Jump to content

3ο φίλτρο σε σειρά ή μόνο του


bokostas

Recommended Posts

Σε 250λιτρο ενυδρείο έχω 2 φίλτρα που λειτουργούν ανεξάρτητα. Το εξωτερικό RENA FILSTAR XP3 και το εσωτερικό EHEIM AQUABALL 2012.

Και τα δύο παρέχουν μηχανικό και βιολογικό καθαρισμό με σφουγγάρια, σιποράξ, σάμπστρατ, βιόμπαλλες και ενυδρειακό βαμβάκι (υαλοβάμβακα).

Πρόσφατα αγόρασα άλλο ένα RENA FILSTAR XP3 και σκέφτομαι, αφού το γεμίσω με παρόμοια υλικά να το βάλω να δουλεύει σε σειρά με το άλλο εξωτερικό.

Ο λόγος είναι ότι δύσκολα θα περάσουν και κρυφτούν άλλοι 2 σωλήνες (είσοδος-έξοδος, σύνολο 4) στο ενυδρείο και ότι δεν θέλω να ξοδεύω πολύ ρεύμα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν όντως αυτή είναι καλή λύση, αφού αυξάνει τη χωρητικότητα των κάδων σε υλικά, δουλεύοντας μόνο το ένα φίλτρο,

ή μήπως πρέπει να τα συνδέσω ανεξάρτητα, για να μην ζορίζεται το μοτέρ του ενός που θα διαχειρίζεται τη συνολική ροή και να μην μπουκώνουν?

Κι αν συνδεθούν σε σειρά (υποθέτω: έξοδος νερού από ενυδρείο στην είσοδο του Α φίλτρου, σύνδεση εξόδου Α με είσοδο του Β και έξοδος του Β να επιστρέφει το νερό),

τότε ποιό από τα δύο πρέπει να είναι στο ρεύμα, το Α ή το Β, ή μήπως πρέπει να δουλεύουν και τα 2?

Θα έχω κάποιο κέρδος, ή μήπως να μείνω στα υπάρχοντα και να μη συνδέσω καθόλου το τρίτο φίλτρο σε σειρά με το άλλο, αφού δεν θέλω να το συνδέσω μόνο του?

Έγινε επεξεργασία - bokostas
Link to comment
Share on other sites

έχει ξαναγίνει αυτό, το έχω διαβάσει εδώ αλλά ήταν για eheim φίλτρα. Μάλιστα τότε ο φίλος ρωτούσε αν μπορούσε να βάλλει τα 2 ίδια φίλτρα (2215 ή 2213) σε σειρά και να δουλεύουν και τα 2. Η απάντηση ήταν όχι γιατί αν δεν συγχρονιστούν ακριβώς οι φτερωτές θα καταπονούνται.

Τώρα αν μπορεί το δικό σου να έχει ικανοποιητική ροή όταν του συνδέσεις και το δεύτερο σε σειρά πρέπει να το δοκιμάσεις..

Δεν είμαι πολύ έμπειρος όσα σου γράφω τα διάβασα εδώ, ας απαντήσει και κάποιος άλλος που το έχει προσπαθήσει!

Link to comment
Share on other sites

έχει ξαναγίνει αυτό, το έχω διαβάσει εδώ αλλά ήταν για eheim φίλτρα. Μάλιστα τότε ο φίλος ρωτούσε αν μπορούσε να βάλλει τα 2 ίδια φίλτρα (2215 ή 2213) σε σειρά και να δουλεύουν και τα 2. Η απάντηση ήταν όχι γιατί αν δεν συγχρονιστούν ακριβώς οι φτερωτές θα καταπονούνται.

Τώρα αν μπορεί το δικό σου να έχει ικανοποιητική ροή όταν του συνδέσεις και το δεύτερο σε σειρά πρέπει να το δοκιμάσεις..

Δεν είμαι πολύ έμπειρος όσα σου γράφω τα διάβασα εδώ, ας απαντήσει και κάποιος άλλος που το έχει προσπαθήσει!

Ως μηχανικός θα συμφωνησω σε αυτο.... επισης θα υπαρχει και ενοχλητικός θόρυβος εαν τραβαει αερα!!

Αυτο θες να το κάνεις για καλύτερο φιλτράρισμα ή καλύτερη ροη??

