Jump to content

μεσογειακό 450lt


Recommended Posts

Δεν υπάρχουν ειδικά τεστ για μεσογειακό συγκεκριμένα, παντός μια εταιρία που την θεωρώ καλή είναι η Salifert.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχουν ειδικά τεστ για μεσογειακό συγκεκριμένα, παντός μια εταιρία που την θεωρώ καλή είναι η Salifert.

salamander τι να σου πω ρε φιλε bravo το μονο μέλος που ασχολείται και μου δίνει λύσεις στις απορίες μου,, αλλα ρε παιδιά ο κύριοs Νίκος ψάλτης που είναι έχω διάβαση τόσα για τις γνώσεις του σε μεσογειακό αλλα άφαντος από την μέρα που μπήκα!!!

μου φαίνεται ότι το ενυδρείο το μισό θα είναι δικό σου! να μου πεις και από που μπορώ να πάρο τα test, ξέρεις συλλέγω πληροφορίες και site τώρα και μόλις αρχίσω θα τα έχω επιτόπου να κάνω τις αγορές

Έγινε επεξεργασία - Heli-division
Link to comment
Share on other sites

Από οποιαδήποτε σωστό κατάστημα με ενυδρειακά είδη, δεν θες κάτι ιδιαίτερο εξάλλου τα τεστ είναι κάτι συνηθισμένο οπότε θα το βρεις εύκολα.Αν δεν έχεις στην περιοχή σου μπορείς να βρεις κάποιο μαγαζί που να μπορεί να σου στείλει πρώτα από Ελλάδα και μετά εξωτερικό.

Ο κ Νίκος μπορεί να μην έτυχε να μπει στο θέμα,να μην το είδε ή οτιδήποτε άλλο, μην το παίρνεις προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Από οποιαδήποτε σωστό κατάστημα με ενυδρειακά είδη, δεν θες κάτι ιδιαίτερο εξάλλου τα τεστ είναι κάτι συνηθισμένο οπότε θα το βρεις εύκολα.Αν δεν έχεις στην περιοχή σου μπορείς να βρεις κάποιο μαγαζί που να μπορεί να σου στείλει πρώτα από Ελλάδα και μετά εξωτερικό.

Ο κ Νίκος μπορεί να μην έτυχε να μπει στο θέμα,να μην το είδε ή οτιδήποτε άλλο, μην το παίρνεις προσωπικά.

ευχαριστώ για τις πληροφορίες,και σίγουρα όχι δεν κατηγορώ κανέναν, απλά ρώτησα γιατί μου έκανε εντύπωση και σκέφτηκα μήπως λείπει ο άνθρωπος και δεν μπαίνει για κάποιο λόγο στο forum, ούτε προσωπικά το περνώ

απλά έχω διάβαση πολλά για αυτόν τον κύριο!! και θα ήθελα την γνώμη του και τις σύστασης του πάνω στο ενυδρείο μου, και αν όλα αυτά που έχουμε πει ως τώρα είναι σωστά πάνω απ όλα για τα ψαρια. μην τα βάλω μέσα και τα ψοφήσω

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε, σε καλωσορίζω στο forum μας και ιδιαίτερα στην κατηγορία του Μεσογειακού ενυδρείου.

Κατ’ αρχήν θα ήθελα να σου επισημάνω ότι πριν ασχοληθείς, θα πρέπει να κατανοήσεις πλήρως τον τρόπο λειτουργίας ενός φυσικού συστήματος καθώς και τη χρησιμότητα των διάφορων συσκευών που θα απαιτηθούν. Το καλό αποτέλεσμα θα έρθει όταν γνωρίζεις σε κάθε σου βήμα «για ποιο λόγο κάνεις αυτό που κάνεις» και όχι γιατί έτσι σου το είπε κάποιος ειδικός.

Η σωστή επιλογή των φυσικών βιολογικών υλικών, η σωστή τοποθέτησή τους στο ενυδρείο και η σωστή κυκλοφορία νερού, είναι τα σημαντικότερα πράγματα που θα πρέπει να σε απασχολήσουν τώρα, ώστε να είναι λειτουργικά και να αποδώσουν το μέγιστο της βιολογικής τους ικανότητας.

