Jump to content

Help


xristos dimakopoulos

Recommended Posts

Μην καλομαθαινεις, απλα με προλαβανε οι αλλοι και δεν σου τα εχωσα εγω πρωτος ;):(:(

Με το ματι δεν μπορεις να τα δεις ολα.

Καλο ειναι οταν και αν μπορεις, να παρεις τεστ αμμωνιας ΝΗ3 κλπ οπως σου ειπαν πιο πανω :(

Σε ευχαριστω πολυ :blink: θα παω μετα να παρω.θα κανω μετρημα και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Μην καλομαθαινεις, απλα με προλαβανε οι αλλοι και δεν σου τα εχωσα εγω πρωτος :blink:;):(

Με το ματι δεν μπορεις να τα δεις ολα.

Καλο ειναι οταν και αν μπορεις, να παρεις τεστ αμμωνιας ΝΗ3 κλπ οπως σου ειπαν πιο πανω :(

Σου λεω παρε ενα "εργαλειο" της προκοπης να εχει γκαζια και ..... δεν ακους!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

πάντα ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΑΝ καλύπτει τις ανάγκες των ψαριών μας, αλλά τα ψάρια που έχει ("1 pagasioys 1 gallaher 3 τιγρακια 1 πλακοστομο και 2 γατοψαρα και 2 διαφανες") νομίζω δεν τα ενοχλεί η άμμος. :blink: thnx όμως για τη διόρθωση.

mac νά πάρει! εκεί είναι τα γκάζια! :(

φίλε xristo, όλοι προσπαθούμε να βοηθήσουμε ο καθένας με τον τρόπο του και πρέπει να 'μαστε ευγνώμονες προς όλους όσους απαντούν, άσχετα αν μας άρεσε ή όχι η απάντηση, καθώς όλοι εδώ κινούμαστε με γνώμονα την υγιή ανάπτυξη κάθε ενυδρείου κάθε φίλου συμφορουμίτη μας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλοι μου. λοιπον εκανα της μετρησεις που επρεπε και βγηκε ετσι.

ph = 7

NH3 = 0

NO2 = 0

NO3 = 10

GH = 11

KH = 6

ειναι καλα? παρτε και μια φωτο απο το ενυδριο και πεστε μου να βαλω και αλλα φυτα?

και για της μετρησεις πως ειναι?

Υποψην δεν εχω κανει ακομα αλλαγη νερου.

και αν αλλαξω λαμπες να ειναι χαμηλοτερος ο φωτισμος,θα ειναι καλυτερα?

post-15692-1255510189_thumb.jpg

post-15692-1255510224_thumb.jpg

post-15692-1255510368_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ενας σκουροχρωμος φοντος θα βοηθουσε πολυ οπτικα.

οι μετρησεις σου μου φαινονται καλες.

τα ψαρακια σου ομως ειναι ακαταλληλα για τα λιτρα σου και μιλαω για τα παγκασιους(αν τα βλεπω καλα).

επισης τα τιγρακια ειναι κοπαδοψαρα και το μινιμουμ ειναι 5 ψαρακια.

σαφως και μπορεις να βαλεις πολλα περισσοτερα ζωντανα φυτα αν σου αρεσουν.μονο καλο θα κανουν.

τι λαμπες ειπαμε πως εχεις...?

αλλαγη νερου 30% μια φορα τη βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

ενας σκουροχρωμος φοντος θα βοηθουσε πολυ οπτικα.

οι μετρησεις σου μου φαινονται καλες.

τα ψαρακια σου ομως ειναι ακαταλληλα για τα λιτρα σου και μιλαω για τα παγκασιους(αν τα βλεπω καλα).

επισης τα τιγρακια ειναι κοπαδοψαρα και το μινιμουμ ειναι 5 ψαρακια.

σαφως και μπορεις να βαλεις πολλα περισσοτερα ζωντανα φυτα αν σου αρεσουν.μονο καλο θα κανουν.

τι λαμπες ειπαμε πως εχεις...?

αλλαγη νερου 30% μια φορα τη βδομαδα.

[/quote

καλημερα φιλε μου klaz τα ψαρακια ειναι 1 pagasious 1 gallaher {3} τιγρακια και μου αρεσει πως ειναι συνεχεια μαζι,τα 2 διαφανες,και 2 γατοψαρακια, το ξερω ειναι πολλα για το ενυδριο μου. και ξερω οτι θα με κραξετε με τους 2 καρχαριες :glare: αυτο ειναι αλλο θεμα.. ας αλλαξουμε.......

