Jump to content

Eλληνικη Pelia και Riccardia !


Raven

Recommended Posts

Για ριξτε μια ματια τι βρηκα στα βουνα της Σαμου σε ενα ρυακι που τρεχει μονιμα νερο.

Εγω τουλαχιστον δεν γνωριζα για την υπαρξη ειδων pelia και riccardia στην ευρωπη. :blink:

Φυσικα πηρα ενα κομματακι και θα τα φυτεψω στο μικρο ενυδρειακι που ειναι πλεον χωρις θερμαντικο και χωρις ζωντανα.

DSC_0159.jpg

DSC_0142.jpg

DSC_0154.jpg

DSC_0170.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μολις κλαδεψεις πες μου να ερθω να παρω λιγο.Αλλα δοκιμασε να δεις εαν βαλεις γαριδες παθουν τιποτα. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι απο περιεργεια να δω αν ευδοκιμει θα την κρατησω.. Ετσι κι αλλιως δεν εχει καμια διαφορα οπτικα απο την κανονικη pelia που πουλιεται στα pet shop.

Προς το παρον την εχω emersed μαζι με κατι αλλες moss που μαζεψα γιατι οντως φοβηθηκα μην εισαγω κατι βλαβερο για τα ζωντανα μου.

Αν παει καλα φυσικα θα σας δωσω ,αλλα αν θελετε εχω rounded pelia σε αρκετες ποσοτητες και μπορω να σας χαρισω απο μια χουφτα.Ειναι πιο ομορφη οπτικα και πολυ ανθεκτικη χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις σε φως.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ( για να μαθαίνουμε κι εμείς οι άσχετοι), κάποια φυτά ευδοκιμούν και σε ενυδρείο και στις γλάστρες μας....; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ( για να μαθαίνουμε κι εμείς οι άσχετοι), κάποια φυτά ευδοκιμούν και σε ενυδρείο και στις γλάστρες μας....; :blink:

Ακριβως. Τα περισσοτερα απο τα φυτα που εχουμε στα ενυδρεια μας αναπτυσσονται και εκτος νερου φυτεμενα σε τυρφη ή απλο χωμα σε γλαστρα. Η μορφη και το χρωμα τους πολλες φορες αλλαζει τοσο πολυ που ειναι σαν διαφορετικο φυτο.Τα περισσοτερα μαλιστα ανθιζουν μονο σε αυτη τη μορφη.

Αρκει η μεταβαση να γινει ομαλα και να μην εκτεθουν απ ευθειας στον ατμοσφαιρικο αερα. Εγω τα καπακωνω με μια ¨καμπανα' -ενα πλαστικο διαφανο μπουκαλι νερου ή ενα γυαλινο βαζο για το πρωτο διαστημα.

Οι moss και τα βρυοφυτα μαλιστα ειναι ιδιαιτερα ευκολα στην διατηρηση τους ως emersed. Aρκει να εχουν υγρασια και να μην τα χτυπαει απ ευθειας ο ηλιος.

Εδω ειναι η ιδια pelia σε emersed μορφη:

post-6932-1255214785_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

εδώ για παράδειγμα η pellia έχει πιο "κοντά" φύλλα από ότι κανονικά. Φίλη Kaeir φαντάσου ότι ακόμη και η cuba που είναι απαιτητικό φυτό μεγαλώνει αρκετά εύκολα σε emersed μορφή!

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

Α! Eυχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες παιδιά. :blink:

Να ρωτήσω κάτι; Τι σημαίνει emersed; ;) Δεν μου το βγάζει στη μετάφραση στο google. Μου το δίνει σαν να έχει ορθογραφικό λάθος!

Link to comment
Share on other sites

είναι το αντίθετο του submersed και σημαίνει ότι ένα φυτό βγαίνει από την επιφάνεια του νερού, ενώ submersed σημαίνει ότι είναι πλήρως βυθισμένο

Link to comment
Share on other sites

είναι το αντίθετο του submersed και σημαίνει ότι ένα φυτό βγαίνει από την επιφάνεια του νερού, ενώ submersed σημαίνει ότι είναι πλήρως βυθισμένο

Kατάλαβα, ευχαριστώ. :blink:

Όταν μεγαλώσουν τα φυτά μου ώστε να μπορώ να τα κλαδέψω ( αχ, όνειρα....), τότε θα επιχειρήσω να τα φυτέψω κι εκτός.

Πιστεύω να γίνεται για απλά φυτά: ανούμπια, java, και κερατόφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Επειδή έχω βρει κι εγώ κάτι παρόμοιο στην Κεφαλονιά, φίλε Raven μπορείς να μου πεις πως το αφαιρούμε από τον βράχο?

