Jump to content

Γεννες κι εγώ!!


tsoum

Recommended Posts

Χθες το βράδυ γέννησε η γκαπίνα μου! :blink: Γεννησε κατο απο το κερατόφυλλο και ενα άλλο επιφανείας, που φτιάχνουν μια φωλία! Ηταν καμια δεκαρια. Αυτά τα έπιασα με την απόχη και τα έβαλα στην γεννήστα. Καλά έκανα;; Λέω να τα αφήσω καμια βδομάδα μέχρι να μεγαλώσουν ωστε να μην τα τρώνε.

Επίσης σήμερα το πρωί είδα άλλα τόσα μέσα στην "φωλία"!! Δεν τα έβαλα στην γεννήστρα γιατί δεν είχα χρόνο σήμερα το πρωί. Να τα βάλω και αυτά το μεσημέρι; Αν καταφέρω και μεγαλώσω καμια 15-αρια γκαπυ θα'χω να δινω.....!!

Τι τροφή να τους αγοράσω; Έτριψα λίγη και μέχρι να πάρω αεραντλία για να κάνω αρτεμια, λέω να πάρω απο την έτοιμη. Καμια πρόταση;

;):(

Και εκτός απο αυτά είδα μια μικροσκοπική γαρίδα! Πρέπει να γέννησαν και οι Red cherry μου! Λέτ να έγινα όλα αυτά επειδή εβαλα spraybar και οξυγωνόθηκε καλύτερα το νερό; (Προχθές το βράδυ το έκανα, χθες τα είδα)

Link to comment
Share on other sites

Α΄π ότι ξέρω καλό θα ήταν να τα μεταφέρεις σε ένα άλλο ενυδρείο(γεν/τρα ) γιατί οι κλασικές γεννήστρες δεν οξυγονόνονται σωστά με αποτέλεσμα να χάνεις μικρά :blink: .Παλαιότερα νομίζω είχε γίνει ένα θέμα για τις γεννήστρες.Τέλος πάντων να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν Γιώργο, πολύ χάρηκα. Και πρέπει να γεννήθηκαν ταυτόχρονα με τα δικά μου, εμένα μου

ήρθαν μπλακ μόλλυ, καμμιά 25αριά και τα έβαλα μαζί με τα μωρά ξιφοφοράκια που είναι 3 εβδομάδων.

Τώρα θα μου ορμήξουν όλοι, αλλά εγώ τα βάζω λίγο καιρό σε γεννήστρα από τούλι (για να έχει κυκλοφορία)

στην οποία προσθέτω νερό από το ενυδρείο 4-5 φορές την ημέρα (για να έχει καλύτερη κυκλοφορία) και την

τοποθετώ απέναντι από το spraybar και την καθαρίζω κάθε 2-3 μέρες. Είναι λίγο αντισυμβατικό και οι

περισσότεροι απορρίπτουν τις γεννήστρες, αλλά στο δικό μου κοινωνικό που περιμένουν τα μωρά πως και πως

για να φάνε ζωντανή τροφή, καταφέρνω έτσι και μεγαλώνω τα 2/3 κάθε γέννας, ενώ όταν τα άφηνα μέσα,

με πολλά φυτά και μπόλικο κερατόφυλλο, επιζούσαν 1-2 κάθε φορά. Εννοείται πως δεν θα τα αφήσεις στη

γεννήστρα πολύ καιρό κι επίσης εννοείται ότι θα βρεις από τώρα λύση για τον επερχόμενο υπερπληθυσμό.

Από τροφές, εγώ είμαι ενθουσιασμένος με την TetraMin Baby και μετά κανά μήνα δίνω TetraMin Junior,

αλλά πολύ καλές είναι και οι αντίστοιχες τροφές σε σκόνη της Sera, ή και πολύ καλά τριμμένο φυλλαράκι.

Ουφ, τα είπα, τώρα βαράτε με... :blink:

Έγινε επεξεργασία - bokostas
Link to comment
Share on other sites

Μερσι μποκου!