λοιπον θα βαλω και αλλα φυτα γιατι μου αρεσουν

και οι λαμπες ειναι aquarel 2 λαμπες χ 11 watt η καθεμια. παιζουν λαμπες πιο χαμηλες στο φως και να ειναι και καπως μπλε? γαλαζια? καπως ετσι και θα επιρεασουν τιποτα?

και μια φωτο με τους 2 μαζι.... :) και ξεχασα.!! και 1 πλακοστομο.

post-15692-1255512497_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - xristos dimakopoulos
Link to comment
Share on other sites

αν εξαιρεσω πως τα ψαρακια τυπου ''καρχαρια'' πρεπει να αποχωρησουν οποσδηποτε,ερχομαστε στον φωτισμο.

τις μπλε τις λαμπες τις ξεχνας εκτος αν μιλαμε για λαμπιτσες τυπου λεντ(moonlight) τις οποιες μπορεις να τις βαλεις εξτρα σαν φεγγαροφως τις βραδινες ωρες.κατα τα αλλα βασικος φωτισμος με μπλε αποχρωση ειναι ακαταλληλος για ενυδρειο γλυκου νερου καθως θα σου φερει ανεπιθυμητες αλγες.

ο φωτισμος ενος φυτεμενου και αφου μιλαμε για 2 λαμπες περιλαμβανει μια λευκη περιπου με φασμα 6500k και 1 ροζ με φασμα περιπου απο 2500-5000k.

***οσο για το κραξιμο που λες για τα ''ακαταλληλα'' ψαρια που εχεις μεσα,αυτο δεν θα το ελεγα κραξιμο,απλως επισημανση για τα πολλα προβληματα που θα εχεις στο κοντινο μελλον.

ειναι καλο να εχεις καποιους ανθρωπους που να σε οδηγουν σωστα στο χομπι.δυστυχως κατι τετοιο ηταν αδυνατο τις μερες που ξεκινησα εγω στο χομπι και μιλαω για σχεδον 3 10ετιες πισω....και εκανα το ενα λαθος πισω απο το αλλο....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

αν εξαιρεσω πως τα ψαρακια τυπου ''καρχαρια'' πρεπει να αποχωρησουν οποσδηποτε,ερχομαστε στον φωτισμο.

τις μπλε τις λαμπες τις ξεχνας εκτος αν μιλαμε για λαμπιτσες τυπου λεντ(moonlight) τις οποιες μπορεις να τις βαλεις εξτρα σαν φεγγαροφως τις βραδινες ωρες.κατα τα αλλα βασικος φωτισμος με μπλε αποχρωση ειναι ακαταλληλος για ενυδρειο γλυκου νερου καθως θα σου φερει ανεπιθυμητες αλγες.

ο φωτισμος ενος φυτεμενου και αφου μιλαμε για 2 λαμπες περιλαμβανει μια λευκη περιπου με φασμα 6500k και 1 ροζ με φασμα περιπου απο 2500-5000k.

***οσο για το κραξιμο που λες για τα ''ακαταλληλα'' ψαρια που εχεις μεσα,αυτο δεν θα το ελεγα κραξιμο,απλως επισημανση για τα πολλα προβληματα που θα εχεις στο κοντινο μελλον.

ειναι καλο να εχεις καποιους ανθρωπους που να σε οδηγουν σωστα στο χομπι.δυστυχως κατι τετοιο ηταν αδυνατο τις μερες που ξεκινησα εγω στο χομπι και μιλαω για σχεδον 3 10ετιες πισω....και εκανα το ενα λαθος πισω απο το αλλο....

Σε ευχαριστω πολυ καλα klaz για το μνμ σου και που εισουν προθυμος να μου απαντησεις στης αρχαριες επιλογες μου.

Οσο για της λαμπες τετιου τυπου, απο που μπορω να της προμηθευτω?

με εκτιμηση.

Link to comment
Share on other sites

οριστε και μια ομορφη φωτο..

Οτι ειναι ομορφη... δε διαφωνω.... όμως για ποσο θα ειναι ηρεμα και ομορφα τα πραγματα και τα δρομενα σε αυτο το ενυδρειακι??? :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τα παιδια πιο πανω...

Αλλα πρεπει αμεσως αν βγαλεις τα Corydoras..

Τα ψαρια αυτα ζουν σκαβοντας στην αμμο για τροφη..Εσυ ομως τα εχεις σε χαλικι...Τα ψαρια αυτα τραβματιζονται και παιθαινουν οταν ζουν σε χαλικι...

Link to comment
Share on other sites

Οσο για της λαμπες τετιου τυπου, απο που μπορω να της προμηθευτω?

με εκτιμηση.

Απο καταστηματα με ηλεκτρολογικο υλικο(Philips,Osram,Sylvania).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...