Jump to content

Προσοχη στις ημερομηνιες ληξης των τροφων


Recommended Posts

Συγχαρητήρια Σπύρο και μπράβο και στους 2 μοντερέϊτορς, αυτό έπρεπε να γίνει, έτσι υπηρετείται

η ουσία του ίντερνετ, δηλαδή η ελεύθερη διακίνηση πληροφοριών, χωρίς στεγανά και λογοκρισία.

Και το φόρουμ αποδεικνύει ότι σέβεται την ελευθερία του λόγου και στηρίζει τα μέλη του. Μπράβο.

Ας περιμένουμε τώρα την απάντηση του καταστήματος, όπως σωστά είπαν πολλοί, δεν καταδικάζουμε

κανέναν πριν ακούσουμε και τη δική του άποψη.

Να προτείνω και κάτι άλλο, αν κάποιος περάσει από το εν λόγω κατάστημα αυτές τις μέρες, ας ρίξει

μια ματιά στις ημερομηνίες λήξης στις συσκευασίες με σπιρουλινα της Tropical και αν ακόμη πουλούν

τις ληγμένες, ας αγοράσει ένα κουτάκι και να κρατήσει την απόδειξη με την ημερομηνία αγοράς.

Μετά μου στέλνει πμ και του βάζω τα χρήματα που ξόδεψε σε λογαριασμό του.

Έτσι για να έχουμε μια απόδειξη. Και μετά την όποια απάντηση του καταστήματος, αν δεν μας ικανοποιεί,

οι μοντερέϊτορς μπορούν να επιτρέψουν (ή όχι) την δημοσίευση φωτογραφιών εδώ.

Αλλά για την ώρα, περιμένουμε μια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε τι θα ωφελήσει να έχουμε τέτοιες φωτογραφίες και να δημοσιευτούν εδώ;

Το aquazone δεν είναι δικαστήριο ρε παιδιά. Άλλος είναι ο λογος ύπαρξής του. Αν συνεχίσει το φαινόμενο υπάρχει και το Ινστιτούτο Καταναλωτών, αρμόδιο όργανο για τέτοια περιστατικά.

Αλλά εδώ είμαστε forum... Εντάξει για την καταγγελία, αφού έχει το μαγαζί βήμα εδώ καλά έγινε και το έγραψε ο Σπύρος, αλλά να ψάχνουμε για αποδεικτικά στοιχεία μου φαίνεται τραβηγμένο. Συγγνώμη κιόλας..

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα ο υπάλληλος έκανε 1 λάθος. Κατανοητό. Μπορεί ακόμη να μην έκανε κάποια κίνηση απομάκρυνσης εκείνη την ώρα για να μην δώσει λάθος εικόνα στους υπόλοιπους πελάτες και να περιμένει να τα απομακρύνει όταν έκλεινε το μαγαζί και μέχρι τότε στο ταμείο να τους απέτρεπε να το αγοράσουν. Δεν μπορούμε να ξέρουμε. Μην βάζουμε πάντα το κακό στο μυαλό μας.

Η ευθύνη θα αρχίσει να είναι του αφεντικού από τη στιγμή που θα ενημερωθεί και δεν θα κάνει τίποτα. Μέχρι τότε πρόκειται για ανθρώπινο λάθος και τίποτα παραπάνω. Βάσει αυτού θα έπρεπε κάποιος mod ή admin να ενημερώσει το μαγαζί.

Η κατακραυγή μέσω του forum για 1 λάθος είναι άδικη.

Συμφωνώ που δεν δίνεται το όνομα του μαγαζιού ακόμη.

Αν δεν γίνει κάποια κίνηση απομάκρυνσης, τότε να πέσει κράξιμο.

παιδιά λάθη γίνονται, ανθρώπινο είναι. Και όταν μιλάμε για χοντρική πώληση το λάθος προφανώς θα είναι όλο το ράφι. Δεν παύει να είναι όμως λάθος, άσχετα με το μέγεθος του. Δεν δικαιολογώ το μαγαζί, απλά μπορεί να μην έγινε επίτηδες!

