Jump to content

Tanganyika 120 Lt


ilouvatar

Recommended Posts

Προτείνω julidochromis transcriptus.

Είναι τα μικρότερα juli (max 7 cm) και για τα λίτρα σου θα έλεγα ότι είναι οριακά ένα ζευγαράκι μαζί με τα multi.

Μπαίνουν σε ζευγάρι. Πρέπει να βάλεις 4-5 έφηβα μέχρι να ξεχωρίσει το ζευγάρι και μετά να βγάλεις τα υπόλοιπα (και κυνηγημένα... :glare: ), εκτός αν βρείς ζευγάρι από χομπίστα.

Με τα multi τα πάνε καλά (αν χωρίσεις τις περιοχές σωστά) με αθώους μικροτσαμπουκάδες μόνο, γιατί είναι και τα δυο είδη που ξέρουν να υπερασπίζονται την περιοχή τους. :D

Εύκολα στην αναπαραγωγή τους και πολύ ενδιαφέροντα ψαράκια.

Εμένα προσωπικά με έχουν ξετρελάνει. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και εγώ σαν δεύτερη επιλογή έχω τα transcriptus. :)

ενδιαφέροντα ψαράκια φαίνονται...

θα το κοιτάξω... :glare:

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω julidochromis transcriptus.

Είναι τα μικρότερα juli (max 7 cm) και για τα λίτρα σου θα έλεγα ότι είναι οριακά ένα ζευγαράκι μαζί με τα multi.

Μπαίνουν σε ζευγάρι. Πρέπει να βάλεις 4-5 έφηβα μέχρι να ξεχωρίσει το ζευγάρι και μετά να βγάλεις τα υπόλοιπα (και κυνηγημένα... :glare: ), εκτός αν βρείς ζευγάρι από χομπίστα.

Με τα multi τα πάνε καλά (αν χωρίσεις τις περιοχές σωστά) με αθώους μικροτσαμπουκάδες μόνο, γιατί είναι και τα δυο είδη που ξέρουν να υπερασπίζονται την περιοχή τους. :D

Εύκολα στην αναπαραγωγή τους και πολύ ενδιαφέροντα ψαράκια.

Εμένα προσωπικά με έχουν ξετρελάνει. :)

Υπαρχουν αναφορες πως μετα απο αλλαγη περιβαλλοντος και διακοσμισης τα Julidochromis σπανε το ζευγαρι και πολυ πιθανον να υπαρχουν πολυ δυνατες μαχες...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αναφορες πως μετα απο αλλαγη περιβαλλοντος και διακοσμισης τα Julidochromis σπανε το ζευγαρι και πολυ πιθανον να υπαρχουν πολυ δυνατες μαχες...

Έτσι κι αλλιώς, θα αγοράσω μάλλον 4 με σκοπό να μου βγει ζευγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ το ψαρι αυτο ειναι μια πολυ καλη επολογη και θα σε ανταμιψει η συμπεριφορα του... :glare:

Θα το δω και θα σου πω... :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς, θα αγοράσω μάλλον 4 με σκοπό να μου βγει ζευγάρι.

Κι εγώ φίλε μου αυτό έκανα. Αγόρασα 4 στις αρχές του μήνα και περιμένω να δω αν πέτυχα κανένα ζευγάρι. Μέχρι στιγμής δεν μπορώ να πω σίγουρα. Με μπερδεύουν λίγο. Αυτό που βλέπω είναι ότι έχουν χωριστεί δε 2άδες. Τώρα αν είναι ζευγάρια ο Θεός και η ψυχή τους.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αναφορες πως μετα απο αλλαγη περιβαλλοντος και διακοσμισης τα Julidochromis σπανε το ζευγαρι και πολυ πιθανον να υπαρχουν πολυ δυνατες μαχες...

Έχεις απόλυτο δίκιο για τις αναφορές και τις έχω διαβάσει και εγώ από αρκετές διαφορετικές πηγές.

Παρ' όλα αυτά σε εμένα προσωπικά δεν παρουσιάστηκε κάτι τέτοιο ...

Πρόσφατα έδωσα το 2ο ζευγάρι που βγήκε (τύχη βουνό με 4 στα 5!) από τα 5 νεαρά που ξεκίνησα το ενυδρείο σε ένα φίλο με τελείως διαφορετικό περιβάλλον & aquascape.

Δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα και μάλιστα πριν από λίγες ημέρες είχε και γέννες.

Το ξαναλέω ότι αυτό είναι προσωπική εμπειρία από ένα περιστατικό και δεν ακυρώνει τις αναφορές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά! :glare:

Είμαι πλεόν στην φάση του γεμίσματος... :)

Έχω παρακάτω μία φωτογραφία του στησίματος.

Εννοείται πως δεν έχει ολοκληρωθεί...

Περιμένω σχόλια....

post-14964-1256139935_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω κάποιες διευκρινίσεις...

Στην δεξιά μεριά η άμμος είναι πιο λεπτόκοκκη (λόγω multis)... Είναι και ο χώρος στον οποίο θα μπουν τα κελύφη, τα οποία θα τα έχω έτοιμα αύριο...

