Jump to content

Μεταφορά από γυάλα σε ενυδρίο


printsipas

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας στο εξής: Είχα ένα χρυσόψαρο (2-3 εκ.) σε γυάλα χωρητικότητας περίπου 9 lt το οποίο ήταν υγιές για 2,5 χρόνια. Το καλοκαίρι που πέρασε επειδή δεν είχα που να το αφήσω αγόρα ένα ενυδρείο 20lt με φίλτρο και έβαλα το ψάρι εκεί. Ένα μήνα μετά άρχισε να κάθεται ακίνητο στο βυθό και σε μερικές μέρες πέθανε. Στη συνέχεια αγόρασα 2 μικρούς κομμήτες και αυτοί επίσης σε δύο εβδομάδες πέθαναν κατά τον ίδιο τρόπο. Στο ενυδρύο βάζω αντιχλώριο και βακτήρια (σύμφωνα με τις οδηγίες που μου έδωσαν στο pet shop). Δεν μπορώ να καταλάβω τι παθαίνουν τα ψάρια στο ενυδρείο, ενώ στη γυάλα δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Το μόνο διαφορετικό ήταν ότι πρόσθεσα μερικά κοχύλια από τη θάλασσα (αφού όμως τα έπλυνα πολύ καλά πρώτα). Υπάρχει περίπτωση να φταίνε αυτά? Αν όχι τι μπορεί να φταίει?

Σας ευχαριστώ πολύ.

Ακης.

Link to comment
Share on other sites

Άκη καλησπέρα και καλώς ήρθες

Θα αποπειραθώ να σου πω κάποια βασικά πράγματα από τη δική μου εμπειρία με τα χρυσόψαρα κι απ αυτά που έχω καταλάβει μέχρι σήμερα διαβάζοντας τα ενυδρειακά φόρουμ. Άλλοι εμπειρότεροι από μένα θα σου δώσουν φαντάζομαι πιο εξειδικευμένες συμβουλές.

Τα χρυσόψαρα γενικά είναι πολύ παραξηγημένα ψάρια και πολύ συχνά βασανίζονται σε γυάλες με εντελώς ακατάλληλες συνθήκες διαβίωσης. Πρέπει να ξέρεις ότι πρόκειται για ψάρια με μεγάλο προσδόκιμο όριο ζωής (πάνω από 10 χρόνια), που μεγαλώνουν αρκετά (15-20 εκ. δεν είναι καθόλου σπάνιο μέγεθος για χρυσόψαρο) και προορίζονται κυρίως για διακοσμητικές λίμνες. Η φιλοξενία τους σε ενυδρείο δεν είναι το πιο απλό πράγμα όπως νομίζουν οι περισσότεροι επειδή συνήθως τα βλέπουν να ψοφολογάνε μέσα σε γυάλες για μερικούς μήνες ή λίγα χρόνια.

Για να ζήσουν αξιοπρεπώς σε ενυδρείο χρειάζονται τουλάχιστον 30-40 λίτρα το καθένα (για άλλους πάνω από 50) και επειδή είναι κοινωνικά ψαράκια καλύτερα να φιλοξενούνται σε ομάδα τουλάχιστον 3 ατόμων. Αυτό σημαίνει ότι κανένα ενυδρείο κάτω από 120 λίτρα δεν είναι ουσιαστικά κατάλληλο για να φιλοξενήσει χρυσόψαρα...

Το ενυδρείο θα πρέπει φυσικά να διαθέτει φίλτρανση (μηχανική και βιολογική) και μάλιστα ισχυρή μια που πρόκειται για ψαράκια που ρυπαίνουν αρκετά το νερό τους. Το φίλτρο χρειάζεται στρώσιμο (πριν μπουν τα ψάρια στο ενυδρείο) και η μέθοδος με τα έτοιμα βακτηρίδια που πουλάνε τα μαγαζιά δεν είναι και η πιο αποτελεσματική. Κατά την προσωπική μου άποψη το καλύτερο είναι να μπολιάσεις το ενυδρείο σου με βιολογία από κάποιο στρωμένο ενυδρείο.

