Jump to content

Παρουσιαση 200 λιτρα ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΟ


vag0s

Recommended Posts

Ελπιζω να ειναι μονιμο το setup.Οσοι παρακολουθησατε το θεμα μου ξερετε ποσες φορες το εχω αλλαξει..

Να πω οτι πηρα ιδεες απο ενυδρεια απο εδω μεσα :blink:

200 καθαρα λιτρα.

>Ψαρια:4 labidochromis caeruleus(μεχρι στιγμης)

>Τροφες:Ocean nutrition vegi flakes,Omega vegi flakes,Διαφορα λαχανικα και φρουτα

>Φυτα:valisneria gigantea

>Διακοσμηση:Ασβεστολιθικες πετρες και μη,μπεζ χαλαζιακη αμμος

>Φωτισμος:Φωτοπεριοδος 8 ωρες την ημερα

>Ρουτινες:Εβδομαδιαιες αλλαγες νερου 30%,Sera fishtamine 1 φορα την εβδομαδα

-ph-8

-gh>15

-nh3/nh4-0

-no2-0

-no3-0

post-13692-1254850342_thumb.jpgpost-13692-1254850362_thumb.jpgpost-13692-1254850377_thumb.jpgpost-13692-1254850401_thumb.jpgpost-13692-1254850422_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραίο,μπράβο va0s,είδες τι κάνει η υπομονή.Το Σάββατο θα πούμε για τον επόμενο πληθυσμό.

Μόνο μια ερώτηση ,το spray bar βλέπω το έχεις στη μέση .Γιατί δεν το βάζεις στη μια στενή πλευρά για να έχεις πιο καλή κυκολφορία του νερού ; .

:blink:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο,μπράβο va0s,είδες τι κάνει η υπομονή.Το Σάββατο θα πούμε για τον επόμενο πληθυσμό.

Μόνο μια ερώτηση ,το spray bar βλέπω το έχεις στη μέση .Γιατί δεν το βάζεις στη μια στενή πλευρά για να έχεις πιο καλή κυκολφορία του νερού ; .

;)

Ok θα το βαλω :blink:

Link to comment
Share on other sites

μαρεσει το στησημο σου :blink:;)

παραπανω καυτοικους θελει μονο και αμα μπορεις γεμισε παραπανω το νερο ωστε να μην φαινετε το κενο αναμεσα στο καπακι και την σταθμη του νερου

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι πολυ ομορφο... μαρεσει παρα πολυ... αν η μεγαλη στιβα με τις πετρες ηταν ενα γκρι χρωμα και οχι τοσα πολλα διαφορετικα.... πιστευω θα ηταν το τελειο ενυδρειο malawi.....

Και παλι Μπραβο.... :blink:;)

οσο για ψαρακια την ξερεις την γνωμη μου.......Melanochromis cyaneorhabdos.... :(

Καλη συνεχεια... :(:(

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή σου εύχομαι! ;)

Η αριστερή πλευρά είναι πολύ ωραία! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι πολυ ομορφο... μαρεσει παρα πολυ... αν η μεγαλη στιβα με τις πετρες ηταν ενα γκρι χρωμα και οχι τοσα πολλα διαφορετικα.... πιστευω θα ηταν το τελειο ενυδρειο malawi.....

Και παλι Μπραβο.... :blink:;)

οσο για ψαρακια την ξερεις την γνωμη μου.......Melanochromis cyaneorhabdos.... :(

Καλη συνεχεια... :(:(

Ετσι και αλλιώς Στάθη όταν αρχίσει η ανάπτυξη της άλγης φαντάζομαι οτι λίγο πολύ θα ισορροπήσει και οι πέτρες δεν θα έχουν ιδιαίτερες χρωματικές διαφορές.Οσο για τα ψάρια που προτείνεις είναι καλή ιδέα.

:(

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Βαγγο. ;)

Πες τωρα για την ιστορια του ποστ, ποσο χρονων εισαι, ποσο καιρο ασχολεισαι με τα ενυδρεια και τι διαβασες μεχρι μεχρι τωρα για να στησεις αυτο το ενυδρειο, για να παιρνουν θαρρος κι αλλοι να ασχοληθουν σοβαρα με αυτο το χομπυ :blink:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Βαγγο. ;)

Πες τωρα για την ιστορια του ποστ, ποσο χρονων εισαι, ποσο καιρο ασχολεισαι με τα ενυδρεια και τι διαβασες μεχρι μεχρι τωρα για να στησεις αυτο το ενυδρειο, για να παιρνουν θαρρος κι αλλοι να ασχοληθουν σοβαρα με αυτο το χομπυ :blink:

:(

βαγγο, μπραβο σου!! πολυ ομορφο και προσεγμενο! η αριστερη πλευρα ειναι ολα τα λεφτα και η δεξια αναμενουμε φωογραφιες με αλγη!! ανεβασε τη σταθμη ακομη λιγο οπως σου ειπαν και βουτηξε το σπρευμπαρ στη μια πλαγια λευρα αλλα με την εξοδο λιγο προς τα πανω. οσο για λεπτομερειες το βιοτοπου, επειδη δεν γνωριζω δεν μπορω να πω πολλα.

