Jump to content

Malawi Setup


AKHS26

Recommended Posts

θα βάλω κιαλες σιγά σιγά.πάντως αυτές που έβαλα έχουνε πολλές κρυψώνες και σπηλιές.

post-15540-1257084671_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα με τις καινούριες φωτό ξεκαθάρισαν τα χρώματα και η άμμος είναι απίθανη. Αν θέλεις μου λες από που την πήρες; Θέλω να τη βάλω κι εγώ στο "νανάκι" μου.

Link to comment
Share on other sites

φόντο σκέφτομαι να βάλω η μαύρο η σκούρο μπλε.εσείς τη λέτε να βάλω?η άμμος είναι ποταμίσια με λίγο θαλασσινή για να μην petrosi.thn ποταμίσια την έχω κοσκινίσει με σήτα που βάζουμε στα παράθυρα.2πλι σήτα όμως για να βγει σαν σκόνη.

Link to comment
Share on other sites

φόντο σκέφτομαι να βάλω η μαύρο η σκούρο μπλε.εσείς τη λέτε να βάλω?η άμμος είναι ποταμίσια με λίγο θαλασσινή για να μην petrosi.thn ποταμίσια την έχω κοσκινίσει με σήτα που βάζουμε στα παράθυρα.2πλι σήτα όμως για να βγει σαν σκόνη.

Εινα καλό το χρώμα να είναι μέτρια σκοτεινό ( medium dark) και προτείνεται πράσινο,κεραμιδί ( red brown) ή

γκρίζο.Κοίτα πως έβαψε την πλάτη ο Dias http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30053

:blush:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

τελικά έβαλα φόντο σκούρο γκρι προς το μαύρο σχεδόν.

post-15540-1257157318_thumb.jpg

Ακομα καλυτερο με το φοντο :blush:

Με τι τραβας φωτογραφιες?

Link to comment
Share on other sites

με κινητό άστα να πάνε 2.1 ανάλυση έχει.κάποια στιγμή θα αξιωθώ να πάρο μια καλή fotografiki.thn παρασκευή έρχονται τα πράγματα.άντε τέλος του μηνα που θα τελειώσω το στρώσιμο ας ελπίσω να έχω βρει τα ψαρια που ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

μια απορία.2 λάμπες t8 38w είναι πολλές?και κατά τον χρόνο του στρωσίματος τα ανάβω σε σταδιακή άνοδο μέχρι της 8 με 10 ώρες που θέλω να της έχω αναμμένες? η λάμπες είναι Dennerle T8 African-Lake

Link to comment
Share on other sites

μια απορία.2 λάμπες t8 38w είναι πολλές?και κατά τον χρόνο του στρωσίματος τα ανάβω σε σταδιακή άνοδο μέχρι της 8 με 10 ώρες που θέλω να της έχω αναμμένες? η λάμπες είναι Dennerle T8 African-Lake

Οι αφρικανες δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις φωτισμου,οποτε με αυτες τις λαμπες κατα τη γνωμη μου εισαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται θα παο στην λίμνη malawi να ψαρέψω τα ψαρια που θέλω :).....πουθενά δεν τα έχει :blush:

Link to comment
Share on other sites

έχει κανένας αυτό το είδος Labidochromis Lundu Blue .αν ναι πείτε μου πως συμπεριφέρονται με αλλα ήδη,δύσκολα ψαρια η εύκολα?

Link to comment
Share on other sites

σήμερα παρέλαβα το φίλτρο και τα υπόλοιπα πράγματα.έκανα και μέτρησης.

ph:8,3

gh:16

kh:19

nh3/nh4:0,25

no2:0,3

no3:12,5

post-15540-1257782007_thumb.jpg

post-15540-1257782018_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

είναι προτιμότερα στο στρώσιμο να έχουμε κλειστά η ανοιχτά φώτα? :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα...Εγω θα ελεγα ανοιχτα για να αρχισουν να βγαινουν και οι Αλγες...

Ας πει ομως καποιος εμπειρος.. :P

Link to comment
Share on other sites

σήμερα παρέλαβα το φίλτρο και τα υπόλοιπα πράγματα.έκανα και μέτρησης.

ph:8,3

gh:16

kh:19

nh3/nh4:0,25

no2:0,3

no3:12,5

post-15540-1257782007_thumb.jpg

post-15540-1257782018_thumb.jpg

Γιατι δεν το εχεις γεμισει νερο μεχρι πανω???.....εγω θα εβαζα το θερμαντηρα στην αλλη πλευρα που εχεις το σωληνα του φιλτρου που ρουφαει νερο ετσι ωστε μελλοντικα με ενα φυτο να καλυπτα και τα δυο....

Link to comment
Share on other sites

να βάλω anubia?όσο για της μέτρησης πως γίνετε να έχω no3?μήπως επειδή έριχνα 2-3 φιλαράκια τροφής ανά 2 μέρες εδώ και 1 εβδομάδα να δημιουργήθηκαν βακτήρια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...