Jump to content

Neo Enydrio 380l Betta


AKHS26

Recommended Posts

kalispera se olous.se 380l enydrio posous monomaxous mporo na balo kai posa 8ilika? to enydrio einai 120x60x60

Link to comment
Share on other sites

γραφε με μικρους ελληνους χαρακτηρες..!!!

σε τοσα λιτρα γιατι θελεις να βαλεις μονομαχους..??? :blink:

ακομη και αν εχεις κρυψωνες ξεχασε το για αρσενικους......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά μέσα στο forum σε εναλλακτικά στησίματα άλλων μελών, γιατί είμαι σίγουρος οτι θα βρείς κάτι που θα σ'αρέσει και που θα εκμεταλλεύεται όλες τις δυνατότητες του ενυδρείου σου.Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου...

Εγω παλι πιστευω πως ενα τετοιο ενυδριο θα γινει πολυ καλο....

Απο οτι καταλαβα θες να κανεις βιοτοπικου μονομαχου....

Δεν ξερω να σου πω αριθμο ψαριων που μπορουν να μπουν μιας και δεν νομιζω να εχουν φτιαξει και πολοι βιοτοπικο μονομαχου σε 380 λιτρα.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

πια ήδη μπορούν να συμβιώσουν με μονομάχο σε αυτά τα λίτρα?είναι μεγάλο και πιστεύω μπορεί να εκμεταλλευτεί και με sindiazmo με αλλα ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Υπολογισε 50 εκ περιοχη για καθε ψαρι, μας ενδιαφερει η επιφανεια του νερου και οχι το βαθος ή τα συνολικα λιτρα. Οποτε γυρω στους 3 ειναι ΟΚ πιστευω και φυσικα με πλουσια βλαστηση γιενατι πιο ευκολο το προτζεκτ.

Αν σου αρεσουν οι μονομαχοι παντως θα προτεινα να κοιταξεις και το ενυδρειο με χωρισματα ή τα πολλα μικρα μαζι πχ

http://www.zierfischforum.at/eine-kleine-g...der-t50028.html

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο..Με αυτον τον τροπο δεν θα ειναι σε συνεχες Flaring(αν το γραφω σωστα) μιας και θα βλεπει ο ενας τον αλλο..??
Δοκιμαζει και βλεπει.

Αν ειναι πλουσια η διακοσμηση και υπαρχουν κρυψωνες ο πιο αδυναμος μονομαχος θα αποσυρεται.

Αν δει οτι δεν συμβιωνουν επιστρεφει καποιον.

Το flaring δεν κανει κακο να συμβαινει καπου καπου, αντιθετα.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι μπερδευτικα ...... Θα βαλεις στο ενυδρειο σου αρσενικους χυμα ή θα το χωρισεις το ενυδρειο σου σε μικροτερους χωρους;

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι μπερδευτικα ...... Θα βαλεις στο ενυδρειο σου αρσενικους χυμα ή θα το χωρισεις το ενυδρειο σου σε μικροτερους χωρους;

Εγω παντως καταλαβα οτι δεν εχει σκοπο να χωρισει το ενυδρειο............

Link to comment
Share on other sites

Υπολογισε 50 εκ περιοχη για καθε ψαρι, μας ενδιαφερει η επιφανεια του νερου και οχι το βαθος ή τα συνολικα λιτρα. Οποτε γυρω στους 3 ειναι ΟΚ πιστευω και φυσικα με πλουσια βλαστηση γιενατι πιο ευκολο το προτζεκτ.

Αν σου αρεσουν οι μονομαχοι παντως θα προτεινα να κοιταξεις και το ενυδρειο με χωρισματα ή τα πολλα μικρα μαζι πχ

http://www.zierfischforum.at/eine-kleine-g...der-t50028.html

;) Συμφωνώ γενικά αλλά αξίζει το πείραμα χωρίς διαχωριστικά. :blink:

Και η δική μου γνώμη είναι 3 αρσενικά και 6 θηλικά σε μήκος ενυδρείου 120 εκ. και να συμπληρώσω κάποιες προυποθέσεις.

