Jump to content

τροφη για μεγαλα κοι


Recommended Posts

Γεια σας,εχω μια λιμνη 4000 λιτρων με 4 κοι.Τα 2 ειναι σχεδον 50 εκατοστα.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι:

που μπορω να βρω τροφη για μεγαλα κοι.Συνηθως την εφερνα απο το εξωτερικο,αλλα στην Αθηνα βρισκω συνηθως pellets 6mm.Εχω δει κατι στικς της tetra αλλα δεν μου αρεσει σαν τροφη.Ενδιαφερομαι για sera η hikari.Eπισης,υπαρχει κανενα καταστημα που να φερνει καλης ποιοτητας κοι?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,εχω μια λιμνη 4000 λιτρων με 4 κοι.Τα 2 ειναι σχεδον 50 εκατοστα.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι:

που μπορω να βρω τροφη για μεγαλα κοι.Συνηθως την εφερνα απο το εξωτερικο,αλλα στην Αθηνα βρισκω συνηθως pellets 6mm.Εχω δει κατι στικς της tetra αλλα δεν μου αρεσει σαν τροφη.Ενδιαφερομαι για sera η hikari.Eπισης,υπαρχει κανενα καταστημα που να φερνει καλης ποιοτητας κοι?

Ευχαριστω

Καλως ορισες φιλε μου....

Στα ψαρακια τι αρεσει...???

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες φιλε μου....

Στα ψαρακια τι αρεσει...???

Καλως σας βρηκα,

γενικα δεν ειναι δυσκολα στο φαγητο.Κατα τη διαρκεια του καλοκαιριου τους εδωσα το sera summer food,και αποξηραμενα silkworms της dennerle. Ξετρελαθηκαν και με τα δυο.Αυτο που αρνουνται να φανε ειναι λαχανικα και φρουτα.Επισης δοκιμασα να τους δωσω σκουληκια απο τον κηπο και τα εφαγαν σε δευτερολεπτα.Εννοειται οτι δεν υπαρχουν φυτοφαρμακα στον κηπο μας.

Τωρα που πλησιαζει ο χειμωνας θελω να τους δωσω σπιρουλινα,αν και ο χειμωνας μας δεν ειναι ιδιαιτερα κρυος.

Παρεπιπτοντως ειμαι φιλη,οχι φιλος!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε και την doromin tetra σιγουρα θα τους αρεσει!ειναι και οικονομικη,εγω περνω ενα κουβα 5κιλο με 65 Ε

Link to comment
Share on other sites

-Ασχετος τελείως- θέλω πραγματικά να δώ καμια φωτογραφία "πραγματικού" 50-ποντου κοϊ (δηλαδή να μήν είναι στην άλλη άκρη του πλανήτη, στον κήπο του Μαρουμότο). Παίζει; Πόσα χρόνια τα έχετε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φιλε μου γίνεται και 50 εκατοστα και οσα θές...εγώ έχω σε ένα 60εκατοστών ενυδρείο ενα ΚΟΙ 23 εκατοστών και το έχω από το 2005. Θεωρούσα οτι είναι καλοθρεμένο αλλά τελικά μετά την παράθεση αυτή, της φίλης μας θα μπορούσα την γερόντισσα μου να την έχω πιό καλοθρεμένη τελικά...post-1732-1257966047_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γίνεται και 50 εκατοστα και οσα θές...εγώ έχω σε ένα 60εκατοστών ενυδρείο ενα ΚΟΙ 23 εκατοστών και το έχω από το 2005. Θεωρούσα οτι είναι καλοθρεμένο αλλά τελικά μετά την παράθεση αυτή, της φίλης μας θα μπορούσα την γερόντισσα μου να την έχω πιό καλοθρεμένη τελικά...post-1732-1257966047_thumb.jpg

Εμπειρια πολυ καλη...

Ελπιζω να μας κοροϊδευεις...

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχεις τετοιο ψαρι σε τοσο μικρο ενυδρειο?...ειναι λαθος

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γίνεται και 50 εκατοστα και οσα θές...εγώ έχω σε ένα 60εκατοστών ενυδρείο ενα ΚΟΙ 23 εκατοστών και το έχω από το 2005. Θεωρούσα οτι είναι καλοθρεμένο αλλά τελικά μετά την παράθεση αυτή, της φίλης μας θα μπορούσα την γερόντισσα μου να την έχω πιό καλοθρεμένη τελικά...post-1732-1257966047_thumb.jpg

πλάκα πρεπει να κανεις ετσι?

:P

μονταζ ειναι η φωτο εε?

Link to comment
Share on other sites

Δε μοιάζει για μονταζ... Και δεν είναι τελικά...

