Jump to content

Αλλαγή υλικών φίλτρου


Alpha

Recommended Posts

Παιδιά, θέλω να αλλάξω βιολογικό υλικό στο εσωτερικό φίλτρο, τώρα έχω Siporax mini και θέλω να βάλω κανονικό Siporax, γίνεται αυτό (δλδ να βγάλω το ένα και να βάλω το άλλο) ή χρειάζεται κάποια ειδική διαδικασία, θα έχω πρόβλημα με τη βιολογία, βακτήρια κλπ.?

Link to comment
Share on other sites

οτι γινει πρεπει να γινει πολυ σιγα και λιγο λιγο.θελει ιδιαιτερη προσοχη για να μην χαθουν αποικιες απο ωφελιμα βακτηρια που ζουνε στα παλια υλικα βιολογιας σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να το αλλαξεις?

Και φυσικα θα επιρρεασθει η βιολογια γιατι απλα θα "μετακομισει" μαζι το μινι σιποραξ που θα βγαλεις. Μονο μικρες ανανεωσεις μπορεις να κανεις οπως σου ειπε ο κλαζ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Delta66 κοίταξε να δεις τι έκανα και πες μου τη γνώμη σου: επειδή πήρα και το fluval 205 (άσχετα που χάνει νερά) έβαλα μέσα το mini μαζί με το κανονικό το siporax και έχω και στο εσωτερικό mini.

Link to comment
Share on other sites

Αρα εχεις 2 φιλτρα και κατ'επεκταση περισσοτερο βιολογικο υλικο ..... μια χαρα και πολυ σωστα.- :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Delta66 κοίταξε να δεις τι έκανα και πες μου τη γνώμη σου: επειδή πήρα και το fluval 205 (άσχετα που χάνει νερά) έβαλα μέσα το mini μαζί με το κανονικό το siporax και έχω και στο εσωτερικό mini.
Οπως ειπες δεν το εχεις στουμπωσει οποτς δεν τιθεται θεμα να προερχεται απ\ο εκει η διαρροη.

Να πω μια "θεωρια" που μπορει να ειναι βλακεια, αλλα εγω θα το δοκιμαζα.

Δοκιμασε να βγαλεις το mini σιποραξ γιατι αυτο δεν εχει τοσο καλη ροη και μαζι με το "φαινομενο" τα πιο μικρα υλικα οταν αναμιγνυονται με μεγαλυτερα να "καθονται" κατω, μηπως σου κοβει τη ροη και μαζι με το ψιλοφθαρμενο λαστιχο να δημιουργειται το προβλημα?

υγ παντως ενα λαστιχο ειναι χρησιμο να υπαρχει στην καβατζα :blink:

πηγαινε στις διευθυνσεις καταστηματων και παιρνε τηλεφωνα να δεις ποιος εχει.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=80

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...