Jump to content

Low Ph 500 Lt


viciouscircle

Recommended Posts

Είμαστε ακόμα στα θεμέλια! Πάλι καλά που έχουμε έτοιμα προκάτ τα μπετά. :angry2:

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον Μίλτο! :thumbup:

Θα μπορούσα να έχω λίγη βοήθεια για την επιλογή-διόρθωση ενός από τα 2 σχεδίων για βάση?

Και για να μην παίζουμε το "βρείτε τις διαφορές" η διαφορά είναι στο πως θα πατάει στο δάπεδο, με πλαίσιο και ρυθμιζόμενα βιδωτά ποδαράκια? ή με κάθετους σωλήνες και ρυθμιζόμενα ταπωτά ποδαράκια?

Επίσης κάποια σχόλια για την επιλογή κοιλοδοκού? Πρόταση για συγκεκριμένες διαστάσεις (η και συνδυασμό) και πάχος μετάλλου?

Υπόψη οτι το κάτω πλαίσιο θα σηκώνει καμιά 200αριά κιλά sump. Και το πάνω καμιά 600αριά κιλά ενυδρείο. :D

stand.jpg

stand2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να έχω λίγη βοήθεια για την επιλογή-διόρθωση ενός από τα 2 σχεδίων για βάση?

Και για να μην παίζουμε το "βρείτε τις διαφορές" η διαφορά είναι στο πως θα πατάει στο δάπεδο, με πλαίσιο και ρυθμιζόμενα βιδωτά ποδαράκια? ή με κάθετους σωλήνες και ρυθμιζόμενα ταπωτά ποδαράκια?

Ταπωτά ποδαράκια; Αν εννοείς πλαστικές τάπες με βιδωτά ποδαράκια, δεν υπάρχει περίπτωση οι τάπες να αντέξουν το βάρος. Υπάρχουν βέβαια μεταλικές τάπες με βιδωτά ποδαράκια οπότε είναι συζητήσιμο.

Εφόσον θα μπούν βιδωτά ρυθμιζόμενα ποδαράκια είται σε πλαίσιο είτε σε σωλήνες, η κατανομή του βάρους πάλι στα ίδια σημεία θα είναι, οπότε το μόνο που αλλάζει είναι αν θες να υπάρχει μεγαλύτερο κενό από κάτω ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο σχεδια σωστα ειναι Γιωργο! :D

εγω για παραδειγμα:

με ποδαρακια ο κοιλοδοκος για το 1.300αρι,χωρις ποδαρακια (ιδιο με το αλλο σχεδιο) ο κοιλοδοκος στο 650αρι μου.κανενα προβλημα πουθενα.

καλητερα σιγουρα το βαρος να μοιραζεται σε ολη την επιφανεια,αρα χωρις ποδαρακια.

το παχος θα σου το προτεινει ο σιδερας,εγω δεν θυμαμαι τι εχω βαλει.

το σιδερο ειναι σιδερο και αντεχει και το αμαξι σου επανω αμα θελεις.μην σε ανησυχει το πως παταει,οποιο σε βολευει στο μετεπειτα ντυσιμο με ξυλο. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Θα βγω μια βόλτα να δω ποδαράκια ρυθμιζόμενα βαρέως τύπου και μάλλον αυτό θα καθορίσει και την κατασκευή. Ευχαριστώ για τις συμβουλές! :D

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε:

-Τηρήθηκε το σχέδιο με ποδαράκια

-Κοιλοδοκός πλευράς 4cm και πάχους μετάλλου 2mm, ο σιδεράς παλιός και γνωστός με βεβαίωσε οτι παίρνει και το 500άρι και το Ντάτσουν επάνω!... :thumbup:

-Τρυπήθηκε για να βιδωθεί από μέσα το ξύλο-ντύσιμο και να μη έχω απ' έξω κεφαλάκια από βίδες και στοκαρίσματα.

Να τος ο ρόμποκοπ: :D

0282.jpg

Και οι σχετικές τρυπούλες:

0283.jpg

Πάμε τώρα για τρύπημα και υπερχείλιση... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Καλά!

Αντί να λες τα κάλαντα, ασχολείσαι με βάσεις... πα πα πα :D

Στην πίσω πλευρά θα μπει πλάτη σταθερή ή θα μείνει ανοικτό;

Αν μπει πλάτη δεν υπάρχει θέμα.

