Jump to content

Recommended Posts

παιδιά έχω μια απορία η αμανο μου θα γεννήσει σε 1 εβδομάδα να την χωρίσω από τώρα μήπως γεννήσει πριν τελειώσει η εβδομάδα

είναι η συνέχεια αυτού του ποστ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30909
Link to comment
Share on other sites

είναι μέσα ο raven ? σίγουρα θα ξέρει

Link to comment
Share on other sites

Και να γεννήσει δύσκολο ως απίθανο να δεις μικρα λογο του οτι θελουν αλμυρό η υφάλμυρο νερο για να επιβιώσουν η Αμανο

Link to comment
Share on other sites

είναι μέσα ο raven ? σίγουρα θα ξέρει

Kατσε να γυρισουν απο το σεμιναριο και θα σε βοηθησουν..

Δυσκολα ομως θα τα καταφερεις...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις να την χωρισεις?

Που θελεις να την βαλεις

με είπε ο raven τι θα χρειαστώ αλλά δεν με είπε πότε να την βάλω σε άλλο ενυδρείο με γλυκο νερο και σε μια μερα να τισ βαλω σε αλμυρο ενυδρειο που τρεχει 3,5 εβδομαδεσ

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειμαι φιλε μου.

Τελικα σε βλεπω πολυ ορεξατο να δοκιμασεις !

Αν θυμασαι σου ειχα πει να χωρισεις την μανα σε ενα μικρο ενυδρειακι με νερο απο το ενυδρειο της και την 25-27η μερα της εγκυμοσυνης. Αν εχει φτασει αυτη η στιγμη, θα μπορεις να διακρινεις οτι τα αυγα εχουν παρει ενα καφε-κιτρινο χρωμα και αν κοιταξεις με μεγενθυντικο φακο θα μπορεις να διακρινεις τα ματακια απο τις λαρβες μεσα στα αυγα τους. Τοτε θα πρεπει να χωρισεις την θηλυκια στο ενυδρειο γεννηστρα.

Εισαι ομως ετοιμος; Βρηκες αλατι για reef , εφτιαξες σωστα την αλατοτητα και εχεις προβλεψει για καλλιεργεια φυτοπλανκτου ωστε να τις ταισεις οταν γεννηθουν;

Μην ξεχνας οτι η μανα μετα την γεννα, ξαναγυριζει στο ενυδρειο της χωρις να ερθει σε επαφη με θαλασσινο νερο. Μονο οι λαρβες πρεπει να μεταφερθουν το αργοτερο μεσα σε 7-8 μερες σε ενυδρειακι με ωριμο θαλασσινο νερο, καλη οξυγωνωση, φιλτρο σπογγου και φωτιστικο που να μην το σβηνεις ποτε για να δημιουργειται αιωρουμενη αλγη που ειναι και η βασικη τους τροφη.

Οι λαρβες δεν χρειαζονται προσαρμογη, απλως τις μεταφερεις απο το γλυκο στο θαλασσινο.

Καλη επιτυχια, μακαρι να πετυχεις.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

τα έχω κάνει σύμφωνα με τις οδηγίες που μου έδωσες σήμερα είδα τα μάτια από τις λαρβες και την τετάρτη θα απομονώσω τη μαμά σε ενυδρείο με νερό του ενυδρείου που έχω τη γαρίδα και μακάρι να πετύχω :blink:

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να σε ρωτήσω το φίλτρο δε θα ρουφάει τα μικρά

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να σε ρωτήσω το φίλτρο δε θα ρουφάει τα μικρά

Χωρις φιλτρο σου ειχε πει..............................

Μια αεροπετρα.

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

καλη οξυγωνωση, φιλτρο σπογγου
βλέπεις αεροπετρα θέλει η μεγάλη γαρίδα όταν απομονωθεί
Link to comment
Share on other sites

βλέπεις αεροπετρα θέλει η μεγάλη γαρίδα όταν απομονωθεί

Nαι τωρα το ειδα...

Εχεις δικιο :blink:

Link to comment
Share on other sites

αεροπετρα θέλει η μεγάλη γαρίδα όταν απομονωθεί

Ετσι.... στην μανα αεροπετρα μονο. δεν χρειαζεται φιλτρο γιατι θα μεινει μεσα μονο λιγες μερες και δεν ταιζουμε για να σηκωθει αμμωνια.Πρεπει ομως να βαλεις κατι στον βυθο για να νοιωθει ασφαλεια...μια πετρα πχ ή και λιγη moss.

ξέχασα να σε ρωτήσω το φίλτρο δε θα ρουφάει τα μικρά
Γι αυτο βαζουμε φιλτρο σπογγου σε ενυδρεια αναπαραγωγων, γιατι δεν ρουφανε τον γονο.
Link to comment
Share on other sites

.μια πετρα πχ ή και λιγη moss
μια πέτρα ναι αλλά moss δεν έχει κανείς να μου στείλει μέσα στην εβδομάδα πολύ λίγη
Link to comment
Share on other sites

Η moss δεν ειναι και απολυτως απαραιτητη, μην τρελλαινεσαι ! Βαλε ενα ξυλο ή 2-3 πετρες ισα για να εχει καπου να γατζωνεται και να μην νοιωθει εκτεθειμενη στο σκετο γυαλι.

Α και προσεξε μην σου βγει και την βρεις στο πατωμα ! Καπακι οπωσδηποτε και ουτε μια χαραμαδα γιατι σιγουρα θα επιχειρησει εξοδο.

Link to comment
Share on other sites

την παρατήρησα σήμερα την γαρίδα και δεν είχε μικρά αλλά έχει αυγά στην πλάτη της αυτό σημαίνει ότι θα ξαναγεννισει γινεται να γεννισε μια εβδομαδα νοριτερα :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει πια αυγα στα ποδια;

Συνηθως την σελα στην πλατη την εμφανιζουν ενω ήδη εχουν αυγα στα ποδια.

Link to comment
Share on other sites

εγώ αύριο θα την απομονώσω για καλό και για κακό τι χρώμα έχουν τα αυγά?

Link to comment
Share on other sites

αλλά τα πόδια της είναι διογκωμένα

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να την χωρισεις. Οπου ναναι θα γεννησει.

Link to comment
Share on other sites

αύριο θα γίνει ο χωρισμός

Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία στο εγχείρημα σου!!

Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία στο εγχείρημα σου!!
ευχαριστώ :blink:
Link to comment
Share on other sites

οκ θα έχετε πλήρη αναφορά της κατάστασης :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...