μικρε.... εξελισσεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Βαγγο. :hysterical:

Πες τωρα για την ιστορια του ποστ, ποσο χρονων εισαι, ποσο καιρο ασχολεισαι με τα ενυδρεια και τι διαβασες μεχρι μεχρι τωρα για να στησεις αυτο το ενυδρειο, για να παιρνουν θαρρος κι αλλοι να ασχοληθουν σοβαρα με αυτο το χομπυ :(

:( Σωστα..

Λοιπον...Πηρα αυτο το ενυδρειο τον Ιουνιο.Αρχκα σκεφτομουν για φυτεμενο με σκαλαρια που μου αρεσουν πολυ.Αλλα μετα ειδα ενα τρομερο malawi στο ιντερνετ και καταλαβαινετε..Μετα ανοιξα αυτο το θεμα :( Στην αρχη δεν ειχα υπομονη και τα επαιρνα ασχημα :( με αυτα που μου λεγατε..Μετα ομως καταλαβα οτι ειναι hobby και δε θελει βιασυνη και οτι ειχατε δικιο ;)

Μετα απο πολλες αλλαγες εφτασα εδω..Παντως μπορω να πω οτι διαβασα και καποια πραγματα εκτος AZ.Αρχικα το προβλημα μου ηταν ο τροπος με τον οποιο γινεται το στρωσιμο..Αλλα μετα ειδα καποια πολυ κατατοπιστηκα αρθρακια εδω μεσα που με βοηθησαν παρα πολυ :blink:

15 χρονων ειμαι και ασχολουμαι με τα ενυδρεια 2 χρονια περιπου.''Σωστα'' αρχισα να ασχολουμαι απο τη στιγμη που μπηκα aquazone :(

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιώς Στάθη όταν αρχίσει η ανάπτυξη της άλγης φαντάζομαι οτι λίγο πολύ θα ισορροπήσει και οι πέτρες δεν θα έχουν ιδιαίτερες χρωματικές διαφορές.Οσο για τα ψάρια που προτείνεις είναι καλή ιδέα.

:blink:

Ευχαριστω Σωκρατη...

απλα το μονο που με απασχολει ειναι η εντονη χρωματικη διαφορα των ψαριων.....

Link to comment
Share on other sites

:( Σωστα..

Λοιπον...Πηρα αυτο το ενυδρειο τον Ιουνιο.Αρχκα σκεφτομουν για φυτεμενο με σκαλαρια που μου αρεσουν πολυ.Αλλα μετα ειδα ενα τρομερο malawi στο ιντερνετ και καταλαβαινετε..Μετα ανοιξα αυτο το θεμα :( Στην αρχη δεν ειχα υπομονη και τα επαιρνα ασχημα :ninja: με αυτα που μου λεγατε..Μετα ομως καταλαβα οτι ειναι hobby και δε θελει βιασυνη και οτι ειχατε δικιο :(

Μετα απο πολλες αλλαγες εφτασα εδω..Παντως μπορω να πω οτι διαβασα και καποια πραγματα εκτος AZ.Αρχικα το προβλημα μου ηταν ο τροπος με τον οποιο γινεται το στρωσιμο..Αλλα μετα ειδα καποια πολυ κατατοπιστηκα αρθρακια εδω μεσα που με βοηθησαν παρα πολυ :blink:

15 χρονων ειμαι και ασχολουμαι με τα ενυδρεια 2 χρονια περιπου.''Σωστα'' αρχισα να ασχολουμαι απο τη στιγμη που μπηκα aquazone :hysterical:

edit.

Ενα ευχαριστω επισης στο Σταθη που ''ελιωσε'' στο msn και με βοηθησε παρα πολυ στο συγκεκριμενο ενυδρειο...

Και ακομα με βοηθαει με το επομενο που ετοιμαζω :(

;):(

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τα πιο συνηθισμενα ψαρια μετα τα labido........................

Αλλα τα labido για μενα ειναι πολυ πιο ομορφα εκτος απο χρωματικα και μορφολογικα

Link to comment
Share on other sites

Βαγγο...

Τα συνχαρητηρια μου....

Το ενυδριο σου μου αρεσει παρα πολυ....

Αν μπορεις βαλε και τον Jagger πισω απο την δεξια "ντανα" με τις πετρες....

Κeep Africing...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω πως η υπομονή σου αμοίφθηκε :(

Μπράβο σου λοιπόν ;)

Συμφωνώ με τον Σωκράτη για το spray bar και θα σου πρότεινα επίσης να μετακινήσεις τον θερμαντήρα προς την άκρη :blink:

Link to comment
Share on other sites

:blink:;):( αξιζει τρελα.δεν το ειχα δει με τισ τελευταιες αλλαγες.Απο κοντα ειναι πιο ωραιο :(:(:(
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...