Jump to content

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΜΑΖΟΝΙΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ


MAMBO

Recommended Posts

Φιλε μου θα με συγχωρεσεις που θα διαφωνησω με την εν λογω βιβλιογραφια δοθεντος οτι στο παρελθον ειχα Παγκασιους επι 9 συναπτα ετη σε 200λιτρο (δυστυχως) και δεν ξεπερασε τα 40 εκατοστα, πραγμα που σημαινει οτι οντως παιζει καποιο ρολο το μεγεθος του ενυδρειου στο τελικο μεγεθος των ψαριων. ...
Γιατι να διαφωνισεις?

To παραδειγμα σου δεν αναιρει οτι λεει το αρθο.

Αλλα ψαρια μενουν νανοι (πχ pangasius) και αλλα οχι (πχ Oscar)

. Ενώ είναι αλήθεια ότι παροτι μερικοί τύποι ψαριων θα μεινουν "νανοι" αν δεν τους δινεται ο απαραιτητος χωρος, δεν γινετε παντα ετσι στα περισσοτερα.

Το Oscars, Tinfoil barbs, ασημένια δολάρια και plecs είναι παραδείγματα ειδών που δεν μενουν νανοι

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να διαφωνισεις?

To παραδειγμα σου δεν αναιρει οτι λεει το αρθο.

Αλλα ψαρια μενουν νανοι (πχ pangasius) και αλλα οχι (πχ Oscar)

Διαφωνησα διοτι το δικο μου Pagasius που κακως ειχα σε 200 λιτρο εφτασε τα 40 εκατοστα ενω κανονικαμπορει να φτασει ακομα και τα 130 εκατοστα (http://en.wikipedia.org/wiki/Iridescent_shark, http://animal-world.com/encyclo/fresh/catfish/pangasius.php, http://www.seriouslyfish.com/profile.php?g...sei&id=635) ενω εγω εχω δει μια φορα ενα που ηταν 90 εκατοστα. To Pagasius λοιπον φιλε μου καλε χρειαζεται πολυ περισσοτερο χωρο απο τα Οσκαρ και λογω του γεγονοτος οτι ειναι και πολυ φοβιτσιαρικο ψαρι που αν τρομαξει χτυπαει με τα μουτρα πανω στο τζαμι οντως χρειαζεται πολυ μεγαλα ενυδρεια (πχ μηκους 15 μετρων που συναντιωνται σε σχολεια, aquariums, κλπ χωρους) και μαλιστα με χοντρα τοιχωματα. Ηταν οντως λαθος μου λοιπον φιλε μου καλε που το ειχα στο 200 λιτρο.

Γιαυτο λοιπον ειμαι επιφυλακτικος σε αυτα που λενε τα διαφορα sites και μονο αν δω τα να λενε τα ιδια στα 8 απο τα 10 sites που θα επισκεφθω τοτε δεχομαι την πληροφορηση ως εγκυρη και σωστη.

Έγινε επεξεργασία - MAMBO
Link to comment
Share on other sites

Και παλι δεν βρισκω το λογο που διαφωνεις με το αρθρο. :excl:

Η μεταξυ μας συζητηση ξεκινησε απο τη φραση σου "Τα Οσκαρ οντως μπορει να φτασουν εως 45 εκατοστα αλλα οπως ολα τα ψαρια τεινουν να μεγαλωνουν αναλογικα με το χωρο που βρισκονται"

Τα εβαλες σε μικρο ενυδρειο και δεν εφτασαν τα 40-45 εκ?

Τα Oσκαρ βαση του αρθρου ειναι απο τα ψαρια που και σε 50λιτρο να τα βαλεις αυτα θα γινουν 45 εκ και δεν θα χωρανε να κανουν ουτε μπρος πισω.

"Το Oscars ....είναι παραδείγματα ειδών που δεν μενουν νανοι ..."