Έγινε επεξεργασία - DarkAngel
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γίνεται και 50 εκατοστα και οσα θές...εγώ έχω σε ένα 60εκατοστών ενυδρείο ενα ΚΟΙ 23 εκατοστών και το έχω από το 2005. Θεωρούσα οτι είναι καλοθρεμένο αλλά τελικά μετά την παράθεση αυτή, της φίλης μας θα μπορούσα την γερόντισσα μου να την έχω πιό καλοθρεμένη τελικά...post-1732-1257966047_thumb.jpg

Kαλα εχουμε δει τοσα και τοσα αλλα εσυ το εχεις παρακανει τελειως........

Link to comment
Share on other sites

μπορει να στρειψει το ψαρακι? :P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

θα παθει κραμπα αν κανει σβουρα εκει μεσα :P

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχεις τετοιο ψαρι σε τοσο μικρο ενυδρειο?...ειναι λαθος

ΚΟίτα μετά απο τόσα χρόνια είναι ρίσκο να μετακινηθεί.Είναι και με το Vertail μαζι (αχνοφενεται) αχώριστοι σε αυτό το tank από το 2005. Πιστεψέμε οταν εστεισα το ενυδρείο και έγινε η μετακόμιση σε αυτό το tank ήταν καλά. Πλέον υπάρχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να στρίψει το ψαράκι... :excl: . το πλατος του ενυδρείου ειναι 33 cm. Πλεον εχει φτάσει το max του μεγέθους του σε αυτό το ενυδρείο και η ανάπτυξη του έχει σταματήσει..KOI μόνο σε λίμνη :excl: !!!!Δεν είμαι καθόλου χαρούμενος που του εχω επιβάλει τον περιορισμό της ανάπτυξης ;)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως στην περιπτωση σου μιλαμε εμπεριστατωμενα για νανισμο.ΚΟΙ 4 χρονων 23 εκ....για ονομα του θεου...

εχεις σοβαρο προβλημα και καλα θα κανεις να βαλεις μια αγγελια να το παρει καποιος το ψαρι που εχει λιμνη.

επιεικος απαραδεκτος

:excl:

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

χρειαζεται λυμνη επιγοντος

για μια ζωη ξενιαστη.

Link to comment
Share on other sites

τα κοι ζουν παρα μα παρα πολλα χρονια και ζουν σε λιμνες κ οχι σε 60λτ

καλα θα κανεις να το δωσεις το ζωντανο για να συνεχισει να ζει οπως του αξιζει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παίρνοντας την αφορμή από την συζήτησή σας σχετικά με τον χρόνο ζωής των Koi θα

εκθέσω κι εγώ την (μικρή) εμπειρία μου.

Σε μια επίσκεψή μου, πρόσφατα στην πόλη της Ξάνθης, σε ένα πολυκατάστημα

είδα το ακόλουθο απίστευτο θέαμα.... Μια λίμνη-πισίνα με καταρράκτη στο εσωτερικό του καταστήματος,

περίπου 2000lt με Koi και καλομεγαλωμένα χρυσόψαρα. Το λευκό Koi ήταν γύρω στα 40cm,

στην ερώτησή μου πόσων ετών είναι το Κoi η απάντηση ήταν 8 χρόνια!!!!!! :bowdown:

Το θέαμα ήταν απίστευτο, το Koi ήταν σαν κατοικίδιο, ήρεμο και εξοικειωμένο με τους ανθρώπους,

τόσο μέχρι που δεχόταν χάδια από το αφεντικό του!

16112009190.jpg

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

16112009190-1.jpg
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καπου καποιος πινακας ωστε να ξερουμς στο περιπου ποσα cm πρεπει να ειναι σε καθε ηλικια προσεγγιστικα??

πως παει η αναπτηξη του αναλογικα με τα χρονια του σε ενα φυσιολογικό περιβαλλον ας πουμε???

δηλαδη εμενα που ειναι 11 cm ποσο χρονον ειναι?

γινεται μεσα σε 1 μηνα να εχει παρει 1 cm??? γιατι κατι τετοιο παρατηρησα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

φιλε ΣΤΑΜΑΤΗ εχω δει το πολυ ωραιο βιντεακι αλλα δεν περιεχει την απαντηση στην ερωτηση που εκανα!

οπως και να εχει ευχαριστω για την προσπαθεια να λυσεις την απορια μου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο .... έχουν αλλάξει το βιντεο που μας έλεγε οτι απο την άνοιξη μέχρι το φθινόπωρο φτάνουν και τα 15 εκατοστά και σε 2 χρόνια τα 40 + εκατοστά .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...