1. Να προετοιμαστεί το ενυδρείο κατάλληλα με ξύλα και φυτά, ώστε να προσφέρει 3 περιοχές οπτικά και δυνατότητα αποκοπής της επιφάνειας με κρεμαστά φυτά ή φυτά επιφάνειας.

2. Η ροή της επιστροφής του φίλτρου (είτε εξωτερικού έίτε εσωτερικού) να είναι κάτω από την επιφάνεια του νερού.

3. Αφού ετοιμαστεί και στρώσει το ενυδρείο, τα ψάρια να μπούν όλα μαζί κι όχι ένα ένα ώστε μετά τους πρώτους καυγάδες να ξεχωρίσουν τις περιοχές τους. Αν μπούν σταδιακά τα αρσενικά, τότε καθένα θα θεωρεί όλο το ενυδρείο περιοχή του.

Link to comment
Share on other sites

ενόω χωρίς "χοριζματα".τώρα δεν ξέρω η θα παραμείνω στην αρχική μου ιδέα που ήταν kixlides η για monomaxo.ala μάλλον ξα το κάνω malawi γιατί αν είναι να βάλω μονο ένα μονομάχο σε 380L θα χάνεται και τζάμπα τα λίτρα. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα κάνεις!

Επίσης....: κάτι με το γράψιμο γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ψαχνετε στο εξωτερικο βρε παιδια και δεν κοιτατε στο σπιτι μας???

Ριξτε μια ματια στο δικο μου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=4863&hl=

Δουλευει ΑΨΟΓΑ εως σημερα.

Ο ενας απο τους 2 πρωτους μονομαχους ζει ακομα.

Και αν υπαρχει ενδιαφερον το συστημα ΠΩΛΕΙΤΑΙ...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ψαχνετε στο εξωτερικο βρε παιδια και δεν κοιτατε στο σπιτι μας???

Ριξτε μια ματια στο δικο μου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=4863&hl=

Δουλευει ΑΨΟΓΑ εως σημερα.

Ο ενας απο τους 2 πρωτους μονομαχους ζει ακομα.

Και αν υπαρχει ενδιαφερον το συστημα ΠΩΛΕΙΤΑΙ...

Καλα ειμαι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!! :blink:

Τωρα το ειδα!!!

Ευγε Γιωργο!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

3 χρονια και σχεδον 2 μηνες :blink:

Οι πρωτοι μονομαχοι ηταν αυτοι

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=5002&hl=

ο κιτρινος ζει ακομα στο δωματιο του...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ψαχνετε στο εξωτερικο βρε παιδια και δεν κοιτατε στο σπιτι μας???
Μπραβο ρε Zorba, αυτο εψαχνα, δεν το εβρισκα και εβαλα το ξενο :blink:

Η διαφορα ειναι οτι το ξενο εχει αυτονομα δαιμερισματα.

Αληθεια στο δικο σου, στα πρωτα διαμερισματα (κοντα στην αντλια) δεν εχει πολυ ροη σχετικα με τα τελευταια?

Επισης αυτα τα διαμερισματα δεν δεχονται περισσοτερους ρυπους, αφου περναει το νερο και των αλλων μονομαχων απο μεσα?

ΥΓ αν θελεις μετεφερε τα ποστ στο αλλο τοπικ με το ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

παιδιά τελικά το άλλαξα σε malawi.apo τη αρχή είχα μαγευτεί από της αφρικανές αλλα επειδή μου αρέσουν πολύ και η μονομάχοι ηπα να δοκιμάσω αλλα τελικά σε τόσα λίτρα μάλλον κρίμα είναι.αργότερα σίγουρα θα κάνω κανένα ενυδρείο 80 με 120 λίτρα με μονομάχο.ευχάριστο παιδιά για το ενδιαφέρον σας :blink:

Link to comment
Share on other sites

:blink: ολο αυτο για το τιποτα?

με τη μπουκια στο στομα μας αφησες ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...