Jump to content

Metal Halide


chris z3

Recommended Posts

καλησπερα,ηθελα να ρωτησω τι παιζει με τις λαμπες Metal Halide

εχω ενα nano reef 50l και σkεφτομαι μηπως αντικαταστησω τον υπαρχον φωτισμο (2 t5 24w + 1 t8 15w τα οποια με τους μετασχηματιστες πιανουν αρκετο χωρο καθως υπαρχει αυξηση θερμοκρασιας,ελεγχομενη μεχρι στιγμης)

αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι

1)ανεβαζει θερμοκρασιες?

2)παραγει σωστο φως για τα κοραλλια?

3)ποσα w και ποσα kelvin ειναι καταλληλα για 50l?

4)γενικα με μια τετοια λαμπα καλυπτω ολο το φασμα φωτος που χρειαζεται(λευκο + μπλε)?

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Η ΜΗ είναι ένας καλός φωτισμός για reef ενυδρεία, χωρίς να σημαίνει ότι καλύπτει όλο το φάσμα. Θα χρειαστείς και blue actinic.

Σιγουρα ανεβάζει θερμοκρασία

Ισως μια 75W να ήταν οκ αλλα στη θεση σου θα το καλυπτα με Τ5

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,ηθελα να ρωτησω τι παιζει με τις λαμπες Metal Halide

εχω ενα nano reef 50l και σkεφτομαι μηπως αντικαταστησω τον υπαρχον φωτισμο (2 t5 24w + 1 t8 15w τα οποια με τους μετασχηματιστες πιανουν αρκετο χωρο καθως υπαρχει αυξηση θερμοκρασιας,ελεγχομενη μεχρι στιγμης)

αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι

1)ανεβαζει θερμοκρασιες?

2)παραγει σωστο φως για τα κοραλλια?

3)ποσα w και ποσα kelvin ειναι καταλληλα για 50l?

4)γενικα με μια τετοια λαμπα καλυπτω ολο το φασμα φωτος που χρειαζεται(λευκο + μπλε)?

Αν εχεις την MH σε μια καλη αποσταση πχ 30cm (Πολυ πιθανο ειδικα αν παρεις 75w MH) τοτε ισως να μην εχεις τοσο μεγαλο προβλημα με την θερμοκρασια. Οσο για το χρωμα μπορεις αναλογα την λαμπα να αποφυγεις την χρηση T5.

Πχ με μια Phoenix 12k Θα εχεις ενα αρκετα μπλε αποτελεσμα ενω με μια Coralvue 12k θα εισαι πιο πολυ προς το ασπρο ενω με μια 12k Giesemann θα εισαι πιο πολυ προς το κιτρινο. Και οι 3 κανουν αλλα ειναι θεμα γουστου και ταχυτητα αναπτυξης κοραλλιων. Τελος, ενας ατυπος κανονας λεει 1w ανα λιτρο.

:(

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει καποιες στο ebay και παιζουν στα 14κ και 20κ ολες για reef χρηση

για μια εχω και φωτο του αποτελεσματος

στα

14κ ειναι η http://cgi.ebay.com/70W-14K-HQI-Metal-Hali...id=p3286.c0.m14

και

στα 20κ η http://cgi.ebay.com/70W20K-HQI-Metal-Halid...id=p3286.c0.m14

ποια απο τις 2 προτεινετε????

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι μονο με MH δεν θα σου αρεσει το οπτικο αποτελεσμα,εκτος αν πας σε 20.000Κ.Αν βαλεις ΜΗ μαζι με Τ5 θα ξεφυγεις σε Watt.

Με τις Τ5 που εχεις εισαι ενταξει.Δεν καταλαβαινω γιατι θελεις να τις αλλαξεις.Η ΜΗ εκπεμπει πιο πολυ θερμοτητα απο τις λαμπες που εχεις τωρα.Πολλα ενυδρεια εχουν Τ5 μονο και διατηρουν ακομα και απαιτητικα σε φως κοραλια (βλεπε read sea max).

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να συμπληρώσεις τον φωτισμο σου με LED σε φασμα λευκου προς μπλε (εγω εχω LED strip 1 μετρου λευκου στα (14,5 watt το μετρο) φωτος μαζι με 1,5 μετρο θερμου φωτος και μια ακτινικη arcadia blue)

ειμαι θπερ ευχαριστημενος. Επισης η λευκη λεντοταινια η οποια ειναι σε watt ανω τον 10 εχει υψηλη αποδοση σε lummen. :(

Έγινε επεξεργασία - georgekampanis
Link to comment
Share on other sites

metal halide κορυφή (κανει "νερά" μεσα στο ενυδρείο) είναι ισως το πιο κοντά με φυσικό φωτισμό αν μπορείς να το πεις!!!και απο άποψη θερμότητας όντως ειναι πιο "θερμη"αλλα οπτικά θα εισαι σε αλλη "κλαση"! :(

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει καποιες στο ebay και παιζουν στα 14κ και 20κ ολες για reef χρηση

για μια εχω και φωτο του αποτελεσματος

στα

14κ ειναι η http://cgi.ebay.com/70W-14K-HQI-Metal-Hali...id=p3286.c0.m14

και

στα 20κ η http://cgi.ebay.com/70W20K-HQI-Metal-Halid...id=p3286.c0.m14

ποια απο τις 2 προτεινετε????