Στη δική σου περίπτωση αυτό που έγινε ήταν ότι το ψαράκι σου είχε προσαρμοστεί σε κάποιες ρουτίνες τακτικής αλλαγής νερού στη γυάλα χωρίς να σημαίνει ότι καλοπερνούσε κιόλας... Στη συνέχεια το έβαλες σε ένα μικρό ενυδρείο χωρίς να στρώσεις το φίλτρο αλλά εγκαταλείποντας και τη ρουτίνα των τακτικών αλλαγών οπότε ο ήδη ταλαιπωρημένος οργανισμός του ψαριού σου δεν άντεξε... Το ίδιο πιθανώς συνέβει και με τα επόμενα ψαράκια που φιλοξένησες. Όσο για τα κοχύλια το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα απομακρύνεις μια που ακόμα κι αν δεν είναι άμεσα βλαβερά, σίγουρα αυξάνουν τη σκληρότητα στο ήδη σκληρό νερό δικτύου που χρησιμοποιείς (και επιπλέον ως θαλασσινά δεν πολυταιριάζουν αισθητικά με ένα υδροβιότοπο γλυκού νερού).

Καταλήγοντας έχω να σου πω ότι το ενυδρειάκι σου είναι σίγουρα ακατάλληλο για να φιλοξενήσει χρυσόψαρα. Ίσως με την κατάλληλη διακόσμηση (φυσικό υπόστρωμα και αληθινά φυτά) και ένα θερμαντήρα να μπορούσε να φιλεξενήσει ένα μονομάχο αν και πολύ θεωρούν τα 20 λίτρα λίγα ακόμα και γι αυτό το είδος...

Link to comment
Share on other sites

Άκη καλησπέρα και καλώς ήρθες

Θα αποπειραθώ να σου πω κάποια βασικά πράγματα από τη δική μου εμπειρία με τα χρυσόψαρα κι απ αυτά που έχω καταλάβει μέχρι σήμερα διαβάζοντας τα ενυδρειακά φόρουμ. Άλλοι εμπειρότεροι από μένα θα σου δώσουν φαντάζομαι πιο εξειδικευμένες συμβουλές.

Τα χρυσόψαρα γενικά είναι πολύ παραξηγημένα ψάρια και πολύ συχνά βασανίζονται σε γυάλες με εντελώς ακατάλληλες συνθήκες διαβίωσης. Πρέπει να ξέρεις ότι πρόκειται για ψάρια με μεγάλο προσδόκιμο όριο ζωής (πάνω από 10 χρόνια)και παραπανω 30 χρονια, που μεγαλώνουν αρκετά (15-20 εκ .και παραπανω 60 εκ δεν είναι καθόλου σπάνιο μέγεθος για χρυσόψαρο) και προορίζονται κυρίως για διακοσμητικές λίμνες. Η φιλοξενία τους σε ενυδρείο δεν είναι το πιο απλό πράγμα όπως νομίζουν οι περισσότεροι επειδή συνήθως τα βλέπουν να ψοφολογάνε μέσα σε γυάλες για μερικούς μήνες ή λίγα χρόνια.

Για να ζήσουν αξιοπρεπώς σε ενυδρείο χρειάζονται τουλάχιστον 30-40 λίτρα το καθένα (για άλλους πάνω από 50) αναλογα και το ειδος των χρυσοψαρων τα fancy πχ γινονται μικρα και επειδή είναι κοινωνικά ψαράκια καλύτερα να φιλοξενούνται σε ομάδα τουλάχιστον 3 ατόμων. Αυτό σημαίνει ότι κανένα ενυδρείο κάτω από 120 λίτρα δεν είναι ουσιαστικά κατάλληλο για να φιλοξενήσει χρυσόψαρα...

Το ενυδρείο θα πρέπει φυσικά να διαθέτει φίλτρανση (μηχανική και βιολογική) και μάλιστα ισχυρή μια που πρόκειται για ψαράκια που ρυπαίνουν αρκετά το νερό τους. Το φίλτρο χρειάζεται στρώσιμο (πριν μπουν τα ψάρια στο ενυδρείο) και η μέθοδος με τα έτοιμα βακτηρίδια που πουλάνε τα μαγαζιά δεν είναι και η πιο αποτελεσματική. Κατά την προσωπική μου άποψη το καλύτερο είναι να μπολιάσεις το ενυδρείο σου με βιολογία από κάποιο στρωμένο ενυδρείο.