Λες οτι ειχες ενα pangasius που ενω φτανει τα 130 εκ, εμεινε νανος 40 εκ γιατι το ειχες σε 200 λιτρα.

Αυτο λεει και το αρθο.

"Ενώ είναι αλήθεια ότι παροτι μερικοί τύποι ψαριων θα μεινουν νανοι...." (πχ pangasius)

Link to comment
Share on other sites

Και παλι δεν βρισκω το λογο που διαφωνεις με το αρθρο. :excl:

Η μεταξυ μας συζητηση ξεκινησε απο τη φραση σου "Τα Οσκαρ οντως μπορει να φτασουν εως 45 εκατοστα αλλα οπως ολα τα ψαρια τεινουν να μεγαλωνουν αναλογικα με το χωρο που βρισκονται"

Τα εβαλες σε μικρο ενυδρειο και δεν εφτασαν τα 40-45 εκ?

Τα Oσκαρ βαση του αρθρου ειναι απο τα ψαρια που και σε 50λιτρο να τα βαλεις αυτα θα γινουν 45 εκ και δεν θα χωρανε να κανουν ουτε μπρος πισω.

"Το Oscars ....είναι παραδείγματα ειδών που δεν μενουν νανοι ..."

Λες οτι ειχες ενα pangasius που ενω φτανει τα 130 εκ, εμεινε νανος 40 εκ γιατι το ειχες σε 200 λιτρα.

Αυτο λεει και το αρθο.

"Ενώ είναι αλήθεια ότι παροτι μερικοί τύποι ψαριων θα μεινουν νανοι...." (πχ pangasius)

Δεν θεωρω σωστο να βασανισω τα ψαρια βαζοντας τα σε μικρο ενυδρειο για ν' αποδειξω ..... τα αυταποδεικτα φιλε μου και μαλιστα σου εδωσα ως παραδειγματα Καλαμαρια και Pagasius καθως και references οπου φαινεται οτι ο τελευταιος μπορει να φτασει εως και 130 εκ ενω στο δικο μου 200 λιτρο εφτασε μονο τα 40 εκ υστερα απο 9 χρονια. Και μάλιστα τα references που εδωσα ειναι πληρως συμβατα και με παλαιοτερη δικη σου δημοσιευση

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;hl=pangasius

που επισης λεει οτι γινονται τεραστια. Δεν μπορω να καταλαβω λοιπον που στηριζεται το συμπερασμα σου οτι "Ενώ είναι αλήθεια ότι παροτι μερικοί τύποι ψαριων θα μεινουν νανοι...."

Οσο για το αληθες του αν τα ψαρια μεγαλωνουν αναλογικα με τον χωρο που ζουν εχω ηδη δωσει δυο παραδειγματα (καλαμαρια και Pagasius) και γιαυτο θα δωσω και μια ακομα βιβλιογραφια οπου θα διαπιστωσεις οτι οχι μονο μεγαλωνουν αναλογικα με το ενυδρειο αλλα μπορουν ακομα και να παρουν το σχημα του (δυστυχως) λογω της ελλειψης χωρου

http://www.aquaria.info/index.php?name=New...p;theme=Printer

Αν ομως υστερα απο δυο παραδειγματα και αρκετα shortcuts συνεχιζουμε να συμφωνουμε με την εξ αντιθετου διαφωνια ή να συμφωνουμε διαφωνώντας τοτε φιλικα και με σεβασμο θα εγκαταλειψω πιστευοντας οτι εκανα οτι μπορουσα απο πλευρας μου και σε καθε περιπτωση πιστευω οτι δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουμε ολοι.

Έγινε επεξεργασία - MAMBO
Link to comment
Share on other sites

Δεν συννενουμαστε και απ'οτι καταλαβα ουτε και προκειται. :excl:

Καλη συνεχεια.