Στα δεξιά επίσης σκέφτομαι και ένα φυτό...

Είμαι ακόμα σε σκέψεις αν θα ρίξω λίγη λεπτόκοκκη άμμο στην πλευρά με τις πέτρες...

Για φίλτρο σκέφτομαι ένα εσωτερικό eheim, το 2210 το οποίο έχω στο άλλο μου ενυδρείο (σαν δεύτερο) και έχει ροή 550 λίτρα ανά ώρα...

Αυτά...

Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση...εδώ είμαι... :)

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σε καλο δρομο :)

Προσθεσε κι αλλες πετρες.Επισης θα σου ελεγα να βαλεις ενα μονοχρωμο φοντο.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σε καλο δρομο :)

Προσθεσε κι αλλες πετρες.Επισης θα σου ελεγα να βαλεις ενα μονοχρωμο φοντο.

Βασικά είναι λίγο μεγάλες οι πέτρες... γιαυτο και έβαλα τόσες...

Φαντάσου πως ο χώρος σε μήκος που πιάνουν είναι 45 πόντους...+....

Όσο για το φόντο....ναι.... το δοκίμασα και μονόχρωμο.... αλλά μου φάνηκε ότι"δένει" καλύτερα με τις συγκεκριμένε πέτρες...

Σκέψου πως άλλαξα τις πέτρες που είχα βάλει στην αρχη λόγω του φόντου.... :glare:

Οι αρχικές ήταν στρογγυλές...

Γενικά πειραματίζομαι πριν βάλω νερό....

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σε καλο δρομο αλλα εχεις πολλα περιθωρια βελτιωσης...

Προσπαθησε να φτιαξεις πιο φυσικο το στησιμο των πετρων...

Τα φιλτρα σου νομιζω ειναι κομπλε....

Οσο αναφορα την αμμο πιστευω πως για λιγο καιρο θα ειναι ετσι μιας και τα multies ολη την ωρα θα την ανακατευουν... :thumbup:

Καλη συνεχεια... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

voitheia.bmp

Εγω θα εκανα αυτο που σου δειχνω με τα βελακια.....δηλαδη βαλε την μικρη κατω κολλητα στην αλλη...κ σκεπασε την με την αλλη αριστερα....να χαμηλωνει ομοιομορφα το υψος......

Για δοκιμασε το.....Αλλωστε αυτες οι δυο πετρες ειναι στον αερα....

Link to comment
Share on other sites

voitheia.bmp

Εγω θα εκανα αυτο που σου δειχνω με τα βελακια.....δηλαδη βαλε την μικρη κατω κολλητα στην αλλη...κ σκεπασε την με την αλλη αριστερα....να χαμηλωνει ομοιομορφα το υψος......

Για δοκιμασε το.....Αλλωστε αυτες οι δυο πετρες ειναι στον αερα....

Θα δοκιμάσω να κάνω κάτι τέτοιο αλλά με "συμμάζεμα" των ήδη υπαρχοντων πετρών...

Το λέω αυτό γατί θέλω να αφήσω όσο το δυνατόν περισσότερο χώρο στα δεξιά γιατί όπως είπα θέλω να βάλω κελύφη σαλιγγαριών εκεί... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναδιαμόρφωση του χώρου των πετρών.

Επίσης συμπληρώθηκε και στον χώρο που είναι οι πέτρες λεπτόκοκκη άμμος...

post-14964-1256220174_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα απο πριν...

Προσπαθησε να χρησιμοποιησεις τις πιο τετραγωνες πετρες στην βαση...(Αν και νομιζω πως οι συγκεκριμενες πετρες δεν βοηθανε πολυ....)

Βαλε φαντασια και παιξε οσο μπορεις με τις πετρες....:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε την αφισα!!!!!

Ενα μονοχρωμο χαρτονι καλυτερο θα ειναι :thumbup:

φαγώθηκες.... :bowdown:

θα γίνει και αυτό...

Καλυτερα απο πριν...

Προσπαθησε να χρησιμοποιησεις τις πιο τετραγωνες πετρες στην βαση...(Αν και νομιζω πως οι συγκεκριμενες πετρες δεν βοηθανε πολυ....)

Βαλε φαντασια και παιξε οσο μπορεις με τις πετρες....:thumbup:

οι πιο γερές έχουν μπει στην βάση...και όντως δεν βοηθάνε πολύ...

προς το παρόν θα το αφήσω έτσι (γιατί όντως οι πέτρες αυτές δεν βοηθάνε και τρελά αλλά έχουν φοβερή στατικότητα και "κουμπώνουν" μεταξύ τους...)

σήμερα θα κάνω μια αλλαγή στο άλλο ενυδρείο μου και θα το γεμίσω...

θα βάλω 40% "παλιό" νερό από την αλλαγή και 60% νέο...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με κροκάλες στρρογγυλοποιημένες... αλλά δεν μου άρεσε τόσο και είπα να δοκιμάσω με ψαμμίτη που ταιριάζει με την άμμο...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να βρείς πέτρες σαν αυτές που έχεις αλλά πιο λεπτές σε πάχος.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...