Jump to content

120 λίτρα μεικτά με Cardinal και Neon


Alpha

Recommended Posts

και εμένα μου άρεσε πολύ το setup, πολύ πρωτότυπο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...πραγματι πολυ ομορφο αν και λιτο. :blink:

-Και κατι ακομη ριξε λιγο τις τιμες του νερου σου(ph,kh,gh)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ImaikI pH/kH/gH πέφτουν σιγά-σιγά γιατί και το φίλτρο μου δεν χωράει και πολύ τύρφη :blink:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ φταίω να δώσω στο παιδί καμιά χούφτα κωνικά σαλιγκάρια να βρει την υγειά του με τις σκληρότητες?... :blink: (δες τι εννοώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=229813)

Link to comment
Share on other sites

για να το λέει ο Χρήστος! Βέβαια δεν ξέρω γιατί προτείνει ειδικά τα συγκεκριμένα, δεν εξηγείται στο thread που παρατίθεται. Όμως δεν πάει και πολύς καιρός που ο φίλος nikoloutso βρέθηκε με απίστευτες γέννες apple snails που τα μωρά προκειμένου να χτίσουν το καβούκι τους απορροφούσαν υπερβολικό KH!!

Link to comment
Share on other sites

για να το λέει ο Χρήστος! Βέβαια δεν ξέρω γιατί προτείνει ειδικά τα συγκεκριμένα, δεν εξηγείται στο thread που παρατίθεται. Όμως δεν πάει και πολύς καιρός που ο φίλος nikoloutso βρέθηκε με απίστευτες γέννες apple snails που τα μωρά προκειμένου να χτίσουν το καβούκι τους απορροφούσαν υπερβολικό KH!!

Χαιρομαι που ττο θυμασαι!!!

Απλα θα πω οτι οι σκληροτητες επεφταν κατακορυφα και ειχα φτασει με ph 4.5!!!

Πως συνεβει αυτο??

Μετα απο την ιδεα του vicious τον οποιο ευψχαριστω, μου εδωσε μια χουφτα κονικα σαλιγκαρια.

Σε συνδιασμο με τα καινουργια ξυλα.... επεφταν ι τιμες κατακορυφα!!

Ειχα φτασει να κανω αλλαγες με νερο βρυσης για να παει το ph στο 6-6,5.

Το οποιο ομως σε 4-5 μερες κατεβαινε και επρεπε καθε 4-5 μερες να ριχνω σοδα.

Μετα απο 3 μηνες... ηρθαν και τα 1.000.000 νεογεννητα apple snails και την κατεβασαν κι αλλο!!

Το τροπαριο συνεχιζεται με καθημερινες μετρησεις... προσ το παρον ειναι ολα οκ!!!

Ο Delta σε θεμα μπου ειχα ανοιξει παλαιοτερα ειπε ξεκαθαρα οτι αυτο κανει κακο στα σαλιγκαρια... και ειναι λάθος να τα ταλαιπωρουμε βαζοντας τα να ζουν σε χαμηλο kh....

H απαντηση σε αυτο ειναι οτι εγω το ανεβαζω και εκεινα το ριχνουν!!! :blink:

Καλη επιτυχια φιλε μου σε οτι κανεις!!

Link to comment
Share on other sites

@nikoloutso

φίλε Nikoloutso μου είχε κάνει πολύ εντύπωση τότε!

Τα διαβάζω ΟΛΑ τα threads! Άσχετα αν δεν απαντάω σε όλα! Δεν ξέρεις τι θησαυρούς από μικρά μυστικά και πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ στο az ακόμη και στο πιο απλό thread!

Αν ανησυχείς για τα σαλιγκαράκια σου να κοιτάς για σημάδια στο καβούκι τους. Όταν υπάρχει τόση έλλειψη ανθρακικών αλάτων για να τα ενοχλεί δημιουργούνται ουλές ή προβληματικά σημεία. Κοίτα τις πρώτες εικόνες εδώ: http://www.applesnail.net/content/various/snail_disease.php

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Απλα θα πω οτι οι σκληροτητες επεφταν κατακορυφα και ειχα φτασει με ph 4.5!!!...

Το οποιο 4.5 ουτε αυτο ειναι καλο.

Η φυση εκδικειται ;)

Καντε το με το σωστο τροπο. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μικρο το κακο, τουλαχιστον ειναι συμβατα, εχουμε δει τοσα και τοσα :ninja:

Ισως στο μελλον αποφασισει και κρατησει το ενα απο τα δυο.