Στη δική σου περίπτωση αυτό που έγινε ήταν ότι το ψαράκι σου είχε προσαρμοστεί σε κάποιες ρουτίνες τακτικής αλλαγής νερού στη γυάλα χωρίς να σημαίνει ότι καλοπερνούσε κιόλας... Στη συνέχεια το έβαλες σε ένα μικρό ενυδρείο χωρίς να στρώσεις το φίλτρο αλλά εγκαταλείποντας και τη ρουτίνα των τακτικών αλλαγών οπότε ο ήδη ταλαιπωρημένος οργανισμός του ψαριού σου δεν άντεξε... Το ίδιο πιθανώς συνέβει και με τα επόμενα ψαράκια που φιλοξένησες. Όσο για τα κοχύλια το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα απομακρύνεις μια που ακόμα κι αν δεν είναι άμεσα βλαβερά, σίγουρα αυξάνουν τη σκληρότητα στο ήδη σκληρό νερό δικτύου που χρησιμοποιείς (και επιπλέον ως θαλασσινά δεν πολυταιριάζουν αισθητικά με ένα υδροβιότοπο γλυκού νερού).

Καταλήγοντας έχω να σου πω ότι το ενυδρειάκι σου είναι σίγουρα ακατάλληλο για να φιλοξενήσει χρυσόψαρα. Ίσως με την κατάλληλη διακόσμηση (φυσικό υπόστρωμα και αληθινά φυτά) και ένα θερμαντήρα να μπορούσε να φιλεξενήσει ένα μονομάχο αν και πολύ θεωρούν τα 20 λίτρα λίγα ακόμα και γι αυτό το είδος...

:(:):thumbup:

Επισης υπαρχουν αλλα καταλληλοτερα διακοσμητικα για χρυσοψαρα οπως πχ πετρες, (καποια σκληρα) φυτα.

Τα χρυσοψαρα δεν ειναι τιποτα διαφορετικο απο τα αλλα ψαρια.

Χρειαζονται κι αυτα καθαρο νερο απο τοξικα, ποικιλια καταλληλης τροφης, βιταμινες και σωστες παραμετρους στο νερο για το ψαρι (θερμοκρασια, πεχα, σκληροτητα).

Ξεκινα την συλλογη πληροφοριων για ενα υγειες ενυδρειο απο εδω

Ο κύκλος του αζώτου (τι γίνεται μέσα στο νερό του ενυδρειου) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Τα πρώτα μου βήματα (βασικά άρθρα για νέους στο χόμπυ) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων (το Α και το Ω για καθαρό νερό στο ενυδρειο) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Εξοπλισμός γλυκού νερού http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26715

Και μετα τα απαντα : Αρθρογραφία http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=107

και η μηχανη αναζητησης του φορουμ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=Search

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας. Ήδη πήρα μια ιδέα και από τα άρθρα. Καμία σχέση με όσα μου είπαν στο pet shop... εκεί μου τα παρουσίασαν πολύ απλοποιημένα. Και πίστεψα ότι σε σχέση με τη γυάλα ακόμα και το 20λιτρο ενυδρείο θα ήταν πολυτέλεια για ένα χρυσόψαρο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας. Ήδη πήρα μια ιδέα και από τα άρθρα. Καμία σχέση με όσα μου είπαν στο pet shop... εκεί μου τα παρουσίασαν πολύ απλοποιημένα. Και πίστεψα ότι σε σχέση με τη γυάλα ακόμα και το 20λιτρο ενυδρείο θα ήταν πολυτέλεια για ένα χρυσόψαρο.

Περιμενα κι εγω την πανταση του δελτα... αλλα τελικα τον πρόλαβε αλλος...

Παντως φίλε μου καλως ήρθες στο φορουμ.. και τωρα που ξερεις... καλη συνεχεια στο χομπυ χωρις δυσαρεστες εκπληξεις!!