Τις συγκεκριμένες λάμπες δεν τις γνωρίζω αλλά θα σε ενημερώσω ότι αρκετοί χομπιστες έχουν χάσει κοράλλια από την τοποθέτηση ΜΗ χαμηλού κόστους .

Με την αγορά μιας επώνυμης , αξιόλογης και δοκιμασμένης λάμπας νομίζω ότι το κέρδος σου θα είναι πολύ μεγαλύτερο ως προς την υγιή ανάπτυξη των κοραλλιών :(

Link to comment
Share on other sites

Τις συγκεκριμένες λάμπες δεν τις γνωρίζω αλλά θα σε ενημερώσω ότι αρκετοί χομπιστες έχουν χάσει κοράλλια από την τοποθέτηση ΜΗ χαμηλού κόστους .

Με την αγορά μιας επώνυμης , αξιόλογης και δοκιμασμένης λάμπας νομίζω ότι το κέρδος σου θα είναι πολύ μεγαλύτερο ως προς την υγιή ανάπτυξη των κοραλλιών :(

μπορεις να μου δωσεις με λινκ καποια επωνυμη(οχι στο ebay,γενικα,για να ψαχτω)?????????????

απο w h 75αρα ειναι μια χαρα ε???????????

απο κελβιν??????????

ποσα ειναι τα καταλληλα για ενα πληρες φασμα??????????

Link to comment
Share on other sites

εχω θεμα στο οτι οι λαμπες βρισκονται μονο στο πισω μερος του ενυδρειου γιατι εκει εχει μονο χωρο για λαμπες...........

δεν φωτιζεται ολο το ενυδρειο σωστα........

σκεφτομαι να αφαιρεσω το απο πανω μερος του ενυδρειου που ειναι γυαλινο κολλημενο με σιλικονη και να φτιαξω κρεμαστο,και απλα ψαχνομαι στο αν θα βαλω μια mh η θα συνεχισω με τ8-τ5...........

Link to comment
Share on other sites

Καλά κανειςς και ψαχνεσε!!!

όπως σου ειπαν τα παιδιά η ΜΗ ειναι πιο κοντά στο φυσικό φωτισμό και πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα σε ανταμίψει. Βέβαια συνεχίζω να νομιζω ότι θα χρειαστείς και Τ5 για τον ακτινικό φωτισμό.

Η ιδέα να αφαιρέσεις το καπάκι και να τοποθετήσεις κρεμαστό φωτιστικό ειναι απο τις πιο κοινες και καλες!!!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν καταλαβα καλα το ιδανικο ειναι να βαλω μια mh και να κρατησω και την ακτινικη τ5 που εχω και ολα καλα?????????

σε αυτη την περιπτωση τι κελβιν να κοιταξω?????????

απο w δεν ειναι υπερβολη 70+24?????????

Link to comment
Share on other sites

Απο τηναρχή εξέφρασα την αποψη ότι ειναι υπερβολή!

Σε περίπτωση που ακολουθήσεις αυτή την κατεύθυνση η ΜΗ μαζι με μια ακτινική θα σου δώσει ένα ομορφο αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου δωσεις με λινκ καποια επωνυμη(οχι στο ebay,γενικα,για να ψαχτω)?????????????

απο w h 75αρα ειναι μια χαρα ε???????????

απο κελβιν??????????

ποσα ειναι τα καταλληλα για ενα πληρες φασμα??????????

http://www.premiumaquatics.com/Merchant2/m...y_Code=mh70-150

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/b3f...996891.68824186

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θα σας γραψω αναλυτικα τι γινεται................

το ενυδρειο αυτη την στιγμη εχει ενα μικρο γιαλινο χωρισμα στο πισω μερος οπου μπαινουν οι λαμπες,με αποτελεσμα το μπροστινο μερος του ενυδρειου να μην φωτιζεται καλα.........θελω να ξεκολισω ολα τα γυαλια απο πανω και να μεινει ανοιχτο βαζοντας ενα κρεμαστο φωτιστικο σωμα,πρωτον για να μην τρελαθουν οι θερμοκρασιες το καλοκαιρι και 2ον για να κατανεμω καλυτερα το φως..........

γιαυτο και ψαχνομαι ετσι...............

το ενυδρειο ειναι 50λιτρα.......

τι λαμπες προτεινετε για να εχω οσο το δυνατον καλυτερο φωτισμο-οχι τρελες αυξησεις θερμοκρασιας??????????

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θα σας γραψω αναλυτικα τι γινεται................

