Jump to content

Μια μικρη βοηθεια σας παρακαλω


xristos dimakopoulos

Recommended Posts

katarxas kalimera paidia kai katadeyteron an mporeite thelo na me voithisete. loipon as ksekinisoume ta pragmata apo tin arxi.tin proigoumeni paraskeyi piga kai pira apo ta carefour 1 enidrio 100lt ayto eixe mesa thermostati kai ena filtro tis plakas mono me sfougkari.paw spiti me xara to gemizo nero to vazw se litourgia kai thermostati 27 vathmous kai filtro.kai paw se 1 pet shop na me sumvoulepsi.tou eipa ti peira kai mou edwse gyro sta 3 kila polixromes petroules kai ena farmako tis tetra Easy balance reduces frequent water changes.. mou eipe na rikso to miso kai tin epomeni na paw na parw psaria. opws kai ekana.loipon piga mou edwse 3 tigrakia 1 plakostomo kai 1 karxaria gallaher.apla mou eipe pos na kanw prosarmogi sta psaria opws kai ekana. kai mou edwse gia fagito skouliki se tampletes kai fularakianutrafin basix stale food tablets.tous eriksa fagito mono ta tograkia fagane o karxarias stresarismenos katholou kai o gluftis ston kosmo tou...ksimeromata kyriakis meto pou ksipnw vlepw to nero polu tholo to pernw auton til kai mou leei min anusixeis !!!! adeiase to miso nero kai va le kainourgio kai rikse apo tis tetra 2 grammes kai tha katharisei. ta psaria tou lew? mesa asta.! apantise. etsi loipon ekana.ksimeronontas deytera to nero akoma pio tholo milaw me ena filo poy exei kai autos enidrio kai mou leei pigaine se ena allo petshop exthes dld.tou eksigw ti exei paixtei kai mou dinei allo ena filtro viologiko me karvouno makaroni gialovamvaka gia 650lt kai mou leei asta kai ta dio mesa kai anikse kai tis valvides na pernei aera kai na oksigononete.episis mou edwse 1 farmako tis API stress zyme+ biological filtration booster pou mou eipe na vazw 25ml kata 7 meres kai 1 allo ESKLARIN na vazw 20ml kata 10 meres. kai to enidrio tha erthei sta isa tou mazi me ta psaria kai tha katharisei.ela nte omws kai simera einai akoma tholo.vevaia den einai opos stin arxi alla einai. re paidia ti na kanw piastika to kserw m@l@kas alla thello na vrw mia akri. na tou valw kai extra antlia na vgazei perisotero oxygono???? sygnommi an sas koyrasa alla eprepe na sas ta pw. prokatavolika sas eyxaristw.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στην παρεα μας αλλα αν θελεις απαντηση, ξαναγραψε ολα αυτα σε ελληνικα.

Οι περισσοτεροι ουτε καν τα διαβαζουμε τα greeklish εκτος του οτι απαγορευονται...

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!

δεν θα διαβαζα καθολου το μηνυμα σου αλλα διαβασα την τελευταια σειρα του post σου.

σε παρακαλω να γραφεις με ελληνικους μικρους χαρακτηρες, ειναι στους κανονες του forum.

ο πρωτος δεν ηξερε που πανε τα 4 . ο δευτερος ηταν λιγο καλυτερος.

το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.

διαβασε περισσοτερα εδω για να καταλαβεις.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

με το stress zyme θα στρωσεις το/τα φιλτρα σου (ελπιζω να αντεξουν τα ψαρια σου) κ το νερο θα ξεθολωσει.

το "καρχαριακι" γινεται πολυ μεγαλο, φτανει το 1 μετρο μηκος κ μεγαλωνει πολυ γρηγορα.