Αυτο εννοουσα κι εγω λεγοντας "Αν ομως υστερα απο δυο παραδειγματα και αρκετα shortcuts συνεχιζουμε να συμφωνουμε με την εξ αντιθετου διαφωνια ή να συμφωνουμε διαφωνώντας τοτε φιλικα και με σεβασμο θα εγκαταλειψω πιστευοντας οτι εκανα οτι μπορουσα απο πλευρας μου και σε καθε περιπτωση πιστευω οτι δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουμε ολοι".

Καλα να περνας.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

τρια χρονια μετα την κατασκευη του και οι μαγκες ειναι μια χαρα http://www.facebook.com/?ref=home#!/al...bid=47126414435

Έγινε επεξεργασία - MAMBO
Link to comment
Share on other sites

:) να τα χαιρεσαι για πολλα χρονια ακομα!!!
Link to comment
Share on other sites

τρια χρονια μετα την κατασκευη του και οι μαγκες ειναι μια χαρα http://www.facebook.com/?ref=home#!/al...bid=47126414435

Μεγαλώσανε ,είναι πια πετ . :lmao: Μια χαρά το ενυδρείο.

:)

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν μπορω να το δω γιατι μου ζηταει κωδικους και τα συναφη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Μαμπο.

Κατά αρχάς αν και παλιό το θέμα εγώ μόλις τώρα το είδα δυστυχώς και ασπάζομαι τις διάφορες απόψεις που κατά καιρούς έχουν ειπωθεί για αυτά τα αξιολάτρευτα πλάσματα. Σίγουρα όσα ποιο πολλά λίτρα τόσο καλύτερα αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε όλοι να έχουμε τεράστια ενυδρεία. Έχω δυο σχεδόν ενός έτους σε 500 λίτρα μεικτά και είναι μια χαρά.

Όσο αφόρα τον οξυγονωτηρα που αναφέρεις φαντάζομαι εννοείς την αεραντλία.

Η απορία μου είναι με τόσο μεγάλη οξυγόνωση ποιες είναι οι μετρήσεις του ενυδρείου σου; Και συγκεκριμένα το ΡΗ σου δεν επηρεάζετε; Θέλω να φαντάζομαι πως από co2 θα έχεις ελάχιστο, και ποιες οι μετρήσεις του νερού του δικτύου σου;

Ρωτώ καθαρά πληροφοριακά για κάποια ερωτήματα που γεννούνται στο μυαλό μου και αν έχεις κάποιες παρατηρήσεις η συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις ανέβασε μερικές φωτογραφίες εδώ γιατί δεν έχουν όλοι λογαριασμό στο facebook.

Link to comment
Share on other sites

Να ειστε καλα παιδια σας ευχαριστω

Εχει απολυτο δικιο ο Σωκρατης... πλεον εχουν γινει πετς και πραγματικα πεφτει πολυ γελιο καθε μερα, αλλα αυτο που μου αρεσει πολυ ειναι οτι δεν τσακωνονται καθολου μεταξυ τους και συμβιωνουν πολυ αρμονικα. Μαλιστα απ οτι εχω παρατηρησει οταν καποιο απο τα οσκαρ θελει να διαφημισει την ισχυ του στα υπολοιπα, ανοιγει διαπλατα το στομα του και τοτε... τα υπόλοιπα κανουν το κοροιδο και ληγει το θεμα. Και αυτο ισχυει ανεξαρτητως μεγεθους αφου τα δυο μικροτερα (1 λευκο αλμπινο και ενα μαυρο ταϊγκερ 20εκ) μερικες φορες παιρνουν στο κυνηγι πολυ μεγαλυτερα ψαρια απο αυτα οπως ενα γκρι ταϊγκερ 33εκ και ενα μπρονζε 37εκ.

Επισης το τι γινεται οταν ερθει η ωρα για φαγητο (πρωι και μεσημερι απο λιγο) δεν λεγεται.