Το μέγεθος του sump είναι σχετικό με τον διαθέσιμο χώρο που διαθέτεις. Όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο. Επίσης η λειτουργία ενός refugium, σε κάποιο χώρο κοντά στο κυρίως ενυδρείο, θα αυξήσει κατά πολύ την βιολογική ικανότητα του φυσικού συστήματος και ο κύκλος του αζώτου μπορεί να ολοκληρωθεί, εφόσον δεν κάνεις υπερβολές με το βιοφορτίο που θα επιλέξεις.

Το ψυκτικό, κρίνεται απαραίτητη συσκευή σε όλα τα τροπικά συστήματα, άρα πολύ περισσότερο στα Μεσογειακά. Δεν αντιλήφθηκα καλά την πατέντα που περιγράφεις με το air condition. (?)

Σου εύχομαι καλή επιτυχία στα σχέδιά σου και είμαστε διαθέσιμοι να συζητήσουμε οποιαδήποτε απορία προκύψει, αφού μελετήσεις και κατανοήσεις πρώτα τις βασικές αρχές του όλου εγχειρήματος.

Η συμβουλή μου, αυτή τη στιγμή είναι να ξεχάσεις προς το παρόν οτιδήποτε έχει σχέση με ψάρια. Αυτά θα σε απασχολήσουν πολύ αργότερα.

Η σειρά προόδου σε γενικές γραμμές είναι η πιο κάτω:

-Σχεδιασμός κυρίως ενυδρείου και βοηθητικών

-Συλλογή φυσικών υλικών και τοποθέτηση

-Εξασφάλιση λειτουργικότητας και βιολογικής απόδοσης, με τη σωστή κυκλοφορία νερού

-Χημική επεξεργασία

-Σταθερότητα παραμέτρων νερού

-Ολοκλήρωση αμμωνιακού κύκλου

- Σταδιακή προσθήκη οργανισμών που ολοκληρώνουν την τροφική αλυσίδα του φυσικού συστήματος

-Και τέλος τα ψάρια

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε, σε καλωσορίζω στο forum μας και ιδιαίτερα στην κατηγορία του Μεσογειακού ενυδρείου.

Κατ’ αρχήν θα ήθελα να σου επισημάνω ότι πριν ασχοληθείς, θα πρέπει να κατανοήσεις πλήρως τον τρόπο λειτουργίας ενός φυσικού συστήματος καθώς και τη χρησιμότητα των διάφορων συσκευών που θα απαιτηθούν. Το καλό αποτέλεσμα θα έρθει όταν γνωρίζεις σε κάθε σου βήμα «για ποιο λόγο κάνεις αυτό που κάνεις» και όχι γιατί έτσι σου το είπε κάποιος ειδικός.

Η σωστή επιλογή των φυσικών βιολογικών υλικών, η σωστή τοποθέτησή τους στο ενυδρείο και η σωστή κυκλοφορία νερού, είναι τα σημαντικότερα πράγματα που θα πρέπει να σε απασχολήσουν τώρα, ώστε να είναι λειτουργικά και να αποδώσουν το μέγιστο της βιολογικής τους ικανότητας.

Το μέγεθος του sump είναι σχετικό με τον διαθέσιμο χώρο που διαθέτεις. Όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο. Επίσης η λειτουργία ενός refugium, σε κάποιο χώρο κοντά στο κυρίως ενυδρείο, θα αυξήσει κατά πολύ την βιολογική ικανότητα του φυσικού συστήματος και ο κύκλος του αζώτου μπορεί να ολοκληρωθεί, εφόσον δεν κάνεις υπερβολές με το βιοφορτίο που θα επιλέξεις.

Το ψυκτικό, κρίνεται απαραίτητη συσκευή σε όλα τα τροπικά συστήματα, άρα πολύ περισσότερο στα Μεσογειακά. Δεν αντιλήφθηκα καλά την πατέντα που περιγράφεις με το air condition. (?)

