Jump to content

ε-ε-ερχεται...


χρηστος96

Recommended Posts

ερωτησησ αν ειναι ετοιμο να βαλω πρωτα τα aplle snail?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλύτερα όχι. Θεωρίτικα είναι πιο ευαίσθητα. Αμα θές να έχεις κάτι προσωρινό μπορείς να βάλεις (???) ένα γκάπυ ή ενα zebra danio το οποίο θα δώσεις πίσω οταν πάρεις τον μονομάχο, που είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα όχι. Θεωρίτικα είναι πιο ευαίσθητα. Αμα θές να έχεις κάτι προσωρινό μπορείς να βάλεις (???) ένα γκάπυ ή ενα zebra danio το οποίο θα δώσεις πίσω οταν πάρεις τον μονομάχο, που είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά ψάρια.

:thumbup: ??? Γιατί να βάλει κάτι προσωρινό; Δεν συμφωνώ με αυτήν την ορολογία του προσωρινού. Να μην βάλει τίποτα, εώς ότου είναι έτοιμο το ενυδρείο ( στρωμένο) και βάλει μέσα το μονομάχο του και μετά από μερικές ημέρες το σαλιγκάρι.

Link to comment
Share on other sites

δν θελω να βαλω κατι προσωρινο..οι τιμες του ενυδρειου στα νιτρικα και τα νιτροδη ειναι καλες ...8α μετρησω και αμωνια οποτε παρω αλλα τεστακια ..οι ερωτηση μου ειναι να βαλω πρωτα το σαλιγκαρι η το αplle snaiil?

Link to comment
Share on other sites

δν θελω να βαλω κατι προσωρινο..οι τιμες του ενυδρειου στα νιτρικα και τα νιτροδη ειναι καλες ...8α μετρησω και αμωνια οποτε παρω αλλα τεστακια ..οι ερωτηση μου ειναι να βαλω πρωτα το σαλιγκαρι η το αplle snaiil?

Μήπως εννοείς πρώτα το μονομάχο ή το σαλιγκάρι; Εγώ έβαλα πρώτα τον μονομάχο που τον είχα, αλλά νομίζω ( ας πουν οι έμπειροι), ότι αν είχα επιλογή θα έβαζα πρώτα το σαλιγκάρι ώστε ο μονομάχος να το βρει μέσα στο ενυδρείο και να το δεχτεί καλύτερα. ( Αν κι εγώ δεν είχα πρόβλημα, αλλά δεν ξέρεις πως αντιδρά ο κάθε ψαρής). Το 2ο μικρό σαλιγκάρι, το χτυπούσε στην αρχή, ενώ το πρώτο λόγω και του όγκου του, το φοβόταν και έφευγε μόλις το πλησίαζε.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω ολες οι τιμες του νερου ειναι καλες αν δω και αμμωνια 0 με το που 8α παρω αλλα τεστακια και οχι στικς τοτε....

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα όχι. Θεωρίτικα είναι πιο ευαίσθητα. Αμα θές να έχεις κάτι προσωρινό μπορείς να βάλεις (???) ένα γκάπυ ή ενα zebra danio το οποίο θα δώσεις πίσω οταν πάρεις τον μονομάχο, που είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά ψάρια.

Δηλαδη θα κανει στρωσιμο με αυτα τα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια δεν ειναι για να στρωνουμε ενυδρεια κανε τις μετρησεις σου με υγρα τεστ που ειναι ποιο αξιωπιστα κ μολις στρωσει το ενυδρειο βαζεις το ψαρακι

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θα κανει στρωσιμο με αυτα τα ψαρια;

Έτσι μου είχαν πει εμένα...

Τα ψαρακια δεν ειναι για να στρωνουμε ενυδρεια κανε τις μετρησεις σου με υγρα τεστ που ειναι ποιο αξιωπιστα κ μολις στρωσει το ενυδρειο βαζεις το ψαρακι

Για επιτάχυνση της διαδικασίας. Το ξέρω οτι δεν είναι και ότι το καλύτερο για το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση...το φως ποσες ωρες να το εχω αναμενο?

Link to comment
Share on other sites

Από 8 έως 12 ώρες, όπως σε βολεύει εσένα και κυρίως όπως βολευτούν τα φυτά.

Αν δεις άλγη μειώνεις την φωτοπερίοδο, αν δεν αναπτύσσονται την αυξάνεις.

Βάλε κι άλλα εύκολα φυτά, ανούμπιες, βαλισνέριες, εχινόδωρους, κρυπτοκορίνες

και οπωσδήποτε κερατόφυλλο, πίστια στρατιώτες, φακή ή άλλα φυτά επιφανείας.

Πάντως το ενυδρειάκι σου γίνεται ένα κουκλί, μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε ...λεω να δεσω και κανα φυτο ευκολο αλλα γρηγορης αναπτυ3ης στη ριζα τι μου προτεινετε?..παντος ειναι και λιγο δυσκολο να φυτεψεις...χινονται νερα ...ουυυ

Link to comment
Share on other sites

Αμα με το που βάζεις τα χέρια μόνο χύνονται νερα... πρέπει να χαμηλώσεις την στάθμη του νερού σου λίγο. Απο το χείλος να είναι 3-4 εκατοστά.

Καπάκι έχεις; (αν όχι πρέπει να κατεβάσεις κι άλλο την στάθμη γιατί οι μονομάχοι πηδάνε)

Link to comment
Share on other sites

ε σε μερικα πραγματα ειμαι και διαβασμενος...εχει καπακι..τι φυτο να δεσω? αν 3ερει και κανενας και κανενα μαγαζακι στον πειραια που πουλαει κερατοφυλλο ας το πει

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αναποφασιστος...")..λετε να βαλω 3-4 guppys για να εχει πιο πολυ κινηση το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αναποφασιστος...")..λετε να βαλω 3-4 guppys για να εχει πιο πολυ κινηση το ενυδρειο?

Στα 20 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

30 αν γινετε να βαλω 3?

Link to comment
Share on other sites

αρσενικα!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν δυο τετοια ενα 20λιτρο ενα 30λιτρο και εγω διαλε3α το 30λιτρο..μπορω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν δυο τετοια ενα 20λιτρο ενα 30λιτρο και εγω διαλε3α το 30λιτρο..μπορω να βαλω?

Αααα οκ.. :thumbup:

Καλυτερα να βαλεις μονομαχο.......

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα γινεται να βαλω 3 αρσενικα guppys? 8ελω πιο πολυ κινηση

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση...το φως ποσες ωρες να το εχω αναμενο?

Οχτω ωρες καλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον λεω να βαλω 3 guppys...8α ειναι εντα3ει? διαβασα το σχετικο αρ8ρο του aguazone ...τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...