Τα neon τα έδωσα τελικά, έμειναν μόνο τα cardinal ανέβηκε και η θερμοκρασία στους 27 και είναι οκ. Τώρα φίλε delta66 ψήνομαι να βάλω και μια ομάδα corys που μου έλεγες, είδα κάτι sterbai και... :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα να περιμένω, αλλά πόσο καιρό λες περίπου? Τώρα το ενυδρείο τρέχει 2 μήνες και κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τα sterbai ειναι "σκληρα" cory και θα αντεξουν και απο τωρα.

Αν βλεπεις το βυθο και καθαριζει ευκολα "απο μονος του" σημαινει οτι εχει πιασει βιολογια :P

Τοτε ειναι στρωμενος και οι ρυποι που μενουν επανω του "εξαφανιζονται" γρηγορα απο πρωτοζωα, σαλιγγαρακια κλπ και δεν μενουν να δημιουργησουν προβλημα στα ψαρια που ζουν πανω στο βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δε θα το έλεγα οτι καθαρίζει εύκολα από μόνος του ακόμα, καλύτερα να το αφήσω για αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ελα μωρε βαλε, βαλε

ΥΓ θα αλλαξουμε τροπαριο τωρα

Εμεις θα παρακαλαμε να βαλετε κι αλλα ψαρια

:P

Κατ' αρχάς ωραίο κι απέριττο Setup :ninja:

κι εμένα μου φαίνονται στραβές οι φτέρες... αλλά θα πάρουν μόνες τους θέση στο φως σιγά σιγά και θα φουντώσουν όταν πιάσουν ρίζα πάνω στα ξύλα.

Συμφωνώ με τον Σπύρο κι επαυξάνω με κοπάδι 40-50 ψαράκια (σταδιακά 5-5 το μήνα) αλλά αυτού το μεγέθους το ενυδρείο θα δείξει χρώμα και σιγά σιγά θα λειτουργεί αυτόνομα ακόμα και χωρίς CO2.

Αν μπουν και 5 cories τότε μέχρι 40 είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ωραίο κι απέριττο Setup :ninja:

κι εμένα μου φαίνονται στραβές οι φτέρες... αλλά θα πάρουν μόνες τους θέση στο φως σιγά σιγά και θα φουντώσουν όταν πιάσουν ρίζα πάνω στα ξύλα.

Συμφωνώ με τον Σπύρο κι επαυξάνω με κοπάδι 40-50 ψαράκια (σταδιακά 5-5 το μήνα) αλλά αυτού το μεγέθους το ενυδρείο θα δείξει χρώμα και σιγά σιγά θα λειτουργεί αυτόνομα ακόμα και χωρίς CO2.

Αν μπουν και 5 cories τότε μέχρι 40 είναι καλά.

Πολλα ψαρια δε λες? :P

Εγω τα cardinal τα υπολογιζω 3-5 λιτρα το ενα (ειναι και μπουχεσες τα δικα μου, 5 εκ)

120 λιτρα εχει ο φιλος ποσα χωρανε?

Καλυτερα δεν ειναι να παρειχε και μερικα λιτρα για μεγαλυτερο κοπαδακι cory απο ειδος μικρου μεγεθους μεχρι 5 εκ (8-10 ατομα 35-40 λιτρα)

Και τα υπολοιπα 80 λιτρα σε 20-25 cardinal?

ΥΓ Επιτελους κατορθωσα να σταματησω να εχω δυο ειδη κοπαδοψαρα στο ενυδρειο μου.

Βρηκα καλο χομπυστα και εδωσα τα Harlequin και ετσι αυξησα το κοπαδι των Cardinal σε 20.

Απιστευτα πιο ομορφο θεαμα και πιο ωραια κινηση στο ενυδρειο.

Που να δεις τι ετοιμαζω σε λιγο καιρο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ Σπύρο μάλλον ταίζεις πολύ.... :P

Σε πολύ παλιό Post δεν το βρίσκω - χάθηκε μάλον με το κρασάρισμα του server - είχα ένα 60 Lt με 30-35 cardinal-neon και 5 cories aenaus και πάρα πολλά φυτά. Δεν λέω ότι είναι ότι καλύτερο για νέο χομπίστα αλλά τότε έψαχνα να βρω τα όρια ισορροπίας για αυτόνομο σύστημα... άσε τρέλες δικές μου.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ωραίο κι απέριττο Setup :P

κι εμένα μου φαίνονται στραβές οι φτέρες... αλλά θα πάρουν μόνες τους θέση στο φως σιγά σιγά και θα φουντώσουν όταν πιάσουν ρίζα πάνω στα ξύλα.

