Jump to content

Λίγη βοήθεια με λιπάσματα


Psychocandy

Recommended Posts

Πριν λίγες ώρες πήρα δύο φυτά (το ένα έχει ένα ταμπελάκι και λέει Hygrophila corymbosa "Siamensis" και το άλλο δεν έχει ταμπελάκι) για το ενυδρείο με τον μονομάχο μου (20 λίτρα είναι) και η υπάλληλος στο pet shop μου έδωσε ένα κουτάκι με κάτι μπίλιες και μου είπε να βάλω από μία δίπλα στη ρίζα του κάθε φυτού και ότι αυτες κρατάνε για πολύ καιρο. Επίσης μου έδωσε ένα υγρό ( JBL Ferropol) αλλά δεν θυμάμαι καθόλου την ποσότητα που πρέπει να βάζω και οι οδηγείες είναι στα γερμανικά. Το μόνο που θυμάμαι είναι πως μου είπε να βάζω 5ml κάθε βδομάδα. Θα πρέπει για πρώτη φορά να βάλω κάτιτις παραπάνω για πρώτη φορα; Κάτι μου είπε αλλά το ξέχασα τελείως.

Link to comment
Share on other sites

αν και αρχικα νομιζω οτι ειναι υπερβολη για 2 φυτα μονο τετοια λιπασματα,η βασικη μου ερωτηση ειναι η εξης.

σε αυτο το 20λιτρο τι φωτισμο εχεις..?

Link to comment
Share on other sites

9W είναι, τώρα για περισσότερες λεπτομέρειες θα πρέπει να με κατευθύνετε λιγάκι

ειναι καλα νομιζω για 20 λιτρα με αυτα τα 2 φυτακια.λιπασματα ομως με τσιγκουνια γιατι δεν χρειαζονται υπερβολες λογω του μικρου φυτοφορτιου-λιτρων και δεν χρειαζεται να μπλεξεις με αλγες....
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες τσιγγουνιά; Να αφήσω τις μπίλιες και να μειώσω τα 5ml την βδομάδα όπως λέει πανω το υγρό;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες τσιγγουνιά; Να αφήσω τις μπίλιες και να μειώσω τα 5ml την βδομάδα όπως λέει πανω το υγρό;

:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω μειώσει κατα πολύ την ποσότητα του υγρού λιπάσματος, αλλά κάποια φύλλα έχουν αρχίσει και γίνονται καφέ. Μήπως να τις βγάλω αυτές τις μπίλιες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...