Jump to content

Αυξηση GH


Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.Στο ενυδρειάκι μου 60lt την Μεγάλη Πέμπτη μέτρησα PH=7,2 KH=6 GH= 5.Επειδη θα έφευγα για 4 μέρες έριξα μέσα της Aquarium Pharmaceuticals το "7 day Pyramid fish feeder".Σήμερα μέτρησα PH=7,2 KH=5 και GH=18.Γιατί???????Δεν έχω κάνει τίποτε.Και μάλιστα λόγω apple snails το ΚΗ και το GH κάθε εβδομάδα ,έδω και 4 μήνες που δουλεύει το ενυδρείο, ελαφρός επέφταν

Link to comment
Share on other sites

Λόγω apple snails το Gh & Kh πέφτουν? Πως γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται διότι τα σαλιγκάρια αποροφούν τα άλατα του νερού για να χτίσουν το κέλυφος τους !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Δεν το ήξερα και είναι πολύ βολικό!

Link to comment
Share on other sites

Ισως είχα κάποια εξάτμιση αλλα αυτό πως δικαιολογεί την αυξηση του GH????????

Link to comment
Share on other sites

Η εξάτμιση ανεβάζει την σκληρότητα του νερού γιατί ;

Όταν το νερό εξατμίζεται είναι 100% σχεδόν απαλλαγμένο απο μέταλλα.

Τα μέταλλα αυτά μένουν στο υπόλοιπο νερό και όταν εσυ αναπληρώνεις αυτό που έχει εξατμιστεί προσθέτεις και άλλα + αυτά που είχε το νερό που εξατμίστηκε.

Link to comment
Share on other sites

O.K. αλλα αυτό συμβαίνει μέχρι ένα βαθμό.Δηλαδή αν εξατμιστεί η μισή ποσότητα νερού , στη δικά μου περίπτωση 30lt , θα διπλασιαστουν και οι σκληρότητες στο ενυδρείο.Τωρα με εξάτμιση 3-5lt δεν νομίζω ότι μπορεί να 3πλασιαστεί το GH του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται διότι τα σαλιγκάρια αποροφούν τα άλατα του νερού για να χτίσουν το κέλυφος τους !

19978[/snapback]

Αυτό είναι αδύνατο εκτός και αν υπάρχουν 7000+ σαλιγκάρια σε 60 λίτρα.

Στο θέμα μας τώρα, θα πρέπει να αναζητηθεί η αιτία αλλού. Αν π.χ. υπάρχει μεγάλη φυτόμαζα χωρίς αρκετό CO2 διαλυμένο στη στήλη είναι πιθανόν τα φυτά να απορροφούν άνθρακα χρησιμοποιωντας εναλλακτικούς τρόπους, που μπορεί να σημαίνει και πτώση του ΚΗ.

Ένα μέρος της αύξησης της σκληρότητας οφείλεται σίγουρα στην εξάτμιση, όμως καλύτερα να δεις λίγο το προϊόν που χρησιμοποίησες μήπως τυχόν περιέχει κάποια άλατα (για να συγκρατούν την τροφή) και ανεβάζουν την σκληρότητα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αδύνατο εκτός και αν υπάρχουν 7000+ σαλιγκάρια σε 60 λίτρα.

Αν π.χ. υπάρχει μεγάλη φυτόμαζα χωρίς αρκετό CO2 διαλυμένο στη στήλη είναι πιθανόν τα φυτά να απορροφούν άνθρακα χρησιμοποιωντας εναλλακτικούς τρόπους, που μπορεί να σημαίνει και πτώση του ΚΗ.

:)

20064[/snapback]

Άπο πού θα τον αποροφήσουν αν δεν υπάρχει διαθέσιμος ο άνθρακας και ποιοι μπορεί να είναι οι άλλοι εναλλακτικοί τρόποι Μιχάλη ;

Link to comment
Share on other sites

Έναλλακτικές πηγές άνθρακα για τα φυτά εκτός από το διαλυμένο CO2 στο νερό είναι μέσω πρόσληψης από την επιφάνεια, από το υπόστρωμα καθώς μέσω των ριζών διασπώνται υδρογονάνθρακες (π.χ. μεθάνιο CH4) και στην δική μας περίπτωση ανθρακικά άλατα (CaCO3).

Εάν λάβουμε υπόψιν το παραπάνω ένας επιπλέον λόγος που παρέχουμε CO2 σε ενυδρεία με πολλά φυτά δεν είναι μόνο συνάρτηση του υψηλού φωτισμού, αλλά παράλληλα παρέχει και κάποιου είδους σταθερότητα στις συνθήκες, αφού αν αναγκαστούν τα φυτά να "τραβούν" άνθρακα από τα ανθρακικά άλατα, τότε το αποτέλεσμα θα είναι αστάθεια στην ανθρακική σκληρότητα και κατ` επέκταση αστάθεια στο pH.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

O.K. πλύ καλή ανάλυση αλλα στο θέμα μας πιστεύω ότι η αυξηση το GH συνεβηκε από την τροφή γιατι και διοξείδιο με σκάλα έχω και λιπάσματα ρίχνω και μάλιστα η τροφή από πίσω έγραφε ότι περιέχει ανθρακικά.R.F.M όπως λένε.

Link to comment
Share on other sites

Ποια τροφή είναι αυτή? Μου κάνει πολύ εντύπωση!

Link to comment
Share on other sites

Την γράφω πάνω πανω

Link to comment
Share on other sites

:) Την τύφλα μου! Πάντος το να ανέβασε τόσο πολύ το GH δεν ξέρω θα το ψάξω και εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...