Επισης ενα αλλο θεμα που εχει δικιο ο Σωκρατης στο οτι εχουν γινει πετς ειναι η νοημοσυνη που εχουν. Μπορει να ειναι αραχτα σε καποιο σημειο του ενυδρειου αλλα με κοιτουν καθε στιγμη και αν τους κανω σημα πεταγονται και ερχονται κοντα μου.

Ειναι πραγματικα αξιαγαπητα ψαρια.

Οσο γιαυτους που δεν εχουν facebook θα πρεπει να κατεβασω τις photo απο το facebοok και να τις ξανανεβασω εδω.... οποτε λιγο υπομονη παρακαλω.

Χαιρετισμους

Link to comment
Share on other sites

Ιδου μερικες φωτο.....

Οι δυο τελευταιες με τα χορευτικα εχουν πολυ πλακα...

post-6590-1286997070_thumb.jpg

post-6590-1286997112_thumb.jpg

post-6590-1286997136_thumb.jpg

post-6590-1286997161_thumb.jpg

post-6590-1286997232_thumb.jpg

post-6590-1286997249_thumb.jpg

post-6590-1286997277_thumb.jpg

post-6590-1286997306_thumb.jpg

post-6590-1286997321_thumb.jpg

post-6590-1286997338_thumb.jpg

post-6590-1286997361_thumb.jpg

post-6590-1286997389_thumb.jpg

post-6590-1286997448_thumb.jpg

post-6590-1286997488_thumb.jpg

post-6590-1286997501_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλώσανε ,είναι πια πετ . :hysterical: Μια χαρά το ενυδρείο.

:)

Με 7 οσκαρ "μια χαρα"?!?!?! Εμενα δλδ που mod εδω μεσα το '08 παραλιγο να με αφανησει απο προσωπου γης με τηλεπαθεια!(κουιζ ...ποιος ηταν?!βοηθεια: πλεον ειναι μονο στην θαλασσινη κατηγορια) :lmao: Το εκανε απο βιτσιο?!

να βαλω δλδ κ εγω καμια 15αρια στο 450αρι μου? :D

Link to comment
Share on other sites

Με 7 οσκαρ "μια χαρα"?!?!?! Εμενα δλδ που mod εδω μεσα το '08 παραλιγο να με αφανησει απο προσωπου γης με τηλεπαθεια!(κουιζ ...ποιος ηταν?!βοηθεια: πλεον ειναι μονο στην θαλασσινη κατηγορια) :) Το εκανε απο βιτσιο?!

να βαλω δλδ κ εγω καμια 15αρια στο 450αρι μου? :lmao:

Ο Γραπτός λόγος παρεξηγείτε ευκολότερα.

Οντως ο Ο Γραπτός λόγος παρεξηγείται ευκολότερα.... γιαυτο δεν θα μπω καν στον κοπο ν απαντησω......... ειδικοτερα δε οταν εχω ηδη τοποθετηθει σε αλλα posts.

Έγινε επεξεργασία - MAMBO
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικαιο.Συγνωμη.Ευχαριστω κ για την διόρθωση. Απλα δεν ειναι κ οτι καλυτερο να τα διαβαζουν οι νεοι αυτα ....Κ γενικοτερα οκ...εχεις κανει μια καλη δουλεια με ενα πολυ ωραιο ενυδρειο...Δεν λεω 2 οσκαρ μπορει να φαινονται λιγα μεσα σε 600λιτρα..αλλα σιγουρα τα 7 ειναι υπερβολικος αριθμος! Κ 4 να ειχες το ιδιο θα σου ελεγαν...αλλα επιδη οπως ειπες εχεις τοποθετηθεί πληρως, δεν υπαρχει λογος να συνεχιστει η συζητηση.Ενυδρειο σου ειναι οτι θελεις κανεις.

(αν κ εμενα δεν μου φαινοταν αδειο το 450αρι με 2 που ειχα για 1 χρονο σχεδον)

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολυ αλλα δεν μπορω να δω τι γραφουν οσοι ειναι block......

Έγινε επεξεργασία - MAMBO
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...