Συμφωνώ με τον Σπύρο κι επαυξάνω με κοπάδι 40-50 ψαράκια (σταδιακά 5-5 το μήνα) αλλά αυτού το μεγέθους το ενυδρείο θα δείξει χρώμα και σιγά σιγά θα λειτουργεί αυτόνομα ακόμα και χωρίς CO2.

Αν μπουν και 5 cories τότε μέχρι 40 είναι καλά.

Ευχαριστώ φίλε, το setup άλλαξε κάπως (θα ανεβάσω φωτό αργότερα) τώρα γιατί είχαν βγάλει αυτή τη 'μούχλα' (σαπροφυτικός μήκυτας) τα ξύλα μου και φοβήθηκα και τα έβγαλα γιατί δεν ήξερα και έβαλα άλλα. Τις φτέρες τις έχω επείτηδες στραβά δεμένες πάνω στα ξύλα, γιατί και ίσιες να τις είχα λόγω μεγέθους θα έβγαιναν απ'έξω. Το CO2 δεν το χρησιμοποιώ, έχω ξεκινίσει και βάζω λίγο excel όμως για λόγους ασφάλειας (μου σάπισαν κάτι φύλλα πρόσφατα), ταίζω περισσότερο και τα NO3 είναι ακόμα στο 0 (μάλλον θα αρχίσω να βάζω και nitrogen). Οσο για τα ψάρια πολλά δεν είναι 40? Αν και έχω 1 fluval205 γεμάτο substratpro.

Link to comment
Share on other sites

Για να στρωσει θελει και να τον αφησει και λιγο ησυχο

διαβασε και αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=16820

Δεν έχω καθαρίσει μέχρι τώρα το βυθό καθόλου (δεν έχω σκούπα βυθού). Είπα ότι μάλλον δεν καθαρίζεται από μόνος του επειδή σε μερικά σημεία έχουν μαζευτεί περιττώματα των ψαριών και λίγο moss που αρχίζει και σαπίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καθαρίσει μέχρι τώρα το βυθό καθόλου (δεν έχω σκούπα βυθού). Είπα ότι μάλλον δεν καθαρίζεται από μόνος του επειδή σε μερικά σημεία έχουν μαζευτεί περιττώματα των ψαριών και λίγο moss που αρχίζει και σαπίζει.

Καλυτερα φροντισε να υπαρχει και εκει κυκλοφορια νερου με γενικη πορεια προς την εισοδο του φιλτρου. :P
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα φροντισε να υπαρχει και εκει κυκλοφορια νερου με γενικη πορεια προς την εισοδο του φιλτρου. :P

Βασικά η είσοδος του φίλτρου βρίσκεται στην αριστερή γωνία, 9εκ πάνω απ'το υπόστρωμα (την έχω τυλίξει με πολύ λεπτό δίχτυ γιατί τράβηξε ψάρι μια φορά) και δίπλα είναι οι ακαθαρσίες, δεν ξερώ γιατί αλλά δεν τις τραβάει τις ακαθαρσίες αυτές η είσοδος του φίλτρου. Υπάρχει καμιά πατέντα να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η είσοδος του φίλτρου βρίσκεται στην αριστερή γωνία, 9εκ πάνω απ'το υπόστρωμα (την έχω τυλίξει με πολύ λεπτό δίχτυ γιατί τράβηξε ψάρι μια φορά) και δίπλα είναι οι ακαθαρσίες, δεν ξερώ γιατί αλλά δεν τις τραβάει τις ακαθαρσίες αυτές η είσοδος του φίλτρου. Υπάρχει καμιά πατέντα να κάνω?

Ή να κατεβασεις αν γινεται πιο χαμηλα την εισοαδο του φιλτρου ή να περιμενεις λιγο καιρο ακομα :P
Link to comment
Share on other sites

Ή να κατεβασεις αν γινεται πιο χαμηλα την εισοαδο του φιλτρου ή να περιμενεις λιγο καιρο ακομα :P

Δυστυχώς η είσοδος του φίλτρου δεν κατεβαίνει άλλο προς το παρών (θα πάρω καινούργια λάστιχα) γιατί τα έχω κόψει πολύ. Αλλά περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...