Jump to content

Πρόβλημα...


nicole

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω ένα μικρό ενυδρείο 20L καθαρά με ένα μονομάχο, φίλτρο, θερμοστάτη, λάμπα, 2 ανούμπιες και κάτι διακοσμητικά. Τις τελευταίες μερες παρατήρησα κάτι μικρές καφέ κηλίδες στα φύλλα των φυτών, αλλά και στα διακοσμητικά. Υποπτεύομαι ότι είναι καφέ άλγη αν και δεν καταλαβαίνω το λόγο υπάρξης της αφού το ενυδρείο έχει έντονο φωτισμό για 10 ώρες περίπου κάθε μέρα με χρονοδιακόπτη.

Χτες όμως είδα όλα στο ενυδρείο να έχουν γεμίσει με ένα άσπρο χνούδι σαν χιονάκι.

Τι είναι αυτό? Πόσο κακό είναι?

Επισυνάπτω και φωτογραφίες για να καταλάβετε τι εννοώ.

Ευχαριστώ πολύ!

post-15344-1254583318_thumb.jpgpost-15344-1254583393_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο δουλευει το ενυδρειο σου;;

τι φιλτρο εχεις;;

εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου;;

τι διακοσμητικα εχεις;;

εχεις και ξυλα μεσα;

Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο δουλευει το ενυδρειο σου;;

τι φιλτρο εχεις;;

εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου;;

τι διακοσμητικα εχεις;;

εχεις και ξυλα μεσα;

Το ενυδρείο είναι καινούργιο 2 εβδομάδων.

Το φίλτρο είναι του ενυδρείου. Εσωτερικό 200L/h.

Για τα νιτρικά είχα ρίξει nitrivec της sera αλλά λόγω αυξημένων εξόδων δεν μπόρεσα να αγοράσω υγρά τεστ, οπότε απλά εύχομαι να είναι εντάξει!! :(

Από διακοσμητικά δεν έχω τίποτα ιδιαίτερο, είναι ένα βραχάκι και ένα ξύλο τα οποία όμως είναι πλαστικά. Ως αρχάρια δε θέλω να μπλέξω με αληθινά ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας 10 ωρες ειναι πολλες για ανουμπιες.θα σε επισκεφτουν στην πορεια ορισμενες μορφες αλγης.μειωσε το πολυ χαλαρα στο 8ωρο,και ισως και καμμια ωριτσα ακομη.

με την πρωτη ευκαιρια προμηθευσου τεστ για αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα.επισης αυτη την περιοδο τσιγκουνικο ταισμα και μικρες και συχνες αλλαγες νερου με αντιχλωριο.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας 10 ωρες ειναι πολλες για ανουμπιες.θα σε επισκεφτουν στην πορεια ορισμενες μορφες αλγης.μειωσε το πολυ χαλαρα στο 8ωρο,και ισως και καμμια ωριτσα ακομη.

με την πρωτη ευκαιρια προμηθευσου τεστ για αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα.επισης αυτη την περιοδο τσιγκουνικο ταισμα και μικρες και συχνες αλλαγες νερου με αντιχλωριο.

οκ! Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Δηλαδή και αυτά τα ασπράκια είναι μια μορφή άλγης?

Link to comment
Share on other sites

οκ! Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Δηλαδή και αυτά τα ασπράκια είναι μια μορφή άλγης?

ναι πολυ πιθανο.μπορει ομως να ειναι και καποιο ακακο βακτηριο που οπως εμφανισδτηκε ετσι θα εξαφανιστει...
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω ό,τι και να ειναι να φύγει το συντομότερο. Να ρωτήσω και κατι ακόμα... Εγώ δεν χρησιμοποιώ κανένα ενισχυτικό ή λίπασμα για τα φυτά. Μακροπρόθεσμα θα έχω πρόβλημα ή να τα αφήσω έτσι?

Έχω ακούσει και ότι τα λιπάσματα τρέφουν την άλγη... Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια ισχυει.για τα φυτα σου δεν χρειαζεται κατι συγκεκριμενο.απο τις σωστες αλλαγες νερου θα παρουν τα ιχνοστοιχεια που χρειαζονται.εαν στην πορεια βαλεις και αλλα φυτα τοτε το ξανασυζηταμε.... :(

προσοχη ομως στις μετρησεις σου.εχεις πιο σοβαρα πραγματα να σκεφτεις και να κανεις.πρεπει να στρωθει σωστα το φιλτρο σου και να αποκτησεις βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια ισχυει.για τα φυτα σου δεν χρειαζεται κατι συγκεκριμενο.απο τις σωστες αλλαγες νερου θα παρουν τα ιχνοστοιχεια που χρειαζονται.εαν στην πορεια βαλεις και αλλα φυτα τοτε το ξανασυζηταμε.... :(

προσοχη ομως στις μετρησεις σου.εχεις πιο σοβαρα πραγματα να σκεφτεις και να κανεις.πρεπει να στρωθει σωστα το φιλτρο σου και να αποκτησεις βιολογια.

α μάλιστα! κατάλαβα! Θα προσπαθήσω να προμηθευτώ τεστ το συντομότερο!

Εκτός από τη μείωση των ωρών φωτισμού, σκεφτόμουν μήπως έβαζα κανένα φυτό επιφάνειας για να μην χτυπάει το φως κατευθείαν τις ανούμπιες. Είναι καλή ιδέα ή να μη βάλω τίποτα?

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά θέλω να είναι όλα εντάξει στο ενυδρείο... :)

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις απλως να βαλεις τις ανουμπιες στα πιο σκιερα μερη του ενυδρειου αφου πολυ φως δεν το πολυθελουν.....

Link to comment
Share on other sites

μπορεις απλως να βαλεις τις ανουμπιες στα πιο σκιερα μερη του ενυδρειου αφου πολυ φως δεν το πολυθελουν.....

απλά επειδή είναι μικρό το ενυδρείο φωτίζεται ολόκληρο από τη λάμπα, και πραγματικά δεν υπάρχει κάποιο σημείο λιγότερο σκιερό... δυστυχώς... :(

Link to comment
Share on other sites

απλά επειδή είναι μικρό το ενυδρείο φωτίζεται ολόκληρο από τη λάμπα, και πραγματικά δεν υπάρχει κάποιο σημείο λιγότερο σκιερό... δυστυχώς... :(

πιο λιγες ωρες φωτισμου τοτε.
Link to comment
Share on other sites

..σκεφτόμουν μήπως έβαζα κανένα φυτό επιφάνειας για να μην χτυπάει το φως κατευθείαν τις ανούμπιες....

:(

πχ pistia stratiotes, Limnobium laevigatum, Riccia fluitans, Φακη

κοιτα γενικα στα επιπλεοντα φυτα http://www.plantgeek.net/plantguide_list.p...amp;filter_by=5

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...