Σου εύχομαι καλή επιτυχία στα σχέδιά σου και είμαστε διαθέσιμοι να συζητήσουμε οποιαδήποτε απορία προκύψει, αφού μελετήσεις και κατανοήσεις πρώτα τις βασικές αρχές του όλου εγχειρήματος.

Η συμβουλή μου, αυτή τη στιγμή είναι να ξεχάσεις προς το παρόν οτιδήποτε έχει σχέση με ψάρια. Αυτά θα σε απασχολήσουν πολύ αργότερα.

Η σειρά προόδου σε γενικές γραμμές είναι η πιο κάτω:

-Σχεδιασμός κυρίως ενυδρείου και βοηθητικών

-Συλλογή φυσικών υλικών και τοποθέτηση

-Εξασφάλιση λειτουργικότητας και βιολογικής απόδοσης, με τη σωστή κυκλοφορία νερού

-Χημική επεξεργασία

-Σταθερότητα παραμέτρων νερού

-Ολοκλήρωση αμμωνιακού κύκλου

- Σταδιακή προσθήκη οργανισμών που ολοκληρώνουν την τροφική αλυσίδα του φυσικού συστήματος

-Και τέλος τα ψάρια

Καλή συνέχεια

:):glare::D

Κάτι που θα θελα να προισθέσω είναι η "πηγή" νερού που θα χρησιμοποιησεις είτε για το γεμισμα αλλα και τις αλλαγές νερου!

Ειναι σημαντικό να επιλέξει σωστή τοποθεσία για την αντλιση του νερού. Το γενικό σκεπτικο είναι το εξης:

Μακριά απο λιμάνια, παράκτιες βιομηχανικές μονάδες, ιχθυοκαλλιεργειες, εκβολες ποταμών και γενικά οτιδήποτε ρυπογόνο.

Η ποιότητα του νερού σου είναι το σημαντικότερο!

Βγες μια βολτα και παρε απο καποια σημεια και μετρα!

Κανε μια προχειρη αναλυση με τα test σου...

Καλη συνεχεια!

Έγινε επεξεργασία - Mitrizakis Nikos
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας και ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! αυτό το post του κυριου ψάλτη το περίμενα μέρες και όπως το φανταζόμουν είναι γεμάτο από γνώσεις που θα με βοηθήσουν για ένα καλο ξεκίνημα,κάπως έτσι είχα φανταστεί την σειρά από τα κείμενα σας.Δηλαδή αφού τα φτιάξω και το τρέξω για κάνα 2 μηνώ και βάζοντας μέσα μικροψαρά αφρόψαρα και δω πως τα πάνε καλά, να βάλω και τα 2 αγαπημένα μου ένα ροφό και μια στείρα,όσον αφορά το νερό είχα σκεφτεί να πάρο από το ενυδρείο τις Σύρου, που είναι απόσταση 2 λεπτά από το σπίτι μου.Την ίδια απόσταση έχει και η παραλια έχει ένα ανοιχτό φυσικό λιμάνι και τα νερά αλλάζουν συνεχώς.Πήγα εχθές στο ενυδρείο για να μάθω τι μετρήσεις έχουν σε αλατότητα ph kh ca όμως ένα παλικάρι μου είπε ότι δεν κάνουν μετρήσεις για αντλούν νερό 24 ώρες το 24ορώ.αυτό δεν ξέρω κατά ποσο στέκι, δηλαδή να μην μετράνε το νερό όπου ζουν τα ψαρια,οποτε και το νερό μου θα το μαζέψω από την θάλασσα και διπλα σε βράχια σύντομα θα βάλω και φωτό.

Μφχ Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites

κάπως έτσι το έχω σκεφτεί και όπως έχω καταλάβει τις μέρες που είμαι στο forum

post-15702-1255528825_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλήφθηκα καλά την πατέντα που περιγράφεις με το air condition. (?)

