Jump to content

φασαρία και το μέγεθος του ενυδρείου


Recommended Posts

γεια σας παιδιά...είμαι νέος στο forum και εδώ και λίγο καιρό αποφάσισα να αγοράσω ένα ενυδρείο και μάλιστα να φτιάξω θαλασσινό... βρήκα ενυδρείο 120λ που είναι σαν κύβος.Γνωστοί μου μου είπαν ότι είναι αρκετά μικρό για θαλασσινό και δεν ξέρω άμα είναι το κατάλληλο? .επίσης θέλω να το βάλω στο κρεβάτι μου δίπλα και μου είπα ότι θα κάνει αρκετό θόρυβο και ότι θα με ενοχλεί στον ύπνο.είναι αλήθεια για τον θόρυβο και ότι θα με ενοχλεί το βράδυ? :(:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε....

Οτι θα κάνει θορυβο, θα κάνει, τωρα το πόσο ειναι ενα άλλο θέμα.

Ο περισσοτερος ερχεται απο τα μοτερ που θα εχεις και οχι απο τους κοκλοφορητες...

Βεβαια ολα ειναι σχετικα και δεν υπαρχει μια στανταρ απαντηση.

Οτι θα υπαρχει ενα βουητο, θα υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum.

Ο θόρυβος είναι κάτι πολύ σχετικό, αφού άλλον τον ενοχλεί και άλλον όχι.

Εξαρτάται βέβαια και από τον εξοπλισμό που θα έχεις.

Υπάρχουν πχ skimmer, που κάνουν σαν μπουλντόζα.

Όσον αφορά το μέγεθος του ενυδρείου, έχε υπόψη ότι (ειδικά στο θαλασσινό) όσο μικρότερο τόσο πιο δύσκολο είναι. Αν είναι το πρώτο σου ενυδρείο ο βαθμός δυσκολίας αυξάνει ακόμη περισσότερο.

Δεν θέλω να σε τρομάξω, ούτε να σε απογοητεύσω. Απλώς σου επισημαίνω κάτι το οποίο ίσως να μην γνωρίζεις.

Διάβασε τα άρθρα που θα βρεις στο παρόν forum και μετά ότι απορίες έχεις, τις λύνουμε.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

:(

Ασ τα πάρουμε από την αρχή!!! Το να ξεκινήσεις με ένα θαλασσινό ενυδρείο (που έχει μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας αν δεν έχεις κάποιες βασικές γνώσεις) έχει κάποιο ρίσκο. Και για σενα αλλά και για τα ψάρια που θα βάλεις μέσα! Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με γλυκού νερού και μέτα να πας στο θαλασσινό. Αν παρ' όλα θέλεις να το επιχειρήσεις φρόντισε να διαβάσεις αρκετά μέσα στο forum, έχει πάρα πολλές πληροφορίες που μπορούν να σε βοηθήσουν να αποκτήσεις αρκετές γνώσεις στο νεο σου χόμπυ!!!

Όσο αφορά το θόρυβο να σου πω ότι εγώ έχω 3 ενυδρεία στο δωμάτιο μου και δεν με ενοχλεί. Είναι σαν να έχεις ανοικτή την τηλεόραση. Αλλά αυτό είναι τελείως υποκειμενικό!!!

Σου εύχομαι καλή αρχή... και καλό διάβασμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum μας...

Τα 120 λίτρα δεν ειναι απογορευτικό για θαλασσινο!

το μόνο θέμα ειναι ότι η οποιαδήποτε μεταβολή συμβαίνει ταχύτερα στα λιγα λίτρα απο ότι στα περισσότερα!

Όσο για το βουητό, άλλους τους ενοχλει και άλλους όχι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...