Jump to content

ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΝΟΣ ROOKIE


Recommended Posts

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...!!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ....ΦΑΓΑΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...!!!

ΛΟΙΠΟΝ....!OΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ POST,EIMAI KATOXOΣ ΕΝΟΣ JEWEL RIO 125lt 81x36x50.

ΣΤΗΝ 5η ΜΕΡΑ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΕΞΗΣ

PH=7.5

GH=10

KH=7

NH4NH3=0

NO2= <0.3mg /lit

NO3=0

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ..?ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΒΓΑΖΑΝ ΤΑ ΤΕΣΤ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ...

ΤΑ ΤΕΣΤ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ TETRA.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ,ΑΠΟ ΤΟ PETSHOP ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΑΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΣΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΚΑΙ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΨΑΡΙ.ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ.ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗ,ΠΟΣΟ ΤΙΣ ΕΚΑΤΟ ΝΕΡΟΥ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ?

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ CARDINALS ΚΑΙ HEMIGRAMMUS BLEHERI(ΡΟΔΟΣΤΟΜΟΥΣ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΙΜΕΣ ΜΠΟΡΩ....!!!ΣΩΣΤΑ..?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΨΑΡΑΚΙΑ..?

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΟΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ...!!

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...!!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ....ΦΑΓΑΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...!!!

Αληθώς ο κύριος !!! .Αν φάγαμε λέει.... :) 

ΛΟΙΠΟΝ....!OΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ POST,EIMAI KATOXOΣ ΕΝΟΣ JEWEL RIO 125lt 81x36x50.

Να το χαίρεσαι και του χρόνου με αλλά 2 μεγαλύτερα.

ΣΤΗΝ 5η ΜΕΡΑ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΕΞΗΣ

PH=7.5

GH=10

KH=7

NH4NH3=0

NO2= <0.3mg /lit

NO3=0

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ..?ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΒΓΑΖΑΝ ΤΑ ΤΕΣΤ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ...

ΤΑ ΤΕΣΤ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ TETRA.

Σωστά μετράνε τα τεστ σου.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ,ΑΠΟ ΤΟ PETSHOP ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΑΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΣΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ

Καλά σου είπανε.

ΚΑΙ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΨΑΡΙ.

Δεν θα το πρότεινα.

ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ.

Που το διάβασες αυτό ;

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗ,ΠΟΣΟ ΤΙΣ ΕΚΑΤΟ ΝΕΡΟΥ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ?

Μέχρι να στρώσει δεν αλλάζεις τίποτα. Όταν στρώσει αλλάζεις το 70 με 80% για να πέσουν τα νιτρικά.

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ CARDINALS ΚΑΙ HEMIGRAMMUS BLEHERI(ΡΟΔΟΣΤΟΜΟΥΣ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΙΜΕΣ ΜΠΟΡΩ....!!!ΣΩΣΤΑ..?

Σωστότατα. Δεν μπορείς να βάλεις ακόμα ψαράκια! Μόλις η αμμωνία και τα Νιτρώδη δείξουν και τα 2 μηδέν τότε θα μπορέσεις.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΨΑΡΑΚΙΑ..?

Υπάρχει.. Απλά κάνε υπομονή να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΟΣ...

ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ

ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ...!!

Και έτσι θα γίνει.

20008[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Φιλε R.G., πιστευω οτι πιο λεπτομερη και αναλυτικη απαντηση, ουτε εσυ την περιμενες!!!!!! :):D:lol:

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΑΚΑΘΕΚΤΟΣ ΜΕ ΝΕΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ..... :)

ΣΤΟ ΠΕΤ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΒΑΚΤΗΡΙΑ,ΤΥΡΦΗ,ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...ΝΟΜΙΖΩ ΛΕΕΙ ΑΝΤΙΣΤΡΕΣ....!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΚΑΙ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ?

ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ...!ΤΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΡΙΧΝΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ?

ΤΕΛΟΣ,ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ Η' ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ,ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΥΠΟΜΟΝΗ?

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΜΕ ΝΕΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ..... :D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη.

Ξέχνα τα βακτηρήδια και τα διάφορα ζουμιά και κάνε το στρώσιμο με αμμωνία.

Θα αργίσει λίγο παραπάνω αλλά θα το ευχαριστηθείς πίστεψε με.

Αντιχλώριο δεν θές ούτε και τύρφη. Και γιατί στην δώσανε δε κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΘΥΜΑ ΤΩΝ PETSHOPS.. :lol: ANYWAY....

ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΛΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ Ε...? :D

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ... :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Τα "ζουμια" με τα βακτήρια δουλεύουν μια χαρά. Απλά πρέπει για καμιά 10αρία μέρες να ρίχνεις καθημερινά και από την 14-15 μέρα να βάλεις τα ψάρια. Φυσικά πάντα παρακολουθούμε με μετρήσεις και μόνο όταν έχουμε τις σωστές τιμές βάζουμε τα ψαράκια μας.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΘΥΜΑ ΤΩΝ PETSHOPS.. :lol: ANYWAY....

Δεν το σχολιάζω καθόλου αυτό γιατί θα χουμε προβλήματα αν το κάνω.

ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΛΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ Ε...? :D

Όχι γιατι να αρχίσεις απο την αρχή, προχώρας κανονικά μην απογοητεύεσαι.

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ... :)

Δεν κάνει τίποτα!

20065[/snapback]

Παιδιά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Τα "ζουμια" με τα βακτήρια δουλεύουν μια χαρά.

Δεν είπα πως δε δουλεύουν Γιάννη. Απλά εγω προσωπικά δεν τα προτιμώ.

Φυσικά πάντα παρακολουθούμε με μετρήσεις και μόνο όταν έχουμε τις σωστές τιμές βάζουμε τα ψαράκια μας.

Έτσι ακριβώς!

20066[/snapback]

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ...!!!

ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ.....ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΝΑ ΡΙΞΩ Η' ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...?

ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ο πλέον ειδικός, νομίζω το αντιχλώριο δε χρειάζεται εφόσον δεν υπάρχουν ακόμα ψάρια. Θα χρειαστεί αργότερα στις αλλαγές νερού, εκτός εάν αφήνεις πρώτα το νερό σε δοχείο για 24 ώρες ώστε να αποχλωριωθεί μόνο του. Νομίζω επίσης ότι ακόμα και σε αλλαγές νερού χωρίς να υπάρχουν ψάρια, θα πρέπει να είναι αποχλωριωμένο το νερό για να μην βλάψει τα βακτήρια...

Όσο για τα βακτήρια, το συγκεκριμένο που έβαζα έλεγε στις οδηγίες ότι πρέπει να μπαίνει συγκεκριμένη ποσότητα κάθε 7 ημέρες. Προφανώς εξαρτάται από τη μάρκα;

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου το stress zyme (ετσι νομιζω λεγετε) καθε 7 μερες λεει στην αρχη για το στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε γεια χαρα και παλι!Το αντιχλωριο το προσθετεις στο νερο που κανεις αλλαγη στο ενυδρειο σου.Προφανως, εσυ δεν το χρειαζεσαι ακομα.Οταν, λοιπον, ξεκινησεις και κανεις αλλαγες νερου, πριν βαλεις το φρεσκο νερο στο ενυδρειο προσθετεις αντιχλωριο στην ποσοτητα που αναφερεται στην ετικετα του.Αυτο θα το κανεις παντα, σε καθε αλλαγη νερου. :) Οι μετρησεις που κανεις τι σου δειχνουν?

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΙΔΙΕΣ,ΦΙΛΕ ΖΑΚ.ΔΗΛΑΔΗ...

PH=7.5

GH=10

KH=7

NH4NH3=0

NO2= <0.3mg /lit

NO3=0

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ...!ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ?

Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστ μετρας?Στικ ή υγρα?Αληθεια ποσο καιρο εισαι στη διαδικασια στρωσιματως?Παντως μη στεναχωριεσαι αποικιες εχουν δημιουργηθει στο ενυδρειο σου, οποτε λιγη υπομονη ακομα και θα ολοκληρωθει ο κυκλος...Τι ψαρακια σκεφτεσαι να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!Sorry, τωρα ξαναδιαβασα οτι αναφερεις πιο πανω για τα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλώριο να το χρησημοποιήσης.

Η δουλειά του δέν είναι μόνο η αποχλωρίωση.

Αν διαβάσεις την ετικέτα κάνει και άλλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...!!! :)

Ph,Gh,NH3/4 XΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΥΓΡΑ TESTS.ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ 7-8 ΗΜΕΡΑ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ,ΦΙΛΕ ΖΑΚ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΣΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΟΥ.ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΕST?

XΡHΣIMOΠOIΩ AYTA THΣ ΤΕΤRA.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ,ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...!!!ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ Ph και Gh ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΨΑΡΑΚΙΑ....!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ PH=7.5 μετράω, και μάλιστα αρχικά ήταν 8, αλλά τόλμησα να βάλω 7 Cardinals. Αν κι έχασα ένα στην αρχή για λόγο που δεν έχω καταλάβει ακόμη, τα υπόλοιπα δε δείχνουν να έχουν πρόβλημα.