το ενυδρειο αυτη την στιγμη εχει ενα μικρο γιαλινο χωρισμα στο πισω μερος οπου μπαινουν οι λαμπες,με αποτελεσμα το μπροστινο μερος του ενυδρειου να μην φωτιζεται καλα.........θελω να ξεκολισω ολα τα γυαλια απο πανω και να μεινει ανοιχτο βαζοντας ενα κρεμαστο φωτιστικο σωμα,πρωτον για να μην τρελαθουν οι θερμοκρασιες το καλοκαιρι και 2ον για να κατανεμω καλυτερα το φως..........

γιαυτο και ψαχνομαι ετσι...............

το ενυδρειο ειναι 50λιτρα.......

τι λαμπες προτεινετε για να εχω οσο το δυνατον καλυτερο φωτισμο-οχι τρελες αυξησεις θερμοκρασιας??????????

Φιλε μου οπως σου ειπα και ποιο πανω εγω διατηρω ενα νανο 65 λιτρων με φωτισμο τεχνολογιας LED η καταναλωση ρευματος μηδενικη το αποτελεσμα στα 3 μ****α κορραλια που εχω μεχρι στιγμης (actinodiscus, Xenia, sinularia) ειναι θετικα μεγαλονουν χωρις κανενα προβλημα. Εγω αυτο το επελαξα σαν μια ποιο οικολογικη λυση :blink: Τωρα απο κει και περα ειναι δικη επιλογη... Ας πει τη γνωμη του και καποιος πιο εμπειρος σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και για power compact λαμπες.

Είναι τύπου σαν αυτές που έχει το red sea max.

Βγαίνουν και σε μισές μισές, δηλαδή η μισή λευκή 10000 κέλβιν και η μισή ακτινική. wink.gif

Με δυό τρείς 24w θα είσαι μια χαρά!!Και από θερμοκρασίες, με ανεμιστηράκια θα είσαι ΟΚ!!

Δίνουν και πιο ωραία χρώματα στα κοραλάκια :blink:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και για power compact λαμπες.

Είναι τύπου σαν αυτές που έχει το red sea max.

Βγαίνουν και σε μισές μισές, δηλαδή η μισή λευκή 10000 κέλβιν και η μισή ακτινική. wink.gif

Με δυό τρείς 24w θα είσαι μια χαρά!!Και από θερμοκρασίες, με ανεμιστηράκια θα είσαι ΟΚ!!

Δίνουν και πιο ωραία χρώματα στα κοραλάκια :blink:

ναι αλλα με αυτον τον τροπο δεν γλυτωνω θερμοκρασιες...η κανω λαθος?????????

ενω η ιδεα του LED????????????

μηπως μπορεις να μου προτεινεις κατι ετοιμο σε αυτη την κατηγορια??????????

βρηκα κατι αλλα ειναι απο αμερικη και εχει τελωνιο

http://www.coralreefsupply.com/index.php?a...&detail=489 (μου φενονται πολλα w)

http://www.coralreefsupply.com/index.php?a...&detail=484 (ειναι λιγα)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κυριοι....λοιπον.....εφτιαξα ενα φωτιστικο μονος μου και λεω να σας το παρουσιασω...........

το θεμα ειναι οτι δνε μπορω να φορτωσω φοτο....γιατι ετσι??????

Link to comment
Share on other sites

το βρικα!!!

λοιπον εχω προσαρμοσει πανω σε κοντρα πλακε θαλασσης

1 τ5 24w juwel marine

1 t8 15w sera deap blue

1 t8 15w dyrolite aquatinic της vita lite

2 ταινιες blue led

2 ταινιες white led

1 moonlight

ολα diy

αυτο το κοντρα πλακε κουμπωνει πανω σε ειδικη κατασκευη αδιαβροχη και ολοκληρωνει το καπακι

ακουω σχολια καθως και να δηλωσω σε ολους οτι σε οποιον αρεσει κατι τετοιο η αντιστοιχο εχω ολη την καλη θεληση να τον βοηθησω καθως μου αρεσει πολυ να αυτοσχεδιαζω και να κανω 'πατεντες'

post-13974-1257803961_thumb.jpg

post-13974-1257804000_thumb.jpg

post-13974-1257804048_thumb.jpg

post-13974-1257804077_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το πως φωτιζουν

post-13974-1257804122_thumb.jpg

post-13974-1257804152_thumb.jpg

post-13974-1257804170_thumb.jpg

post-13974-1257804315_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και αυτο ειναι το κατω μερος που κουμπωνει το κοντρα πλακε

post-13974-1257804405_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα η κοροιδευεις?

ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα παντως.....

και κρινω οτι ειμαι ενταξει απο ενταση φωτος......δουλευω ενιαμιση ωρες τισ λαμπες, δεκα και μιση τα λεντ(μιση ωρα πριν,μιση μετα) και το mounlight 2 ωρες μετα τα λεντ.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...