Jump to content

ε-ε-ερχεται...


χρηστος96

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστω φιλε

Link to comment
Share on other sites

α και μου ειπαν οτι αμα βαλω σαλιγκαρια οτι 8α μου τα φανε ολα...να βαλω ή οχι και αν ναι τι ειδος

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μωρε; Οι μονομάχοι;; ΟΟοοοχι! Δεν πειράζουν τα σαλιγκάρια. Οτι σαλιγκάρια θές μπορείς να βάλεις, αλλα περίμενε λίγο καιρό. Αφού έχεις φυτεμένο μπορεί να σου βγούνε απο τα φυτά σαλιγκάρια "μετανάστες". Αυτά αμα υπάρχει τροφή πολλαπλασιάζονται σαν τρελά. Αμα δεν τα θες και θες κάποιο συγκεκριμένο είδος, καλύτερα με το που δείς ενα να το βγάλεις γιατί μπορεί να κάνει μεσα σε ελάχιστες μέρες αρκετές "φωλιές" απο 10 μεχρι 20+ αυγά η κάθε μια, και μετά αντε να τα βγάλεις.

Link to comment
Share on other sites

για σαλιγκαρια μου ειπαν μονο..δν εχω δει κατι μεχρι στιγμης αλλα μακαρι... απο εκει που τα πειρα (υδατινος κο....) δν ειχε σαλιγκαρια μεσα το ενυδρειο με τα φυτα...εχω αρχισει πριν 4 μερες και τα τεστ δειχνουν σχεδον 8ετικα ολα εκτος απο GH που ειναι στο μετριο...εχω ενα φιλο απεναντι με ενυδρειο που δουλευει περιπου 3 μηνες..να κανω μπολι αφου το τεσταρω πρωτα ...? τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

α και μου ειπαν οτι αμα βαλω σαλιγκαρια οτι 8α μου τα φανε ολα...να βαλω ή οχι και αν ναι τι ειδος

μπορείς να βάλεις αυτό...

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=773

δεν θα σου φάει τα φυτά!

καλή συνέχεια!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αυτο ηθελα απο την αρχη και μου ειπαν οτι 8α μου φαει τα φυτα...

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο όχι...και εγώ αυτά έχω... :thumbup:

υπάρχει ο συγγενής του που δεν κάνει για φυτεμένο ενυδρείο...

δες εδώ:

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Thema...ea_bridgesi.htm

Link to comment
Share on other sites

μερικες ριζες απο την ανουβια ειχαν φυγει και τις 3αναεβαλα..εκανα 3ανα μετρησεις και απιστευτο ειναι ολα 8ετικα δειτε και φοτο του τεστ και διπλα ειναι η κλιμακα που δεινει το κουτακι για τα 8ετικα και αρνητικα στοιχεια

post-15275-1256643314_thumb.jpgpost-15275-1256643340_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

όταν λες θετικά και αρνητικά τί εννοείς??

ποιες είναι οι μετρήσεις σου? γιατί δεν φαίνεται καλά με τις 2 φωτογραφίες...

επίσης, να σου πω ενημερωτικά ότι τα στικς δεν είναι και πολύ αξιόπιστα...γιαυτό όσο μπορείς τουλάχιστον να ακολουθείς πιστά τις οδηγίες χρήσεώς τους...

Link to comment
Share on other sites

ακολου8ω πιστα της οδηγιες τους..

μετρησεις....

No3=0

No2=0

GH=14d περιπου

Κh=6-10d

Ph=7.2 με 7.6

8ετικα και αρνητικα εννοω συμφωνα με αυτα που δινει το κουτι των test

Link to comment
Share on other sites

ρίχνεις καθόλου τροφή μέσα στο ενυδρείο?

έριξες βακτήρια?

επίσης πρέπει να προμηθευτείς και ένα τεστάκι για ΝΗ3/ΝΗ4...