Το βρήκα σε φυσική πηγή, με πεντακάθαρο νερό, όμως τα φυτά είναι κολλημένα μόνο επάνω στον βράχο και όχι στις πέτρες, προκειμένου να μπορούσα να έπαιρνα πέτρες μαζί μου....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω τον βράχο

Εσύ φέρε γερανό

κάποιος να φέρει ενυδρείο γύρω στα 1500 λίτρα να τα βάλω μέσα? :blink:;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως το ξεκολλησα απλα απο τον βραχο.

Χτες εδεσα μερικα κομματια πανω σε βραχακια λαβας και τα εβαλα στο μικρο high tech ενυδρειακι.

Δεν ειμαι σιγουρος αν θα πιασει γιατι η θερμοκρασια του νερου ειναι ακομα πανω απο 25 χωρις θερμαντικο..

Προφανως το ειδος αυτο της pelia ειναι προσαρμοσμενο να ζει σε χαμηλες θερμοκρασιες και επισης δεν γνωριζω αν θα αναπτυχθει πληρως βυθισμενο ή κανει μονο να βρεχεται απο τα ρυακια και το τρεχουμενο νερο.

Γι αυτο λοιπον εριξα ενα σωρο πετρες σε ενα κουβαδακι, λιγους ποντους νερο ενυδρειου ισα για την υγρασια , και πανω στις πετρες στερεωσα ολα αυτα τα βρυοφυτα. Σκεπασα το κουβαδακι με ναυλον και αφησα μονο μια μικρη τρυπα για να αναπνεουν. Θα τα ψεκαζω κιολας καθημερινα με νερο απο Α/Ο για περισσοτερη υγρασια.

Θα δω πως θα παει και θα σας ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να χαλασω την ιδεα αλλα καλο ειναι να ξερουμε ορισμενα πραγματα πριν κανουμε μια κινηση.

Καλο ειναι να γνωριζετε οτι απαγορευεται με νομους να μαζευουμε φυτα απο την φυση ιδιως για την προστασια οικοσυστηματων που θεωρουνται βιοτοποι. (παρομοια ισχυουν για αμμο χαλικι πετρες κλπ οπως και για ζωντανα)

Οποτε αν γινει καμια προσπαθεια συλλογης φυτων που προκαλεσει με οποιοδηποτε τροπο το ενδιαφερον των "αρχων" ή οικολογων ισως δημιουργηθουν νομικα προβληματα.

Μπορούμε ομως να μαζέψουμε νομιμα, φυτά μέσα από αρδευτικά κανάλια. στραγγιστικά, κεντρικά, ποτίστρες κλπ με το οποιο ρισκο φυσικα για μεταφορα παθογονων. Αν τα ενυδρειακα φυτα που αγοραζουμε ή παιρνουμε κλαδεματα θελουν μια φορα απολυμανση, αυτα θελουν δεκα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αναμενουμε νεα ;)

@kaeir μπορεις να δεις αν γινεται emersed καλλιεργεια στα φυτα σου και απο τα προφιλ.

Σε αυτο γραφει για καθε φυτο αν "Can Be Grown Emersed:"

Τέλεια, ευχαριστώ για άλλη μια φορά. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ μάζεψα εχθές από το Πήλιο κισσό και ένα άλλο είδος που ήταν στο χώμα δίπλα στις πηγές. Δεν νομίζω να κάνουν για ενυδρειακή χρήση αυτά, έτσι δεν είναι; ( Προς το παρόν τα φύτεψα στην γλάστρα).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ μάζεψα εχθές από το Πήλιο κισσό και ένα άλλο είδος που ήταν στο χώμα δίπλα στις πηγές. Δεν νομίζω να κάνουν για ενυδρειακή χρήση αυτά, έτσι δεν είναι; ( Προς το παρόν τα φύτεψα στην γλάστρα).
Οχι.

Ο καρπος, ο φλοιος του κορμου και τα φυλλα εινα τοξικα.

Μονο το εσωτερικο του και αυτο καλα αποξηραμενο για μηνες στον ηλιο, μπαινει απο καποιους σε ενυδρεια σαν ριζα ξυλου.

Το αλλο? φωτο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο? :(:(:(:(

στις αγγελίες πωλούνται πολλά κομμάτια στα λίτρα που θέλουμε! όλο κάτι θα βρεθεί! ;):blink:

Link to comment
Share on other sites

στις αγγελίες πωλούνται πολλά κομμάτια στα λίτρα που θέλουμε! όλο κάτι θα βρεθεί! ;):blink:

Αν το βρούμε όμως θα χρειαστούμε και γερανό.... :(

Σπαζοκεφαλιά :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...