Καλή συνέχεια

όπως είναι γνωστό σε πολλούς το air condition δουλεύει με freon το εξωτερικό είναι το ψυκτικό μηχάνημα και ο κυκλοφορητής του freon,,στο εσωτερικό έχουμε τα ψυγεία και τον ανεμιστήρα που σπρώχνει τον κρύο αέρα μέσα στο σπίτι,,κολλώντας 2 vanes και 2 taf συνδέσμους χαλκοσωλήνα θα δίνουμε εντολή στο εξωτερικό να δουλέψει αλλα αφού έχουμε κλίση τις vanes για το εσωτερικό δεν θα ψυχή το δωμάτιο απλά θα κυκλοφορεί το κρύο freon στους σωλήνες.αν συνεχίσω την πορεία τις σωλήνας από το εξωτερικό μέσα στο sump και πάλι πίσω στην επιστροφή του εξωτερικού θα μου ψυχή το νερό μέσα στο sump...

όμως μονο με αυτό θα έχουμε πολύ κρύο μιας και ο "θερμοστατιος" βρίσκετε στο εσωτερικό μηχάνημα του σπιτιού παίρνουμε έναν θερμοστάτη και τον ενώνουμε στο εξωτερικό,,έχει ένα κουτάκι που ενώνουμε και τα καλώδια του εσωτερικού βουτάμε το θερμοστάτη μέσα στο sump και μόλις πάει στην θερμοκρασία που θέλουμε αυτό θα σταματήσει..

τώρα αν όλα αυτά που έχω σκεφτεί είναι μπούρδες μπορεί κάποιος που είναι το επάγγελμα του, να μας το πει χωρίς παρεξήγηση εγώ! απλά μια σκέψη έκανα

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές το σχέδιο είναι αρκετά καλό.

Στο πρώτο διαμέρισμα του sump θα ήταν καλύτερα να υπήρχε κάλτσα για μηχανική φίλτρανση ή μπαμπάκι ενυδρειακό. Ακολουθεί το διαμέρισμα του skimmer το οποίο αποβάλει στο διαμέρισμα του χημικού φίλτρου, όπου υπάρχει ο ενεργός άνθρακας και το αντι-φώσφορο.

Θα προστεθούν και οι κυκλοφορητές σε στρατηγικές θέσεις, τόσο στο κυρίως ενυδρείο, όσο και στο refugium.

Όσον αφορά τις πατέντες με το κλιματιστικό του σπιτιού, νομίζω πως όπως τις περιγράφεις, είναι εντελώς θεωρητικές. Θα πρέπει να συμβουλευτείς ψυκτικό μηχανολόγο για να βεβαιωθείς ότι η απόδοση της ψύξης θα ισοδυναμεί με την παραγωγή της εξωτερικής μονάδας, διαφορετικά ο συμπιεστής θα καεί.

Το βασικότερο όμως είναι ότι οι σωληνώσεις που θα έρχονται σε επαφή με το νερό, θα πρέπει να είναι από τιτάνιο. Πως όμως θα γίνουν οι κολλήσεις του τιτάνιου με το χαλκό???

Αν τελικά τα καταφέρεις νομίζω ότι το κόστος της μετατροπής θα είναι κατά πολύ περισσότερο από την αγορά ενός εξειδικευμένου ενυδρειακού ψυκτικού.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές το σχέδιο είναι αρκετά καλό.

Στο πρώτο διαμέρισμα του sump θα ήταν καλύτερα να υπήρχε κάλτσα για μηχανική φίλτρανση ή μπαμπάκι ενυδρειακό. Ακολουθεί το διαμέρισμα του skimmer το οποίο αποβάλει στο διαμέρισμα του χημικού φίλτρου, όπου υπάρχει ο ενεργός άνθρακας και το αντι-φώσφορο.

Θα προστεθούν και οι κυκλοφορητές σε στρατηγικές θέσεις, τόσο στο κυρίως ενυδρείο, όσο και στο refugium.

Όσον αφορά τις πατέντες με το κλιματιστικό του σπιτιού, νομίζω πως όπως τις περιγράφεις, είναι εντελώς θεωρητικές. Θα πρέπει να συμβουλευτείς ψυκτικό μηχανολόγο για να βεβαιωθείς ότι η απόδοση της ψύξης θα ισοδυναμεί με την παραγωγή της εξωτερικής μονάδας, διαφορετικά ο συμπιεστής θα καεί.