Link to comment
Share on other sites

Άκη καλησπέρα και καλώς ήρθες

Θα αποπειραθώ να σου πω κάποια βασικά πράγματα από τη δική μου εμπειρία με τα χρυσόψαρα κι απ αυτά που έχω καταλάβει μέχρι σήμερα διαβάζοντας τα ενυδρειακά φόρουμ. Άλλοι εμπειρότεροι από μένα θα σου δώσουν φαντάζομαι πιο εξειδικευμένες συμβουλές.

Τα χρυσόψαρα γενικά είναι πολύ παραξηγημένα ψάρια και πολύ συχνά βασανίζονται σε γυάλες με εντελώς ακατάλληλες συνθήκες διαβίωσης. Πρέπει να ξέρεις ότι πρόκειται για ψάρια με μεγάλο προσδόκιμο όριο ζωής (πάνω από 10 χρόνια), που μεγαλώνουν αρκετά (15-20 εκ. δεν είναι καθόλου σπάνιο μέγεθος για χρυσόψαρο) και προορίζονται κυρίως για διακοσμητικές λίμνες. Η φιλοξενία τους σε ενυδρείο δεν είναι το πιο απλό πράγμα όπως νομίζουν οι περισσότεροι επειδή συνήθως τα βλέπουν να ψοφολογάνε μέσα σε γυάλες για μερικούς μήνες ή λίγα χρόνια.

Για να ζήσουν αξιοπρεπώς σε ενυδρείο χρειάζονται τουλάχιστον 30-40 λίτρα το καθένα (για άλλους πάνω από 50) και επειδή είναι κοινωνικά ψαράκια καλύτερα να φιλοξενούνται σε ομάδα τουλάχιστον 3 ατόμων. Αυτό σημαίνει ότι κανένα ενυδρείο κάτω από 120 λίτρα δεν είναι ουσιαστικά κατάλληλο για να φιλοξενήσει χρυσόψαρα...

Το ενυδρείο θα πρέπει φυσικά να διαθέτει φίλτρανση (μηχανική και βιολογική) και μάλιστα ισχυρή μια που πρόκειται για ψαράκια που ρυπαίνουν αρκετά το νερό τους. Το φίλτρο χρειάζεται στρώσιμο (πριν μπουν τα ψάρια στο ενυδρείο) και η μέθοδος με τα έτοιμα βακτηρίδια που πουλάνε τα μαγαζιά δεν είναι και η πιο αποτελεσματική. Κατά την προσωπική μου άποψη το καλύτερο είναι να μπολιάσεις το ενυδρείο σου με βιολογία από κάποιο στρωμένο ενυδρείο.

Στη δική σου περίπτωση αυτό που έγινε ήταν ότι το ψαράκι σου είχε προσαρμοστεί σε κάποιες ρουτίνες τακτικής αλλαγής νερού στη γυάλα χωρίς να σημαίνει ότι καλοπερνούσε κιόλας... Στη συνέχεια το έβαλες σε ένα μικρό ενυδρείο χωρίς να στρώσεις το φίλτρο αλλά εγκαταλείποντας και τη ρουτίνα των τακτικών αλλαγών οπότε ο ήδη ταλαιπωρημένος οργανισμός του ψαριού σου δεν άντεξε... Το ίδιο πιθανώς συνέβει και με τα επόμενα ψαράκια που φιλοξένησες. Όσο για τα κοχύλια το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα απομακρύνεις μια που ακόμα κι αν δεν είναι άμεσα βλαβερά, σίγουρα αυξάνουν τη σκληρότητα στο ήδη σκληρό νερό δικτύου που χρησιμοποιείς (και επιπλέον ως θαλασσινά δεν πολυταιριάζουν αισθητικά με ένα υδροβιότοπο γλυκού νερού).

Καταλήγοντας έχω να σου πω ότι το ενυδρειάκι σου είναι σίγουρα ακατάλληλο για να φιλοξενήσει χρυσόψαρα. Ίσως με την κατάλληλη διακόσμηση (φυσικό υπόστρωμα και αληθινά φυτά) και ένα θερμαντήρα να μπορούσε να φιλεξενήσει ένα μονομάχο αν και πολύ θεωρούν τα 20 λίτρα λίγα ακόμα και γι αυτό το είδος...

πολύ καλή, ώριμη και πλήρης απάντηση φίλε μου μπράβο!! :(:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...