Αλλιώε στην δέυτερη περίτπτωση τι λέει ο καλός σιδεράς για πλάγιες στρεβλώσεις;

Ναι μεν η κατασκευή έτσι με ποδαράκια είναι πιο ισχυρή σε πλάγιες στρευλώσεις από ότι αν ήταν επίπεδη αλλά μήπως χρειάζονται 2 κόντρες (αντερίσματα) πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Με τα λεφτά από τα κάλαντα την έφτιαξα! :D

Για να υπάρξει στρέβλωση θα πρέπει να το τρακάρεις με νταλίκα από το πλάι. :angry2:

Παρ' όλα αυτά η πλάτη πίσω θα βιδωθεί σε πολλά σημεία και θα δεθεί όλη την κατασκευή. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κατασκευη γιωργο :D .Αντε αμα πας και την πρωτοχρονια να τα πεις θα φτιαξεις και τα υπολοιπα. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε σεις, κοροϊδεύετε :D , εγώ θα το φτιάξω αργά και βασανιστικά και όποιος αντέξει! :thumbup:
:hysterical::hysterical::thumbup: Ετσιιιιιιιιι

Να το φχαριστηθεις.

Γιατι οταν τελειωσει σε βλεπω για αλλα. :angry2::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ακριβός την ίδια κατασκευή περίπου σε αυτά τα λίτρα απλά με 5ρι κοιλοδοκό. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε σεις, κοροϊδεύετε :angry2: , εγώ θα το φτιάξω αργά και βασανιστικά και όποιος αντέξει! :thumbup:

Μην ασπρίσει το μαλλί μόνο φοβάμαι μέχρι να το τελειώσεις... Αν λέγαμε κάθε βδομάδα κάλαντα ίσως να το τελείωνες πιο γρήγορα... :thumbup::D

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ακριβός την ίδια κατασκευή περίπου σε αυτά τα λίτρα απλά με 5ρι κοιλοδοκό. :D

Αν δεις το σχέδιο που είχα κάνει με 5άρι ήταν αλλά όταν το είδε ο σιδεράς μου είπε οτι θα πληρώσω τσάμπα λεφτά, θα σηκώνει και νταλίκα... τελικά με την εγγύηση το φίλου σιδερά, 180 ευρουλάκια και 2 χέρια μίνιο θεωρείται πολύ αξιόπιστη κατασκευή. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, βέβαια αν θέλουν όσοι έχουν κάνει κάτι τέτοιο ας μας πουν πάχος, διαστάσεις και καμιά τιμή να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως σου είπα με 5ρι κοιλοδοκό διαστάσεις 120μ 80πλ και 90υ μου στοίχισε 200€.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως σου είπα με 5ρι κοιλοδοκό διαστάσεις 120μ 80πλ και 90υ μου στοίχισε 200€.

Αν σκεφτείς οτι η τιμή των κοιλοδοκών σε αυτές τις διαστάσεις (4άρι και 5άρι) είναι περίπου ίδιες και βάλεις και την ψιλοδιαφορά στις διαστάσεις (πρέπει να είχες λίγο περισσότερο μέταλλο :D εσύ :thumbup: ) περίπου στα ίδια είμαστε. :thumbup:

Πάντως λαμβάνοντας υπόψη τροχίσματα, ακρίβεια, τάπωμα σωλήνων στα τελειώματα και αρκετό τρύπημα για να βιδώσω το έπιπλο, είμαι ικανοποιημένος από την τιμή, σκεφτείτε οτι υπολόγισα κανένα 250άρι αρχικά και του το είπα κιόλας οπότε μάλλον ξηγήθηκε και όμορφα. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αυτα ειναι....κατασκευες για να γουσταρουμε!!! :P:lmao:

την εκανες με ποδαρακια τελικα εεε???δεν πειραζει...ξεροκεφαλο παιδι ησουνα παντα!!! ;)

πολυ καλη Γιωργο...αντε να μπει και στη θεση της......... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Υπερπαραγωγή ετοιμάζεις!!!Καλογέμιστο :P

Link to comment
Share on other sites

καλλα λεναι οτι το καλο πραγμα αργει να γινει... :P:lmao:

ειμαι σηγουρος οτι θα γινει τελειο...

Link to comment
Share on other sites

καλλα λεναι οτι το καλο πραγμα αργει να γινει... :P:lmao:

ειμαι σηγουρος οτι θα γινει τελειο...

Ειμαι περιεργος να δω τι ξυλα θα βιδωσει επανω....

Πως θα κανει τις πορτουλες....

Γιωργη... οταν ερθει η μελαμινη... φωναξε για κουβαλημα!!!

Δε βλεπω να μπαινει στο ανσανσερ1!! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...