Λέτε όχι στις γεννήστρες ε; χμμμμ... Απλα τό αλλο ενυδρείο (10-15λ) που γράφω είναι πολυ βρώμικο (1 μηνα δεν έχω αλλαξει νερό) και δέν έχω ούτε φίλτρο ούτε θέρμανση.......

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ γέννησε η γκαπίνα μου! :blink: Γεννησε κατο απο το κερατόφυλλο και ενα άλλο επιφανείας, που φτιάχνουν μια φωλία! Ηταν καμια δεκαρια. Αυτά τα έπιασα με την απόχη και τα έβαλα στην γεννήστα. Καλά έκανα;; Λέω να τα αφήσω καμια βδομάδα μέχρι να μεγαλώσουν ωστε να μην τα τρώνε.

κακος που τα εβαλες στην γεννηστρα.

Αφου εχεις κερατοφυλλο αφησε τα εκει και θα επιβιώσουν αρκετα.

Επίσης σήμερα το πρωί είδα άλλα τόσα μέσα στην "φωλία"!! Δεν τα έβαλα στην γεννήστρα γιατί δεν είχα χρόνο σήμερα το πρωί. Να τα βάλω και αυτά το μεσημέρι; Αν καταφέρω και μεγαλώσω καμια 15-αρια γκαπυ θα'χω να δινω.....!!

Τι τροφή να τους αγοράσω; Έτριψα λίγη και μέχρι να πάρω αεραντλία για να κάνω αρτεμια, λέω να πάρω απο την έτοιμη. Καμια πρόταση;

Αν εχεις ορεξη και χρονο να κανεις αρτεμια κανε, αλλιώς πανε σε μια τρωφη για νεογέννητα οπως micropan(Sera) η mikrovit(tropical).

;):(

Και εκτός απο αυτά είδα μια μικροσκοπική γαρίδα! Πρέπει να γέννησαν και οι Red cherry μου! Λέτ να έγινα όλα αυτά επειδή εβαλα spraybar και οξυγωνόθηκε καλύτερα το νερό; (Προχθές το βράδυ το έκανα, χθες τα είδα)

Έγινε επεξεργασία - polidis
Link to comment
Share on other sites

να σου ζησουν!! κι εγω ψηφιζω κερατοφυλλο, πολυ ομως στην επιφανεια και καλη αναταραξη επιφανειας ή αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

και καλη αναταραξη επιφανειας ή αεραντλια.

Γιατί αρτέμια είναι; ;):blink:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αρτέμια είναι; ;):blink:

εσυ βαφτισε το οπως νομιζεις. παντως, εχεις περισσοτερο πλυθησμο και χρειαζεσαι οξυγονο.

Link to comment
Share on other sites

Μη βαζεις τα ψαρια σε γεννηστρα.

Ασε μπολικο κερατοφυλλο στην επιφανεια και αν ειναι δυνατον να υπαρχει στο ενυδρειο moss για να χωνονται τα μικρα.

Ειναι καλυτερη προταση για ολους. :blink:

Link to comment
Share on other sites

εσυ βαφτισε το οπως νομιζεις. παντως, εχεις περισσοτερο πλυθησμο και χρειαζεσαι οξυγονο.

Α κατάλαβα. Έχω spraybar, και νομίζω φτάνει.

Μη βαζεις τα ψαρια σε γεννηστρα.

Ασε μπολικο κερατοφυλλο στην επιφανεια και αν ειναι δυνατον να υπαρχει στο ενυδρειο moss για να χωνονται τα μικρα.

Ειναι καλυτερη προταση για ολους. ;)

Επαναλαμβάνω πως κατα την Δευτέρα-Τριτη θα τα αφήσω. Κερατόφυλλο έχω μέτρια ποσότητα και εχω christmass moss δεμένη σε ένα ξύλο. Αυτά που είναι εκτός γεννήστρας πάνε εξίσου καλα. Τα γκάπυ δεν τα πειράζουν πλεον. Απλα τα κοιτάνε, τα κυνηγάνε ελάχιστα και τα αφήνουν. Ο danio απο την άλλη, ακόμα και αμέσως αφού είχε φάει, και δεν έτρωγε άλλο, κυνηγούσε ένα μικρό για αρκετή ώρα μέχρι που κρύφτηκε πάλι πίσω. Αν ήταν μόνο τα γκάπυ θα τα αφηνα έξω και τα άλλα.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν σημαινει ομως οτι σωζοντας τα απο το στομα των αλλων ψαριων βαζωντας τα σε γεννηστρα , οτι τους κανεις καλο. :blink:

Εκτος αν δεν ξερεις τις συνεπειες της γεννηστρας.