Link to comment
Share on other sites

οχι δν εχω ρι3ει τροφη ..να ρι3ω?(εχω φιλαρακια απο ενα οχι και τοσο α3ιοπιστο πετ σοπ)σε αλλο πετ σοπ οπου πηρα το ενυδρειο μου ειπαν οτι ο μονομαχος μπορει να μπει μετα απο μια εβδομαδα αν ειναι το νερο οκ ..σας ρωταω επιδη το συγκεκριμενο πετ σοπ μου ειχε πει για τον μονομαχο οτι δν ζει κατο απο 25λιτρα ενυδρειο και πιστευω οτι δν λενε και τοσες χαζομαρες ..ρωταω ομως και εσας γιατιι κατι παραπανω 8α 3ερετε ...

Link to comment
Share on other sites

όταν ρίχνεις τα βακτήρια στο νερό, πρέπει να ρίχνεις λίγη τροφή για να τα "ταΐζεις"...

όχι σε μεγάλη ποσότητα...

1-2 φυλλαράκια τις 2-3 μέρες...

το νερό σου θεωρείται έτοιμο όταν δεις τις μετρήσεις

ΝΗ3/ΝΗ4 : 0 (γιαυτό σου λέω πως πρέπει να πάρεις τεστάκι και για αμμωνία)

ΝΟ2 : 0

και ΝΟ3 : <20

τότε θεωρείται στρωμενο το ενυδρείο και φυσικά είναι έτοιμο για τα ψαράκια σου...

δες λίγο τον κύκλο του αζώτου στα ενυδρεία...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Link to comment
Share on other sites

οκ 8α ριξω λιγη τροφη και 8α παρω τα τεστακια που μου ειπες σε ευχαριστω..αν μπορει καποιος αλλος να μου δωσει πληροφοριες..ειμαι ολος αυτια..")

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε? κα8ε ποτε να ριχνω τροφη?

Link to comment
Share on other sites

υγρα τεστ πηρες ή στικς;

Link to comment
Share on other sites

στικς φιλε αλλα καλη μαρκα

Link to comment
Share on other sites

τι αλλο χρειαζεται να κανω?...

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄ αρχήν να σου πω ότι είναι πολύ ωραίο το ενυδρείο σου και το χαλίκι είναι πολύ όμορφο. Κι εγώ χαλίκι χαλαζιακό έχω και φυτά και μονομάχο.

Για σαλιγκάρι μπορείς να βάλεις και zebra snail που δεν θα σου φάει σίγουρα τα φυτά, δεν αναπαράγεται εύκολα και προσωπικά το θεωρώ και πιο όμορφο. Εγώ στην επαρχία κατάφερα να βρω μόνο το: Zebra Snail Neritina Natalensis.

Ψάξε στο ίντερνετ και θα τα δεις.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα σου λογια 8α το ψαξω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην επαρχία κατάφερα να βρω μόνο το: Zebra Snail Neritina Natalensis.

Μόνο τα λές εσύ αυτα; Εγώ σε δυο απο τα μεγαλύτερα εδώ Θεσσαλονίκη που ρώτησα ένα δεν είχε καθόλου (μόνο λαθρεπιβάτες) και το άλλο κάτι μιζεριασμένα Apple Snail που δεν καταλαβαίνεις αν είναι Gold ή Black.... Και ένα τρίτο, απ'οτι είδα δεν είχε (εκτός και αν ήταν κρυμμένα κάπου :thumbup:)

Αν βγουν ζεμπράκια... Καταλαβαίνεις :bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν βγουν ζεμπράκια... Καταλαβαίνεις :thumbup::bowdown:

Λες να μου γεννήσει; Δεν νομίζω γιατί είναι πολύ δύσκολη η αναπαραγωγή που το έψαξα στο ίντερνετ και γι΄αυτόν ακριβώς τον λόγο το πήρα, + ότι δεν τρώει τα φυτά.

Πάντως αν γεννήσει σου στέλνω, αν και δεν σε συμφέρει μια που έχει μόνο 2 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω για την τιμή... Λέω για το ότι δεν υπάρχουν σαλιγκάρια στην Θεσσαλονίκη εκτός απο λαθρεπιβάτες (όλων των ειδων) και Apple.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...