποιες μαλιστα απομακρυνουν το κοσμο απο αυτα τα αξιολατρευτα πλασματακια διοτι αν κοιταξει καποιος το ενυδρειο θα διαπιστωσει οτι υπαρχει αφθονος χωρος κολυμβησης και τα ψαρακια ειναι πραγματικα ευτυχισμενα.

3) Εχοντας ομως υποψη ολη τη θεωρια περι στησιματος ενυδρειου αλλα και την απαιτουμενη εμπειρια εχω ισοφαρισει αυτο το μικρο ντεζαβανταζ με τις παρακατω ενεργειες Α) χρηση 2 εξωτερικων φιλτρων Eheim Professional 3 που φερνουν βολτα ολο το νερο 5,5 φορες ανα ωρα εξοπλισμενα με ολα τα προβλεπομενα υλικα του κατασκευαστη και μαλιστα σε συντομο χρονικο διαστημα θα ηθελα να αυτοματοποιησω τις αλλαγες του νερου (ωστε να προσωμειωσω ακομα καλυτερα τις συνθηκες ενος ποταμου), Β) 2 Οξυγονοποιητες 900 & 1200 λιτρων ανα ωρα για πολυ οξυγονωνση του νερου ωστε με τη χρηση των μικροοργανισμων που ειναι στα φιλτρα να μετατρεπεται ανετα η αμμωνια σε νιτρωδη και νιτρικα. Γ) Κανω αλλαγες νερου σε εβδομαδιαια βαση κατα 50% (και οχι μονο 20% που προτεινουν) και στη συνεχεια προσθετω το ειδικο αντιχλωριακο και αντιαμμωνιακο Prime της Seachem (θεωρειται οτι καλυτερο) και επισης προσθετω και Melafix & Pimafix και ετσι εχω καταφερει να να μην εχω νιτρικα και αρωστιες και τα παιδια μας να ειναι ευτυχισμενα και να παιζουν αδιακοπα.

Καλη η θεωρια λοιπον φιλοι μου και συμφωνω εν μερει αλλα και η πρακτικη εφαρμογη ειναι εξισου σημαντικο θεμα και σε καθε περιπτωση ..... το αποτελεσμα μετραει το οποιο δεν μπορει να ειναι αλλο απο υγιη και ευτυχισμενα ψαρακια.

Φιλικα και με σεβασμο προς ολους

Διονυσης

ΥΓ. Στην διαθεση οποιουδηποτε καλοπροαιρετου και φιλικα διακειμενου να ερθει στην εταιρεια και να δει το ενυδρειο μας προκειμενου να διαπιστωσει ιδιοις ομασι τη αληθεια των ανωτερω θεματων αλλα και τα αποτελεσματα τους.

- Exploding the fishkeeping myths:

"Fish grow to the size of their tank."

This is one of the oldest and most dangerous myths. While it is true that some types will become stunted when kept in overcrowded conditions, most do not.

Oscars, Tinfoil barbs, Silver dollars and plecs are examples of species that don’t become stunted and they shouldn’t be purchased unless you have sufficient tank space.

Μεταφραση

- Εξερευνιση των μύθων στη διατηρηση των ψαριων:

"Τα ψάρια αυξάνονται αναλογα το μέγεθος του ενυδρειου τους".

Αυτό είναι ένας από τους παλαιότερους και πιό επικίνδυνους μύθους. Ενώ είναι αλήθεια ότι παροτι μερικοί τύποι ψαριων θα μεινουν "νανοι" (stunted) αν δεν τους δινεται ο απαραιτητος χωρος, δεν γινετε παντα ετσι στα περισσοτερα.

Το Oscars, Tinfoil barbs, ασημένια δολάρια και plecs είναι παραδείγματα ειδών που δεν μενουν νανοι και δεν πρέπει να αγοραστούν εκτός αν έχετε ικανοποιητικων διαστασεων ενυδρειο.

πηγη http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/...?article_id=704

Κατα τα αλλα ειναι "καπως" να εχει καποιος ενα μεγαλο ενυδρειο με δυο ψαρια μονο μεσα οπως ειπε ο Dias.

Αλλα θα μπορουσε να βαλει μεσα πιο μικρα ψαρια και να τα κανει πολλα. :excl:

Αν ο φιλος βλεπει οτι τα καταφερνει, και ο ιδιος και τα ψαρια καλα, δεν μπορει να πει καποιος κατι.

Μακαρι να παει παντα καλα και να υπαρχει και ενα δειγμα οτι γινεται και με λιγοτερα λιτρα η δουλεια στα Οσκαρ με καλη φιλτρανση κλπ

Οπως και να το κανουμε, η εμπειρια του χομπυστα προσθετει λιτρα στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγω φίλε μου θα σου ευχηθώ καλή συνέχεια και θα σου ζητήσω να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη του πολύ όμορφου ενυδρείου σου ;)

Θα σταθώ επίσης στην αναλυτική υποστήριξη των απόψεων σου και θα επιθυμούσα και οι αντίθετες γνώμες να διατυπώνονται αναλόγως :excl:

Σ' ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λόγια φιλε μου και θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου οτι οι ολες αποψεις θα πρεπει να τεκμηριωνονται αναλυτικα ωστε αν μη τι αλλο να προαγεται το χομπυ μας.

- Exploding the fishkeeping myths:

"Fish grow to the size of their tank."

This is one of the oldest and most dangerous myths. While it is true that some types will become stunted when kept in overcrowded conditions, most do not.