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Εχω 4 φιλτρα εκ των οποιων τα 3 ειναι συνδεδεμενα στην σειρα.Ενα jbl 1500e 35watt,1 jbl 250 11 watt και ενα fluval 203 7 watt. Η συνδεση τους ειναι και με την σειρα που αναφερω. Επειδη εγω θελω χαμηλη ροη εχω σε λειτουργια μονο το jbl 250 και ολα δουλευουν ρολοι. Το μεγαλο το βαζω μπροστα οταν τα καθαριζω για να φυγει ο αερας πιο γρηγορα. Να προσεξεις τα λαστιχα γιατι αν ειναι ανομια φιλτρα ενδεχεται να ειναι και διαφορετικα λαστιχα και ισως υπαρχει προβλημα πιεσης οποτε μπορει να υπαρξει καποια μικρη διαρροη απο καπου μια σταγονα/sec αλλα αυτο θα το δεις αφου τα συναρμολογησεις. Σε εμενα οταν βαζω το μεγαλο μονο του το 2ο μου δακρυζει στην ενωση καδου-αντλιας ενω που δουλευει το 250αρι δεν δακρυζει. Και αυτο εμενα δε φταιει η ενωση αλλα η διαφορα μεγεθων των καλωδιων. Γιατι απο μεγαλου διαμετρηματος λαστιχο περναει σε πολυ μικροτερο(12/16) οποτε αυτη η διαφορα μεταφραζεται σε δακρυ!!Ενω δουλευοντας το 2ο δεν δεχεται την πιεση του μεγαλου αν ειναι σε λειτουργεια οποτε δεν σταζει. Ελπιζω να σε βοηθησα.

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Για το ενυδρειο σου (250 λιτρα) πιστευω ειναι too much δυο XP3 (αντλια 1400 λιτρα την ωρα)

Αν ηθελα ακομα πιο ισχυρη βιολογια εγω θα γεμιζα και τα 3 καλαθια του XP3 μονο βιολογικα κεραμικα (substrat pro, siporax) και θα εβαζα (εκτος λειτουργιας) σε σειρα πριν απο το ρενα ενα μικροτερο φιλτρο πχ 2213 μονο με μηχανικα υλικα (χοντροτρυπα σφουγγαρια και μηχανικο μακαρονι πχ ehfimech).

Θα νοιγα μονο το μηχανικο για συντηρηση μια στο τοσο και το βιολογικο φιλτρο θα το "ξεχναγα".

Το εσωτερικο φλτρακι θα το εβγαζα τελειως.

ΥΓ Για την ενωση διαφορετικων διαμετρηματων σωληνων υπαρχει αυτο

http://www.aquaristic.net/eheim-verbindung...ierstuecke.html

290200_p1.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οταν θες να συνδεσεις φιλτρα σε σειρα δεν χρειαζεται εως και δεν πρεπει θα λεγα να λειτουργουν ταυτοχρονα ολα.

Απλα βαλε σε λειτουργια το τελευταιο σε σειρα φιλτρο που θα στελνει τελικα το νερο μεσα στο ενυδρειο.

η βαρυτητα θα αναλαβει ολα τα υπολοιπα! Καταπονηση στο εν λειτουργια φιλτρο με τον τροπο που λεω δεν εχει καθολου παραπανησια αποτι θα ηταν μονο του απλα που και που να καθαριζεις λιγο πιο συχνα το 1ο φιλτρο που δεχεται το νερο απο το ενυδρειο αν μπουκωσει το φιλτρο θα ζοριζεται παραπανω λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους, οι πληροφορίες και οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες. :blink:

Περιμένω να παραλάβω κι άλλο βιολογικό υλικό και θα δοκιμάσω όσα μου είπατε, όπως τα είπατε.

Αυτό που δεν περίμενα ποτέ, ήταν να παραδεχτεί ο γνωστός "φιλτρομανής" Σπύρος ότι 2 μεγάλα

φίλτρα θα ήταν too much για οποιοδήποτε ενυδρείο. Πάει, χάλασε ο κόσμος...

Link to comment
Share on other sites

..Αυτό που δεν περίμενα ποτέ, ήταν να παραδεχτεί ο γνωστός "φιλτρομανής" Σπύρος ότι 2 μεγάλα

φίλτρα θα ήταν too much για οποιοδήποτε ενυδρείο. Πάει, χάλασε ο κόσμος...

Κοιτα 250 λιτρα ενυδρειο ειναι. Και μονο με το RENA, εχει πολυ καλη φιλτρανση. (εκτος κι αν εισαι τρελλος και εχεις μεσα καμμια 10αρια δισκους)

Λεγοντας σου να βαλεις και τα 3 ακομα λιτρα του 2213 στην "μαχη", κρατησα τα προσχηματα και εσωσα την υπερφιλτραρισμενη μου υπολειψη. :blink:;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...