Jump to content

Ευκολα σε αναπαραγωγη


Γιωργος guppy

Recommended Posts

Καλησπερα σας, σε αυτο το θεμα θα ηθελα να συζητησουμε πιo ειδος η πια ειδη corydoras μπορουν να αναπαραχτουν πιο ευκολα αλλα και τα πιο δυσκολα.Θα πρεπει να πειτε πως αναπαραγεται το καθενα .

Και λεπτομεριες(ph,τι νερο χρειαζονται,με τι τροφη θα τρεφονται τα μικρα και οτι αλλο ξερετε.

Ο καθενας μπορει να ρωτησει οτι λεπτομερεια θελει και θα συζητησουμε τα παντα.

(οτι και να εχετε ακουσει να εχετε μαθει θα μας βοηθεισει ολους. :(:)

Link to comment
Share on other sites

Και για να βοηθειθουμε παρτε και αυτο και ολοι στο ψαξιμο.Ιστοσελιδα γατοψαρων :thumbup::thumbup:

:(:)

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε σκεψη να φτιαξω ενα ενυδριο οπου σκεπτομαι να συνδιασω Corydoras με ενα ζευγαρι Apistogramma(οσο αυτο γινεται)..

Η ερωτηση μου ειναι ποσα λιτρα θελει μια ομαδα των 8 ατομων..??

Link to comment
Share on other sites

Και για να βοηθειθουμε παρτε και αυτο και ολοι στο ψαξιμο.Ιστοσελιδα γατοψαρων :thumbup::thumbup:

:(:)

εξαρτατε στο ειδος πχ 60 λιτρα φτανουν και περισευουν για 8 μικρα κορυ ξεχασα το ονομα τουσ αλλα μεγαλονανε 3-4 η 4-6 εκ αναλογα με τη νποικιλια του ειδους η κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε σκεψη να φτιαξω ενα ενυδριο οπου σκεπτομαι να συνδιασω Corydoras με ενα ζευγαρι Apistogramma(οσο αυτο γινεται)..

Η ερωτηση μου ειναι ποσα λιτρα θελει μια ομαδα των 8 ατομων..??

Ενα ενυδρειο που μου αρεσει παρα πολυ ειναι αυτο το οποιο εχει μονο Apistogramma αλλα μπορεις να βρεις καποια ειδη που να εχουν το ιδιο νερο(σκληροτητα).Biotope Aristogramma 115l :(

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Το εχεις παρει λαθος το ονομα μαλλον.

apistogramma ειναι.

Χιλια συγνωμη για το λαθος .Εαν ξερεις και εσυ κατι μπορεις να μας πεις.

Link to comment
Share on other sites

Το aeneus δεν ειναι πολυ απαιτητικο σε συνθηκες.

Μεγαλο μυστικο το δροσεροτερο νερο στην αλλαγη.

Βαλε breeding corydoras στο google αλλα συνεχιστε και την κουβεντα εδω

ΥΓ αποφυγετε να κανετε το μεγαλο λαθος με χαλικι στα cory ενυδρεια που φαινονται σε καποια λινκς.

Μπορει να αναπαραγονατι και ετσι αλλα ειναι αλλο το να καταστρεφονται τα μουστακια τους και να μη μπορουν να τραφουν στη συνεχεια.

Φυσικα καποιος αλλος θα μπορουσε να ανοιξει θεμα με τιτλο "πως να σταματησω να αναπαραγονται τα κορυ μου" :(

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=218461

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το aeneus δεν ειναι πολυ απαιτητικο σε συνθηκες.

Μεγαλο μυστικο το δροσεροτερο νερο στην αλλαγη.

Βαλε breeding corydoras στο google αλλα συνεχιστε και την κουβεντα εδω

ΥΓ αποφυγετε να κανετε το μεγαλο λαθος με χαλικι στα cory ενυδρεια που φαινονται σε καποια λινκς.

Μπορει να αναπαραγονατι και ετσι αλλα ειναι αλλο το να καταστρεφονται τα μουστακια τους και να μη μπορουν να τραφουν στη συνεχεια.

Και πιστευω οτι θα εχει καποιος που θα κανει αναπαραγωγη πολλες απωλειες μικρον λογο χαλικιου.Και εγω αυτο εκανα στο ενυδρειο μου και εβαλα αμμο πολυ ψιλη και κατασπρη.Αν ξερεις κατι αλλο πες το μας. :( Εχεις προσπαθησει ποτε να κανεις αναπαραγωγη?

Link to comment
Share on other sites

...Εχεις προσπαθησει ποτε να κανεις αναπαραγωγη?
Δεν με ενδιαφερουν οι αναπαραγωγες (για αλλους λογους και κυριως ανετοιμοτητας μου σε γνωσεις) αλλα δεν τις εμποδιζω οπως και δεν τις προοθω. Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Και πιστευω οτι θα εχει καποιος που θα κανει αναπαραγωγη πολλες απωλειες μικρον λογο χαλικιου...
Αποκλειεται κατα τη γνωμη μου να επιρρεαστει η βιωσιμοτητα του γονου απο το χαλικι.

Το χαλικι θα παιξει αρνητικο ρολο μονο στη περαιτερω διαβιωση γενικα ολων των ενηλικων corydoras.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...