Jump to content

Πολύ 'Αλγη ρε παιδιά!


Recommended Posts

Μετά απο καιρό καταφέρνω να γράψω ξανα επιτέλοθς στο forum.. Ανελλειμένες επαγγελματικές υποχρεώσεις δεν μου δίνουν χρόνο για πολλά.

Το reefaki μετράει σχεδόν 6 μήνες ζωής (δυστηχώς δεν έχω καταφέρει ούτε photos να ανεβάσω) με πολλά προβλήματα αλλα και με καλέs στιγμές...

Εδώ και καιρό έχω μεγάλο πρόβλημα με την 'αλγη βρε παιδιά... Στο τζάμι βγαινει καφέ... στην πλάτη ενα περίεργο χρώμα και στον αραγωνίτη κόκκινη.. Εχουμε ποικιλία βρε αδερφέ..

Αλλαγές νερου δεν κάνω πολύ συχνά ΑΛΛΑ έχω τρελλη εξάτμιση νερού οπότε κάθε δύο μέρες κάνω μια γενναία συμπλήρωση (πάντα απο Α.Ο)

Θανάτους απο ψάρια δεν έχω αλλα έχω πρόβλημα με κάποια κοραλλια...

Δειτε και τις photos και πείτε μου και εσεις...

Τhanx,... και πιστεύω τωρα να μην ξαναχαθώ ετσι..

post-12732-1254672182_thumb.jpg

post-12732-1254672194_thumb.jpg

post-12732-1254672290_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες ξανα :(

Ανεφερε μας καποιες μετρησεις.

Τι αλγοφαγους οργανισμους εχεις στο ενυδρειο?

Η αναπληρωση του εξατμισμενου νερου δεν ειναι αλαγη νερου.Μονο το καθαρο νερο εξατμιζεται και οχι ουσιες που ειναι διαλυμενες μεσα σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλισ τώρα κατάφερα να κάνω τέστ και τα αποτελέσματα λένε πολλά..

PH 8

KH 8

N02 0

NH4 NH3 0

N03 50 :blink: έτσι για να γουστάρουμε

Τωρα για να απαντήσω στους φίλους το ενυδρείο τρέχει με 3 Κυκλοφορητες (2χ1000+1χ600) και μια Corallia 1 και απο χημικό φιλτράρισμα φώσφορος και αντιάνθρακας...

Φωτισμός ΜΗ 150 14Κ ΑΙΗUA

Οσο απο αλγοφάγους οργανισμούς έχω 3 ερημίτες και 1 mythrax

Τι κάνουμε τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Πανω στην βιασύνη μου τα είπα λάθος αντιφώσφορος και άνθρακας και μάλιστα θελουν και αλλαγή :blink:

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση οτι εχεις κυανοβακτηριο οπότε γρήγορα αλλαγή νερού άνθρακα αντιφ και σωστή κυκλοφορία! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nα βαλεις και αλλους ερημιτες και να βαλεις και σαλιγκαρακια.Θα βοηθησουν.

Για τα νιτρικα:Αλλαγες νερου για να κατεβουν τα νιτρικα.Eπισης αλγη τυπου chaeto θα βοηθουσε.Δεν πιστευω στο φιλτο να εχεις σφουγγαρι ή καποιο βιολογικο υλικο?

Με τον αντιφωσφορο προσοχη μην το παρακανεις με την ποσοτητα.Καλυτερα μικρες ποσοτητες που θα τις αλλαζεις καθε μηνα ή και νωριτερα αν χρειαστει.

Φωσφορικα δεν μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικά εεεεεε .......... όχι :blink:

Οκ αύριο θα κάνω μια γενναία αλλαγή νερού και new αντιφώσφορο και άνθρακα

Θα πάρω και κανα σαλιγκαράκι

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικές οι παρατηρήσεις των παιδιών!

Δώσε βάση...

πόσες ώρες ανάβεις φώτα? πόσο καιρό δουλεύουν οι ΜΗ?

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου λένε τα παιδιά είναι σωστό οπότε και πράξε ανάλογος.Επίσης όταν θα κάνεις την αλλαγή νερού,προσπάθησε να αφαιρέσεις την άλγη σε σημεία που μπορείς να σιφωνάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα ανάβουν για 12 ώρες την μέρα και άλλαξα την λάμπα πολύ πρόσφατα

Θεωρώ ότι 12 ώρες είναι πολλές.....φυσικά εν ξέρω τι ενοείς λέγοντας 12 ώρες...είναι όλες με πλήρη φωτισμό η κάποιες απο αυτές ανάβουν σταδιακά;

Εγω πλήρη φωτισμό έχω απο τις 5 το απόγευμα έως τις 11 το βράδυ, δηλαδή 6 ώρες με λάμπες Mh +2 ακτινικές Τ5.Πριν και μετά απο αυτές τις ώρες, παίζουν μόνες τους οι Τ5 γιά 2+2 ώρες,αρχή φωτισμού και τέλος+2 ώρες έως τις 3 την νύχτα 3 moon light

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Φούλ φωτισμό 12 ώρες εννοώ καθώς έχω μόνο την MH :blink:

Μειωσε σταδιακα τον φωτισμο σου στο 8 ωρο κ βαλε κ μια ακτινικη λαμπιτσα μιας κ το φασμα που εχεις μαλλον ειναι λιγο μονοτονο κ προσεχε γιατι το μηλο που εχεις εαν δεν την παλεψει απο τα νιτρικα κ τις το κυανοβακτηριο τοτε το ενυδρειακι σου θα κανει μπαμ.....

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να διορθώσεις με 12 ώρες ΜΗ δεν γλυτώνεις απο την αλγη!

Μείωσε και φτασε στις 6-7 ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...