Oscars, Tinfoil barbs, Silver dollars and plecs are examples of species that don’t become stunted and they shouldn’t be purchased unless you have sufficient tank space.

Μεταφραση

- Εξερευνιση των μύθων στη διατηρηση των ψαριων:

"Τα ψάρια αυξάνονται αναλογα το μέγεθος του ενυδρειου τους".

Αυτό είναι ένας από τους παλαιότερους και πιό επικίνδυνους μύθους. Ενώ είναι αλήθεια ότι παροτι μερικοί τύποι ψαριων θα μεινουν "νανοι" (stunted) αν δεν τους δινεται ο απαραιτητος χωρος, δεν γινετε παντα ετσι στα περισσοτερα.

Το Oscars, Tinfoil barbs, ασημένια δολάρια και plecs είναι παραδείγματα ειδών που δεν μενουν νανοι και δεν πρέπει να αγοραστούν εκτός αν έχετε ικανοποιητικων διαστασεων ενυδρειο.

πηγη http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/...?article_id=704

Κατα τα αλλα ειναι "καπως" να εχει καποιος ενα μεγαλο ενυδρειο με δυο ψαρια μονο μεσα οπως ειπε ο Dias.

Αλλα θα μπορουσε να βαλει μεσα πιο μικρα ψαρια και να τα κανει πολλα. :excl:

Αν ο φιλος βλεπει οτι τα καταφερνει, και ο ιδιος και τα ψαρια καλα, δεν μπορει να πει καποιος κατι.

Μακαρι να παει παντα καλα και να υπαρχει και ενα δειγμα οτι γινεται και με λιγοτερα λιτρα η δουλεια στα Οσκαρ με καλη φιλτρανση κλπ

Οπως και να το κανουμε, η εμπειρια του χομπυστα προσθετει λιτρα στο ενυδρειο.

Φιλε μου θα με συγχωρεσεις που θα διαφωνησω με την εν λογω βιβλιογραφια δοθεντος οτι στο παρελθον ειχα Παγκασιους επι 9 συναπτα ετη σε 200λιτρο (δυστυχως) και δεν ξεπερασε τα 40 εκατοστα, πραγμα που σημαινει οτι οντως παιζει καποιο ρολο το μεγεθος του ενυδρειου στο τελικο μεγεθος των ψαριων. Άλλωστε απο 40 εκατοστα που ειναι τωρα τα Οσκαρ μεχρι τα 45 εκατοστα που αναφερει η βιβλιογραφια δεν ειναι και μεγαλη διαφορα. Θα παραθεσω ομως παρακατω καποια στοιχεια τα οποια νομιζω οτι εχουν ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου φίλοι,

η γνώμη που εχω σχηματίσει ύστερα από πολλά χρόνια ενασχόλησης με το χόμπι αλλά και πολύ διάβασμα είναι ότι "όλα είναι σχετικά" δοθέντος ότι όταν τα Οσκαρ είναι σε ζευγάρια είναι πιστοί σύντροφοι και βρίσκονται συνεχώς κοντά το ένα στο άλλο για όλη τους τη ζωή. Ως εκ τούτου ο χώρος που χρειάζονται είναι σίγουρα μικρότερος σε σχέση με δυο μονά Οσκαρ (που δεν είναι ζευγάρι δηλαδή). Μάλιστα επειδή είναι και territorial ψάρια (τους αρέσει να έχουν το δικό τους χώρο) όπως θα διαπιστώσετε στην πρώτη φωτο έχουν κατανείμει το ενυδρείο ανάλογα και έτσι δεν τσακώνονται. Μάλιστα, όταν κάποιο πάει στην περιοχή του αλλού τότε αυτά στα οποία "ανήκει" η περιοχή του ανοίγουν διάπλατα το στόμα σαν να του έλεγαν "σήκω φύγε γιατί αλλιώς θα τσακωθούμε" και έτσι ο απρόσκλητος επισκέπτης φεύγει χωρίς προστριβές και διασφαλίζεται η αρμονική συμβίωση των ενοίκων. Έχει πολύ πλάκα να το δείτε.

Τέλος θα ήθελα να πω ότι καλή και απαραίτητη είναι η βιβλιογραφία αλλά θα ήταν ακόμα καλύτερο να αποφεύγονται οι δογματισμοί οι όποιοι αν μη τι άλλο δεν συμβάλλουν στη διάδοση του χόμπι μας, δοθέντος ότι δεν μπορούν όλοι να διαθέσουν το κόστος ή το χώρο για ενυδρεία μεγαλύτερα από 200 ή 250 λίτρα με αποτέλεσμα να αποθαρρύνονται από την ανατροφή των Οσκαρ τα οποία είναι πραγματικά αξιαγάπητα γιατί είναι πολύ έξυπνα και παιχνιδιάρικα ψάρια.

Πιστεύω λοιπόν ότι αν θέσουμε ως απαραίτητη προϋπόθεση την πάρα πολύ καλή φίλτρανση και οξυγόνωση του ενυδρείου (διότι τα Οσκαρ τρώνε πολύ άρα και αφοδεύουν πολύ), ένα Οσκαρ θα μπορούσε να ζήσει κατ’ ελάχιστο σε 180 - 200 λίτρα ενυδρείο και ένα ζευγάρι Οσκαρ (όχι δυο μονά όμως) θα μπορούσαν να ζήσουν κατ ελάχιστο σε 250 – 280 λίτρα ενυδρείο.

post-6590-1258799832_thumb.jpg

post-6590-1258799855_thumb.jpg

post-6590-1258799925_thumb.jpg

post-6590-1258799955_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - MAMBO
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...