Αν ήτα επίτηδες θα έβαζε παλιά και νέα μαζί ώστε να πει μετά ότι ήταν λάθος. Από τη στιγμή που ήταν όλα ληγμένα νομίζω δεν ήταν επίτηδες.

Οι φωτογραφίες ληγμένων τροφών που θα έχουν αγοραστεί μετά την ενημέρωση του καταστήματος, τόσο από

τον Σπύρο εκείνη την ώρα, όσο και μέσα από το φόρουμ, θα βοηθήσουν να πειστούν ορισμένοι σαν κι εσένα

φίλε akkornteon, ότι αυτά σπανίως γίνονται στην Ελλάδα κατά λάθος και συνήθως γίνονται εκ του πονηρού,

με σκοπό το κέρδος, στον βωμό του οποίου θυσιάζεται κάθε έννοια σεβασμού προς τον καταναλωτή.

Αν λοιπόν συνεχίσει να τα πουλάει, θα συνεχίσεις κι εσύ να επιμένεις ότι έγινε κατά λάθος, παρά την ρητή

εξήγηση του Σπύρου ότι ενσυνείδητα συνέχιζε να τα πουλάει?

Όσο για τους λόγους ύπαρξης του φόρουμ, δεν συμφωνείς ότι ένας από αυτούς είναι και η ενημέρωση και

η προστασία των μελών του από ασυνείδητους επαγγελματίες, αν αποδειχθεί ότι αυτός είναι τέτοιος, στην

περίπτωση που συνεχίσει να πουλάει ληγμένες τροφές, ακόμη και μετά την ενημέρωσή του?

Άλλωστε έγραψα κατά λέξη: "Και μετά την όποια απάντηση του καταστήματος, αν δεν μας ικανοποιεί,

οι μοντερέϊτορς μπορούν να επιτρέψουν (ή όχι) την δημοσίευση φωτογραφιών εδώ.

Αλλά για την ώρα, περιμένουμε μια απάντηση."

Link to comment
Share on other sites

σε τι θα ωφελήσει να έχουμε τέτοιες φωτογραφίες και να δημοσιευτούν εδώ;

Το aquazone δεν είναι δικαστήριο ρε παιδιά. Άλλος είναι ο λογος ύπαρξής του. Αν συνεχίσει το φαινόμενο υπάρχει και το Ινστιτούτο Καταναλωτών, αρμόδιο όργανο για τέτοια περιστατικά.

Αλλά εδώ είμαστε forum... Εντάξει για την καταγγελία, αφού έχει το μαγαζί βήμα εδώ καλά έγινε και το έγραψε ο Σπύρος, αλλά να ψάχνουμε για αποδεικτικά στοιχεία μου φαίνεται τραβηγμένο. Συγγνώμη κιόλας..

:blink:;):(

Το θέμα εχει λήξει απο τη στιγμή που άνοιξε εκεί που έπρεπε σε σχέση με το κατάστημα .

Θα ήθελα όμως να πω τη γνώμη μου σχετικά με τις ληγμένες τροφές , άσχετα απο το ότι δεν πρέπει να πωλούνται.

Εξαρτάτε απο το πόσος χρόνος έχει παρέλθει απο την ημερομηνία .

Ο σημαντικότερος λόγος που μπαίνει η ημερομηνία λήξης είναι για κάποιες βιταμίνες ευαίσθητες και η ημερομηνία μπαίνει αρχίζοντας απο την ποιο ευαίσθητη , δεν σημαίνει όμως οτι ξαφνικά απο τη λήξη και μετά έγινε και ακατάλληλη για τα ψάρια η τροφή .

Θα μπορούσαμε να θέσουμε το ερώτημα και στον Dieter Untergasser εδω για ποιό υπεύθυνη απάντηση .

Link to comment
Share on other sites

edit: συγγνώμη Σταμάτη με πρόλαβες.

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, το σταματάω κι εγώ, σεβόμενος την επιθυμία του Σταμάτη, άλλωστε το θέμα παρατράβηξε,

χωρίς απαραιτήτως να συμφωνώ, ούτε με τις επισημάνσεις του Σταμάτη, ούτε σίγουρα με τις

προσπάθειες του akkornteon να μας πείσει να μην δώσουμε συνέχεια.

