Jump to content

ε-ε-ερχεται...


χρηστος96

Recommended Posts

το 3ερω οτι σας κουρασα με τισ ερωτησεις...το αποφασισα και σημερα 8α παω για ενα 25λιτρο-35λιτρο ενυδρειακι για μονομαχο...σκεφτομαι να βαλω μαυρο χαλικακι αλη8ινα φυτα και ριζα(μαλλον) φοντο μαυρο καλο ειναι?....8α βαλω μεσα ενα μονομαχο και 2 golden apple snails μετα το στρωσιμο...εχω διαβασει τα παντα......επηδει 8α παω πειραια να το αγορασω δν νομιζω οτι τους μονομαχους τους εχουνε σε ενυδρειακια αλλα σε ποτιρακια ...λετε να ειναι αρρωστος?..help .... :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

sorry για τη βυασινη αλλα σε κανα 2ορο παω ....help παιδια

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ .... να έλθεις την επόμενη εξαιταστική, δεν έχεις διαβάσει καλά και βιάζεσαι και πολύ! :blink:

Μήπως να πάρεις πρώτα το ενυδρείο, τα χαλίκια κλπ κλπ να το διακοσμίσεις με την ησυχία σου...

να βάλεις το φίλτρο και να το στρώσεις πρώτα ;)

πριν ρωτήσεις για το μονομάχο;

Πόσο μάλλον για τα σαλιγγάρια....

Πέρα από το αστείο,

Καλό θα ήταν να αποφύγεις να πάρεις μονομάχο από κατάστημα που τους έχει σε ποτηράκια. Υπάρχουν αρκετά καταστήματα που τους έχουν σε ενυδρεία σε καλές συνθήκες. Έτσι μπορείς να δεις την συμπεριφορά του ψαριού και να διαλλέξεις αυτό που σ' αρέσει πραγματικά.

Έγινε επεξεργασία - Salvator_v
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω το να αποφεύγουμε να αγοράζουμε μονομάχους από κατάστηματα που τους διατηρούν σε ποτηράκια και να επιλεγούμε καταστήματα όπου τους έχουν σε ενυδρεία στέλνουμε ένα μήνυμα στους καταστηματάρχες

Link to comment
Share on other sites

Ναι ασε να τρεξει μερικες μερες το ενυδρειο στημενο και μετα βαζεις το ψαρακι.

Αν εχει ανθρακα το φιλτρο (πχ συνηθως σε μορφη μαυρου σφουγγαριου) αστο μεσα οσο τρεχει το ενυδρειο για να τραβηξει αν εχει τιποτα τοξικα κλπ

Μετα το βγαζεις και το πετας.

Μη ξεχασεις αντιχλωριο και βακτηρια πχ της tetra safestart.

Link to comment
Share on other sites

Για βακτήρια θα σου πρότεινα της API το Stress Zyme. Γενικά για ζουμία για το ενυδρέιο να προτιμάς τα API.

Εξειδικευεται σε λίγα προϊοντα αυτή η εταιρία και τα κάνει καλα. Δεν κάνει και φιλτρα και θερμοστατες, και ενυδρεία κτλπ όπως άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο φόντο θα πρέπει να το προσέξεις για τη μπορεί να καθρεπτίζει και να στρεσάρει τον μονομάχο

Link to comment
Share on other sites

καλα σου λενε Χριστο στροσετο προτα και βλεπουμε μιν εισαι ανιπομονοσ.

Δεν τελιονον οι μονομαχοι.

ΑΑΑ και μια εροτιση μαλονουν οι μονομαχοι οι αρσενικοι μετησ 8ιλικεσ αν μαλονουν ποσ ζεβαρονουν?

Χριστο αν δεν μαλονουν παρε αρσενικο 8ιλικο και που ξερισ μπορι να ζευγαροσου.

:blink:

Link to comment
Share on other sites

καλα σου λενε Χριστο στροσετο προτα και βλεπουμε μιν εισαι ανιπομονοσ.

Δεν τελιονον οι μονομαχοι.

ΑΑΑ και μια εροτιση μαλονουν οι μονομαχοι οι αρσενικοι μετησ 8ιλικεσ αν μαλονουν ποσ ζεβαρονουν?