Λίγο μετά το άναμμα του φωτός μάλιστα, παίρνουν ένα υπέροχο βαθύ μπλε ελεκτρίκ φωσφορίζον χρώμα μαζί με πορφυρό κόκκινο! Είναι απόλαυση! :)

Link to comment
Share on other sites

AΝΤΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕΡΙΚΑ...!!!

ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ...ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΜΗΝΟΨΑΡΑ....!ΣΤΑ ΛΥΤΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ(125) ΠΟΣΑ ΨΑΡΙΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΒΑΛΩ?

Έγινε επεξεργασία - R.G.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν κατάλαβα εγώ, είναι τι χρησιμοποιείς ως "πηγή" αμμωνίας για να ξεκινήσει ο κύκλος. Εγώ πάντώς πριν 5 μήνες που έστρωσα το δικό μου χρησιμοποίησα υγρη αμμωνία και το στρωσιμο κράτησε ακριβως 13 μέρες :)

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΙΧΝΩ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ....!!!

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΜΕΘΟΔΟ,Ε....? :)

ΧΘΕΣ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ Ph ΑΠΟ 7,5 ΣΕ 8 ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ 10 ΣΕ 7.ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ...?

ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΡΕΜΕΙΝΑΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!Απ' οτι βλεπω η αμμωνια εχει μηδενιστει, οποτε μηδενιζομενο και το ΝΟ2 η διαδικασια του στρωσιματως θα εχει ολοκληρωθει.Δεν βλεπω γιατι ανησυχεις???Και εγω μονο βακτηριδια εριχνα και σε 2 εβδομαδες ολα ηταν ΟΚ!Τωρα το ΡΗ γιατι ανεβηκε απο 7,5 σε 8 μεσα σε δυο μερες, δεν το ξερω.Δυο υποθεσεις κανω

-Εχεις καποιο υλικο που ανεβαζει αργα, αλλα σταθερα το ΡΗ (ασβεστολιθικη πετρα-χαλικι)

-Οι μετρησεις σου να μην ειναι απολυτα ακριβεις...

Τι μετρησεις εχεις στο νερο της βρυσης?Προσθεσες καποιο διακοσμιτικο αυτες τις μερες?

Link to comment
Share on other sites

Να μην αλλάξεις μέθοδο να παραμείνεις όπως είσαι .

Πας καλά υπομονή λίγο ακόμα .

Το ερώτημα για το Ρ.Η. μπορείς να ψάξεις εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=42

αν θέλεις υπεύθυνη απάντηση .

Εμπειρικά όμως σου λέω ότι τις περισσότερες φορές αυτό συμβαίνει .

Το θεωρώ φυσιολογικό όπως φυσιολογικό θεωρώ μετά από πολύ καιρό αν έχεις φορτωμένα φίλτρα το Ρ.Η. να πέφτει από μόνο του .

Για τη σκληρότητα δεν ξέρω αλλά ξέρεις εσύ που θα κάνεις το ερώτημα.

Υ.Γ.Αν θέλεις μόνο γράφε με μικρά γιατί είναι σαν να φωνάζεις .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου R.G. , οι μετρήσεις που κάνεις είναι απόλυτα λογικές εάν μέσα στο ενυδρείο σου δεν υπάρχει πηγή αμμωνίας. Για να ξεκινήσει το στρώσιμο του ενυδρείου σου θα πρέπει πρώτα να μπει στο ενυδρείο σου με κάποιο τρόπο αμμωνία και να δημιουργηθούν βακτηρίδια (Nitrosomonas) που θα την διασπούν σε νιτρώδες NO2. Σε αυτή την φάση θα δεις την τιμή του NO2 να μεγαλώνει. Κάποια στιγμή θα δημιουργηθούν βακτηρίδια (Nitrobacter) που θα διασπούν τα νιτρώδη σε νιτρικό άλας (NO3). Αυτό θα το καταλάβεις όταν η τιμή που μετράς με το test για NO3 ανεβαίνει (Παράλληλα η τιμή του NO2 θα πέφτει). Στο τέλος του στρωσίματος θα πρέπει να έχεις μηδενικές τιμές στα NH3/NH4 και NO2 και μεγάλη τιμή NO3. Τότε θα κάνεις αλλαγή νερού και θα βάλεις σιγά σιγά τα ψάρια που θες. Παρακαλώ οι εμπειρότεροι διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς Ξέχασε το δεν παρατήρησα την δεύτερη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...