Απλά επισημαίνω ότι η αγορά μιας ληγμένης τροφής, θα έκοβε την φόρα σε οποιαδήποτε

νομική απόπειρα του καταστήματος εναντίον του φόρουμ.

Έγινε επεξεργασία - bokostas
Link to comment
Share on other sites

:blink:;):(

Το θέμα εχει λήξει απο τη στιγμή που άνοιξε εκεί που έπρεπε σε σχέση με το κατάστημα .

Θα ήθελα όμως να πω τη γνώμη μου σχετικά με τις ληγμένες τροφές , άσχετα απο το ότι δεν πρέπει να πωλούνται.

Εξαρτάτε απο το πόσος χρόνος έχει παρέλθει απο την ημερομηνία .

Ο σημαντικότερος λόγος που μπαίνει η ημερομηνία λήξης είναι για κάποιες βιταμίνες ευαίσθητες και η ημερομηνία μπαίνει αρχίζοντας απο την ποιο ευαίσθητη , δεν σημαίνει όμως οτι ξαφνικά απο τη λήξη και μετά έγινε και ακατάλληλη για τα ψάρια η τροφή .

Θα μπορούσαμε να θέσουμε το ερώτημα και στον Dieter Untergasser εδω για ποιό υπεύθυνη απάντηση .

Οταν αγοραζεις το προιον πληρωνεις για το συνολο των βιταμινων που υποτιθεται οτι εχει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που παρατηρω ειναι οτι μετα από ολη τη συζητηση που εγινε εδω αλλα και στο βημα του καταστηματος.....

Απαντηση δεν έχει δώσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πρεπει να το τελειωσετε εδω........

Γιατί όμως δεν μας είπες, μήπως πήραμε καμια απάντηση ??

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως δεν μας είπες, μήπως πήραμε καμια απάντηση ??

Ανοιχτηκε θεμα στην κατηγορια του μαγαζιου.Οποτε καλυτερα θα ηταν να περιμενουμε πως και αν εξελιχθει το θεμα εκει :blink:

Link to comment
Share on other sites

Και εδω η απαντηση του καταστηματος για να ληξει το θεμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=31511&hl=

Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτηκε θεμα στην κατηγορια του μαγαζιου.Οποτε καλυτερα θα ηταν να περιμενουμε πως και αν εξελιχθει το θεμα εκει ;)

:(

To κατάστημα έκανε την τοποθέτηση του στην κατηγορία του.Καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του.Η συζήτηση εδώ δεν έχει κανένα όφελος :blink:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα όμως να πω τη γνώμη μου σχετικά με τις ληγμένες τροφές , άσχετα απο το ότι δεν πρέπει να πωλούνται.

Οταν αγοραζεις το προιον πληρωνεις για το συνολο των βιταμινων που υποτιθεται οτι εχει.

Γιατι είπα κατι διαφορετικό ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι είπα κατι διαφορετικό ;

Όχι βρε Σταμάτη, απλά υποθέτω ότι ο φίλος stav, όπως κι εγώ άλλωστε, δεν καταλαβαίνουμε την προσπάθεια

αρκετών συμφορουμιτών να υποβαθμιστεί το θέμα, να το αφήσουμε, να το τελειώσουμε, ακόμη και να κλειδωθεί,

λες και είναι κάτι το ενοχλητικό, που θίγει κάποιους, που δεν θα έπρεπε καν να ανοιχτεί, λες κι

έχουμε μετοχές σε κάποια μαγαζιά και δεν πρέπει να τα ακουμπάμε, ακόμη κι όταν μας πουλούν ληγμένα.

Εν πάσει περιπτώσει, εσείς έχετε το μαχαίρι, εσείς και το καρπούζι, κάντε τη χάρη στους 3 τελευταίους φίλους

που ζήτησαν να κλειδωθεί το θέμα (γιατί άραγε, ποιόν ενοχλεί, εγώ όταν με κουράζει ένα θέμα, σταματάω να

ασχολούμαι, ποτέ δεν θα ζητούσα να κλειδωθεί), ή διαγράψτε το εντελώς για να μη χαλάει την εικόνα του φόρουμ.

