Jump to content

Βοήθεια για Eheim 2028


termitis

Recommended Posts

Πριν 1,5 μήνα περίπου καθάρισα το φίλτρο μου και το πρόβλημα που παρουσιάστηκε είναι το εξής. Όταν το βάζω για επαναλειτουργία δεν μπορώ να τρομπάρω για να πάρει νερό.Δεν πιέζεται η τρόμπα και αναγκάζομαι να ρουφάω το νερό από τον σωλήνα εξόδου για να γεμίσει το φίλτρο.

Επίσης καθάρισα και τον κόκκινο δείκτη ροής και θέλω να ρωτήσω αν τον έβαλα σωστά. Το ελατήριο μπαίνει κάτω και το κόκκινο πλαστικό από επάνω?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με το 2026.. "τρομπάρει" δύσκολα έως καθόλου και νομίζω ότι έχει να κάνει με το ίδιο σύστημα της τρόμπας και τις "συσσωρεύσεις" που μπορεί να την μπλοκάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι μάλλον γενικό. Έχω 2 2028 και παρουσίασαν και τα δύο το ίδιο πρόβλημα μετά από 2 - 2.5 χρόνια λειτουργίας. Τους έβαλα το sray της Eheim αλλά και πάλι δουλεύουν όποτε θέλουν. Δυστυχώς δεν βρήκα ποτέ μόνιμη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Το πρόβλημα με την κεφαλή της αντλίας / τρόμπα στα 2026/2028 είναι υπαρκτό.

Η φλάντζα που στεγανοποιεί την κεφαλή έχει μια λιπαντική ουσία η οποία σκληραίνει με τα άλατα του νερου και γίνεται πολύ παχύρευστη και κολλώδης. Έτσι δεν επαρκεί η δύναμη των ελατηρίων που επεναφέρουν την κεφαλή όταν πατηθεί, να την σηκώσουν γρήγορα για να τρομπάρει.

Το Spray είναι μία λύση, αλλά καλύτερα να ψεκάζεται με πατημένη την κεφαλή τελείως κάτω, από την μέσα μεριά.

Η λύση είναι να λυθεί το καπάκι κι η κεφαλή, να καθαριστεί από την κολλώδη (πλέον) ουσία και να ξαναπεραστεί με βαζελίνη καθαρή (φαρμακευτική σε σωληνάριο) ή την βαζελίνη που δίνει η EHEIM (σε φακελάκι) για τις φλάντζες των φίλτρων της.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Το πρόβλημα με την κεφαλή της αντλίας / τρόμπα στα 2026/2028 είναι υπαρκτό.

Η φλάντζα που στεγανοποιεί την κεφαλή έχει μια λιπαντική ουσία η οποία σκληραίνει με τα άλατα του νερου και γίνεται πολύ παχύρευστη και κολλώδης. Έτσι δεν επαρκεί η δύναμη των ελατηρίων που επεναφέρουν την κεφαλή όταν πατηθεί, να την σηκώσουν γρήγορα για να τρομπάρει.

Το Spray είναι μία λύση, αλλά καλύτερα να ψεκάζεται με πατημένη την κεφαλή τελείως κάτω, από την μέσα μεριά.

Η λύση είναι να λυθεί το καπάκι κι η κεφαλή, να καθαριστεί από την κολλώδη (πλέον) ουσία και να ξαναπεραστεί με βαζελίνη καθαρή (φαρμακευτική σε σωληνάριο) ή την βαζελίνη που δίνει η EHEIM (σε φακελάκι) για τις φλάντζες των φίλτρων της.

;):blink:

ακριβως αυτα

ενας κατοχος 2026

ΥΓ εχετε το spraybar εκτος νερου να παιρνει αερα οσο πατατε την τρομπα. αν ειναι δυνατον και με βγαλμενη την ταπα στο τελος του spraybar.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επαναφέρω το θέμα επειδή έχω εσωτερική διαρροή στο καπάκι του φίλτρου και μου πετάει τα νερά πάνω αριστερά από εκεί που βγαίνει το καλώδιο για το ρεύμα.Το έχω ανοίξει, έχω βάλει βαζελίνη αλλά πάλι τπτ. Κάποιος είχε κάνει ένα άρθρο όπου έδειχνε με φωτό το πως λύνεται ολόκληρο το καπάκι και η τρόμπα αλλά δεν μπορώ να το βρω και δεν μπορώ να λύσω και την τρόμπα.

--Επειδή θα μου πείτε να αλλάξω φλάντζα ξέρετε ποιος έχει εδω Θεσ/νίκη? Αν και δεν νομίζω ότι θα γίνει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...