Κανε λιγο αναζητηση για γεννηστρα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και σίγουρος, αλλα μπορώ να φανταστώ: Επειδή δεν έχουν αρκετό χώρο να μεγαλώσουν ελευθερα, δεν αναπτυσσονται σωστά και έχουν προβλήματα στην δομή του σώματος, π.χ. στραβές "πλατες"/ουρές.

Παντως διαπίστωσα έναν καλό τρόπο για να φρεσκάρεις το νερό μέσα στην γεννήστρα. Σηκώνεις την μισή εκτός νερού, ώστε να φύγει το νερό το οποίο ταυτόχρονα παρασέρνει και βρωμιές μαζί του. Μετά την αφήνεις πάλι πίσω, και επαναλαμβάνεις όσες φορές θες. Αυτό το βρήκα σήμερα, όταν, επειδή είχε γύρει προς μια μεριά, την σήκωσα για να έρθει στα ισια και ιδού το αποτέλεσμα. Μια γρήγορη αλλαγή 50% του νερου :blink:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πληροφοριακά. Τα γκάπυ πότε (χοντρικά) αναπτύσσουν χρώματα, και πότε μπορείς να ξεχωρίσεις αρσενικά απο θυληκα; Κανα μήνα, ενάμιση αφού γεννηθούν;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πληροφοριακά. Τα γκάπυ πότε (χοντρικά) αναπτύσσουν χρώματα, και πότε μπορείς να ξεχωρίσεις αρσενικά απο θυληκα; Κανα μήνα, ενάμιση αφού γεννηθούν;

Πιθανόν και νωρίτερα.

Εμένα σε δυο βδομάδες ενα αρσενικό ξεχωρίζει. Γονιπόδιο μάλλον δε θα δεις αλλά από το χρώμα το καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

A ok! Γιατί σου λέω, εμένα έχουν 8 μέρες και δεν υπάρχει καμία διαφορα. Θα ενημερώσω οταν...! Ευχαριστω!

Τροφή έδινες κάτι ιδιαίτερο; Εγώ έχω την TetraMin Baby. (Εχω και αυγά αρτέμιας αλλα δεν έχω αεραντλια) :glare:... Fail.... :)

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Wooooooo! Σημερα το πρωί ενα μικρό είχε δύο μαυρο-καφέ πιτσιλιες πανω στην ουρα!! Woooooo :):glare:

Καλα δεν εγινε και τίποτα θα μου πείτε, αλλα.... :D:D

Link to comment
Share on other sites

Γεννήστρα ούτε για πλάκα. Άστα με μπόλικο κερατόφυλλο και κάνε τάισμα λίγο περισσότερο από το κανονικό. Κάποια θα ζήσουν και κάποια όχι. Κάποια θα τα φάνε τα ενήλικα. Άσε τη φύση να κάνει τη δουλειά της και όλα θα βρουν το δρόμο τους. Εγώ εφαρμόζω αυτή την τακτική χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γεννήστρα ούτε για πλάκα. Άστα με μπόλικο κερατόφυλλο και κάνε τάισμα λίγο περισσότερο από το κανονικό. Κάποια θα ζήσουν και κάποια όχι. Κάποια θα τα φάνε τα ενήλικα. Άσε τη φύση να κάνει τη δουλειά της και όλα θα βρουν το δρόμο τους. Εγώ εφαρμόζω αυτή την τακτική χωρίς πρόβλημα.

ΣΩΣΤΟΟΟΣ :)

Link to comment
Share on other sites

Τα έβγαλα την Κυριακή. Εχω καμια 20αρια μικρά τα οποία δεν κυνηγούντα απο τα μέγαλα = 5+ 20 ακομα ενηλικα γκαπυ. Θα έχω να δίνω.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...