Συγνώμη για την ένταση, αλλά σε τι διαφέρει το κλείδωμα από τη λογοκρισία, γιατί να κλειδωθεί φίλε Δία και

φίλε Νικολούτσο, κλειδώνονται συνήθως τα θέματα που θίγουν κάποιον προσωπικά ή που δημιουργούν εντάσεις,

εσείς από τι θιχτήκατε και απαιτείτε κλείδωμα, γιατί σας ενοχλεί η προσπάθεια να εδραιωθεί καταναλωτική συνείδηση

σε μια χώρα που έχουμε συνηθίσει να μας κοροϊδεύουν, ή μήπως πειστήκατε από την απάντηση?

Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα κλειδώνονται όταν δυναμιτίζεται η κατάσταση προκειμένου να εποφευχθούν τσακωμοί για θέματα εκτός φόρουμ. Αν το θέμα αφορούσε το ίδιο φόρουμ ή την λειτουργία του το κλείδωμα θα ήταν λογοκρισία, αλλά στην περίπτωσή μας δεν είναι έτσι.

Σε αυτό το thread παρατηρείται το φαινόμενο λόγω της έντασης να παρεξηγούνται τα λεγόμενα του άλλου. Για παράδειγμα όταν εγώ έγραψα ότι το θέμα ΜΠΟΡΕΙ να ήταν λάθος, ενώ στο δικό σου ποστ υποστηρίζεις ότι "συνεχίζω επιμένω ότι ήταν λάθος". Ποτέ δεν υποστήριξα το μαγαζί, το μόνο που έλεγα είναι ότι πρέπει να ακούσουμε και την άλλη πλευρά. Βλέπεις όμως φίλε μου ότι επειδή μπαίνει το υποκειμενικό του καθενός μας και η ένταση για τη διεκδίκηση του σωστού και δίκαιου γίνονται παρερμηνεύσεις και παραφράσεις, φυσικά ακούσιες, όσων λέγονται;

Δεν παύει όμως αυτό να είναι κίνδυνος να παρεκτραπούμε. Ως πιο έμπειροι λοιπόν οι mods μας γνωρίζουν πότε μια κατάσταση είναι έτοιμη να ξεφύγει και είναι στο χέρι τους να την αποτρέψουν, ώστε εμείς οι 2 αύριο στα threads να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο και να μην κρατήσουμε κακίες μεταξύ μας επειδή ένα μαγαζί παραλίγο να βλάψεε έναν συνάδελφό μας.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι συμφωνώ στα περισσότερα που είπες akkornteon και σου ζητώ συγνώμη, γιατί πράγματι κι εγώ

κάποια στιγμή το πήρα το θέμα "πατριωτικά" και ίσως να στενοχώρησα κάποιους κι εσένα μαζί.

Η μόνη μου διαφωνία είναι ότι το θέμα είναι εκτός φόρουμ. Τέτοια ζητήματα πιστεύω ότι θα έπρεπε να μας

απασχολούσαν εντονότερα και να μην αφήνουμε τα μαγαζιά στο απυρόβλητο.

Επίσης το ζήτημα του "κλειδώματος", για ένα θέμα στο οποίο ε, δεν ειπώθηκαν και τίποτε βαριές κουβέντες,

νομίζω θα συμφωνήσεις, ότι αφορά το ίδιο το φόρουμ και τη λειτουργία του.

Link to comment
Share on other sites

Και για να ολοκληρωθει το θεμα των ληγμενων τροφων, αναφερω την απαντηση του ιχθυοπαθολογου Dieter Untergasser σε σχετικη ερωτηση που του εκανα σε διαλεξη που εδωσε χθες.

Ερωτηση : Η ημερομηνια ληξης στις τροφες τι ρολο παιζει?

Απαντηση : Μετα απο αυτην την ημερομηνια χανονται οι βιταμινες. Σαν υλη η τροφη ομως διατηρειται και 10 χρονια μεσα σε κλειστη συσκευασια απο την ημερονηνια παρασκευης της. Μετα το ανοιγμα ομως πρεπει να καταναλωνεται μεσα σε τρεις μηνες.