παντο πισω αμεσα, δεν κανει σε καμια περιπτωση για το ενυδρειο σου.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Καλως τον!! Ολα θα πανε καλα με μια δοση ρισκου για τα ψαρακια σου :) (αστρωτο ενυδρειο) Ελπιζω να εχεις ορεξη για διαβασμα :( υπαρχουν ολα εδω...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΕΤΕ.ΛΟΙΠΟΝ ΑΣ ΞΕΚΙΝΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΤΗΝ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΗΓΑ ΣΤΑ ΚΑΡΕΦΟΥΡ ΚΑΙ ΠΗΡΑ 1 ΕΝΥΔΡΙΟ 100LT AYTO EIXE ΜΕΣΑ ΕΝΑΝ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΦΟΥΓΚΑΡΙ ΠΑΩ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΧΑΡΑ ΤΟ ΓΕΜΙΖΩ ΜΕ ΝΕΡΟ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΣΟΥΣ 27 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΒΑΖΩ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ.ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑ PETSHOP ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΤΙ ΠΕΙΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΓΥΡΟ ΣΤΑ 3 ΚΙΛΑ ΠΟΛΥΧΡΟΜΕΣ ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΤΗΣ ΤΕΤΡΑ

Easy balance reduces frequent water changes..ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΟ ΜΙΣΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΨΑΡΙΑ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΗΓΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ 3 ΤΙΓΡΑΚΙΑ 1 ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΟ ΚΑΙ 1 ΚΑΡΧΑΡΙΑ GALLAHER.ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Πώς να ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΣΤΑ ΨΑΡΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΦΑΓΙΤΟ ΣΚΟΥΛΙΚΙ ΣΕ ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ ΚΑΙ ΦΥΛΑΡΑΚΙΑ nutrafin basix stale food tablets ΤΟΥΣ ΕΡΙΞΑ ΦΑΓΙΤΟ ΜΟΝΟ ΤΑ ΤΙΓΡΑΚΙΑ ΦΑΓΑΝΕ Ο ΚΑΡΧΑΡΙΑΣ ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΓΛΥΦΤΗΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ..ΞΗΜΕΡΟΜΑΤΑ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΞΥΠΝΩ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΟΛΥ ΘΟΛΟ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΛ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ !!!! ΑΔΕΙΑΣΕ ΤΟ ΜΙΣΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑΒΑΛΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΤΗΣ ΤΕΤΡΑ 2 ΓΡΑΜΜΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ.ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΤΟΥ ΛΕΩ?ΜΕΣΑ ΑΣΤΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΑΝΑ.ΞΗΜΕΡΟΝΟΝΤΑΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΘΟΛΟ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ PETSHOP ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ. ΕΧΘΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΠΗΓΑ ΤΟΥ ΕΞΙΓΩ ΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΙΧΤΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΕ ΚΑΡΒΟΥΝΟ ΜΑΚΑΡΟΝΙ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΓΙΑ 650LT ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΣΤΑ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΝΙΞΕ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΟΞΥΓΟΝΟΝΕΤΕ ΤΟ ΝΕΡΟ. ΕΠΙΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ 1 ΦΑΡΜΑΚΟ ΤΗΣ , API stress zyme+ biological filtration booster ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΑΖΩ ΚΑΤΑ 25ML ΚΑΤΑ 7 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ 1 ΑΛΛΟ ESKLARIN ΝΑ ΒΑΖΩ 20ML KATA 10 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΑ ΙΣΑ ΤΟΥ. ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ.ΕΛΑ ΝΤΕ ΩΜΟΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΘΟΛΟ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΟΛΟ ΑΑΑ! ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ 1 ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΕΤΡΑ ΛΑΒΑ……..ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑΣΤΙΚΑ ΤΟ ΞΕΡΩ Μ@Λ@ΚΑΣ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΑΚΡΗ.ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΧΤΡΑ ΑΝΤΛΙΑ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΟΞΥΓΟΝΟ? ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΑΣ ΤΑ ΠΩ. ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.! ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΠΕΣ ΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΓΝΟΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!

δεν θα διαβαζα καθολου το μηνυμα σου αλλα διαβασα την τελευταια σειρα του post σου.

σε παρακαλω να γραφεις με ελληνικους μικρους χαρακτηρες, ειναι στους κανονες του forum.

ο πρωτος δεν ηξερε που πανε τα 4 . ο δευτερος ηταν λιγο καλυτερος.

το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.

διαβασε περισσοτερα εδω για να καταλαβεις.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

με το stress zyme θα στρωσεις το/τα φιλτρα σου (ελπιζω να αντεξουν τα ψαρια σου) κ το νερο θα ξεθολωσει.

το "καρχαριακι" γινεται πολυ μεγαλο, φτανει το 1 μετρο μηκος κ μεγαλωνει πολυ γρηγορα.

παντο πισω αμεσα, δεν κανει σε καμια περιπτωση για το ενυδρειο σου.