Χριστο αν δεν μαλονουν παρε αρσενικο 8ιλικο και που ξερισ μπορι να ζευγαροσου.

:blink:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4646

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4647

Link to comment
Share on other sites

χαχα ωραια απαντιση φιλε μου ...ειναι δυσκολο και 8ελει εμπειρια

Link to comment
Share on other sites

χριστο νομιζω οτι αξιζει μια προσπα8ια αλλα δεν ξερω οπως λεσ 8ελει εμπιρια :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πηρα το ενυδρειακι...haelia 30 λιτρα ...μαυρο χαλικακι ..8ερμοστατη..(ειχε φιλτρακι μαμισιο) βακτηρια και απο ολα εβαλα της j.. και μετα απο ποσες μερεσ να παρω φυτα ?..στο πετ σοπ μου ειπαν μετα απο 2 ..αα και μια μικρη ριζα..)

Link to comment
Share on other sites

τι αλλο να κανω?

Link to comment
Share on other sites

τεστακια πηρες για να ελεγχεις το νερο του ενυδρειου σου ;

Link to comment
Share on other sites

τι αλλο να κανω?

Υπομονή μέχρι να στρώσει! :thumbup:

Και αυτό το βλέπεις από τις μετρήσεις που θα κάνεις σε αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά. Αυτά είναι τα βασικά. Πρέπει να μετράς και ph (πεχά) και σκληρότητα νερού. ( Πιστεύω να μην ξέχασα κάτι...).

Σου συστήνω να μην πάρεις golden apple snails, αλλά zebra snails. Από ότι διάβασα δεν αναπαράγονται εύκολα και δεν θα γεμίσεις σαλιγκάρια. Άσε που είναι και πιο όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

τεστακια πηρες για να ελεγχεις το νερο του ενυδρειου σου ;

πηρα φιλε μου της j.. (ολα) το στρωνω απο χτες αυριο 8α κανω και τεστ..μερικες φοτογραγιες ..α και πειτε μου αν ειναι εντα3ει το χαλικι για αλη8ινα φυτα..δν εβαλα υποστρομα 8α ριχνω λιπασμα σε υγρο για υδροβιαφυτα....post-15275-1256502258_thumb.jpgpost-15275-1256502235_thumb.jpgpost-15275-1256502212_thumb.jpgpost-15275-1256502197_thumb.jpgpost-15275-1256502302_thumb.jpgpost-15275-1256502323_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ααα.εχω τρελα8ει νομιζω οτι δν 8α γινει ωραιο με το χαλικι..ποια ειναι η γνωμη σας?αν βαλω την ριζα οταν σταματαει να βγαζει χρωμα και προσ8εσω αρκετα φυτα 8α δειχνει ωραιο?heeeeelp

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειναι εντα3ει το χαλικι?..8α φενεται ωραιο με ριζα και φυτα?...κραταει φυτα???

Link to comment
Share on other sites

τι λέτε ?...να παω σημερα για φυτα?...

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια το χαλικι δεν μου αρεσει εμενα προτιμω αμμο κ ηια τα φυτα κ καθαριζετε ο βυθος πολυ πιο ευκολα

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εκανα βλακια?..ειμαι και εγω...επιρεαστικα απο εναν στο πετ σοπ που μου λεει οτι 8α ειναι καλυτερα για τα φυτα.. ελεος..τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εκανα βλακια?..ειμαι και εγω...επιρεαστικα απο εναν στο πετ σοπ που μου λεει οτι 8α ειναι καλυτερα για τα φυτα.. ελεος..τι κανω?

Γουστα ειναι αυτα..

Οτι σου αρεσει παρε!!!

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις..ΝΟ3=0

ΝΟ2=0

GH=περιπου 14d γιατι στο τελευταιο τετραγωνακι ειναι μισο πρασσινο και μισο μοβ

ΚΗ=6d

ph=7.6

τι κανω ?

Link to comment
Share on other sites

για δειτε με φυτα και ριζα..φυτα απο τον υδατινο κοσμο σημερα.....post-15275-1256584180_thumb.jpgpost-15275-1256584212_thumb.jpgpost-15275-1256584244_thumb.jpgpost-15275-1256584244_thumb.jpgpost-15275-1256584244_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...