Συμπερασμα

Τα ψαρια δεν προκειται να δηλητηριαστουν απο χαλασμενη τροφη αλλα δεν θα παιρνουν τις απαραιτητες βιταμινες και θα αντιμετωπισουν ενδεχομενως προβληματα αβιταμινωσης.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε Σταμάτη, απλά υποθέτω ότι ο φίλος stav, όπως κι εγώ άλλωστε, δεν καταλαβαίνουμε την προσπάθεια

αρκετών συμφορουμιτών να υποβαθμιστεί το θέμα, να το αφήσουμε, να το τελειώσουμε, ακόμη και να κλειδωθεί,

λες και είναι κάτι το ενοχλητικό, που θίγει κάποιους, που δεν θα έπρεπε καν να ανοιχτεί, λες κι

έχουμε μετοχές σε κάποια μαγαζιά και δεν πρέπει να τα ακουμπάμε, ακόμη κι όταν μας πουλούν ληγμένα.

Εν πάσει περιπτώσει, εσείς έχετε το μαχαίρι, εσείς και το καρπούζι, κάντε τη χάρη στους 3 τελευταίους φίλους

που ζήτησαν να κλειδωθεί το θέμα (γιατί άραγε, ποιόν ενοχλεί, εγώ όταν με κουράζει ένα θέμα, σταματάω να

ασχολούμαι, ποτέ δεν θα ζητούσα να κλειδωθεί), ή διαγράψτε το εντελώς για να μη χαλάει την εικόνα του φόρουμ.

Συγνώμη για την ένταση, αλλά σε τι διαφέρει το κλείδωμα από τη λογοκρισία, γιατί να κλειδωθεί φίλε Δία και

φίλε Νικολούτσο, κλειδώνονται συνήθως τα θέματα που θίγουν κάποιον προσωπικά ή που δημιουργούν εντάσεις,

εσείς από τι θιχτήκατε και απαιτείτε κλείδωμα, γιατί σας ενοχλεί η προσπάθεια να εδραιωθεί καταναλωτική συνείδηση

σε μια χώρα που έχουμε συνηθίσει να μας κοροϊδεύουν, ή μήπως πειστήκατε από την απάντηση?

Επειδη τωρα ειδα οτι αναφερθηκες σε εμενα, θα πω οτι εφοσον ανοιχτηκε στη σελίδα του καταστηματος το θεμα αυτο και απαντηθηκα αλλα και συνεχίστηκε εκει η συζητηση, θεωρω πως δε χρειαζεται να συνεχιστει εδω και μαλιστα να συναμιτιζεται....

Συμφωνω οτι ειναι καιριο θεμα.... αλλα θα προτειμουσα να ανοιχτει ενα καινουργιο και να τα συζητησουμε εκει και όχι εδω που ειναι παραπονο για καποιο συγκεκριμενο.

Στα υπολοιπα με καλυψαν και ο δελτα και ο ακορντεον. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι συμφωνώ στα περισσότερα που είπες akkornteon και σου ζητώ συγνώμη, γιατί πράγματι κι εγώ

κάποια στιγμή το πήρα το θέμα "πατριωτικά" και ίσως να στενοχώρησα κάποιους κι εσένα μαζί.

Η μόνη μου διαφωνία είναι ότι το θέμα είναι εκτός φόρουμ. Τέτοια ζητήματα πιστεύω ότι θα έπρεπε να μας

απασχολούσαν εντονότερα και να μην αφήνουμε τα μαγαζιά στο απυρόβλητο.

Επίσης το ζήτημα του "κλειδώματος", για ένα θέμα στο οποίο ε, δεν ειπώθηκαν και τίποτε βαριές κουβέντες,

νομίζω θα συμφωνήσεις, ότι αφορά το ίδιο το φόρουμ και τη λειτουργία του.

φίλε μου αυτή είναι μια απάντηση που σε τιμά!

Δεν χρειάζεται συγγνώμη, ό,τι είπες το είπες για το συμφέρον όλων μας :blink:

Χαίρομαι που τα είπαμε, τέλος καλό όλα καλά! ;)

φιλικά,

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...