Jump to content

Απορία για Eheim 2010


ERMIS

Recommended Posts

Πηρα το παραπάνω εσωτερικό φίλτρο και το έβαλα στο μιρκό ενυδρείο μου 60λίτρα. Το φίλτρο έχει μόνο σφουγγάρι. Πρέπει να βάλω και μακαρόνι μέσα ή κάτι άλλο? Να του κάνω καμια μετατροπή.?

Γενικά "απογοητεύτηκα" που δε δέχεται βιολογικό υλικό (ενώ σε όγκο σα φίλτρο είναι μεγάλο), ενώ κάτι κινέζικα έχουν και μακαρόνι...

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις και βιολογικο υλικο αλλα μονο μεσα σε δυχτακι και με μεγαλη προσοχη να μην το μασησει η φτερωτη. εγω το ειχα κανει και δουλευε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή λύση. Το παραπάνω φίλτρο δεν είναι καλό?? Για κάποιο λόγο δε θέλανε να μου το πουλήσουν κανένα εσωτερικό φιλτράκι...και προωθούσαν εξωτερικό. Οκ καλό το εξωτερικό, αλλά για πολύ μεγαλύτερα ενυδρεία... Οπότε επέμενα και πήρα αυτό που κάνει για τα 2πλάσια λίτρα μου.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να εχεις προβλημα. εγω το ειχα σε 120 λιτρα και πηγαινε μια χαρα . αφου το πηρες τωρα. εχει δουλεψει ή ειναι ακομη στη συσκευασια του?

για βιολογικο σου προτεινω siporax mini. μπορεις να κοψεις το σφουγγαρι λιγο παραπανω απο το σημειο που τελειωνει η τρυπα του, να το βαλεις μεσα και απο επανω σιποραξ μινι. με αυτο τον τροπο θα κραταει τη μπιχλα το σφουγγαρι και θα διατηρει το βιολογικο υλικο καπως ποιο καθαρο. δεν θυμαμαι ομως, μεχρι ποιο σημειο (υψος) φτανει η τρυπα του σφουγγαριου και αν σου αφηνει χωρο να βαλεις το σιποραξ με αυτο τον τροπο.

εχεις ψαρια μεσα τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Ναί δουλεύει μια χαρά! Μάλιστα είδα τεράστια διαφορά και πεντακάθαρο νερο απο το προηγούμενο που ήταν και βιολογικο. Προφανώς αυτό φιλτράρει περισσότερα λίτρα! Το έβαλα αφού πρόσθεσα λίγη "μπιχλα" στο φίλτρο απτο παλιο οπότε έστρωσε. Βιολογικό δε ξέρω αν είναι απαραίτητο, μετά απο τα αποτελέσματα που είδα.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα. κανε εσυ μετρησεις τακτικα και για μεγαλο διαστημα. αν δεις οτι κατι παει στραβα βαλε και βιολογικο. δεν νομιζω να εχεις προβλημα, γιατι εχεις μεγαλη ροη και σεβαστο χωρο υλικου. το φιλτρακι οντως ειναι αψογο!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να εχεις προβλημα. εγω το ειχα σε 120 λιτρα και πηγαινε μια χαρα . αφου το πηρες τωρα. εχει δουλεψει ή ειναι ακομη στη συσκευασια του?

για βιολογικο σου προτεινω siporax mini. μπορεις να κοψεις το σφουγγαρι λιγο παραπανω απο το σημειο που τελειωνει η τρυπα του, να το βαλεις μεσα και απο επανω σιποραξ μινι. με αυτο τον τροπο θα κραταει τη μπιχλα το σφουγγαρι και θα διατηρει το βιολογικο υλικο καπως ποιο καθαρο. δεν θυμαμαι ομως, μεχρι ποιο σημειο (υψος) φτανει η τρυπα του σφουγγαριου και αν σου αφηνει χωρο να βαλεις το σιποραξ με αυτο τον τροπο.

εχεις ψαρια μεσα τωρα?

Αυτο.- :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγω συμφωνω με τον πετσοπα που ηθελε να σου δωσει εξωτερικο φιλτρο :)

Και θα εβαζα αυτο με ενα μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι κατω, substrat pro στη μεση και αλλο ενα μπλε ψιλοτρυπο ή filterwool επανω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...