Το βασικότερο όμως είναι ότι οι σωληνώσεις που θα έρχονται σε επαφή με το νερό, θα πρέπει να είναι από τιτάνιο. Πως όμως θα γίνουν οι κολλήσεις του τιτάνιου με το χαλκό???

Αν τελικά τα καταφέρεις νομίζω ότι το κόστος της μετατροπής θα είναι κατά πολύ περισσότερο από την αγορά ενός εξειδικευμένου ενυδρειακού ψυκτικού.

Καλή συνέχεια

στο πρώτο διαμέρισμα καλτσα έχω σχεδίαση, η δεν την είδες, η άλλο θες να πεις και άλλο κατάλαβα,,

κυκλοφορητές υπολογίζω 4 tunze "νανοστρεαμ" στο κύριος !και για το refugium 2 sun sun αντιστοιχούν se κοραλία αλλα κινεζικούς..όσο για την πατέντα πρώτα θα το μελετήσω με ένα φίλο ψυκτικό επαγγελματία και μετά θα πράξω, ο σκοπός είναι να πέσουμε σε κόστος από αυτά του chiller και σε κατανάλωση ρεύματος.

σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις υποδείξεις σας με βοηθούν πολλοί

και κάτι άλλο την αντιστροφη όσμωση που την βάζο?

Έγινε επεξεργασία - Heli-division
Link to comment
Share on other sites

τη εννοείς που τη βάζεις? στη βρύση τη βάζεις και από εκεί θα παίρνεις το νερό σου.

Link to comment
Share on other sites

τη εννοείς που τη βάζεις? στη βρύση τη βάζεις και από εκεί θα παίρνεις το νερό σου.

a! δεν μπαίνει απαραίτητα στο ενυδρείο? κοντά ούτε είναι συνδεδεμένο με το sump συνεχώς απλά αναπληρώνω νερό οποτε χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι απαραίτητο να είναι κοντά στο ενυδρείο αν και για δικιά σου ευκολία καλό θα ήταν.Επίσης καλό θα ήταν στο σύστημα να υπάρχει αυτόματη αναπλήρωση νερού γιατί δεν μπορεί να είσαι συνέχεια από πάνω και να προσθέτεις νερό.

Link to comment
Share on other sites

ok αλλα πως γινετε αφτο ? θα το ηθελα

Link to comment
Share on other sites

http://www.tunze.com/index.php?id=149&...=-infoxunter036

Δεν θα σε συμβούλευα να παρεις νερό απο το ενυδρείο που λες εκτός αν βεβαιωθεις για την πηγή του νερού τους και σιγουρευτείς ότι θα σου δώσουν απ`ευθείας απο την παροχή

Έγινε επεξεργασία - Mitrizakis Nikos
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ νίκο για το link,,υπάρχει κάπου ελλάδα αυτό ξέρεις κάποιο μαγαζί που το φέρνει?

όσο για το νερό από την στιγμή που ζει ένας ροφός σε εκείνο το ενυδρείο γιατί να κάνει κακό στο δικό μου ενυδρείο??

έχω αποφασίσει να πάρο δικό μου νερό από την θάλασσα

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ νίκο για το link,,υπάρχει κάπου ελλάδα αυτό ξέρεις κάποιο μαγαζί που το φέρνει?

όσο για το νερό από την στιγμή που ζει ένας ροφός σε εκείνο το ενυδρείο γιατί να κάνει κακό στο δικό μου ενυδρείο??

έχω αποφασίσει να πάρο δικό μου νερό από την θάλασσα

Μπορείς να κάνεις αναζήτηση στην κατηγορία των καταστημάτων μας όπου θα βρεις τα προιόντα που σε ενδιαφέρουν.

Η αυτόματη αναπλήρωση θεωρώ ότι δεν είναι απαραίτητη αυτή τη στιγμή. Μπορείς να την κάνεις μόνος σου συπληρώνοντας με νερό όσμωσης που θα αποθηκεύεις. Αργότερα βλέπεις.