αυτο το link το διαβασες?

δες κ αυτο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29494

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου.

δυστυχως επειδη υπαρχουν και επαγγελματιες αδιαφοροι οπως και χομπιστες το χομπι μας ειναι ακομη σε νηπιακο επιπεδο στη χωρα μας.

το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο,δεν υπαρχει ακομη βιολογια να υποδεχθει ψαρακια και τα ψαρια σου κινδυνευουνε.

εκτος του οτι διαλεξες εντελως ακαταλληλα ψαρια για τα λιτρα σου τα εβαλες και πολυ συντομα.

σου πουλησανε ενα σωρο χημειες,οι περισσοτερες αχρηστες σε αυτη τη φαση.αυτο που χρειαζοτανε ηταν να εχεις προμηθευθει υγρα αξιοπιστα τεστ για αμμωνια ,νιτρωδη και νιτρικα αλατα.

η αποψη μου ειναι να πας να δωσερις τα ψαρακια σου ολα πισω και να στρωσεις το φιλτρο σου ετσι οπως πρεπει αργα και με υπομονη και διαβασμα....

ξεκινησε αργα και σταθερα απο ΕΔΩ

και δωσε τωρα τα ψαρακια σου πισω..!!! :(

Link to comment
Share on other sites

αυτο το link το διαβασες?

ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΣΤΑ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΠΙΑΣΤΙΚΑ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ.!!!! ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ? ΑΝ ΒΑΛΩ TO STRESS ZYME ΘΑ ΞΕΘΟΛΩΣΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΣΤΑ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΠΙΑΣΤΙΚΑ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ.!!!! ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ? ΑΝ ΒΑΛΩ TO STRESS ZYME ΘΑ ΞΕΘΟΛΩΣΕΙ?

ναι.

γραφε με μικρους χαρακτηρες!

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΣΤΑ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΠΙΑΣΤΙΚΑ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ.!!!! ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ? ΑΝ ΒΑΛΩ TO STRESS ZYME ΘΑ ΞΕΘΟΛΩΣΕΙ?

αν διαβασεις προσεχτικατα λινκ του αντωνη και το δικο μου οι απαντησεις ειναι εκει μεσα....

ολα ειναι γραμμενα εκει μεσα και δεν χρειαζεται να επαναλαμβανουμε συνεχως τα ιδια και τα ιδια....

στρωσου στο διαβασμα και γραφε με μικρους ελληνικους χαρακτηρες..!!!

Link to comment
Share on other sites

αν διαβασεις προσεχτικατα λινκ του αντωνη και το δικο μου οι απαντησεις ειναι εκει μεσα....

ολα ειναι γραμμενα εκει μεσα και δεν χρειαζεται να επαναλαμβανουμε συνεχως τα ιδια και τα ιδια....

στρωσου στο διαβασμα και γραφε με μικρους ελληνικους χαρακτηρες..!!!

παιδια ευχαριστω πολυ να ειστε καλα

Link to comment
Share on other sites

Κανε καθε μερα 50% αλλαγη νερου μεχρι να ξεθολωσει, γιατι αυτο το φαινομενο (bacteria bloom) οφειλεται στην εξαρση αμμωνιας και ειναι ακρως τοξικη.

Κοιτα το νερο να εχει αντιχλωριο (προτεινω seachem prime γιατι δεσμευει και αμμωνια κλπ και ειναι και οικονομικο αφου θελει ελαχιστη ποσοτητα) σε πενταπλη δοση τωρα που ειναι σε επιικυνδυνα επιπεδα η αμμωνια.

Επισης το φρεσκο νερο να εχει θερμοκρασια κοντινη με του ενυδρειου και ισως πιο δροσερο μεχρι 2-3 βαθμους.

Αφηνετο σε κουβα πχ για 1-2 ωρες μετα ριχνε το αντιχλωριο και οσο πιο αργα μπορεις βαζε το στο ενυδρειο.

Μετα απο μια ωρα ριχνε και τα βακτηρια που σου εδωσαν (αυτα της APi)

ΥΓ δωσε ΑΜΕΣΑ πισω οσα ψαρια μπορεις και κρατα πχ μονο το πλεκο ή μονο τα τιγρακια για να μειωθουν οι εκπομπες ρυπων στο νερο μεχρι να αναπτυχθουν αποικιες βακτηριων στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...