Ο Νίκος εννοεί ότι το νερό που αποβάλει το ενυδρείο, είναι ακατάλληλο για να το χρησιμοποιήσεις στο δικό σου. Μπορείς να πάρεις μόνο από την παροχή που έχουν για να το γεμίζουν.

Link to comment
Share on other sites

μα ναι δεν είπα εγώ να πάρο αυτό που αποβάλει! αλλα μέσα από το ενυδρείο του ροφού ας πούμε να παο με τους κουβάδες και να πάρο! το σπίτι είναι παρα πολύ κόντς στο ενυδρείο με το αμάξι θα κάνω ούτε 1 λεπτό..αλλα και πάλι η θάλασσα είναι το ίδιο με το ενυδρείο, θα ήθελα έτσι από περιέργεια να κάνω μια μέτρηση στο νερό του ενυδρείου δεν μπορεί να μην βάζουν τίποτα :)

η κοραλία 1 θα είναι ok για refugium ??

Έγινε επεξεργασία - Heli-division
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν εκτός από αυτό που αναφέρεις, ότι δηλαδή θα πρέπει να πάρεις νερό απο την ΠΑΡΟΧΗ όχι μέσα απο το ενυδρείο, φρόντισε να μάθεις αν το νερό τους είναι απο γεώτρηση ή απο θάλασσα και αν τραβάνε θαλασσα από πόσα μέτρα.

Αυτό που αναφέρεις για το ότι ζει εκει άρα θα ζει και σε σενα...ειναι λάθος. Εκει μιλάμε για ένα ανοιχτό μαλλον κυκλωμα και στο σπίτι σου για ένα κλειστό. ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά....

Επίσης οι όγκοι του νερού διαφέρουν παρα πολύ....

Δεν ειναι καλή ιδέα να πάρει μόνος σου νερό...

Απο που θα πάρεις?

Ποσο βαθος?

Τι φυσικοχημικές παραμέτρους έχει το νερο?

το χεις μετρήσει?

Διακρίνω μια επιπολεότητα και βιαστηκές αποφάσεις που νομιζω δεν θα σου βγουν σε καλο.

Ψάξε, μαθε και έχε υπομονή για να έχεις και επιτυχία...

Link to comment
Share on other sites

Διακρίνω μια επιπολεότητα και βιαστηκές αποφάσεις που νομιζω δεν θα σου βγουν σε καλο.

την βιασύνη που την είδες ούτε τα τζαμια δεν έχω κόψη ακόμα!!και δεν καίγομαι να το κάνω αύριο!!

επίσης το ενυδρείο αντλεί νερό από την θάλασσα 24/24ορο μετρήσεις είπα πως θέλω να παο να κάνω!!

όσο για το από που θα πάρο νερό έχω διάβαση ότι πρέπει να είναι μακριά από βιομηχανικές ζώνες και εργοστάσια και αλλα τέτοια και από βάθος 2 μετρα

αν λέω κάτι λάθος περιμένω διόρθωση,, εδώ που μένω στο κινεί Σύρου έινια καθαρή παραλια και ανοιχτή στο πέλαγος.

Μ Φ Χ

Έγινε επεξεργασία - Heli-division
Link to comment
Share on other sites

κύριε νίκο μπορείτε η μου πείτε με την σειρά τι να βάλω στο sump??για να έχω την καλύτερο φιλτράρισμα??

Link to comment
Share on other sites

έκανα ένα σχέδιο για το sump!!φαντάζομαι refugium λέγεται το διαμέρισμα με το βράχο και την άμμο?? μήπως να άλλαζα το δωμάτιο του skimmer με αυτό του άνθρακα ?

post-15702-1255698730_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πως έχεις κάνει το σχέδιο αυτό το πιο σωστό είναι 3μετά 2 μετά 1 και μετά 4,5.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή το πρώτο διαμέρισμα θα είναι skimmer και το 3 η κάλτσες με άνθρακα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...